Bestuur van de ZLM op bezoek in de kring Langstraat Advokaat noemt tussenvonnis levering ondeugdelijk NAK-gekeurd pootgoed hoopgevend voor aardappelteler Leden Agrarische Commissie teleurgesteld over gesprek met Duffhues Vervoerskosten Het moet tot een goed gebruik worden gerekend, dat het Dage lijks Bestuur jaarlijks op werkbe zoek gaat in enkele kringen. Op deze manier kan direct kennis worden genomen van wat in de praktijk gaande is. Op 16 sep tember werd de kring Langstraat bezocht: als rode draad liepen door het programma de mestpro blematiek, de voortgang in de ruilverkaveling Z.A.K.-Beneden Donge en de tuinbouw. De Arrondissementsrechtbank heeft op 14 juli jl. een tussenvonnis gewezen in de zaak tussen de NAK (Nederlandse Algemene Keurings dienst) te Ede en akkerbouwer P.W. Sneep te Dinteloord. Het gaat om een proces, waarin Sneep stelt schade te hebben geleden als ge volg van levering van een partij pootaardappelen, die door de NAK was gekeurd, terwijl die een onaanvaardbaar hoog percentage ziek bevatte. De NAK verwijst naar haar statuten, die nagenoeg elke fi nanciële aansprakelijkheid uitsluiten. De Arrondissementsrechter is een andere mening toegedaan en stelt, dat de NAK in dit geval niet zondermeer kan volstaan met een verwijzing naar haar statuten en stellen niet aansprakelijk te zijn. P.W. Sneep spande eind januari 1987 een proces aan tegen de NAK te Ede, de Keuringsdienst Rivieren Delta Nederland van de NAK en de aardappelhandelaar van wie hij de partij heeft gekocht. Het betrof een partij pootaardappelen van 18.000 kg, die door de NAK was gecertifi ceerd als klasse A. In deze partij bleek een zeer groot aantal zieke knollen te zitten met een uiteenlo pend skala van ziekten: zwartmo- zaïëk, krinkel, fusarium, virus X, vi rus Y en bladrolziekte. Dit is door deskundigen, die Sneep heeft inge schakeld, vastgesteld. De schade wordt geraamd tussen 50.000, en 100.000,—. Aangesloten of niet Cruciale vraag in het prees is of Sneep als "aangeslotene" moet wor den aangemerkt. De advokaat van akkerbouwer P.W. Sneep, dr. mr. ing. J.C. Sneep (broer van de eiser), vindt van niet. P.W. Sneep heeft wel een aangifteformulier ondertekend met het verzoek om toelating bij de NAK als aangeslotene, maar hij heeft dit gedaan als kontraktteler van graszaad en niet als pootgoedte- ler. Volgens Sneep kent de NAK 3 sekties, te weten granen, pootgoed en groenvoedergewassen (waaronder graszaad valt). Een verzoek tot toe lating bij de NAK in de hoedanig heid als kontraktteler van graszaad staat geheel los van de andere 2 sek ties. Voor wat betreft pootgoed is Sneep gewoon afnemer en werken de statuten en reglementen (waarin de uitsluiting van de aansprakelijkheid van de NAK is opgenomen) tegen over hem niet. De NAK legt het aangifteformuleir ruimer uit en zegt in feite dat er geen onderscheid te maken valt en dat Sneep, nu hij dat formulier heeft on dertekend als aangeslotene moet worden bestempeld. Wordt de NAK in het gelijk gesteld dan mag de rechtbank niet over deze zaak oorde len, maar moet de in de Zaaizaad- en Plantgoedwet genoemde Raad van Beroep zich hierover uitspreken. Bo vendien kan de NAK zich dan beroe pen op de uitsluitingsklausule inzake de aansprakelijkheid. Komparitie Met het oog op dit laatste punt heeft de rechtbank een komparitie van partijen gelast (d.w.z. overleg voor nadere inlichtingen en eventueel een schikking) op 31 augustus j.l. Aan wezig waren een nogal zware delega tie van NAK-zijde en de gebroeders Sneep. De rechtbank heeft nadere inlichtingen ingewonnen over de kwestie "aangesloten of niet". Een schikkingsvoorstel van de zijde van Sneep werd door de NAK van de hand gewezen. J.C. Sneep: "De NAK ziet deze procedure als een zeer principiële zaak en zal dit zonodig tot in de hoogste instantie (de Hoge Raad) uitvechten. Deze zaak kan een toetssteen gaan vormen voor proce dures die nog kunnen gaan volgen. Jurisprudentie op dit punt is er nog niet". Bescherming van de belangen Heeft de rechter zich nog niet uit gesproken over de vraag of Sneep aangeslotene is, wel heeft hij uit gesproken, dat het tot de wettelijke taak van de NAK behoort om ook de belangen, waarin Sneep stelt te zijn getroffen, te behartigen. De Zaaizaad- en Plantgoedwet laat geen andere uitleg toe, zo stelt de rechter. Advokaat Sneep vindt het tussen vonnis hoopgevend voor zijn broer. Hij verwacht, dat de rechter zijn broer als "niet aangeslotene" zal be schouwen en dus zelf over deze zaak verder zal oordelen. Als dat zo is dan zal akkerbouwer Sneep de op dracht krijgen om te bewijzen, dat de NAK nalatig is geweest en dat dit een onrechtmatige daad tegenover hem oplevert. Bovendien zal Sneep het oorzakelijk verband tussen de nalatigheid en de schade, die hij stelt te hebben geleden, voor de rechter moeten aantonen. Advokaat Sneep: "Dit laatste zal nog niet zo'n eenvoudige zaak zijn". Daarvoor zullen deskundigen inge schakeld moeten worden. Vervol gens zal de rechter dan een eindvon nis kunnen uitspreken. Tenslotte duidt advokaat Sneep nog op het be lang van een rechtsbijstandverzeke ring voor de boer. Zonder deze ver zekering zou het voor zijn broer fi nancieel onverantwoord zijn een dergelijke procedure aan te gaan. De busrit voerde vervolgens door het Noordelijke gedeelte van de ruilver kaveling Z.A.K.-Beneden Donge (ca. 9.400 ha.). In de omgeving van Waspik en Sprang-Capelle is men nu bezig met uitvoering van de laatste bestekken^ waarmee de cultuurtech nische werkzaamheden in de loop Het gezelschap bezocht onder meer het veehouderijbedrijf van de heer W. van 1989 zullen zijn beëindigd. Spierings (l.) Vrijdag 23 september 1988 "Ik ben erg teleurgesteld en het heeft ons alleen maar een flinke ka ter opgeleverd". Zo vat Corry Dees uit Waarde het resultaat samen van een gesprek dat zij met mevrouw A. Kostelijk en mevrouw A. Mol 7 sep tember heeft gehad met ir. W.F.S. Duffhues, directeur Akker- en Tuin bouw van het Ministerie van Land bouw. De drie dames spraken daar als leden van de agrarische commis sies in Zeeland, Flevoland en Zuid- Holland namens de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hun grote zorg uit over de situatie in de akkerbouw. Mevrouw Dees stelt overigens vast dat het een goed en open gesprek was. "De heer Duffhues zei waar het op stond: een koude sanering waar bij veel bedrijven zullen moeten ver dwijnen via natuurlijke en gedwon gen afvloeiing. De manifestatie te Bleiswijk en de bijeenkomst van akkerbouwboerin- nen te Mijnsherenland waren de aanleiding tot het gesprek. Wat Bleiswijk betreft zei de heer Duffhu es geschrokken te zijn van de gelaten houding van de boeren. Hij had een schreeuwende mensenmassa ver wacht en meent dat de politiek ge voelig is voor harde aktie. Beleefde aktie's worden vaak voor kennisge ving aangenomen. "Wordt echter geen beroepsaktievoerders zoals de milieumensen". De directeur Akker- en Tuinbouw voorziet voorts een koude sanering voor de akkerbouw. De overheid is van mening dat de sektor wel als zo danig moet blijven. Veel bedrijven zullen echter moeten verdwijnen, enerzijds via natuurlijke afvloeiing anderzijds via gedwongen afvloei ing. Bedrijven zullen moeten vergro ten, bedrijfsopvolging zal financieel gezien problematisch worden en de graanprijs zal tot 0,35 zakken. Kan hiervoor nog graan geteeld wor den, vroegen de dames zich af. Duffhues: "Jazeker, met op brengsten van 14 15 ton per hecta re en dat zal gebeuren met de huidige technologische ontwikkelingen", zo meent Duffhues. Hij vindt verder dat men als ondernemer zakelijk met het bedrijf moet omgaan. "Men moet zich emotioneel niet binden aan grond. De rentabiliteit is maat- stafgevend. Hij spreekt echter wel zijn bezorgdheid uit over de banken, die te gemakkelijk en te ver gaan met het geven van krediet. Mevrouw Dees: "Telkens was er dan weer de vraag onzerzijds: "Wat ge beurt er op korte termijn?"" Er zal weinig of niets gebeuren, er is geen perspectief. De wil en de financiën (bezuinigen) om te helpen zijn er niet, want de overheid weet niet hoe. Er is een Borgstellingsfonds en boe ren hebben recht op de wettelijke be palingen (uitkering), waar elke bur ger recht op heeft, aldus de heer Duffhues. Mevrouw Dees (l): "Het gesprek met de heer Duffhues verliep wel zeer open, maar datgene wat hij te vertellen had bezorgde ons een flinke kater. 5 In het kader van de mestproblema tiek werden 3 bedrijven bezocht: - Het bedrijf van de heer J. Koene, dat te klein is om zelf investeringen te doen voor opslag. De oplossing zou kunnen worden gezocht in een gezamenlijk of door een loonwerker te bouwen opslag. Er zijn initiatie ven van een loonwerker, die stagne ren wegens onduidelijkheid over vol doende deelname. De afdeling Sprang-Capelle zou het voortouw kunnen nemen om versneld tot een inventarisatie en bundeling van de belangstelling te komen. - Op het bedrijf van de familie Ver hoeven, heeft men zelf de hand aan de ploeg geslagen om de mestopslag te vergroten. In eigen beheer wordt gewerkt aan een mestopslag van 540 ni3. Er zijn nog uitbreidingsmoge lijkheden. Om een en ander te reali seren is de inzet van het gehele gezin nodig, maar daar staat tegenover dat met relatief geringe geldelijke in vesteringen een goede en noodzake lijke bedrijfsaanpassing kan worden gerealiseerd. Dat nfbet nog steeds als een belangrijke kracht van het ge zinsbedrijf worden gezien. Aansluitend werd een bezoek ge bracht aan het in de ruilverkaveling verplaatste bedrijf (1977) van W. Spierings. Onder de vloer van diens ligboxenstal bevindt zich een kelder met een inhoud van 500 m\ hetgeen een opslag is voor 2Zi maand. Voor de situatie ter plaatse was dat onvol doende en er is een silo bijgebouwd van 800 m3 waardoor de mest van ca. 7 mnd. kan worden geborgen. De heer A. Dekkers (m., met baard) heeft 21.000 meter potplanten. De afzet vindt plaats via de veiling in Aalsemeer. Daarna volgt de administratieve af werking. Het bezoek werd afgesloten met een kennismaking met het bedrijf van A. Dekkers aan de Wendelnesseweg. Onder een oppervlakte van 21.000 m2 verwarmd glas worden potplan ten geteeld (o.a. gloxinia, kerstster ren, ficus). De afzet vindt druk plaats via de veiling in Aalsmeer. De afstand naar de veiling betekent extra vervoerskosten. Ook de vesti ging buiten de echte central bete kent, dat extra inspanningen nodig zijn om het kennisniveau op peil te houden. Er wordt een groot beroep op vakmanschap en ondernemers schap gedaan om in deze vrije markt voldoende "bij" te blijven, wat noodzakelijk is om een gezinsinko men te verwerven en het bedrijf op peil te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5