uit dei praktijk Politiek moet landbouw kans geven Opbrengst veldbonen valt tegen Douche voor koeien Moeder natuur rekent geen BTW Waterschap snel met herstellen ingezakte slootkanten Wel of geen wintertarwe? Grondprijzen nog steeds hoog Vanuit een zwaar bewolkte dag op NOORD-BEVELAND een berichtje uit de praktijk. In ons gebied is nu echt al het graan gedorst en het stro geperst. Enkele percelen (vroege) aardappels zijn al gerooid en vele hektaren zijn doodgespoten. Het be gin van de najaarswerkzaamheden. Ook de eerste bieten zijn gerooid en wachten op transport naar de fabriek. Tijdens deze drukke werkzaamhe den zouden we zo nu en dan even vergeten dat we in een moeilijke tijd voor de landbouw leven. Vorige week hebben we via het NOS- journaal kunnen horen dat Braks ook weer terug van vakantie is. Het was natuurlijk geen nieuws te horen dat deze minister van landbouw vindt dat er 30 tot 40% van de boe ren zullen moeten verdwijnen. Maar De neerslag aan het eind van de vori ge week heeft in het THOOLSE- en FLIPLANDSE land de inzaai van Engels raai vertraagd. Doordat de huidige baktarwerassen niet zo ge schikt zijn om als dekvrucht voor het Engels raai te dienen, moest er nog veel tarweland geploegd en inge zaaid worden. Velen dachten dat vorige week nog wel te kunnen klaren om dan deze week aan de aardappeloogst te kun nen beginnen. Maar door de neerslag op het vers geploegde land, was het niet meer mogelijk om te zaaien. Een aantal droge dagen is daarvoor zeker gewenst. Gezien de oppervlakte die geploegd is en wat nog zal worden gezaaid na de aard appelen, lijkt er behoorlijk uitge breid te gaan worden. Dat ligt voor de hand nu ook dit jaar weer is ge bleken dat de opbrengst van de erw ten niet beantwoord aan dat wat er van verwacht wordt. Verlaging van de prijs maakt het ook al niet aantrekkelijk om nog langer in een eigen Europese eiwit voorziening een steentje bij te dra gen. Velen wijken dan ook uit naar de wintertarwe of graszaad, die be wezen hebben de laatste jaren voor een hoger saldo te kunnen zorgen. Over de oogstverwachting van de aardappelen wordt verschillend ge dacht. Op de wat slempgevoelige percelen valt de grofheid wat tegen. De weersomstandigheden op ZUID- BEVELAND zijn erg wisselend en niet bevorderlijk voor de oogst. Veel percelen aardappelen zijn al dood gespoten op het moment dat dit ge schreven wordt, maar er zijn ook nog veel percelen waaraan nog niks is gebeurd of alleen de kopeinden doodgespoten zijn. Het verlaat de oogst weer, waar we eigenlijk geen behoefte hebben. Naarmate het later wordt, worden we wat gehaaster, dat zit nu eenmaal in de aard van de mens, en wordt er over het algemeen wat minder nauw keurig gewerkt. Het blijft toch op passen geblazen enerzijds voor onge lukken en anderzijds voor het pro- dukt aardappelen dat dit jaar over het algemeen een hoog onderwater gewicht heeft en daardoor blauwge- voelig is. Zoals we al eerder schreven dit jaar. elke keer als je dit hoort, komt het weer hard aan. De reaktie van vooral de heer H. van Arkel hierop, dat het ook de politiek is die de landbouw een kans moet ge ven, was zeer duidelijk. We hebben ook kunnen lezen dat het hoofdbestuur van de ZLM weer dringende verzoeken heeft gestuurd naar politiek Den Haag om nationa le steun. Dat het soms vechten tegen de bierkaai is, kunnen we ook lezen in het artikel dat voorzitter v.d. Haas vorige week in dit blad schreef. Uit dit duidelijke artikel bleek ook dat de ZLM niet van plan is af te wachten en toe te kijken hoe de sa nering plaats zal vinden. Het is goed om vanuit de praktijk te horen dat onze eigen organisatie be reid is tegen deze bierkaai te vechten. Wel lijken ze wat ronder dan in ande re jaren, zodat het percentage 50 nog wel meevalt. De oogst van de eerste suikerbieten zorgde direkt al weer voor zo hier en daar vettige wegen. Vooral tijdens motregen kunnen gevaarlijke situa ties ontstaan, en als de weggebruiker dat nog niet gewend is, levert dat dubbel gevaar op. In ons gebied is door een aantal kollega's dit seizoen ook het Frans-Limburgse onkruid- bestrijdingssysteem toegepast. Als er op tijd en meerdere keren wordt gespoten blijkt het toepasbaar. Op vallend is wel dat er in Limburg zo veel sterk vervuilde bietenpercelen liggen, terwijl de naast gelegen ande re gewassen er wel schoon bijliggen. En dat terwijl er over de grens in Duitsland gezocht moet worden naar vuile percelen. De vraag rijst dan, waarmee spuit die Duitse boer, doet hij het beter, of is het risiko van het Frans-Limburgse systeem te groot? Het Waterschap heeft snel in gespeeld op het vroeg vrij komen van het wintertarweland, door het inzetten van ekstra materiaal om de vele ingezakte slootkanten zo snel mogelijk te herstellen, waardoor schade aan nog in te zaaien gewassen kon worden voorkomen. Het is te hopen dat deze winter wat minder water brengt dan de vorige, zodat deze ekstra kosten bespaard kunnen blijven. is het een slechte start voor de kwali- teitsui. Dit voorjaar een slechte, on regelmatige opkomst en nu voor de oogst ook niet te beste omstandighe den. Maar ja, zoals ze wel eens zeg gen, dat alle begin moeilijk is, zullen we wat de uien betreft toch op de in geslagen weg door moeten gaan wil len we de uienteelt voor Nederland niet verloren laten gaan. Naast deze oogstperikelen is er de in zaai van de wintertarwe. Allerlei ad viezen komen weer op ons af. Het meest opmerkelijke advies is wel van de CZAV te Wemeldinge. Het ene jaar wordt iedereen geadviseerd om volop zomergerst te zaaien en dit jaar moet, bij wijze van spreken, al les weer wintertarwe zijn. Wat zal het volgend jaar zijn? Weer iedereen zomergerst? Er zit in het beleid geen vaste lijn en dat maakt het geheel erg ondoorzichtig voor de telers. Het gewas veldbonen dat de laatste jaren in verschillende WALCHER- SE bouwplannen is opgenomen valt in opbrengst tegen. Door uitbreiding van de teelt neemt ook de ziektedruk toe. De toekomst is wel een goed preventief spuitprogramma uitvoe ren, of 't gewas uit het bouwplan schrappen. Maar wat dan. Gerste- geld is ook vlug geteld. De bruine bonen telers hebben gro tendeels de bonen op de ruiter, nog altijd de zekerste methode voor kwa- liteitsbehoud, en voor de prijs die momenteel te maken is wordt de ekstra arbeid hieraan besteed wel be taald. Gezien het tijdstip van doodspuiten van aardappelen zal de oogst in de laatste week van septem ber vallen en later. Hopelijk krijgen we een periode met vast drogend weer voor de vele werkzaamheden die ons nog wachten. De planning bij de bietenkampagne ondanks komputer uitdraaien, groene inventarisatie- en rose afnamesche- makaarten, kunnen ook door de Hoewel we onlangs nog een prachti ge week zomers weer hebben gehad zijn de meeste zwaluwen weer al in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vertrokken. Ze hadden niet helemaal ongelijk want het mooie weer werd gebroken door onweer en een fikse hoeveelheid regen. De dagen erna was het fris en bijzonder somber. Komt regen meestal ongelegen, in september lopen de plannen dan al helemaal in het honderd. De laatste resten stro zijn nog steeds niet van het land en veel vlas is te ver gedauwroot en bovendien komt er nogal wat onkruid te voorschijn. Ook het doodspuiten van de aardap pelen gaf problemen; of het werd laat of het was een knoeiboel en dit nu de spuitsporen er nog steeds rede lijk bij lagen. Voor de vroeglevering van suikerbie ten is weinig belangstelling, want er is nog slechts hier en daar een hoekje getrokken. Het regenachtige weer net voor het weekend was ook niet geschikt om een bietenperceel aan te leggen. De kopakkers zijn dan gelijk verknoeid. Hier en daar is er al wat organische mest verspreid, maar daarvoor is het nu ook te nat want de kombinaties leggen nogal veel ge wicht in de schaal. Af en toe horen we klachten dat mest laat is inge werkt. Dat geeft niet alleen onnodi ge overlast, er gaat ook een deel van de werking verloren, daarvoor koop je toch geen mest. Een enkeling heeft reeds een stukje geploegd, ook bij dit werk is het slechte seizoen dat vooraf ging nog duidelijk te zien. Het zal niet een voudig zijn vakwerk af te leveren. Door een misverstand ging de regio nale ploegwedstrijd niet door. Het was een ideaal tijdstip, nu nog ge noeg ploegers vinden voor een her kansing zal niet meevallen vooral als we niet vooruit kunnen met het werk. De fruittelers zijn momenteel volop aan de pluk. Door de hagel is er nog al wat tweederangs fruit wat waar schijnlijk nauwelijks de kosten op brengt. En die kosten zijn op de mo derne bedrijven gigantisch, een dure opstand, veel gewasbescherming en vooral in de pluk een grote arbeids- behoefte. Maar de laatste jaren mo gen de telers niet klagen over de re sultaten tenminste als je arbeidstijd en verdienste niet met de industrie vergelijkt. Vorige week is er in het gebied nog wat grond openbaar verkocht. De ha-prijzen lagen nog steeds erg Koeien houden, zoals men weet, niet van warmte. Als de buiten temperatuur tot boven de 30°C stijgt, daalt de melkproduktie merkbaar, konstateerden Hon gaarse onderzoekers bij proeven in geklimatiseerde stallen. Als te genmaatregel adviseren ze om de dieren regelmatig onder de dou che te doen. Dit zou zowel de produktie weer verhogen als de eetlust opwekken. (De Voor) weersomstandigheden danig in de war worden gebracht. Door toepas sing van uitgebreidere kwaliteitsei sen ingaande deze kampagne zijn de telers ook niet direkt bereid te gaan rooien met veel grondtarra. Ander zijds als men aanziet komen C- bieten te gaan produceren kan men dit afwegen tegen de geldelijke op brengst van te vroege premies. Het lijkt er nu toch op dat in het BMS voor het aanstaande jaar een vrije zone van 10 a 15% t.o.v. de re- ferentieopbouw zal worden inge voerd ingaande kampagne '88. Som mige telers vinden het niet juist dat tijdens een teeltseizoen veranderin gen in het systeem worden doorge voerd, vorig jaar de schijfgewijze herverdeling van C-suiker na de in stelling van een franchise. Het blijft ingewikkeld in de suikersektor, niets zou gemakkelijker zijn dan vrijheid van telen binnen het landelijk kwo- tum. De risiko's die hier uit voort vloeien voor de bestaande bietente ler zijn echter te groot. hoog. Groot was de oppervlakte niet maar het wordt door velen wel als maatstaf gezien ook voor de land bouw in het algemeen. Voor de indi viduele kopers is dit een erg dure manier van kavelverbetering, zeker er van uitgaande dat de gehele streek verkaveld kan worden. Voor de ad ministratieve verkaveling in dit ge bied is 5 oktober een belangrijke dag dan kunnen de eigenaren en pachters in het gebied Sluis-Oostburg stem men over de herverkaveling. De kans om de bedrijfsstruktuur goed koop te verbeteren! De ingezaaide groenbemesters gedij en goed, je staat er van versteld wel ke groeikracht deze gewassen in kor te tijd opbrengen. Heeft men één maal een goede groenbemester dan is het een eis om later deze onder goede omstandigheden en jiiet te diep onder te ploegen, om 't struk- tuurverbeterend effekt en kosten hieraan gemaakt weer niet teniet te doen. De opbrengsten van de meest gezaai de bakwaardige tarwerassen blijken volgens oogst '88 weinig uit elkaar te lopen. Zo de praktijk horende zal er weer heel wat tarwe gezaaid worden in de komende maanden. Gezien recente uitspraken op een boerenvergadering stelt minister Braks zich keihard op tegenover de akkerbouw, schaalvergroting is zijn devies. Nuchter berekend staat op uitbrei ding door aankoop bij de huidige grondprijzen een inkomensdaling. De jaarlijkse netto grondlasten p/ha worden amper gedekt door de bruto geldelijke ha-opbrengsten van bijv. graangewassen en grove peulvruch ten. Tel uit je winst, en de onzalige gedachte van de te verwachten waar dedaling van de aangekochte grond als men over leenkapaciteit spreekt en denkt. Was vroeger Zeeland het land van veren en ponten geleidelijk aan is het nu een gebied van bruggen en dam men. Recentelijk is er weer één aan toegevoegd en open gesteld voor het verkeer. We kunnen ons 'pondje boeren' weer wat uitbreiden, we zijn toch al tijd weer benieuwd wat onze kolle ga's (konkurrenten) op hun akkers verbouwen en hoe het er bij staat. Thuis komende trek je dan de verge lijking en konklusie, 't hemd blijft nu eenmaal nader dan de rok. Nog laat hebben we toprol in de konsumptie-aardappelen ont dekt. Door één bespuiting kan in bijna alle gevallen toprol worden voorkomen. De bladeren rollen, kleuren paars en vaak treedt dat in haarden op. Een belangrijke rol hierbij speelt de aardappeltop- luis. Rond half juni moeten we met dezelfde middelen als bij bladluizen in konsumptie- aardappelen onze maatregelen tijdig tegen de aardappeltopluis genomen hebben. We krijgen de indruk, dat we nogal eens te laat preventief onze maatregelen heb ben genomen en soms helemaal niet tot aktie zijn overgegaan. Zien we in het gewas reeds de 'haarden', dan zijn we te laat en kunnen we onze fout niet meer herstellen. Enkele jaren geleden was het op de zware grond een goede ge woonte om rond half augustus de konsumptie-aardappelen reeds dood te spuiten. Men ging er toen van uit, dat wie dat niet deed, beter maar geen konsumptie-aardappelen meer moest blijven telen. Het risiko werd anders te groot, maar gelei delijk aan zijn de rooi- en be waarmethoden aanzienlijk verbe terd. Op een bedrijf van 50 ha ziet men thans kans om in een week tijds het gehele areaal aard appelen te rooien. Het aantal rooibare dagen kan daardoor ook geringer zijn. Gaat men te vroeg rooien, dan geeft men 3-4 ton opbrengst weg. Vroeg dood gespoten betekent het rooische- ma vervroegen en dat schept weer de kans de wintertarwe op tijd te zaaien. Het is allemaal een rekensommetje, maar een boer die voor is blijft voor. Wanneer we momenteel ons ge west rondrijden, dan zien we nog heel wat aardappelen te velde groen staan. Nu is het nog te nat om deze dood te spuiten en eer we die kans krijgen en eer we dan kunnen rooien is het half okto ber. Die risiko's die we nemen zijn dus te groot. Het wordt alles of niets, en alles kan ook wel eens niets betekenen. De veldbonenoogst is weer achter de rug en de opbrengst is on danks het koude voorjaar toch nog meegevallen. Een goede ge wasbescherming is in deze teelt toch een steuntje in de rug. De chemische onkruidbestrijding moet goed en op tijd worden uit gevoerd. Ook de bestrijding van de schimmelziekten vraagt onze voortdurende aandacht. Als de teeltbegeleiding goed wordt uit gevoerd kunnen we ook van stam af dorsen en dan is het een leuke teelt voor de boer. De erwtenteelt is veel moeilijker, want die peulen staan maar te dicht bij de grond. Bij nat weer gaan deze op den duur open en nemen de verliezen per dag toe. Hoe langer dit gewas op de natte grond ligt, hoe slechter de kleur van de erwten wordt. In een pak huis erwten laten drogen is een duur systeem. Toch worden er in ons gewest nog veel erwten op de ruiters gezet en daarop kunnen ze lang staan, maar ze blijven goed. Ruiteren kost 25 manuren per ha en dat is nog te doen als men per se erwten wil telen. Bruine bonen zien we minder op de tol en steeds meer op de ruiter staan. Moeder Natuur helpt dan mee aan de droging van het produkt en aan de bescherming van de kwaliteit en ze rekent geen BTW. 6 Vrijdag 23 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6