Robot beter in varkens (Uit Agra Magazine) voeren dan de boer zelf Landbouwschap tegen in 1989 al toelaten van zuivelvervangers Nieuwe Europese richtlijnen veevervoer in de maak Dierenartsen nog steeds onder druk van kalvermester Kaas zijn prijs dubbel en dwars waard Komisch Frankrijk, Nederland Luie stoel Clenbuterol verboden 'Teelt van paling ekonomisch haalbaar' Op het varkensbedrijf van Leo en Rita Rombouts uit Meerle (België) wordt het karwei van het voederen de laatste dagen over genomen door een voederrobot. Een nieuw staaltje van Japanse technologie? Toch niet. De voe derrobot werd ontwikkeld door een Vlaams bedrijf uit Verre broek (Polymetal) dat vier jaar geleden een afdeling "Electro nics" oprichtte. Een ploeg van vijf technici met aan het hoofd een burgerlijk ingenieur liet uit eindelijk een mechanische var kenshouder van de tekentafel rollen; een zelfrijdende silo die via een eigen spoor alle stallen op geprogrammeerde tijdstippen kan bezoeken en van voeder voorzien. En intussen kan de boer zijn aandacht nog meer toespitsen op het management want met de scherpe prijzen in de varkenshouderij moet je meer dan ooit op de kleintjes letten. De varkensrobot ziet er op het eerste zicht niet erg indrukwek kend uit. Een silo op wieltjes met een inhoud van 290 kg voeder. Maar hij beheerst beter en exak- ter dan de varkenshouder alles wat met het voederen van var kens te maken heeft. De robot verplaatst zich via een spoor. Vooraan zit het elektro nisch gedeelte waarmee de robot geprogrammeerd kan worden. De robot vult zich zelf aan de si lo's, kan overtollig voeder weer terugstorten, opent deuren van stallen, sluit ze weer en doet in een gezapig, bijna geruisloos tempo alle stallen. Alleen een liedje fluiten zit er nog niet in... De robot is zo gekoncipieerd dat hij bij het tegenkomen van een hindernis automatisch stopt. Een kind dat toevallig de weg van een deur zou versperren kan dan ook niet gekwetst worden. Het bedrijf heeft al enkele voe derrobotten op Belgische bedrij ven staan. Op het bedrijf van Leo Rombouts werd de robot evenwel gekoppeld aan een volle dig computersysteem. De Vlaamse fabrikant ziet goede exportkansen voor de robot; vooral Nederland en het Franse Bretagne zijn geïnteresseerd. Op het bedrijf van Leo Rom bouts staat de robot in voor de voedering van 150 zeugen en 650 mestvarkens. De hele investering draait rond het miljoen. "Op een bedrijf vallen er nog wel andere dingen te doen dan voede ren", zegt varkenshouder Leo Rombouts. "Voederen is trou wens maar een beperkt onderdeel van het werk. Maar ik was com- puterminded en ik ben er ook van overtuigd dat de robot het werk beter doet dan de boer. Ik krijg nu automatisch meer tijd om me met de varkens en het ma nagement bezig te houden. In Nederland bijvoorbeeld kent men via die brij voedering al veel computergestuurde voedersyste men maar wij Belgen houden meer van droogvoeder. Via de robot kan de voederverstrekking ook veel nauwkeuriger gebeuren. Met de robot kunnen de zeugen individueel gevoederd worden. Pas als ze drachtig zijn wordt het rantsoen aangepast. Dat komt dan weer ten goede van de dracht; het aantal biggen ligt dan hoger. En dat is in de varkens houderij van vandaag een be langrijk gegeven geworden. Alles draait steeds meer om mana gement". Het Vlaamse bedrijf ziet naar onder andere Nederland goede export mogelijkheden voor deze voederrobot. Het Landbouwschap wil dat het in ons land tot tenminste april 1992 verboden blijft om imitatiezuivel- produkten op de markt te brengen. Op het ogenblik ziet het ernaar uit dat de EG al in april volgend jaar een eind wil maken aan alle nationa le regels op dit gebied. De zoge naamde zuivelvervangers zoals kunstkaas en kunstmelk mogen dan overal in de gemeenschap vrij wor den geproduceerd en verkocht. De zuivelvervangers worden ge maakt uit relatief goedkope grondstoffen, zoals soja en andere olie- en vethoudende zaden. Het Landbouwschap verwacht dat het vrijgeven van deze namaakproduk- ten zal leiden tot een forse afzetda ling voor echte melk en zuivelpro- dukten. In een brief aan minister Braks van landbouw en visserij pleit het Landbouwschap ervoor om het in Nederland geldende verbod op de zuivelvervangers te handhaven zo lang het quoteringssysteem voor de zuivel niet is afgeschaft. Het staat vast dat dit op zijn vroegst op 1 april 1992 het geval zal zijn. Voor één produkt is ook naar het oordeel van het Landbouwschap versoepeling van de regelgeving op kortere termijn niet te vermijden. Dit betreft de zogenaamde boter- margarinemengsels (spreads), die vaak maar een paar procent echte zuivel bevatten. Voor de spreads moeten er wel duidelijke EG-regels komen. De mengsels zouden in ieder geval een belangrijk percentage bo ter moeten gaan bevatten. De druk op de dierenarts vanuit de kalversektor om clenbuterol voor oneigenlijke doeleinden voor te schrijven duurt in deze weken onver minderd voort. Voorzitter prof.dr. E.H. Kampelmachen van de Konin klijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft dit vori ge week tijdens het jaarkongres van de maatschappij in Groningen gezegd. Kampelmachen deed met klem een beroep op Minister Braks van Land bouw en Visserij op korte termijn met alle betrokkenen om de tafel te gaan zitten voor een oplossing van het clenbuterol-probleem. Hij wil te vens een doeltreffend opsporings- en vervolgingsbeleid bij overtreding van wettelijke bepalingen. Hij waar schuwde ertegen pas maatregelen te nemen als het eigenlijk al te laat is. Het klemmende beroep van Kampel machen kwam een dag nadat de al gemene inspektiedienst van het mini sterie proces-verbaal had opgemaakt tegen 37 dierenartsen die in het bezit waren van hoestmiddelen die een te hoge konsentratie clenbuterol ble ken te bevatten. Bij oneigenlijke ge bruik, een overdosis, blijkt het mid del een groeibevorderende werking te hebben. In het bijzonder de ver houding vet/vlees van een slachtdier wordt er gunstig door beïnvloed. Voor een mester is het oneigenlijk gebruik uiterst lucratief. Minister Braks heeft besloten het ge bruik van clenbuterol verder aan banden te leggen. Met ingang van 4 oktober is het verboden clenbuterol als werkzame stof te verwerken in diervoeders ongeacht of het oog merk hiervan is deze diervoeders een preventieve of therapeutische wer king te geven bij ziekten van dieren. Vrijdag 7 oktober 1988 De toevoeging met het oog op veran dering van het groeiproces van die ren was reeds verboden. Clenbuterol is geen groeihormoon, maar een geneesmiddel, dat onder meer bedoeld is voor de behandeling van aandoeningen van de luchtwe gen. De bijwerking van het middel is, dat het een gunstig effekt kan hebben op de vlees/vet-verhouding van dieren. Er wordt gewerkt aan een nieuwe Europese richtlijn voor het vervoer van vee, die een verbetering in de be staande praktijk moet brengen. Om het welzijn van dieren tijdens hun transport beter te garanderen zal de nieuwe richtlijn meer dan tot nu toe uitgaan van de verantwoordelijkheid van de lidstaat waaruit het transport afkomstig is. Mr. J.O. van Zutphen, direkteur- generaal landelijke gebieden en kwa liteitszorg van het ministerie van landbouw en visserij heeft hier vori ge week woensdag in Den Haag op gewezen. Kort daarvoor had hij het rapport van de stichting Lekker Dier over misstanden bij het veevervoer in ontvangst genomen. Volgens Van Zutphen valt het te respekteren dat Lekker Dier voor het welzijn van het dier op komt, maar moet zijn depar tement een afweging maken van alle belangen, zoals de ekonomische waarde, 1,3 miljard gulden, van de eksport van levende have. Van Zut phen benadrukte dat de oplossing op De laatste jaren is de visteelt, na lan ge tijd op een laag pitje te hebben gestaan, zeer in opkomst. Dit komt voornamelijk door de technische vooruitgang die men geboekt heeft met de ontwikkeling van het recircu latiesysteem. Daardoor is de teelt van paling in Nederland in de be langstelling gekomen. Het voordeel van de teelt van paling is dat deze vis al bij de konsument bekend is en goed gekonsumeerd wordt. De markt is dus al aanwezig. Aangezien Nederland ruimschoots netto-importerend is voor paling zijn er nog voldoende afzetmogelijk heden voor de in eigen land ge kweekte paling. Als de kweker be reid is een zeker risiko te lopen (vooral in het eerste jaar) en bereid is veel arbeid te verrichten, dan is alles bij elkaar genomen de teelt van pa ling ekonomisch haalbaar', dat stelt Jaap Delleman, student aan de Agrarische Hogeschool van het KNLC in Dordrecht in een skriptie die als afstudeeropdracht is gemaakt. Europees nivo moet worden gezocht. Uit veldonderzoek dat de Neder landse Veterinaire Dienst heeft ver richt is gebleken dat aan een aantal grensposten een veelal langdurig, onnodig oponthoud van vee transporten plaatsvindt. De grens- kontrole voegt in feite niets ekstra's toe aan de kwaliteit van de transpor ten en werkt negatief op het welzijn van de dieren. Uiterlijk in 1992 zul len de grenskontroles vervallen. Van Zutphen verwacht dat door het op stellen van EG-normen voor onder meer de belading en het wagenpark de kwaliteit van de transporten om hoog zal gaan. Ook komt er een re gel dat transport van dieren, dat lan ger duurt dan 24 uur, slechts mag plaatsvinden als de eksporteur op geeft waar hij de dieren gaat voede ren en drenken. Kontrole op de nale ving van de bestaande regels daar over Iaat nog veel te wensen over, zo is uit het onderzoek van de Veteri naire Dienst gebleken. Eigen gezondheid boven alles Iedereen die regelmatig in var kensstallen komt wordt gekonfron- teerd met veel stof, dat via de neus en de mond in de longen terecht kan komen. Vroeg of laat zal dit proble men geven t.a.v. uw gezondheid, af hankelijk van de hoeveelheid en de periode waarin het stof ingeademd wordt. Stof in varkensstallen bestaat voor namelijk uit gedroogde mestresten, voerresten en kleine huidschilfers van de dieren. Het zijn de zeer kleine stofdeeltjes die het meest schadelijk zijn voor uw gezondheid, deze drin gen door tot diep in de longen. An dere nadelige gevolgen van stof zijn dat het ziekteverwekkers draagt, be schermt en transporteert. Verder is stof een drager van stankstoffen en draagt het bij aan slijtage van ge bouwen en inrichtingen. Gezien al deze nadelen is het zaak om te zorgen dat de stallen zo goed mogelijk schoongehouden worden. Éénmaal per week stofzuigen is hier bij geen overbodige bezigheid. Het is bovendien verstandig om uzelf te be schermen tegen stof (b.v. door het dragen van stofhelmen of stopkap jes), want door het stof te bestrijden kunt u vervuilde longen vermijden. Het is niet nodig dat de huisvrouw zich ongerust maakt over de stijging van de kaasprijs, aldus drs. M. van Velden, direkteur van het Neder lands Zuivelburo bij de feestelijke kaasbeurs in Amsterdam op 3 oktober. Tussen oktober/november 1986 en juni/juli 1988 werden jonge Goudse kaas, jong belegen en belegen Goud se kaas ieder ongeveer 25 cent per kg duurder. Dat betekent 2°Io in een pe riode van 20 maanden, wat ook bij de huidige lage inflatie gunstig te noemen is. De kaasprijs mag dan wel oplopen, nog steeds geldt het dat het produkt in vergelijking met konkurrerende produkten zijn prijs dubbel en dwars waard is. Niettemin was Van Velden niet onverdeeld gelukkig met de snel opvolgende prijsstijgingen die nu optreden, vooral omdat deze tot on rust en ongemak bij de handel lei den. Hij vreesde dat er enig verlies zal kunnen plaatsvinden van de afzet aan kaasleverende landen, met name België en Duitsland, die kennelijk bereid zijn met lagere prijzen genoe gen te nemen. Voortdurend nieuwe soorten De introduktie van nieuwe soorten en merken maakt dat het produkt in het algemeen steeds meer aandacht krijgt. Van Velden wees op enkele nieuwe soorten van de laatste tijd, zoals Gouwenaar Light, de Zaanlan- der Light en de geitekaas Arina. Vooral met betrekking tot de nieuwe soorten sprak Van Velden als zijn mening uit dat deze begeleid dienen te worden met promotionele aktivi- teiten waarin voorlichting een be langrijke plaats heeft. Het Neder lands Zuivelburo zal daarin graag de helpende hand bieden. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17