gezien Veehouder steeds meer bewust van belang goed eigen ruwvoer Veel aanvragen voor vroege levering suikerbieten Bietencampagne deze korte wenken akkerbouw week van start Wie van de drie produkt a.s. voorjaar als klasse I uit de schuur kan komen. Het financiële - dat is een belangrijk gegeven - is het waard om een goed produkt af te leveren. Ook de bietenrooiers zijn al in de polder gesignaleerd. Men kijkt ze te genwoordig niet over de kop. Deze week 20 en 21 september is de cam pagne begonnen. De voorlopige op- brengstcijfers zijn goed. Veel perce len zien er nog prachtig uit, de verge- 4 lingsziekte heeft in ons gewest niet veel te betekenen. Nog een belang rijk gewas, de mais, zal dit jaar een optimale opbrengst geven. Voor de veehouder die dit gewas voor eigen gebruik heeft gezaaid is dit een goe de bijkomstigheid, enkele tonnen meer. Maar dit drukt de prijs, en de gene die voor de handel heeft ge zaaid, zal dit jaar geen hoge prijs ontvangen, mede doordat dit jaar een overvloedige grasgroei heeft ge kend is er veel en een goed produkt ingekuild, met een goed gehalte. De veehouder gaat er zich steeds meer bewust van worden dat het ruwvoer van eigen bedrijf een grote rol speelt bij de produktie van het melkvee. Als we in vakpers lezen van produk- ties van boven de 10.000 kg melk, moet de veehouder wel een aangebo ren liefde voor zijn vee hebben, een manager in de bedrijfsvoering zijn om een kostenontwikkeling te krij gen om met zijn vastgestelde kwan- turn een inkomen te houden. Over het wel of geen uitbreiding van het melkkwantum is al veel gedis- kussieerd in ons land. Met zijn grote export van zuivelprodukten is dit weer een ander gegeven dan in de rest van de EG. De inkomsten van een akkerbouwer mogen minimaal genoemd worden, doch een veehouder heeft ondanks de regelingen nog een goede be drijfswinst. Het is te hopen dat door onderzoek en planning ook de ak kerbouwer een betere tijd tegemoet gaat. Donkere wolken beheersen het zwerk boven het Zeeuws-Vlaamse land. Ook in het "LAND VAN AXEL" hebben we de laatste weken heel wat regen gehad. Het werk is niet hard opgeschoten. Toch is tus sen de buien door op de meeste per celen het aardappelloof doodgespo ten en zijn er hier en daar wat bruine bonen in de ruiter gezet. Een enkel perceel bruine bonen is zelfs al gedorst. En dat is aantrekke lijk, immers de marktprijs ligt voor de primeurs boven de 2 gulden en dat telt aan, wanneer de opbrengst aan kilo's voldoende is. En door de bank genomen staan de bonen er in ons gebied goed voor. Ook de aard appelen lijken veel kg's per ha te zul len leveren. Weinig vergroeide knol len en veel boven de 50. Maar ook dat is merkbaar aan de marktprijs. De grove frieten zijn nauwelijks duurder dan de konsumptiematen. In voorgaande jaren was daar altijd een duidelijk prijsverschil aanwezig. Wat de prijsontwikkeling van de di verse produkten betreft kunnen we kort zijn: teleurstellend. Ook Braks ziet het nu. De minister heeft de oplossing echter al kenbaar ge maakt. In Withuizen heeft hij de uit spraak gedaan dat 40% van de akkerbouwers zal moeten afvloeien in de nabije toekomst. Hoe en wat? Dat horen we misschien deze week, wanneer de miljoenennota wordt ge presenteerd. Ook deze week gaat de bietencam pagne weer van start. Als U dit leest draait de suikerfabriek al bijna een werkweek en zijn de praktijkgehal ten bekend. De suiker op de wereld- In de akkerbouw en vollegronds- groenteteelt is door intensivering en specialisatie van teelten een NAU WERE VRUCHTWISSELING ont staan. De kans op ziekten en plagen, die in de grond achterblijven en die specifiek zijn voor die teelten, is toe genomen. Het zijn vooral de moei lijk te bestrijden schadelijke orga nismen en onkruiden die extra aan dacht vragen. VOORAL TIJDENS DE OOGST VAN DE ROOI VRUCHTEN is de kans op verplaatsing van grond van het ene naar het andere bedrijf, maar ook binnen het bedrijf erg groot. Dit geldt vooral als wordt sa mengewerkt op het gebied van ma chines, of als er veel loonwerk wordt uitgevoerd. Dat met deze grond aan de machines aaltjes, Rhizomanie, knolsmet e.d. worden verspreid is herhaaldelijk gebleken. VOORKOM VERSPREIDING van ziekten, plagen en onkruiden. Breng geen grond of agrarisch afval van el ders op uw bedrijf. Verplaats het ook niet binnen het bedrijf zelf van het ene naar het andere perceel, spuit machines die van een verdacht perceel komen goed schoon. Voor komen is nog altijd beter dan genezen. "Teveel of te weinig". Zo is het met veel zaken in het leven. Dit geldt ook metde WATERVOORZIENING. De ene periode is het te droog, in een andere periode te nat. Voor beide Vrijdag 23 september 1988 markt doet het goed. Hopelijk werkt dat door in de bietenprijs die wij uit eindelijk zullen krijgen. Voor telers in ons gebied is het nog steeds aantrekkelijk de bieten recht streeks van onder de rooier naar Sas te brengen. Vandaar dat ons kring- bestuur ook enige aandacht gaat schenken aan het voortbestaan van de nog enige suikerfabriek in Zeeuws-Vlaanderen, want zelfaan- voer is een groot stuk werkgelegen heid voor de sektor, maar draagt ook bij aan de hoognodige verster king van het akkerbouwersinkomen. Naast de voordelen van een beter rendement bij het eventueel sluiten van deze suikerfabriek (en dat moet aangetoond) zijn er zeker nadelen wanneer er geen vestiging in de buurt is. Bietentelers moeten reke nen op minder service, denk maar aan bietenzaad of het afhalen van pulp b.v. Voorts langere ligtijden van de bieten, met alle gevolgen van dien. Het risiko hiervan wordt van zelfsprekend afgewenteld op de te ler. Daarbij zal iedere bietenteler moeten beschikken over een goede verharde weg en een bietenstort plaats, die toegankelijk moet zijn voor grote vrachtwagenkombi- naties. Daarom Zeeuws-Vlaamse bietente lers, sla de handen inéén wanneer U de Eerste Nederlandse Coöperatieve Suikerfabriek in ons gebied wilt houden, want wat éénmaal weg is komt wellicht nooit meer terug. Doch allereerst hopen we voor 1988 op een goede suikerbietencampagne en bovenal een veilige, en daar kun nen we zelf met z'n allen héél wat aan doen! gevallen is een goed aan- en af- voerstelsel noodzakelijk. Voorkom wateroverlast in herfst en winter door sloten, greppels en drainage op tijd schoon te maken. DE TEELT VAN GRASZAAD stelt geen bijzondere eisen aan de grond soort. Wel zijn faktoren als struk- tuur en vochtvoorziening van in vloed op de opbrengst. Bij de per ceelskeuze dient u echter wel reke ning te houden met graszaadteelt op aangrenzende percelen. Er gelden minimum afstanden voor verschil lende soorten. Vooraf overleg met uw buren kan veel narigheid voorkomen. Rijtijden en alkohol in polisvoorwaarden bedrijfsauto's Het is opnieuw opletten geblazen voor eigenaren van bedrijfsauto's bij het afsluiten van een autoverze kering. De alkoholclausule bij kas- koverzekeringen duikt weer op. Nieuw is de kans dat geen schade wordt vergoed als, hoe gering ook, de toegestane rijtijd is overschreden. Dit signaleert de EVO, Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organi satie te Zoetermeer in haar perma nente analyse van autopolissen voor het bedrijfsleven. De EVO heeft dan ook haar leden geadviseerd bij het bekijken van de voorwaarden van de verschillende verzekeraars kritisch te werk te gaan. In het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS gaan we naar de laatste gewassen van dit jaar om geoogst te worden. Was het enige tijd geleden nog een afwisselend kleurenpatroon, nu na enkele weken is dit in zijn ge heel veranderd, aardappelen, bieten en mais zijn nu nog de hoofdge wassen. De graanoogst is in onze omgeving vlot verlopen, soms met goede op brengsten en ook weer afwijkende door de slechte zaaibedbereiding in dit voorjaar. De gemiddelde pro duktie was toch goed te noemen, de financiële afwikkeling kan nog mee vallen door hogere prijzen, die waar schijnlijk in 't verschiet liggen. De meeste aardappelpercelen zijn reeds bespoten voor de afharding van de knol, zodat deze zonder veel huidbe schadiging kunnen worden gerooid. Het zal ook dit jaar weer een hele kunst zijn om een goed gewas door de slechte struktuur een optimale be handeling te geven, waardoor dit Zeer veel aanvragen vanuit WEST BRABANT ZUID om in de eerste termijn suikerbieten te leveren. Een logisch gevolg van de toewijzing van een suikerkwotum per teler. Door de zeer goede stand van de suikerbieten zal op de meeste bedrijven het kwo- tum ruim overschreden worden en dan is het interessant om vroeg te leveren. De traditionele vroege leveranciers hebben, terecht, een streepje voor zodat veel verzoeken om in de eerste termijn te leveren niet geheel naar de wens van de teler zijn beantwoord. De echte topopbrengsten komen dit jaar vanuit Oost-Brabant en hier door zullen de hoogste suikerop brengsten per ha in Nederland wei eens van de Brabantse zandgrond kunnen komen. Nog weinig handel in snijmais maar door enkele transakties is er al een Als we de uitspraken van minister Braks moeten geloven, gedaan tij dens een rede in het Groninger ak kerbouwland, dan verontrust ons dat ook in onze WESTHOEK. Eén op de drie akkerbouwers zal het veld moeten ruimen, gesaneerd noemt men dat. Wie zal dat zijn? Jongeren vooral die het toch al niet makkelijk heb ben, raken met dergelijke uitspraken nog verder in een situatie dat ze niet meer weten waar ze mee bezig zijn. Om over degenen die voor overname staan maar niet te spreken. We zit ten in een van de drukste periodes met ons werk; zodat er niet zoveel aandacht aan die materie gegeven kan worden, maar van de winter zo veel meer. Het is te hopen dat hierop toch eens echt doeltreffend gerea geerd gaat worden op een manier die een ieder aanspreekt, ook buiten de landbouw. We moeten met onze werkzaamhe den verder en vooral de goede dagen benutten - als ze er zijn - met het rooien van aardappelen en bieten. De laatste aardappelen zijn nu toch wel doodgespoten, al laat genoeg, vooral als het weer wat tegen zit. De opbrengsten lijken goed, met vooral op de zwaardere gronden nogal wat kromme bieten lijken volgens de eer ste prognoses niet tegen te vallen, maar 't is nog maar het begin. De uienoogst is ook aan de gang, hoe zal het allemaal gaan met de ver anderde methode van oogsten. Zal het weer meewerke^? Anders zal het niet meevallen om hetgeen we willen waar te maken. Met de vroeg gerooi de is het tenminste iets anders ge gaan. Lukt het wel dan maar flink ventileren en stoken (lucht opwar men, al is dat niet goedkoop). Het eerste land, voor het zaaien van wintertarwe is al weer geploegd en weldra zal de eerste tarwe weer ge zaaid worden. Als je met kollega's hierover praat krijg je het idee er veel tarwe zal worden gezaaid, ge zien het netto rendement per ha ten opzichte van b.v. gerst - erwten en soort basisprijs ontstaan. Voor ge- hakselde snijmais in de kuil geleverd wordt rond de ƒ65 per ton gevraagd. Dit betekent dat de prijs van snij mais te velde ongeveer ƒ40,a ƒ45,per ton is. Bij goede mais moet ƒ20,per ton gerekend wor den voor hakselen, transport en eventuele kosten voor provisie. In de praktijk betekent dit dat voor een perceel staande snijmais met een ge schatte opbrengst van 50 ton per ha tussen de ƒ2000,en ƒ2300,be taald wordt. Sommige maistelers vinden dit bedrag te weinig en kuilen zelf om tijdens de winter mogelijk voor hogere prijzen te verkopen. Dat deze prijs ook daadwerkelijk hoger zal worden valt te betwijfelen omdat er zeker geen schaarste aan ruwvoeder zal ontstaan. Wel zullen de eiwithoudende ruwvoeders zoals eiwit prijzig blijven. ook veldbonen, om over sperziebonen e.d. maar niet te spreken. De kon- traktsperziebonen gaven hier en daar wel wat moeilijkheden, met als ergste een zeer slecht saldo. Op komst en weer heb je nu eenmaal niet in de hand. De werkzaamheden in de diverse ruilverkavelingen zijn ook gebaat bij goed werkzaam weer, al kan er toch in korte tijd veel gebeuren. Het ma teriaal is van dien aard dat met vele machines in korte tijd hele gebieden gelijk op de schop kunnen worden genomen. Op het bestuurlijk vlak binnen onze kring zijn in een ruilver kaveling wat problemen maar hope lijk worden deze weer snel opgelost. Afwachten is nog hoe het aardappel- afzetseizoen zal verlopen maar aan genomen mag worden dat er meer voeraardappelen beschikbaar ko men door een hoger voerpercentage. Met de veldsgewasprijzen voor aard appelen is het weer droevig gesteld. De prijzen variëren van 10 tot 15 cent per kg. Erg veel is er nog niet verkocht. Vertegenwoordigers van de aardappelhandel gaan wel de boer op, maar alleen om voor zeer lage prijzen aan te kopen. Aan het eind van de dag hebben ze dan toch meestal wel iemand gevon den die beneden de prijs wilde ver kopen. Gezien de zorgwekkende fi nanciële situatie in de akkerbouw zijn er verschillende kollega's die de centen hard kunnen gebruiken en daarom maar voor een lagere prijs hun produkt van de hand doen. Handel is handel wordt er weieens gezegd maar je moet als handelaar toch keihard zijn als je met deze wetenschap een produkt onder de prijs in handen probeert te krijgen. Niet zelden krijgen land bouwbedrijven die om deze reden moeten verkopen nog te maken met ekstra hoge tarra's. Binnenkort zullen de door de water- schapskonsentratie verhoogde aan slagen van de waterschapslasten weer binnenvallen. Over een paar jaar komen hier de ruilverkave- lingslasten nog bovenop, zodat de vaste lasten per ha weer met onge veer ƒ200 zullen toenemen. Om een gewas rendabel te telen worden avonden vergaderd om een paar tientjes te besparen. Frappant dat over een lastenverhoging van ƒ60, per ha niet gesproken wordt. Vanaf de dijk gezien, zag ik ze staan. Vier zakken gevuld met aardappels. Ze leunden tegen el kaar om niet om te vallen. Ze stonden daar waar straks de rooi er niet bij zou kunnen om ze uit de grond te halen en dan komt het volgende verhaal in je ge dachten. Deze boer had tijd en zin gehad om die hoek uit te steken. Wat waren de beweegredenen, kon hij het niet over z'n hart verkrijgen, om wat met veel kosten, moeite en zorg is opgekweekt, zomaar door een machine plat te laten walsen. Is hij bang voor de op- schot die de knollen zullen geven als zij het volgend jaar weer zul len gaan leven. Of vindt hij dat "Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd" van toe passing. Mijn gedachten waren, neem die zakken mee naar huis, want straks stopt de één of ander die denkt dat al wat groeit en bloeit ook van hem is, en dan is al je werken voor niets geweest. Dit steken van de hoeken levert tege lijk nog een goeie proef op. Er staat een rijke oogst te wachten, wat kilo's aangaat. Als we de vele zilveren lintjes zien die de spuitsporen nu zijn geworden weten we dat het veel te nat is om deze oogst binnen te halen en er geduld zal worden ge vraagd. Deze week komt Kees Breure te rug uit Amerika. Niet met de gouden ploeg, maar wel als 12e van de ruim 50 beste ploegers van de hele wereld. Dat is toch een fe licitatie waard. De Z.L.M. kan trots zijn dat onder z'n leden zul ke goeie ploegers zitten. Jonge mensen die niet opzij gaan voor de vele inspanningen die zij toch hebben voor zij op wereldniveau zitten. Terug zal Kees zeer zeker op z 'n eigen bedrijf rechte voren probe ren te trekken, die vanaf de dijk gezien mogen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7