Kalk een veelzijdige bouwstof worden. Voor alles wat u oogst. Met oplossingen naar maat. TOLSMA BEWAARTECHNIEK DIE I I PI t^OjNjljEJRjS j2*»™'°"' Miljoenen jaren oud maar nog prima bruikbaar Wat maakt een varkenshouder succesvol? Miljoenen jaren geleden bood Zuid-Limburg een beduidend an der aanzicht dan het huidige heu vellandschap. Spoelden eertijds daar de golven van de toenmalige zeeën, thans zoeken toeristen er verpozing en vinden er verschil lende vormen van agrarische be drijvigheid plaats. Ook in in dustriële zin. Met name het mer- gelgebied is daarvan een goed voorbeeld. Kalk winning ten be hoeve van landbouw en industrie op grote schaal. Welhaast aan het oog onttrokken door het brons-groen eikehout ligt in het zuidelijk deel van Limburg de mergelgroeve '"t Rooth". Een mer gelgroeve die in exploitatie is bij een van Europa's grootste mergelmaal- bedrijven en marktleider op het ge bied van de kalkmeststoffen in Ne derland: Ankersmit. Opgericht in 1938 als Ankersmit's Chemische fabrieken en zich voor namelijk bezighoudende met het branden van kalk, is het bedrijf uit gegroeid tot de Ankersmit Holding met vele divisies en produktie- en verwerkingslokaties in binnen- en buitenland. Aan de vooravond van het 50-jarig jubileum bezochten wij de Ankersmit-lokatie nabij Maas tricht. Ankersmit is een volkontinue- bedrijf met circa 125 medewerkers en vérgaand geautomatiseerd. Landschapsbeheer De winning van de miljoenen jaren oude mergel gebeurt in dagbouw. De bovenlaag, bestaande uit löss, maas- grint en zeezand, wordt tot een dikte van ca. 15 meter afgegraven alvo rens men op de mergellaag stuit. Een voorschrift in de provinciale koncës- sie is dat men tot het grondwaterpeil mag afgraven. Vanaf dat peil wordt de resterende mergellaag weer toege dekt met het eerst verwijderde zand en löss. De daardoor ontstane heu vels vormen dan weer het oorspron kelijk landschap. Mede door het hier en daar in takt laten van stukken mergelgroeve ontstaat er een goed beeld van de oorspronkelijke situa tie. Ten gevolge van deze vorm van landschapsbeheer heeft zich even eens een magnifieke flora en fauna ontwikkeld. De mergelgroeve is ook bij uitstek een lustoord voor (amateur)geolo- gen. In de kalklagen zijn tal van planten en dieren uit het zeer verre verleden uitstekend bewaard geble ven in de vorm van fossielen. Niet zelden vertoeven er op zaterdagen enkele honderden fossielenverzame laars op zoek naar de vondst van hun leven in de vorm van b.v. een haaientand of een zeeëgel van 70 miljoen jaar oud (over antiek gesproken). Om op termijn de produktie veilig te stellen heeft Ankersmit bijtijds nieu we koncessies aangevraagd. Met een gemiddelde exploitatie van 1 ha per jaar kunnen ze voorlopig 40 jaar vooruit. De eventueel daarop staan de bebouwing (woningen, boerderij en, enz.) worden verworven en op geruimd. Kogelmolens De door de eeuwenheen ontstane mergellaag wordt door de schiet- meesters losgemaakt met springstof. De grove brokken worden na een eerste sortering, waarbij de silex (een zeer harde steensoort) wordt verwij derd, gebroken in een breekinstalla- tie. De verkleinde mergel wordt daarna afgevoerd naar de verwer kingsunit aan het Julianakanaal. Eenmaal op het fabrieksterrein wordt het materiaal opgeslagen en vervolgens vermalen in zgn. kogel molens. In de drie enorme molens, die gevuld zijn met ca. 40 ton stalen kogels van een verschillende diameter, worden de mergel brokjes verpulverd. Ver deeld over de drie grote en een skala van kleinere molens wordt een kapa- citeit gehaald van ongeveer 300 ton per uur. De aldus verkregen kalk (CaCo3) heeft een zeer hoge graad van zuiverheid en bevat geen mag nesium. Afzet De uiteindelijke afzet van de mer- gel(kalk) produkten vindt plaats in zeer uiteenlopende richtingen. Tot de vier hoofdgebieden mogen gere kend worden de akkerbouw om ver zuring van de grond tegen te gaan, De mergelbrokjes worden verpulverd in drie enorme kogelmolens, gevuld met ca. 40 ton stalen kogels als maalstenen De miljoenen jaren oude mergel wordt in dagbouw gewonnen. In de mergel groeve zijn op zaterdagen vaak talrijke amateurgeologen op zoek naar fos sielen. de veehouderij als voederkrijt, de wegenbouw in de vorm van vulstof en de industrie om als draagstof te fungeren voor diverse produkten. Ondermeer wordt dit basisprodukt gebruikt in de chemische-, keramische- en papierindustrie. Veelzijdigheid is troef! De jaarproduktie van kalk op de lo- katie in Maastricht is ruim 600.000 ton. De agrarische-afzet vindt plaats naar zowel de Coöperatie als naar de partikuliere handel. Tot de be kendste landbouwkalkstoffen die door Ankersmit worden geprodu ceerd behoren o.a. Emkal, Dolokal, Supermergel, Borgakal en Mul- tikalk. Milieu Een ander opmerkelijke toepassing vindt Ankersmit in de produktie van krijt ten behoeve van het milieu. Als middel om rookgassen te ontzwave len in de industrie en als "zure regen bestrijder" in de bossen. 95% van de zwaveldioxide die ontstaat bij b.v. het opwekken van de elektrici teit kan met toepassing van o.a. krijt uit de rookgassen worden gehaald. Proefondervindelijk is voorts vast gesteld dat een goede bekalking van de door zure regen aangetaste bos sen zeer snel positieve resultaten te zien geeft. Eigen transport De aflevering van de produkten ge beurt in hoofdzaak in bulk vorm. Naast binnenvaartschepen en duw bakken is er een groot wagenpark beschikbaar om op elk moment ade quaat de afnemers te kunnen be voorraden. Om eventuele pieken, in voor- en najaar, goed op te kunnen vangen en om op afroep te kunnen leveren heeft men in den lande ca. 200 silo's geplaatst. Kwaliteit Kwaliteit staat bij Ankersmit hoog in het vaandel. Deze wordt nauwlet tend in de gaten gehouden. In het op het fabrieksterrein gelegen laborato rium worden zowel de aangevoerde grondstoffen als de uitgaande pro dukten aan nauwkeurige onderzoe ken onderworpen. De ten dienste staande computers, analyseappara- tuur en specialistische vakkennis zorgen voor intensieve kontrole en bewaking van de kwaliteit. Ook aan onderzoek naar en ontwikkeling van nieuwe produkten en fabrikagepro- cessen wordt grote aandacht besteed. Landbouwkundige waarde Een belangrijke eigenschap van een goed kalkmeststof voor de land bouw is het ZBW-gehalte (zuurbin- dende waarde). Deze waarde wordt bepaald door de calcium- en magnesium-carbonaten. Een ander aspekt van kalk is de mate van wer king. Bekend is dat grove vochtige, magnesium houdende kalk slechts na verloop van een zeer lange perio de (soms in jaren uit te drukken) z'n werk in de grond doet. Fijne en mag nesium vrije kalk daarentegen geeft een snelle werking. Het is dus de kombinatie van fijnheid en sa menstelling die aangeeft waarvoor de kalk het best ingezet kan worden. Gewasbekalking De grondanalyse vormt de belang rijkste basis voor een uit te voeren bekalkingsprogramma. Aan de hand van die bevinding kan men overwe gen om het pH-streefgetal op te voe ren. Kalk, op de juiste wijze gedo seerd bijvoorbeeld als onderhouds- bekalking of als de steeds meer in gang vindende specifieke gewasbe kalking, biedt aan de gewassen vele voordelen. De bietenteelt is daarvan een goed voorbeeld. Immers bieten renderen het best bij een pH van 6,5, terwijl andere gewassen beter tot hun recht komen bij een lagere pH. Een ge wasbekalking, in de vorm van een fijne droge kalkmeststof, biedt dan uitkomst. Naast het optimaliseren van het pH-getal waardoor een bete re struktuur ontstaat wordt ook met name het voedingstoffeneffekt en benutting van de overige meststof fen bevorderd. Een zaak die zeker in een tijd van kwaliteitsbeheer en kostenverlaging van een niet te on derschatten belang kan zijn. Harrie Prins Landbouwcourant voor de Veenkoloniën Het Proefstation voor de Varkens houderij heeft de resultaten gepubli ceerd van een onderzoek naar de verschillen in beroepsuitoefening tussen varkenshouders. In het rap port zijn een aantal faktoren op een rij gezet, die het succes van varkens houders bepalen. Voor de kontinuï- teit van het bedrijf is het belangrijk, dat de varkenshouder beschikt over vaardigheden op het gebied van vak manschap, management en onderne merschap. Ook opvattingen, die in dividuele varkenshouders hebben over de zelfstandigheid van hun be roep kunnen van grote invloed zijn op de kontinuïteit van het bedrijf. Exemplaren van dit proefverslag kunnen worden verkregen door f 7,50 per verslag over te maken op postgirorekeningnummer 51.73.462 t.n.v. het Proefstation voor de Var kenshouderij, Lunerkampweg 7 te Rosmalen, onder vermelding van rapportnummer P 1.27. BEWARING VAN TOLSMA TOLTRONIC KLIMAATCOMPUTER. De bewaar-know- how van Tolsma nauwkeurig ver taald in een perfekte klimaat computer. leverbaar met verschillende regelgroepen. Per regelgroep zijn onder verdelingen mogelijk. DEMONTABELE KEERWAND. Vervaardigt uit koudgewalst staal. Voorzien van roest- werende primer. Kleurkodering. Montage en demontage door Vraag uitvoerige dokumentatie bij: Tolsma Bewaartechniek B.V. Postbus 165, 8300 AD Emmeioord Tel.: 05270-14755 Telex: 42475 tolem ni Fax: 05270-99532. 1 persoon. Grote voetplaat voor optimale stabiliteit. Vrijdag 7 oktober 1988 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13