Boeren kunnen ganzenschade beperken door samenwerking IS ONZE VEILIGHEID U EEN STUKJE VRIJE TIJD WAARD? BON IBVL bindt strijd aan met 'anti-nutritionele faktoren' in gewassen als veldbonen en voererwten Zojuist verschenen: brochure over ganzen door agrariërs en natuurbeschermers Het Korps Nationale Reserve (NATRES) werd 40 jaar geleden opgericht en bestaat uit vrijwilligers, die in hun vrije tijd worden opgeleid om zodra dat nodig is, een belangrijke rol te spelen bij de beveiliging van ons land Bij oorlogsdreiging nemen zij qnmid- dellijk de bewaking op zich van vitale punten, zoals bruggen, stations en dergelijke. Punten, die in eerste in stantie van belang zijn voor een ongestoorde mobilisatie, maar die ook daarna moeten worden be veiligd, tegen bijvoorbeeld sabotage De NATRES-vrijwilligers zijn dan het eerste op hun post. Dat kan, want die post is in of dicht bij hun woon plaats. Dat heeft bovendien als voor deel dat zij het gebied dat zij moeten bewaken kennen als hun broekzak! Om op hun taak berekend te zijn, oefenen zij regelmatig, in totaal zo'n 100 uur per jaar. Die tijd is verdeeld over oefenavonden van 3 a 5 uur en oefendagen (5 a 8 uur) in het week end. Voor deze oefeningen ontvan gen zij een tegemoetkoming in de kosten. Is onze veiligheid u een stukje vrije tijd waard? Vraag dan meer informatie, door onderstaande bon in te sturen Voorwaarde is wel dat u uw militaire dienstplicht achter de rug heeft (of een andere militaire opleiding). En dat uw leeftijd tussen 19 en 50 jaar ligt. Agrarische Studiereizen 1988 Komende maanden arriveren weer grote aantallen ganzen in Neder land. Natuurbeschermers zijn er blij mee, de meeste boeren niet. Ganzen kunnen namelijk schade veroorzaken in de landbouw. Het is mogelijk om de schade te beperken, maar dat vergt samenwer king. Dat schrijven het Centrum Landbouw en Milieu en de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee in de zojuist verschenen brochure "Grazende vogels op boerenland". Natuurbeschermers én boeren zijn nauw betrokken geweest bij de samenstelling. De brochu re is bedoeld voor boeren. Niet alleen ganzen Niet alleen ganzen grazen op boeren land, maar ook zwanen, smienten en meerkoeten. Voor sommige soorten grazende vogels is Nederland heel belangrijk. Zo overwintert bij ons bijna drie kwart van alle brandgan- zen ter wereld. Grazende vogels zit ten vooral op de Waddeneilanden in Friesland, Flevoland, het rivierenge bied en het Deltagebied. Daar doen zich ook de meeste problemen voor. Schade Veroorzaken grazende vogels schade bij boeren, dan kunnen zij een scha declaim indienen. Het uitgekeerde bedrag aan ganzenschade nam toe van 200.000,in de winter van 1977/78 tot ƒ2.500.000,— in 1985/86. Omgerekend over heel Ne derland komt dit neer op ongeveer 1,25 per ha kultuurgrond. Dat is niet veel, maar voor een individuele boer kan de schade oplopen tot dui zenden guldens per jaar. Schade beperken De brochure geeft tips om schade te beperken. De meeste schade treedt op in het voorjaar. Opbrengstder ving doet zich voor als begrazing plaatsvindt né de start van de gras- groei. Hoe groot de opbrengstder ving is, hangt onder andere af van weersomstandigheden en de datum van vertrek van de vogels. Rotgan zen vertrekken pas eind mei. De schade kan dan zeer groot zijn. De brochure beveelt aan de schade on der andere te beperken door een be graasd perceel als laatste te maaien. De groeiachterstand is dan voor een deel ingehaald. In het najaar kan konkurrentie om gras optreden tus sen melkvee en vogels. De brochure geeft als tip de schade te beperken door melkvee na aankomst van de vogels in te scharen op percelen dichtbij de boerderij. Daar zullen de vogels niet zo gauw komen. Een ander probleem is dat deels on der water staande percelen grazende vogels aantrekken, met name smien ten. Schade is te beperken door tij dig te zorgen voor een goede afwa tering. Op bouwland doen zich vooral pro blemen voor in wintertarwe. De ma te waarin hangt sterk af van de weersomstandigheden tijdens en na begrazing. De vogels veroorzaken schade door afgrazen, onder de modder trappen en uittrekken van planten. De akkerbouwer kan dat beperken door alleen in geval van grote schade de vogels te verjagen. Maar er moet wel een alternatief voedselgebied zijn voor de vogels. Anders is verjagen niet meer dan af wentelen op andere agrariërs. Voordelen Begrazing door vogels heeft soms 1948-1988 ik wil graag meer informatie over de NATRES Naam: Adres m/v 40 JAAR KORPS NATIONALE RESERVE VRUWILUGERS VOOR ONZE VEILIGHEID. Postcode: Prov.: Woonplaats: Registratienummer in een ongefrankeerde enveloppe sturen aan: NTC. Antwoordnummer 10100, 2800 VB Gouda ZLM ook voordelen. Grazen vogels lang gras af vóór een vorstperiode, dan groeit dat gras sneller in het voor jaar. Op bouwland leidt begrazing van tweejarig graszaad tot maart/april vaak tot een hogere op brengst. Dat komt door een betere uitstoeling van het gewas. Samenwerking nodig Het schadeprobleem is niet indivi dueel op te lossen. Daarvoor zijn de aantallen vogels te groot. Boeren kupnen de schade beperken door de vogels te weren van schadegevoelige, en te accepteren op minder schade gevoelige percelen. CLM en Wad denvereniging stellen: als boeren grazende vogels opvangen op hun land èn hun best doen om schade te beperken, dan moet de overheid als nog optredende schade volledig ver goeden. De notitie van het ministerie van Landbouw en Visserij over het ganzenbeleid, die de minister bin nenkort aan de Tweede Kamer aan biedt, gaat uit van gedeeltelijke schadevergoeding. Belangrijk is ook dat er grote aan eengesloten, rustige gebieden komen waar grazende vogels kunnen wor den opgevangen. Op gewoon boe renland en waar mogelijk ook in na tuurgebieden. Dat vergt "samen werking. In de brochure zijn voorbeelden op genomen van samenwerking tussen boeren onderling en met natuurbe schermers, jagers en overheid. Sa menwerking is het sleutelwoord voor een voor alle partijen aanvaardbare oplossing bij het beheer van grazen de vogels. Eén van de meewerkende boeren: "Problemen los je niet op door je boos te maken, maar door gezamenlijk te zoeken naar een goed beheersplan". 'Anti-nutritionele faktoren, beter bekend als ANF's, die voorkomen in onder andere veldbonen, koolzaad, voedererwten en lupine, hebben een negatief effekt op de stofwisseling van eenmagigen. Dit resulteert in een verminderde groei omdat verte ringsprocessen beïnvloed worden'. Aan het woord is ir. M.M.T. Meijer, werkzaam op het Instituut voor Be waring en Verwerking van Land- bouwprodukten te Wageningen. Zij heeft het dan voornamelijk over al kaloïden, glucosinolaten, vici- ne/convicine, tanninen, sinapine, lectinen en proteaseremmers. Gluco sinolaten (koolzaad) en alkaloïden (lupine) geven een bittere smaak aan het voer, zodat het voer minder aan trekkelijk wordt voor het dier. Het voordeel van deze stoffen is dat het zaad tegen vraat beschermd wordt. Anti-nutritionele faktoren kunnen op verschillende manieren verwij derd of uitgeschakeld worden, bij voorbeeld door veredeling. De EG stimuleert de teelt van koolzaad met een laag glucosinolaatgehalte. In de toekomst worden alleen dubbelnul rassen gesteund. Er blijft echter nog altijd zo'n 20% van de glucosinola ten in dubbelnulkoolzaad achter. Het glucosinolaatgehalte van kool- zaadschroot kan ook met technische ingrepen omlaaggebracht worden. Bij veldbonen bevinden ANF's (tan ninen) zich in de zaadhuid. Omblie zen is een akseptabele oplossing om dat de voederwaarde van de zaad huid laag is. ir. M.M.T. Meijer bij een voeder lijn 'Er is een toegenomen belangstelling voor kleinere gewassen als koolzaad, voedererwten en veldbonen. Kool zaad, veldbonen en lupinen bevatten ANF's. Hierdoor kunnen deze za den maar tot een bepaald percentage in het mengvoer verwerkt worden. Het IBVL speelt hierop in door tech- nologiën als warmtebehandeling, ombliezen, ekstraktie en omzettin gen van ANF's in minder schadelij ke stoffen te bestuderen. Natuurlijk moet de voederwaarde van het pro- dukt (eiwit, aminozuren) uiteinde lijk hetzelfde of beter zijn. Hierdoor kunnen grotere hoeveelheden pro- dukt met lagere gehaltes aan anti- nutritionele faktoren in het meng voer verwerkt worden'. G.C. van den Berg Agrarische Studiereizen tracht ieder jaar een zo gevarieerd mogelijk pro gramma te bieden, opdat u uw favo riete bestemming kunt kiezen. Ter plaatse maakt u kennis met het leven en werken van buitenlandse kolle ga's, andere zeden en gewoonten; met prachtige landschappen, boeien de steden en interessante beziens waardigheden. Vele landen zijn dit jaar al bezocht, bijvoorbeeld: Spanje (Andalusië en Tenerife), Egypte, Luxemburg, Yoe- goslavië, de Sovjet Unie, Canada, Finland, Albanië, Hongarije, Turkije, Duitsland en andere. Op het pro gramma van dit jaar en begin vol gend jaar staan nog Griekenland (Kreta), de Verenigde Staten van Amerika (Californië), Oostenrijk, Zwitserland en Kenya op het pro gramma. Maarer zijn nog altijd bestem mingen waar wij nog niet geweest zijn en waar u graag naar toe zou willen gaan. Momenteel zijn wij be zig met de voorbereidingen voor het programma van 1989. Wanneer u ons laat weten waar uw belangstel ling naar uitgaat houden wij gaarne rekening met uw wensen. Dit kan door naar het Sekretariaat van 18 Agrarische Studiereizen te bellen, te lefoon: 085-512087. Het hele jaar door zijn er mogelijk heden met uw Afdeling, met het Bestuur van uw Vereniging of Coö peratie of met uw Studieklub een Agrarische Studiereis te onderne men. In overleg met u stellen wij gaarne een "op maat gesneden" programma voor u samen. Voor meer informatie kunt u bellen: 085-512087. Aan de volgende reizen kunt u nog deelnemen: Wenen: 2-6 november, 5-daagse vliegreis; Californië: 1-20 november, 20-daagse vliegreis/rond reis per bus; Parijs: 18-20 novem ber, 3-daagse busreis naar de lichtstad; Kenya: 15 januari- 4 fe bruari, 21-daagse vliegreis, rondreis in busjes; Graubünden, Zwitser land: 19-27 januari, 9-daagse bus reis; Graubünden, Zwitserland: 26 januari- 4 februari, 10-daags ver blijf, 's morgens wintersportlessen. Voor uw aanmelding, voor nadere informatie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Stu diereizen 1988", kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Vrijdag 7 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18