Hoofdbestuur ZLM wil vasthouden aan investeringsregeling akkerbouw zuidelijke landbouw maatschappij Landbouwschap: "Meer ruimte nodig voor nevenbedrijven en niet- agrarische activiteiten" Organisatiestructuur Bio-ethanol Rekening en begroting V'-OELBU^ y QÏÏD VRIJDAG 7 OK iana- en 76e JAARGANI tuinbouwblad De start van het aardappelseizoen moest in de meeste delen van het Zuidwesten een week worden uitgesteld vanwege de te natte bovengrond. Eind vorige week en begin deze week kon volop met de rooiwerkzaamhe- den worden begonnen. Door het hoge onderwatergewicht moet de nodige zorgvuldigheid bij het rooien en inschuren betracht worden, dit in verband met blauw gevoeligheid. Op de foto ziet u de heer C.M. v.d. Velde uit Kerkwerve (l) bezig met het inschuren van de Bintjes, daarbij geholpen door (vlnr) zijn schoondochter G.A.M. v.d. Velde, zijn vrouw en een medewerker. Van de Velde is goed te spreken over opbrengst en sor tering. ■V Het Landbouwschap werkt op het ogenblik samen met de overheid en de banken aan een nieuwe liquiditeitsfi- nancieringsregeling voor de akkerbouw en de intensieve veehouderij. Gedacht wordt aan een gegarandeerd be- drijfskrediet met een middellange looptijd waarop niet per se ieder jaar hoeft te worden afgelost. Voorzitter Ge rard Doornbos van het Landbouwschap deelde dit woensdag mee aan het begin van de openbare bestuurs vergadering. Voor de nieuwe kredietfaciliteit zullen het Borgstellings fonds en de banken gezamenlijk garant moeten staan. Nagegaan wordt nog of een koppeling aan het bestaande rentesubsidiebeleid mogelijk is. Doornbos toonde zich in zijn openingswoord zeer teleur gesteld over het op Prinsjesdag voor de land- en tuin bouw gepresenteerde beleid. De georganiseerde landbouw moet daarom zelf initiatieven nemen voor het formuleren van een nieuw nationaal sociaal-structureel beleid voor de land- en tuinbouw. Uitgaande van het in dividuele bedrijf zullen daarin de mogelijkheden voor voortzetting danwel herstructurering danwel beëindiging duidelijk in beeld moeten worden gebracht. Omdat er, anders dan in de zeventiger jaren, minder mogelijkheden zijn voor bedrijfsvergroting of andere produktiestimule- rende maatregelen moet er in het nieuwe beleid ook ruimte komen voor nevenbedrijven en niet-agrarische ac tiviteiten op het boerenbedrijf, zo zei hij. Doornbos liet verder weten dat het dagelijks bestuur van het Landbouwschap het licht op groen heeft gezet voor een aangepast kwaliteitspremiëringssysteem voor drijf- mest. Naar aanleiding van de kritiek op de tot nu toe ver strekte premies zijn de afstandscriteria en de ophaaltarieven in niet-overschotgebieden fors verlaagd. De voorzitter van het Landbouwschap sprak tenslotte zijn teleurstelling uit over het plafond van 175 intensieve veehouderij-eenheden in het nieuwe verplaatsingsbesluit. Het plafond is volgens hem te laag, omdat het gemiddel de bedrijf in de intensieve veehouderij nu al aan ruwweg 1,5 persoon werkgelegenheid biedt. Het plafond komt overeen met slechts 1,2 a 1,3 arbeidskrachten. Doornbos verwacht dat de bedrijven daarom zullen gaan zoeken naar mogelijkheden om het plafond te omzeilen. De voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, heeft op de maandag 3 oktober jl. in Goes gehouden hoofdbestuursvergadering nogmaals gepleit voor een verhoging van het BTW-forfait voor de akkerbouw als compensatie voor de te snelle daling van de ondersteu ning bij de EG-marktordeningsprodukten. In het kader van het akkerbouwaktieplan dient er verder voor de sector een breedwerkende investeringspremieregeling te komen. Deze dient substantieel te zijn, dat wil zeg gen meer dan de WIR-premie was. Volgens de ZLM- voorzitter dienen deze eisen te worden ingewilligd wil len de Nederlandse akkerbouwbedrijven zich adequaat aan kunnen passen aan de nieuwe meer marktgerichte situatie in de EG. De heer Van der Maas zei verheugd te zijn over de steun die deze voorstellen in het brede CLO-beraad hebben gekregen. Op korte termijn, 21 oktober a.s., zal er opnieuw in breed 3 CLO-verband een discussiebijeenkomst met de minister van land bouw plaatsvinden over deze en andere zaken aan gaande de akkerbouwproblematiek. Door het hoofd bestuur werd met instemming van een en ander kennis genomen. Het hoofdbestuur heeft gediscussieerd over een be leidsvisie die het dagelijks bestuur heeft opgesteld ten aanzien van de toekomstige organisatiestructuur en de werkwijze van de ZLM. Het dagelijks bestuur wil met deze nota de richting aangeven waarin de ZLM zich als standsorganisatie zou kunnen ontwikkelen, dit tegen de achtergrond van veranderende omstandigheden. De belangrijkste uitgangspunten in de nota zijn samen werking en dienstverlening. Bij de financiering van een en ander dient toepassing van het profijtbeginsel niet te worden uitgesloten. De bestuurlijke structuur die is gebaseerd op afdelingen en kringen verandert in begin sel niet. Wel zouden er verbeteringen in de besluitvoor bereiding en -vorming binnen de ZLM doorgevoerd kunnen worden. De beleidsbeslissingen blijven bij het hoofdbestuur. Het dagelijks bestuur krijgt wel meer ruimte om beleidsvoorbereidend werk te verrichten. Dit komt de besluitvorming en duidelijkheid in zijn alge meenheid ten goede. Het hoofdbestuur heeft de be leidsvisie van het DB doorgenomen. Deze zal nu ter goedkeuring aan de Ledenraad worden voorgelegd. "Het is van groot belang dat in Nederland in navolging van Europese landen als Duitsland, Frankrijk en Zwe den geëxperimenteerd wordt met bio-ethanol als alter natieve brandstof voor automotoren". Dat staat in een notitie van het Landbouwschap "Bio-ethanol: Europe se landbouw in perspectief" die mede op aandrang van de ZLM tot stand is gekomen. In de notitie wordt verder gesteld dat een experiment in Nederland de gehele bedrijfskolom zal moeten door lopen, dus van gewasveredeling tot gebruik van bio- ethanol en de bijprodukten. Hierbij kunnen bureau- en praktijkonderzoek in grote mate op elkaar aansluiten. Nederland kan hier mogelijk een belangrijke bijdrage le veren omdat er al de nodige ervaring bestaat op het gebied van agrarisch, milieutechnisch en autotech- nisch onderzoek. Het hoofdbestuur van de ZLM kan zich volledig vinden in de conclusies en aanbevelingen in het rapport. Het bestuur onderschrijft nadrukkelijk dat voortgaand onderzoek t.b.v. de aanwending van plantaardige grondstoffen voor de fabricage van bio- ethanol noodzakelijk en gewenst is. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft de jaarrekening 1987 vastgesteld. Op basis van de begroting was een negatief resultaat voorzien. Dat er uiteindelijk toch een positief saldo behaald werd is niet zozeer een gevolg van meevallende uitgaven maar veeleer van hogere in komsten. Het hoofdbestuur ging akkoord met het voorstel om het voordelig saldo toe te voegen aan de algemene reserve. Aansluitend werd ook de begroting 1989 goedge keurd. Ook voor 1989 wordt een tekort voorzien. In een toelichting schrijft het dagelijks bestuur dat er in feite al een aantal jaren bij de ZLM sprake is van een structureel tekort. Het dagelijks bestuur heeft uitvoerig gesproken over de wijze waarop het voor de komende jaren voorziene tekort kan worden opgevangen. Mede gezien de verwachte toename van de werkzaamheden van diverse ZLM-diensten is het, zo zegt het DB, niet reëel om op de uitgaven te besparen. Daar komt bij dat er de komende jaren met enige nieuwe incidentele kostenposten rekening moet worden gehouden waar onder een uitgave voor de Stichting Plantaardige Pro- duktie van f 25.000,— hogere kosten voor de SEV in verband met o.m. een verlaging van de overheidssub sidie en een reservering voor het 150-jarig bestaan van de ZLM in 1993. Om dit tekort te dekken stelt het da gelijks bestuur voor de basiscontributie te verhogen met f 35, Het hoofdbestuur ging ha een korte dis cussie, waarin o.m. werd gewezen op de noodzaak tot beheersing van de kosten, akkoord met de contributie verhoging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1