p.j. zuid geluid Plattelandsvrouwen op bezoek bij het Hoogheemraadschap West-Brabant Fotowedstrijd voor platte landsjongeren geen sukses Z.A.J.K. seizoensboekje is uit If II RR BB 11V Redaktieadres: W Mr BR 11? Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. w Ik Ir IP 11 Mr Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Water: we moeten er goed voor zorgen Landbouw en Milieu, Waterhuishouding en Waterzuivering Samenvatting Wat nog meer? redaktie Henk Tegels Z.A.J.K. studiedag rond thema landbouw-milieu-konsument P.J.Z.-agenda Informatie-markt Z.A.J.K. AW A A K ^W^^k onder redaktie van de Redaktiekommis- ^Êcf SB BR W sie Bond van Plattelandsvrouwen voor R IPlr Ik Irlj Zeeland en Brabant. Vanuit lage grondmist rees het omhoog als een schitterend bouw werk: Het kasteel "Bouvigne", met zijn imposante slotgracht, zijn klassieke tuinen en bijgebouwen. Maar ook zijn kapel, die tegen woordig als vergaderruimte gebruikt wordt. In deze unieke ruimte werden wij ontvangen door de Agrarische Kommissie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen Afdeling Noord-Brabant. Zij waren met hun leden hief te gast bij het Hoogheemraadschap West- Brabant. Het Hoogheemraadschap West-Brabant is gevestigd in het prachtige kasteel "Bouvigne". We kunnen er niet omheen. Er moesten stoelen bijgehaald worden om alle aanwezigen te kunnen her bergen. Een teken dat zowel de te bespreken onderwerpen als de loka- tie de mensen uit alle hoeken van Brabant in de vroege morgen naar het Markdal bij Breda had gebracht. Mevrouw Crezee opent met: "Goe demorgen en welkom allemaal", waarna zij ons allen een prettige en leerzame dag toewenst. Zij geeft het woord aan de heer Mr. Th.A.G.M. van der Weijden, Dijkgraaf Hoog heemraadschap West-Brabant. Ook de heer Van der Weijden verwel komt ons in zijn lokatie van de wa terschapswereld en de zorg voor wa ter. Als een goed gastheer erkent hij, dat in deze wereld zeer weinig vrou wen worden aangetroffen en wat hem betreft mag dat veranderen. In dit oude huis nestelt een jong wa terschap. Zij hebben de zorg voor de kwaliteit van het water. Niet het wa ter dat uit onze kraan loopt - alhoe wel als het water in sloten en vaarten niet goed meer is, waar zullen ze het dan vandaan halen? - Met name het grondwater is de ?org van het schap. Dan komt daarbij de zorg voor rio lering, persleiding en de zuiverings installaties. Om te kunnen kontro- leren of er soms illegaal geloosd wordt, heeft het Hoogheemraad schap ook politiemensen in dienst. Mr. P.C.E. van Wijmen, voorzitter van de Brabantse Milieufederatie, is de tweede spreker deze morgen. Hij begon met ons te vertellen, dat hij een hekel had aan vreemde woor den. Maar hij kon er niet om heen om met het woord "ecologie" te be ginnen. Ecologie is immers de wis selwerking tussen de organismen en hun omgeving. Wat doen wij als mensen met onze grond, onze lucht en ons water: sa mengevat ons milieu??? Deze relatie is verstoord. Willen we voor onze kinderen een toekomst bouwen, dan zullen we die verstoring tegen moe ten gaan. Want wie aan zijn water mort, mort aan zijn leven. Wie zijn grond en lucht vervuild, heeft geen levenskansen. En daar kunnen de vrouwen een heel grote opdracht hebben. Als derde en laatste inleider komt de heer A.H. Munters aan het woord. Al dertig jaar zit hij in het water schapswezen. Waterschappen zijn de oudste bestuursvormen van ons land. Er is veel veranderd. De kleine polderbesturen zijn geschiedenis ge worden. Daarbij ook het praatje met polderwerkers en boeren over het ge zin en het werk, dat met die wa terstand in die polders te maken had. De koncentratie van de polder besturen is een feit en we zullen hier zo goed mogelijk mee verder moeten gaan. Als het ons interesseert hoe onze voorvaderen dit deden, raadt de heer Munters ons aan om toch eens naar Kinderdijk te gaan, waar de molens trapsgewijs het water uit de polders maalden en waar dit systeem bewaard is gebleven. Ook wijst de heer Munters er op, dat - ondanks de vele vermanende woor den naar de landbouw - deze nog steeds voor vele deviezen voor ons land zorgt. Op uitstekende wijze leidt mevrouw G. Middelkoop de diskussie in tus sen deze drie heren en de leden. Zij brengt in herinnering waar het deze morgen eigenlijk om gaat. Om nu eens niet de ander aan te wijzen die het verkeerd doet, maar met elkaar bekijken wat we er aan kunnen doen. Dan komen de vragen gesteld vanuit de eigen situatie of het algemeen dan wel landsbelang. Als samenvatting van deze morgen wil ik het volgende voor eigen reke ning nemen, al probeer ik vanuit de diskussie de gegevens er in te verwer ken. Allereerst besef je, als je met deze materie begint, dat je met een studiedag niet klaar bent. Ik denk dat de problemen van bierblikjes, fosfaten in de wasmiddelen en be paalde chemicaliën op te lossen moe ten zijn. Dit is een kwestie van op voeden of uit de handel halen. Veel meer vragen komen er, wan neer je over Landbouw en Milieu gaat spreken. Wij begrijpen, dat als de zure regen de bossen aantast, de zelfde regen ook over de akkers gaat. Over de grond die ons bestaan vormt. De grond is ons levensbe lang, niet alleen van de boeren maar van iedereen. Dat dit alles geld gaat kosten, is duidelijk. Deze studiedag gebiedt ons hier op verder te gaan, want wij willen ons bestaan op leven goed bewaren, be hoeden en beheren, aldus mevrouw Middelkoop. Al is het nog mistig tussen landbouw en milieu, buiten is de zon gaan schijnen. Na de nodige dankwoorden met de gaven van het land aan de inleiders van deze morgen door mevrouw Crezee kan ieder gaan genieten van wat "Bouvigne" ons te bieden heeft. En dat is heel wat!We bekijken de Engelse, Franse en Duitse tuin. Ook het zeer fraaie kasteel mogen we zien. Daarvoor heeft de heer J. van Eeke- len - hoofd Voorlichting van het Hoogheemraadschap - ons eerst met een diaserie en goede woorden het belang van het Hoogheemraadschap nog eens verteld. Laten we niet vergeten: Water: we moeten er goed voor zorgen!!! Sien Overbeeke 'Hoe groen is het platteland?' is het motto, waarmee het A.P.J.W. (Al gemeen Plattelands Jongeren Werk) vorig seizoen voor de drie platte landsjongerenorganisaties in Neder land een vormingsprogramma heeft opgezet over de milieuproblematiek. De vormingswerkgroep heeft in een groot aantal afdelingen avondvul lende informatieve doe-aktiviteiten verzorgd met video- en spelmateriaal en een tentoonstelling over huishou delijk en agrarisch afval. Een onder deel van het APJW-programma vormde ook een fotowedstrijd voor leden van de KPJ, CPJ en PJG- afdelingen, waarbij het onderwerp afval centraal stond. 'Het platteland ziet er op het eerste gezicht mooi groen uit. Maar als je verder kijkt ontdek en ruik je overal afval. Pa pier en blikjes in de bossen. Een schroothoop tussen de wilgen. Rook uit schoorstenen. Trek er op uit en maak mooie, gekke, kunstzinnige of schokkende foto's van het 'groene' platteland', zo stelde de vormings werkgroep. De goede organisatie van het APJW en de door Kodak Nederland B.V. in de vorm van fotomateriaal beschik baar gestelde prijzen ten spijt, is de fotowedstrijd geen sukses geworden. Tussen september 1987 en juli 1988 hebben slechts dertig jongeren over 20 het thema milieu een foto gemaakt en naar het APJW in Utrecht in gestuurd. Over de inzendingen is het oordeel van de jury, die bestond uit fotografen, vrijwilligers en beroeps krachten van het APJW, niet erg po sitief: 'Geen van de plattelandsjon geren heeft het thema op een origi nele of een kwalitatief hoogstaand nivo in beeld gebracht. Zelfs van amateur-fotografen, die meedoen aan een fotowedstrijd, zou mogen worden verwacht dat zij eerst goed nadenken over hoé ze thema's als milieu en afval vastleggen. De in gestuurde foto's beperken zich ech ter tot simpele plaatjes van afval in sloten, bierblikjes in het gras en cliché-foto's van agrarische land schappen. De foto's zijn vlak, saai en onlevendig. En alles is kleur, ter wijl zwart-wit foto's vaak veel ver rassender resultaten geven', aldus de jury. Alle deelnemers hebben inmiddels schriftelijk bericht ontvangen dat de jury geen hoofdprijzen heeft kunnen toekennen. Wel zijn er tien aanmoe digingsprijzen in de vorm van foto boeken en -rolletjes verstuurd naar de jongeren, die het thema afval re latief het beste hebben uitgewerkt. Ook hebben alle deelnemers tips van de jury ontvangen voor een eventue le volgende fotowedstrijd. Harry Hekkelman Het nieuwe Z.A.J.K. seizoensboekje is weer beschikbaar. In dit boekje van ruim 50 pagina's wordt beschre ven wat het Z.A.J.K. in seizoen '88-'89 te bieden heeft. Ook staan in het boekje zeer veel nuttige adressen voor het Agrarisch Jongerenwerk. Nieuw in het boekje is een hoofd centraal thema van het Z.A.J.K. in het seizoen '88-'89 is het thema 'landbouw-milieu-konsument' Rond dit thema bereidt momenteel een Z.A.J.K.-werkgroep een provin ciale studiedag voor. Meer details over de studiedag volgen binnen kort. Zeker is dat het jaarthema zeer praktisch wordt ingevuld. In het kort komt de invulling hier op neer: "Hoe kun je milieu sparen op een gangbaar bedrijf, wat levert dit op (direkt en indirekt)". Video's, dia-klankbeelden, spe lenhet is onvoorstelbaar hoe veel materiaal er per jaar bij komt. Het materiaal is bedoeld ter ondersteuning van regionale aktiviteiten in het agrarisch jon gerenwerk. Het materiaal wordt centraal bewaard op het kantoor van het Z.A.J.K. in Goes. Be langrijk is het dat de spelvormen, dia-series en dergelijke gebruikt worden in de regio. Op dinsdag 11 oktober houdt het Z.A.J.K. een informatiemarkt. Op die markt kun je bekijken welk materiaal er zoal beschik baar is op het kantoor. De meeste regio's zijn enthousiast stuk over de organisatiestruktuur van het agrarisch jongerenwerk. Met het ontstaan van de gloednieuwe vereniging '3 P.J.O.-Zeeland' is een hoofdstuk over de struktuur op zijn plaats. Immers met het ontstaan van '3 P.J.O.-Zeeland' is de struktuur van het agrarisch jongerenwerk weer Het belooft een zeer vernieuwende studiedag te worden. In het avond gedeelte van de studiedag zal een in leiding verzorgd worden door de heer Doornbos, voorzitter van het Landbouwschap. Schrijf de datum in je agenda! Zorg dat je erbij bent. Tijd: dinsdag 13 december 1988, middagprogramma: 13.30 uur, au tomatisch overlopend in avondpro gramma. Voor een warme maaltijd wordt gezorgd. Plaats: Motel de Caisson te Kapelle. Entree: gratis. als ze 'eens een keer' iets anders kunnen bieden dan de standaard inleiding gevolgd door dis- kussies. Op de informatie-markt zal zeker niet uitsluitend materiaal van het sekretariaat gepresenteerd wor den. Op de markt is er alle ruimte voor de regio's om ervaringen en materiaal uit te wisselen. Gerekend wordt op alle R.A.K.'s en vrouwenregiogroepen! Het belooft een interessante avond te worden. Tijd: dinsdag 11 okto ber 1988, vanaf 20.00 uur. Plaats: De Caisson te Kapelle. Jacques Roumen iets doorzichtiger geworden. Het seizoensboekje zal naar alle agrarische plattelandsjongeren ver stuurd worden (agrarische leden van P.J.Z., C.P.J, en K.P.J.). Mocht jij het boekje niet ontvangen en toch agrarisch lid zijn, geef dat dan s.v.p. door aan het Z.A.J.K.-sekretariaat. Voor belanstellenden is een Z.A.J.K.-boekje gratis beschikbaar. Het boekje is af te halen op het Z.A.J.K.-kantoor. Jacques Roumen Afdeling Langstraat: 7 oktober, bowlen in het bowlingcentrum te Waalwijk. Aanvang: 21.00 uur. En tree: leden gratis, niet-leden 10, 14 oktober: bezoek mengvoe- der/meststoffenbedrijf D. Bouw man te Ander. Tijd: 2Q.30 uur bij de fabriek. Als je geen vervoer hebt bel dan Adri Verhoeven (04167-34417) of Ronald Timmermans (04160-36053). Kosten: leden gratis, niet-leden 10, Afdeling Fijnaart: gevraagd, to neelspelers en een souffleur/souf- fleuse voor het toneel. Bel hiervoor: Bas Dane, tel: 01687-2384. Afdeling Noord-Beveland: op 16-17-18 december weekendje Center-Pares. Wie mee wil moet zich vóór 3 oktober opgeven bij Hans (01108-1361) of Conny (01109-282). Kosten voor leden: 60, Provinciale aktiviteiten: 21 oktober: "boogschieten op de lig gende wip". Plaats: "R-2" te Hein- kenszand. Aanvang: 20.30 uur. Op gave bij het sekretariaat van je af deling. 4-5-6 november: theaterweekend P.J.G.N. Opgave bij het sekretari aat te Zevenbergen (01680-27921). 10 november: provinciale bowling te Goes. Aanvang: 17.00 uur. Opgave bij het sekretariaat van de afdeling. 25-26-27 november: kaderweekend voor bestuursleden. Vrijdag 7 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20