Stemming bepaalt veel in voor de gladiolentelers t vak wintertarwe Produktie£ stevig en goed geschikt als dekvrucht 'Nederlandse bloemisterij moet zich gaan opwarmen voor 1992' 1/ "Als het een paar jaar goed gaat moet je oppassen" 99 9 Interventie appels vooral uit Zuidelijke lidstaten 80.000 bloemen Export zware sla stimuleren Ir. H. de Boon, direkteur Bloemenveiling West land *9 Gladiolentelers speuren op dit moment naar een variëteit die goed bestand is tegen de warmte. Een dergelijke eigenschap kan voor de export van de in zuidelij ke landen zeer populaire bloem een stimulans betekenen. Voor Nederland is het effekt ervan minder. Het zeer gematigde kli maat en het feit dat Nederlanders nog steeds harder lopen voor een bos tulpen dan voor een gladiool zijn hier debet aan. Gladiolenteler Snoek uit Ens (Flevo land) zit al vele jaren in het vak. Door de jaren heen heeft hij de ont wikkeling van het gewas van zeer na bij meegemaakt als kweker en als te ler. "Ervaring is alles in dit vak. Als je met veredelen begint kun je de eerste tien jaar alles weggooien. Dat risiko loop je, dat weet je van te vo ren. Soms zit er misschien wel een nieuwe lijn in een bepaalde kruising, maar als die er niet uit komt, houdt het op". Snoek vindt het nog steeds een pluspunt dat er moeilijke aspekten aan de gladiolenteelt zitten. Het be tekent een redelijke bescherming te gen een areaalsuitbreiding. Dat er in voorgaande jaren toch een toename van de oppervlakte aan gladiolen was, schrijft hij toe aan de te opti mistische verwachtingen van de be staande telers. Dat is ook in eigen kring ingezien. Het areaal gladiolen is dit jaar gekrompen met ruim 200 hektare tot ruim 2100 hektare. Uitstraling Over het imago van de gladiool in Nederland is Snoek van mening dat er nog wel wat verbeterd kan wor den. Met de opmerking "hoe kleiner de mensen hoe groter de gladiolen" onderstreept Snoek zijn ervaring dat vooral in Frankrijk, Italië en Spanje de gladiool een populaire plant is. Die populariteit kan ook in Neder land verbeterd worden als er gelet wordt op een aantal kwaliteitsaspek- ten. Als voorbeeld noemt Snoek het snijden van de gladiool. Volgens hem worden er in Nederland nog te veel gladiolen blind gesneden. Dat betekent dat de gladiooltak wordt gesneden zonder dat vaststaat welke bloemkleur deze heeft. Ook het aanbieden van gladiolen in zware bossen is volgens Snoek niet bevorderlijk voor het imago. Het is een verschil in benadering van bloe men en van de gladiool in het bijzon der. "Misschien zijn wij in Neder land wel erg verwend maar in Italië en Joegoslavië heeft een bloem in de vaas nog dezelfde waarde als een schilderij. Daar wordt er echt een plek voor vrij gehouden in een ka mer. In Nederland maak je gauw een plek vrij als er een bos bloemen in de vaas wordt gezet". Veldperiode Voordat het zover is moet het gewas eerst op het land uitgroeien. Bij de oogst van gladiolen is de bol belang rijk voor het verkrijgen van kralen. Deze kralen, het zaaigoed voor een volgende oogst, zijn kleine speldek- noppen. Aan een gladiolenbol zitten er maximal 250 tot 300. Een nauw keurige zaaimachine moeten de gla diolentelers nog steeds ontberen. Er wordt dan ook nog steeds gerekend met een aantal van 15.000 kralen op een roe wat in de praktijk neerkomt op 700 maal 15.000 kralen per hek tare die in rijen worden gezaaid. Grootste hindernis bij het zaaien is op dit moment het bepalen van de hoeveelheid kralen die er gezaaid moeten worden. Het is van te voren niet mogelijk om de kiemkracht van het zaaigoed vast te stellen. Bij een goed veldgewas kunnen de takken van de gladiool een hoogte bereiken van 1,5 meter, waaraan zich vijftien tot twintig bloemen ontwikkelen". De resultaten van de fruitteelt in de diverse EG-landen zijn goed af te meten aan de omvang van de inter ventie. Het produktschap voor Groenten en Fruit maakte een verge lijking tussen de verschillende lidsta ten, waaruit duidelijk naar voren kwam dat in het afgelopen seizoen de appeltelers in de zuidelijke lidsta ten de slechtste resultaten behaalde. Zo kwam van de totaal geïnterve- Gladiolen zijn een dankbaar gewas. In principe kunnen ze op klei, zand grond, kalkarme gronden en op kal- krijke gronden groeien. Zoals bij zo veel gewassen bepalen de mechanisa- tiemogelijkheden voor de oogst op welke grondsoort het gewas groeit. Het gewas vraagt niet veel be mesting. Veel stikstof is uit den boze omdat dan het gevaar van legering dreigt. Opvallend is het dat het kwe ken van nieuw uitgangsmateriaal niet gebeurt in de landen waar de gladiool populair is. Snoek: "In de praktijk blijkt dat het kweken van nieuw uitgangsmateriaal moeilijk is te verwezenlijken in een warm kli maat. Vooral droogrot en fusarium zijn hierbij de boosdoeners. Kriteria Kleur, bloeitijd, groei, bolkwaliteit, lengte van de tak en bloemzetting zijn onderdelen waar scherp op gelet wordt bij de beoordeling van het ge was. Door een kritische beoordeling van deze onderdelen is Snoek erin geslaagd enige jaren terug een gladi ool te kweken die geurt. Een nieuwe eigenschap naast de vele kleuren waarin gladiolen zich kunnen tonen. Naast de vanouds bekende hoofd kleuren, rood, wit, geel en rose staan er op het bedrijf ook gladiolen met pasteltinten, lila en karmijn. Hoe deze ontstaan zijn wordt nauwkeu rig bijgehouden via een kruisingsad ministratie. "Hoe kleiner de mensen, hoe groter de gladiolen", aldus de gladiolenteler Snoek. Hij bedoeld dat de gladiool vooral in Zuid- Europa populair is, in Ne derland kan volgens hem die populariteit ook verbe terd worden. Als het uiteindelijk lukt om via een kruising uit de plant te halen wat er in zit blijkt vaak dat de ekonomische obstakels nog groter zijn dan de biologisch-genetische problemen waar de teler-kweker tegen aan zat te hikken. Snoek verduidelijkt die op merking met het volgende voorval. "Een aantal jaren terug hadden wij een rode gladiool van een ras dat nu niet direkt zo goed liep. Voor de ex port had men al verschillende keren gezegd dat deze gladiool maar beter weggegooid kon worden. De handel en de exporteurs zagen dat niet zo zitten totdat er vanuit Italië werd ge beld en er een bestelling werd ge plaatst voor honderdduizend stuks. Na zo'n voorval komen dezelfde mensen die het eerst maar een brandnetel vonden toch weer bij je terug omdat hij toch wel aardig teelt, de bol steeds mooier wordt en de kleur- steeds beter". Zaaigoed weggooien doe je nooit te laat, zo besluit Snoek, die eraan toe voegt dat "de stemming" veel zo niet alles betekent in het vak. Als die er niet is dan wordt het moeilijk. Dat de stemming alles bepaalt duidt de gladiolenteler ook nog aan met het voorbeeld van grondontsmetting. "Het is nu eenmaal zo dat die toe passing helaas nodig is bij de teelt van het gewas. Maar als het een paar jaar goed gaat en er geen besmette partijen kralen boven water komen is het gevaar dat het een keer mis gaat des te groter. Ook hier geldt dat de stemming veel bepaalt. Als de kwaliteit slecht is let iedereen erop, maar als die lang goed-is wordt het ook gevaarlijk", zo besluit de gladio lenteler. Gerrit J. Schroten Landbouwschap nieerde hoeveelheid van 591.000 ton maar liefst 400.000 ton uit Italië, 106.000 ton uit Frankrijk en 80.000 ton uit Griekenland. In de overige EG-landen verdwenen vrijwel geen appels in de interventie. Dat is een heel verschil met de 27 procent van de oogst die in Griekenland uit de markt genomen moest worden! Bij de peren was de situatie enigszins anders. Ook daar stond Italië aan de top met 60.000 ton interventie op een totaal van 88.900. Ook in Neder land was de interventie aanzienlijk: 10.500 ton Nederlandse peren werd uit de markt genomen, waarmee ons land op de tweede plaats kwam. Nog t/m 9 oktober is de herfstfïora Laren te zien. De voor de 30e keer georganiseerde herfstfïora werd geopend door een aantal ambassa deurs uit diverse landen. Zij deden dit door het afmaken van een bloemstuk onder leiding van hoofdarrangeur Johan Weisz (IJ. Het thema van de tentoonstelling luidt "Een reis om de wereld in 80.000 bloemen". De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft na rijp beraad besloten om bij uitvoer, zwa re sla met een gewicht van 28 kg en meer verpakt in meermalig (pool)fust toe te staan. In het afgelopen seizoen werd bij wijze van proef in de periode van 1 maart tot 15 mei 1988 de export van sla van 28 kg/100 stuks en op toege staan. Dit heeft geleid tot een be hoorlijke omvang van de export van "zware sla" in genoemde periode. Opnieuw is gekozen voor de mini mumgrens van 28 kg/100 stuks om de export van zware sla te stimuleren en konkurrentie te bieden aan o.a. Belgische zware sla. Voor sla van 28 kg/100 stuks en op zijn aangepaste teeltmaatregelen nodig. Het nieuwe vrijstellingsbesluit geldt in de periode van 1 november 1988 t/m 15 mei 1989. De ontwikkelingen in het komende seizoen zullen nauw gezet door het Produktschap voor Groenten en Fruit worden gevolgd. INGEZONDEN MEDEDELING TAURUS e Vrijdag 7 oktober 1988 De Nederlandse bloemisterijsektor zal kunnen profiteren van de grotere vraag en koopkracht die ontstaat door de eenwording van de Europe se markt. Wel moet deze sektor zich daartoe op een zestal punten verder versterken, waardoor zij tevens haar positie in Europa en op de wereld markt zal kunnen handhaven of ver beteren. Dit zei ir. H. de Boon, algemeen di rekteur van Bloemenveiling West- land in Naaldwijk, op een bijeen komst van de Kamer van Koophan del vo«r Delft en het Westland. De Boon wees erop dat volgens voorma lig EG-ambtenaar Cechini het oprui men van handels- en produktiebe- lemmeringen en de gevolgen van marktintegratie in de EG ruim 375 miljard gulden besparingen opleve ren. 'Dat is 5 procent van het Bruto Nationaal Produkt van de gemeen schap. Deze besparingen, gekombi- neerd met een grotere prijsstabiliteit, één monetaire munt en harmonisatie van het belastingstelsel, zullen de koopkracht vergroten. De Neder landse bloemisterij zal zeker kunnen profiteren van die grotere koop kracht', aldus De Boon. Nationale samenwerking Wil de Nederlandse bloemisterij haar internationale konkurrentiepo- sitie handhaven of versterken èn profiteren van de toegenomen koop kracht in de EG, dan moet zij zich op een flink aantal punten verbete ren, was De Boon van mening. 'In de eerste plaats zullen de veilingkoö- peraties die een belangrijke rol spe len in de konsentratie van vraag en aanbod moeten internationalise ren. Producenten uit alle lidstaten van de EG zullen moeten kunnen toetreden tot de koöperatie, zó dat internationale konsentratie van vraag en aanbod kan worden gerea liseerd. Bloemenveilingen Holland gaat broei tulpebollen stimuleren Bloemenveilingen Holland (de sa menwerkende veilingen Westland en Berkel) gaat vanaf volgend jaar de broei van tulpebollen onder haar aanvoerders stimuleren. Daartoe is een samenwerking tot stand ge bracht met het bloembollen in- en verkoopbureau Hobaho in Lisse. Voor de geinteresseerde telers, die de bollen via Hobaho aankopen en via het preparatiebedrijf in Hillegom krijgen aangeleverd, komen extra faciliteiten beschikbaar, zoals teelt- technische begeleiding. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19