Streek zegt in ruime meederheid "ja" tegen verkaveling Sluis-Oostburg Aktie "let op landbouwtrekkers" vraagt begrip bij alle weggebruikers Bestuur Landbouwschap akkoord met aanpassing suikersysteem Landbouwschap akkoord met beperking roodvleesinterventie Landbouwschap: Tuinbouw moet arbeidsvoorziening gezamenlijk aanpakken Vier ton voor dassenburchten Antwoordnummer mestafleverings- bewijzen gratis in te sturen Waterschap Noord- en Zuid-Beveland wil geschot met 3,verhogen Sluis-Oostburg heeft de primeur: woensdagavond hebben de stemge rechtigden in restaurant de Linde hoeve in Sluis in grote meerderheid "ja" gezegd tegen de eerste Ruilver kaveling met een administratief ka rakter in ons land; een verkaveling voor een gebied groot ca. 2830 ha waar de te verrichten werkzaamhe den hoodzakelijk zijn gericht op een verbetering van de verkaveling. De verwachting is dat de werkzaamhe den over 4 jaar gereed zullen zijn. Gedeputeerde J.D. de Voogd die zijn kollega van landbouw de heer Barbé verving, telde onder grote spanning de stemmen en maakte ver volgens de uitslag bekend: 204 voor en 99 tegenstanders: in ha's gemeten 2044 ha voor en 551 tegen. Ca. 60% van de stemgerechtigden was op ko men dagen. De gedeputeerde De Voogd zei namens de provincie zeer verheugd te zijn met deze positieve uit slag. "In deze tijd waarin de markt voor de landbouw een steeds grotere rol gaat spelen is een verbetering van de konkurrentiepositie van wezenlij ke betekenis. Daarbij kan de ruilver kaveling met een administratief ka rakter door zijn snelle en doeltref fende werking een grote rol spelen". Hij deed een beroep op de tegen stemmers om zich nu in het gebied bij de verdere uitwerking van de plannen loyaal op te stellen. Kostenverlaging Mr. J. Brinkman feliciteerde na mens de Centrale Landinrichtings Commissie de streek, de diverse commissies en de betrokken diensten met de positieve uitslag van de stem ming. Ook hij wees op de problema tiek van de kostenverlaging op de bedrijven en stelde vast dat hierbij de ruilverkaveling een zeer belangrij ke aanzet kan zijn. De voorzitter van de verkavelingscommissie de heer J Ramondt zei dat gelet op de uitslag van de stemming veel dank verschul digd is aan met name de 3 Centrale Landbouw Organisaties in West Zeeuws-Vlaanderen. Hij dankte de streek voor het vertrouwen dat de commissie heeft gekregen. De voorzitter van de 3 CLO West Zeeuws-Vlaanderen de heer P. Ris- seeuw sprak tenslotte gezien de posi tieve uitslag van een geweldig succes waarmee hij erg blij zei te zijn. Hij complimenteerde de diensten in de streek voorlichting over de verkave ling hebben gegeven en noemde daarbij met name de Landinrich- tingsdienst te Goes. De Gedeputeerde de Voogd telt geassisteerd en gekontroleerd door enkele ambtenaren de uitgebrachte stemmen. Op een retourvaart tussen Perkpol- der en Kruiningen heeft Gedeputeer de van Waterstaat en Verkeer van Zeeland de heer J.D. de Voogd woensdagmiddag het startsein gege ven voor de aktie "letten op land bouwtrekkers". Hostesses van Vei lig Verkeer Nederland deelden aan de aanwezige passagiers op de boot veilig verkeer-stickers uit. De heer de Voogd deed in een toespraak tot de ca. 250 reizigers de doelstelling van de aktie 'Let op Landbouwtrekkers" uit de doeken. "We willen met deze aktie snelver keer en langzaam verkeer, kortom alle weggebruikers, wederzijds be grip vragen voor hun gedrag in het verkeer. Automobilisten, we willen graag dat u een beetje rekening houdt met de boer die in deze perio de veel op de weg is. Ergert u zich niet aan hen, ze doen hun werk. An derzijds dient ook de boer rekening te houden met het overige -dikwijls snellere- verkeer vooral nu de wegen wel eens glad zijn het vaak mistig is en de dagen korter worden. De gedeputeerde vertelde verder dat in 1987 in het Zeeuwse verkeer 46 doden zijn gevallen waarvan er 2 moeten worden toegeschreven aan ongelukken met langzaam verkeer. Het totaal aantal ongelukken buiten de bebouwde kom waarbij langzaam verkeer was betrokken bedroeg 70. Overigens is het landbouwverkeer niet de grote boosdoener in al die ge vallen. Ook ongeduldige automobi listen maken fouten en menige in haalmanoeuvre bezorgt niet alleen de tegenliggers maar ook de trekker bestuurder hartkloppingen. Daar om, zo zei de Vood, is de aktie be doeld om bij alle weggebruikers we derzijds begrip te vragen, ook van fietsers en bromfietsers. Scholen Aan de aktie "Letten op landbouw trekkers" die voor de vijfde keer in Zeeland wordt gehouden, zal door middel van opvallende posters ook bekendheid worden gegeven op alle scholen voor voortgezet onderwijs, bij de openbare bibliotheken, de gemeenten en bij de ANWB-vesti- gingen in Zeeland. Stickers zullen door medewerkers van Veilig Ver keer Nederland overaal in de provin cie worden uitgereikt. Aan de aktie die ongeveer samenvalt met de start van het aardappel- en bieterooisei- zoen werken naast de provincie mee de rijkspolitie inZeeland, het Zeeuws distrikt van Veilig Verkeer Nederland en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland. Het plan om de rundvleesinterventie in de EG verder te beperken is op zich acceptabel, maar de beperking moet wel gepaard gaan met aanvul lende compenserende maatregelen. Als dat niet gebeurt komen de inko mens van de gespecialiseerde rood- vleesproducenten onder te grote druk te staan. Dit standpunt heeft het bestuur van het Landbouwschap woensdag ingenomen. Het bestuur liep met een korte dis cussie vooruit op de te verwachten veranderingen in de EG- marktordening voor de rundvlees sector. De huidige marktordening loopt eind van dit jaar af. Het staat vast dat de Europese Commissie, mede uit bezuinigingsoverwegingen, voor volgend jaar met een veel marktgerichter regeling zal komen. Het Landbouwschap kan daarmee instemmen, mits de nieuwe regeling compensatie gaat bieden voor de gespecialiseerde (rood)vleesprodu- centen. Die compensatie zou bij voorkeur moeten bestaan uit het la ten vervallen van de bovengrens van vijftig dieren die nu nog geldt voor de premieregeling. In plaats daarvan zou er een benedengrens van bij voorbeeld tien dieren kunnen komen om de niet-gespecialiseerde bedrij ven van de premieregeling uit te sluiten. Het Landbouwschap sluit niet uit dat de besparing op de interventie kosten dusdanig is dat het bedrag van de premie kan worden ver hoogd. Om administratieve en prak tische problemen bij de uitvoering van de premieregeling te voorkomen stelt het Landbouwschap voor om af te stappen van premiebetaling bij slachting. Verder moet er als extra begeleidende maatregel een extensi- veringsregling voor rundvlees komen. Bietentelers die maximaal 15 procent minder bieten leveren dan de aan hen toegekende referentiehoeveel heid ondervinden hier geen nadeel van bij toezijzing van de referentie voor het volgens jaar. Hiertoe heeft het bestuur van het landbouwschap woensdag jl. besloten. Het bestuur was van mening dat een dergelijke flexibiliteit in het systeem een goede De heer de Voogd deelt aan automobilisten stickers uit. De Stichting Het Noordbrabant se Landschap gaat 34 ha. voor namelijk landbouwgrond aanko pen om enkele dassenburchten in het Noordoosten van de provin cie veilig te stellen. Gedeputeerde Staten en de provinciale commis sie voor milieu hebben het licht op groen gezet door een subsidie van 418.632,— beschikbaar te stellen. De aankopen van de stichting passen in het provincia le beleid op dit terrein, zoals ver woord in de Dassennota. zaak is om de natuurlijke oogst- schommelingen te kunnen opvan gen. De maatregel is ook bedoeld om het zogenaamde bietentoerisme tegen te gaan als telers de hun toege wezen referentiehoeveelheid niet volledig benutten. Om een oneigenlijk gebruik van het suikersysteem tegen te gaan kan een teler verplicht worden om zonodig inzage te geven in zijn bij de dis trictsbureauhouder opgegeven infor matie over de ingezaaide hectares. Bij de vaststelling van de referentie hoeveelheid zal in 1989 en in 1990 bij het niet benutten van de totale pro- duktierechten eerst 15 procent in mindering worden gebracht op de onderschrijding. Als de onderschrij- ding groter is dan dit vangnet van 15 procent, wordt de gerealiseerde leve ring als referentie aangehouden voor een volgend jaar. Gekozen is voor een aanpassing voor twee jaar om dat de huidige marktordening voor suiker geldt tot en met de oogst 1990. Ook voor de komende twee jaar hebben bietentelers de moge lijkheid om bij de vaststelling van hun referentiehoeveelheid uit een pe riode van vijf jaar de beste drie jaar te kiezen. Het systeem van een schijfsgewijze herverdeling is niet gewijzigd. Dit houdt in dat het toe wijzingspercentage bij overschrij ders verhoogd wordt totdat het to taal van bereikt. 915.000 ton witsuiker is Veehouders, loonwerkers en ande ren die mest afzetten kunnen vanaf 1 oktober gratis hun mestafleverings- bewijzen opsturen naar de Landelij ke Mestbank. Het Bestuur van de Landelijke Mestbank heeft hiervoor speciaal het volgende antwoordnum mer geopend: Stichting Landelijke Mestbank, Antwoordnummer 5000, 3860 PA NIJKERK. De mestafleveringsbewijzen kunnen in een enveloppe zonder postzegel naar dit adres worden gestuurd. Met dit besluit hoopt de Landelijke Mestbank een drempel weg te nemen bij het inzenden van afleveringsbe- wijzen. Met de opening van het ant woordnummer vervalt het adres zo als dat is voorgedrukt op de bestaan de mestbonnen. Dit betekent dat alle mestbonnen nu naar bovenstaand adres moeten worden gestuurd. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met de heer ing. J.H. Uenk (Tel. 03494-60504). Het bestuur van het Landbouw schap heeft woensdag positief gerea geerd op een plan om de arbeids voorziening in de tuinbouw op een professionele manier te organiseren. Met de personeelswerving en - voorziening doen zich nu allerlei problemen voor waardoor de tuin bouw op de arbeidsmarkt niet meer goed kan concurreren. Een in april van dit jaar door het Landbouwschap ingestelde commis sie is tot de conclusie gekomen dat de problemen alleen door een geza- Vrijdag 7 oktober 1988 menlijke, dat wil zeggen bedrijfstak- gerichte aanpak, kunnen worden op gelost. Er moeten arbeidspools ko men en een erkenningsregeling voor bonafide uitzend- en loonwerkbe- drijven. Verder moet de werving col lectief worden aangepaktt en moeten er scholings- en bijscholingspro gramma's worden opgezet. Ook het stelsel van arbeidsvoorwaarden en arbeidsomstandigheden moet op een met andere bedrijfstakken vergelijk baar niveau worden gebracht. De Landbouwschapscommissie heeft ook vastgesteld dat het imago van de tuinbouw is bezoedeld door allerlei incidenten over zwart wer ken, milieuvervuiling en onderbeta- ling. In het bestuur werd er voor ge pleit dit beeld door een goede voor lichting en public relations te corri geren. De kosten van een betere ar beidsvoorzieningsstructuur en van collectieve werving, scholing en voorlichting moeten volgens het Landbouwschap door de bedrijfstak en de overheid gezamenlijk worden gedragen. Er wordt onder meer naar gestreefd op korte termijn tot een sectorfonds te komen waaruit de noodzakelijke maatregelen kunnen worden gefinancierd. Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland houdt haar algemene ver gadering donderdag 13 oktober in de Sionkerk aan de Graaf Adolfstraat te Goes. De vergadering begint om 13.30 uur. Voorgesteld wordt o.m. om het geschot per ha te gaan verho gen met 3,waardoor het totale geschot op 119,komt. Dit geldt voor het gehele gebied met uitzondering van de Karei en Willem-Annapolder en de Pavil joenpolder. De verhoging van het geschot met 3,— brengt totaal 198.600,op. Het heffingsbedrag voor de verontreinigingsheffing blijft voor 1989 gehandhaafd op 83,per vervuilings eenheid. Voor de jaren 1990 t/m 1997 zal de ze heffing jaarlijks met 1,50 wor den verhoogd. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11