CEA zegge en schrijve "Z-GOO I 1^0 - U VV zuidelijke landbouw maatschappij Andriessen: Varkenshouderij weg uit Nederland CEA Stagnatie ZLM BÏÏD VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 76e JAARGANG NO. 3944 land- en tuinbouwblad De zware regenval van afgelopen zaterdag heeft abrupt een einde gemaakt aan de diverse oogstwerkzaam- heden. De aardappeloogst was net vorige week goed op gang gekomen. Alleen suikerbieten konden deze week van de hooggelegen zandgronden in Brabant mondjesmaat gerooid worden. De waterschappen za gen zich voor de zware taak gesteld al het overtollige water zo gauw mogelijk af te voeren. Dat is over het algemeen goed gelukt. Op bijgaande foto, gemaakt maandagmorgen in de Kapelse Moer, is goed te zien dat het afwateringssysteem al het water niet kon verwerken. Zie ook pag. 7 (foto waterschap Noord en Zuid-Beveland). EG landbouwcommissaris Frans Andriessen wil de var- kensproduktie in Nederland afremmen en de varkens houderij concentreren in gebieden waar graan wordt ver bouwd. Dat blijkt uit zijn antwoord op vragen van twee Westduitse Europarlementariërs. Een woordvoerder van Andriessen ontkende woensdag na enige aarzeling, dat er in Brussel plannen klaar liggen om de varkenshouderij uit Nederland weg te saneren. Maar er is volgens hem geen enkele aanleiding om het antwoord in te trekken. Andriessen schrijft letterlijk dat er een oplossing moet komen, voor het grote concurrentie-voordeel van substi tuten, en dat zijn oplossing ertoe kan bijdragen dat de varkenshouderij beperkt blijft tot de graanregio's in de EG (Noord-Frankrijk, Oost-Engeland, Noord- Duitsland en Denemarken). Volgens Andriessen's woordvoerder betekent dit dat er een eind moet komen aan de relatief gunstige positie die Nederland inneemt door de heffingvrije import van graan vervangers. Om dat te bewerkstelligen heeft de Europese top al besloten dat boeren die meer voedergraan gaan gebrui ken een premie moeten krijgen. Ook de verlaging van de graanprijs is mede bedoeld om Europees graan aantrek kelijker te maken. Via internationaal overleg wil de Commissie een stabilisering of nog liever een verminde ring van de import van de substituten bereiken. Uit cijfers die Andriessen verstrekt blijkt dat het aantal varkens in de EG tussen 1984 en 1987 is gestegen van 77,7 tot 84,6 miljoen. Bijna de helft van deze stijging komt voor rekening van Nederland met 3,3 miljoen stuks. Andriessen sluit niet uit dat de mestwetgeving aan deze explosieve stijging heeft bijgedragen. Volgens Andriessen krijgen Nederlandse varkens 15 pro cent graan gevoerd, 35 procent tapioca en 50 procent an dere voeding, voornamelijk bijprodukten van oliehou dende zaden en granen. Ongeveer een kwart van het voer wordt uit niet-EG- landen geïmporteerd. Minister Braks heeft zich dinsdag in de Landbouwraad verzet tegen verzoeken van Frankrijk en België voor steun aan de particuliere opslag en hogere restituties naar derde landen. Nederland vindt de situatie op de var- kensmarkt weliswaar zorgelijk, maar wil geen overschot ten opbouwen en ook geen handelspolitieke conflicten uitlokken. Braks wees er dinsdag op dat de recente stij ging van de graanprijs gunstig is voor varkensfokkers in grote delen van de Gemeenschap. Veel akkerbouwers die vorige week welgemoed aan de aardappeloogst waren begonnen zagen hun plan nen al snel doorkruist door de zware regenval. Alleen al in de nacht van zaterdag op zondag viel er in ons werkgebied plaatselijk tot 93 mm water. Sindsdien is het op veel plaatsen nat gebleven. De betreffende boeren en waterschappen hebben de grootste moeite (gehad) het water weg te krijgen en verder rooien zit er voorlopig dan ook niet in. Ook percelen met andere gewassen en grasland hebben het hier en daar zwaar te verduren. Het hoort allemaal bij het vak maar leuk is bepaald anders. We kunnen slechts hopen dat de weersomstandigheden snel beter worden zodat vooral de aardappeloogst veilig kan worden geborgen. Vorige week heb ik in Graz (Oostenrijk) namens de ZLM het jaarlijks congres van het CEA bijgewoond. Het CEA is een koepelorganisatie van enkele honder den agrarische organisaties en instellingen uit 20 Eu ropese landen. Eén van de centrale thema's op dit 40e congres ging over de vraag hoe de land- en tuinbouw kan inspelen op de stagnerende afzet van een aantal agrarische produkten. Door het gehele congres liep echter ook als een rode draad de toenemende belang stelling voor natuur- en milieu-aspecten. De algemene verwachting is dat de zorg voor het milieu een steeds belangrijkere rol zal gaan spelen in de politieke besluit vorming in praktisch alle Europese landen. Het spreekt vanzelf dat de agrarische bedrijfsvoering daarmee re kening zal moeten houden. In dit verband werd ook veel nadruk gelegd op de belangrijke (centrale) rol die de land- en tuinbouw speelt bij het beheer en de leef baarheid van het platteland. In de slotverklaring is nog eens vastgesteld dat de overheden zich terdege moe ten realiseren dat zonder de agrarische bevolking het landelijk gebied niet in stand kan worden gehouden. Het is daarom van het allergrootste belang dat er een zodanig beleid wordt gevoerd dat de landbouw deze belangrijke taak kan blijven vervullen. In de discussie over dit onderwerp werd m.i. dan ook terecht ge constateerd dat het op dit punt niet zozeer gaat om landbouwbeleid maar vooral om het algemeen belang. De politiek zal de consequenties daarvan moeten aan vaarden. Gezegd werd ook dat de landbouw zich veel beter moet verkopen als actief beheerder van het lan delijk gebied. De landbouw laat zich op dit punt veel te veel in de hoek zetten. Met name via meer gerichte PR zal daar veel aan gedaan kunnen worden. Ook voor de ZLM ligt er hier een belangrijke taak. Zoals gezegd is er in Graz veel aandacht besteed aan de problematiek van de stagnerende afzet. Oplossin gen moeten enerzijds worden gezocht in de aanwen ding van agrarische produkten als industriële grondstof. Naast energiewinning zijn er voor een groot aantal produkten overigens nog tal van andere moge lijkheden. Anderzijds kunnen met name de coöpera ties een belangrijke rol spelen bij de afzet van de agrarische produktie. Voor beide oplossingsrichtingen zijn in Graz resoluties vastgesteld. Hoewel wij als Ne derlandse delegatie volledig konden instemmen met de strekking van de resolutie over de non-food aan wending van agrarische produkten hebben we uitein delijk toch - als enige - tegengestemd. De reden daarvoor was dat er in deze resolutie staat dat er een heffing moet komen op fossiele energie op basis van C02-uitstoot. Als Nederlandse delegatie vonden wij dit niet alleen principieel onjuist maar ook tactisch on verstandig. Op deze manier zal er met de petro chemische industrie zeker niet te praten zijn over bij voorbeeld bijmenging van ethanol uit granen. Wat de rol van de coöperatie betreft bij de afzetbevordering werd veel nadruk gelegd op innovatie en produktdiver- sificatie: Er moet voor de markt worden geprodu ceerd. In dat zelfde kader wordt gepleit voor internationale samenwerking van coöperaties onder ling of zelfs met (multi-nationale) particuliere onderne mingen. In de discussies daarover bleek wel dat dit hoge eisen stelt aan o.a. het management - van zowel besturen als directies. Ook de positie van het indivi duele lid dient daarbij veilig gesteld te worden. Er staat ons dus nog heel wat te wachten. Het CEA is niet in de eerste plaats een beleidsorgani- satie. De discussies vinden in wat meer beschouwen de sfeer plaats en richten zich op de wat langere termijn. Niettemin is het bijzonder plezierig dat agra risch Europa - ondanks enorme verschillen van land tot land - globaal op dezelfde lijn zit voor wat betreft de toekomstige ontwikkelingen. In Nederland zijn een aantal van de bovengenoemde zaken al in gang gezet. Maar het blijft belangrijk af en toe eens over de heg te kijken en voeling te houden met de ontwikkelingen el ders. Ook als ZLM kunnen wij op regionaal niveau ons steentje aan de toekomstige ontwikkelingen bijdra gen. Aanstaande maandag zal het hoofdbestuur een beleidsnotitie bespreken ten aanzien van de structuur en de werkwijze van de ZLM. Met enige voldoening mag ik vaststellen dat we daarin redelijk op koers lig gen met de lijnen die het CEA in Graz heeft getrokken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1