'Instrument van boerderij verplaatsing moet behouden blijven' Gewestelijke Raad wil vooraf schaderegeling beperking gebruik grondwater Veel geld naar Aakvlaaiprojekt en Grevelingenbekken PERSONALIA Teruggave gelast van melkkwotum Provinciale Raad Noord-Brabant: In kader rekreatie en toerisme Nieuwe bedrijfsruimte in gebruik bij uienverpakkingsbedrijf Nieuwenhuijse Vergoeding voor schade agrariërs in waterwingebied Pleidooi voor gezamenlijke opstelling boeren en tuinders Gelijkschakeling bestaande opleidingen voor jachteksamen 'De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in Noord- Brabant is van mening dat boerderij- verplaatsing een zeer goed hulpmid del is bij het realiseren van een goede verkaveling, en dat dit instrument behouden dient te blijven. De Raad stelde dit in haar vergadering van 19 augustus, toen zij kennis nam van het 'Landbouwstruktuuradvies van de ruilverkaveling Ulvenhout- Galder. Door het toepassen van de ecologi sche richtlijn in het kader van de Hinderwet ontstaan juist meer be perkingen ten aanzien van boerderij verplaatsingen. De Raad is tevens van mening dat aspekten met betrek king tot Ruimtelijke Ordening geïn tegreerd moeten worden opgenomen in de vier bestaande deelrapporten. Nieuwe landinrichtingsgebieden Voor de aangevraagde landinrich tingsgebieden Rosmalen-Empel (ruilverkaveling) en Stadsrand 's- Hertogenbosch (herinrichting) zal een concept Landbouw-Struktuur- Advies worden opgesteld. Grondwater beschermingsgebieden Voor 1 januari 1989 dient ieder Pro vinciaal Bestuur de Grondwater be schermingsgebieden aan te geven. Tevens dienen dan maatregelen be kend te zijn om de kwalitatieve aspekten te kunnen reguleren. De Raad is van mening dat de huidige regelgeving voor de aanwending van dierlijke mest voldoende waarbor gen biedt. Voor het gebruik van kunstmest zijn besprekingen gaande over gebruik en normeringen. Bouwkundige Richtlijn Mestopslag Het bouwen van een bovengrondse mestopslag is hinderwet-plichtig. Om in aanmerking te komen voor een versnelde hinderwetprocedure dient de te bouwen opslag konstruk- tief te voldoen aan de landelijk op gestelde eisen. Deze zijn opgenomen in de Bouwkundige Richtlijn Mestopslag. Alleen wanneer de be treffende aannemer voldoet aan de ze eisen, kan de veehouder in aan merking komen voor deze versnelde procedure. Landbouw en Milieu Vrij regelmatig verschijnen notities en artikelen over de landbouw en het milieu. In een aantal gevallen is het wetenschappelijk draagvlak van de ze notities niet of nauwelijks aanwe zig. De Raad acht het ongewenst dat deze notities ongenuanceerd ge bruikt worden bij de beleidsbepaling op dit gebied. In het kader van het Meerjarenpro gramma Openluchtrekreatie en Toe risme zal een belangrijk deel van de beschikbare rijksmiddelen in de ko mende jaren voor Noord-Brabant ten behoeve van grondverwerving en uitvoering van het Aakvlaaiprojekt worden aangewend. Als gevolg hiervan staat het pro gramma onder grote druk vanwege de beperkte financiële middelen. Voorts wordt een substantieel deel gereserveerd voor de aanleg van di verse fietspaden, waaronder de re gio's Breda, Eindhoven en Hel mond. De ruilverkaveling St. Oe- denrode kan eveneens rekenen op een bijdrage ten behoeve van de aan leg van rekreatievoorzieningen. Te vens zullen enkele wandel- en kano voorzieningen c.q. routes voor een bijdrage in aanmerking komen. In 1989 zal ca. 2,7 min. aan openluchtrekreatie-voorzieningen worden bijgedragen en voor de pe riode 1990-1993 is dat ca. 10,8 min. Zeeland De inrichting van het Grevelingen bekken vordert gestaag. Ook in 1989 zal een substantieel deel van de voor Zeeland beschikbare middelen wor den gebruikt voor de inrichting van Jongstleden zaterdag hield het in kleinverpakken van uien gespecialiseerde bedrijf M.B. Nieuwenhuijse in Oostdijk open huis, ter gelegenheid van de in gebruikname van de nieuwe 1.200 m2 grote bedrijfsruimte. Het bedrijf kan nu 250 tot 300 ton uien per week verpakken. De uien, met het eigen merk "Marbo", worden afgezet via binnenlandse supermarkten of geëxporteerd. Het open huis werd druk bezocht. Het natuurbeleid kan in de toekomst naast een strategie voor behoud van natuur in ons land een meer offen sieve strategie tot ontwikkeling bren gen. Minister Braks doet deze sug gesties in de nota "Natuurontwikke ling, een verkennende studie". Hij heeft de verkennende studie 16 sep tember j.l. aan de Tweede Kamer gestuurd. De studie zal een bouwsteen vormen voor het Natio nale Natuurbeleidsplan, waarin voor het toekomstige natuurbeleid be leidskeuzen gemaakt zullen worden. De minister beziet in de studie de mogelijkheden voor een meer zelf standige natuur met een veel grotere mate van zelfregulatie van zo kom pleet mogelijke ecosystemen. Hier toe zet hij het concept van de "eco logische hoofdstruktuur" uiteen en geeft een aantal mogelijke maatrege len aan, die getroffen kunnen wor den om natuurlijke processen weer in gang te zetten en verbroken rela ties te herstellen. Hij denkt hierbij onder meer aan herintroduktie van grote plantenetende zoogdieren en een grotere invloed van rivieren in hun overstromingsgebieden, de ui terwaarden. Met name met behulp van natuurontwikkeling kan de 'eco logische hoofdstructuur' tot stand gebracht worden door een verbete ring van de samenhang van allerlei natuurgebieden. Buiten deze hoofdstruktuur moeten ekonomische funkties, zoals de landbouw, kansen tot ontplooiing krijgen. Dit betekent niet dat deze gebieden voor de natuur geen funk- tie zullen hebben. Bepaalde groepen vogels, zoals ganzen en weidevogels, kunnen met name in ekonomisch optimaal funktionerende landbouw gebieden goed uit de voeten. dit grootschalige waterrekreatiege- bied. Gezien de stand van zaken bij de besluitvorming rond de ontwik keling van de rekreatieve potenties van het voormalig werkeiland Neel- tje Jans zijn voor 1989 nog geen mid delen geprogrammeerd. In het Veer- se Meer zullen bij de Piet en bij de Paardekreek rekreatievoorzieningen worden aangelegd. Daarnaast krijgt het doortrekken van fietsroutes bij de stormvloedkering aandacht. Met deze aanleg wordt voorzien in ont brekende schakels van de kust- fietsroute tussen Den Helder en Noord-Frankrijk. In Aardenburg kunnen de gewenste wandelpaden worden aangelegd. Te vens kan in 1989 de rekreatiestrook achter de zeewering bij Oostburg verder worden aangelegd. Voor de realisering van bovengenoemd be leid is in 1989 ca. 2,1 min. en voor de periode 1990-1993 is ca. 8,4 min. beschikbaar. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland heeft in een reaktie aan het College van GS van Zeeland op het Grondwaterbe leidsplan zijn teleurstelling uit gesproken over het feit dat GS op dit moment een eventueel overleg met de agrarische sektor over een scha deregeling, samenhangend met be perkende voorschriften bij het ge bruik van grondwater, niet oppor tuun acht. De raad geeft GS dan ook in overweging om vooraf een scha deregeling op te stellen met het wa terleidingbedrijf WMZ en met de Gewestelijke Raad en niet te wach ten tot individuele schadeclaims worden ingediend. Daarmee kan een snelle afwikkeling van schadegeval len worden bevorderd tegen zo wei nig mogelijk kosten. Het hanteren van een termijn van 5 maanden met daaraan gekoppeld een fiktieve wei gering bij termijnoverschrijding zou dan achterwege kunnen blijven. Overigens is deze fiktieve termijn overschrijding een kwalijke zaak. Im mers: degene die reeds schade onder vindt die naar zijn mening niet te zij nen laste behoort te blijven, wordt enerzijds gekonfronteerd met het niet verkrijgen van de door hem ge vraagde vergoeding voor de geleden schade. Anderzijds wordt hij ge dwongen om wederom en in het ver lengde van de eerste procedure een proces aan te vangen. De Raad acht dit geen goede zaak en is van oordeel dat de rechtsbescherming van deze, toch al gedupeerde ondernemer, met deze fiktieve weigering slecht is ge regeld. De proceduretijd voor de behande ling van verzoeken om een vergun ning t.b.v. het onttrekken van grondwater wordt door de Raad als te lang ervaren. Zeker nu onderzoek in het kader van het grondwaterplan wordt uitgevoerd kan de procedure- tijd worden beperkt. Benoemingen adjunkt- sekretarissen Produktschap voor Zuivel Het Dagelijks Bestuur van het Pro duktschap voor Zuivel heeft de he ren mr. W. Goedhart en K.C. van Hengel R.A. per 1 mei 1989 be noemd tot adjunkt-sekretaris van dit produktschap. De heer Goedhart zal zich bezighouden met zuivelbeleids- zaken, de heer Van Hengel wordt belast met de algemene zaken van het produktschap. Tot dusver zijn zij respektievelijk hoofd van de af deling EEG-marktordenings- en prijsaangelegenheden en hoofd van de interne accountantsafdeling van het produktschap. Beide benoemingen houden verband met de pensionering per 30 april a.s. van de heer E.J. Rams, één van de twee huidige sekretarissen van het Produktschap voor Zuivel. Het Landbouwschap en de Vereni ging van Waterleidingbedrijven (Ve- win) hebben uitgangspunten op gesteld voor een schaderegeling voor boeren en tuinders in waterwingebie den. Ze krijgen een vergoeding voor schade die zij lijden doordat ze met strengere milieu-eisen te maken krijgen. In de waterwingebieden gelden van af begin volgend jaar beperkingen voor de boeren ter bescherming van het grondwater. De provincies heb ben die beperkingen in hun bescher mingsplannen voor het grondwater opgenomen. De boer mag bijvoor beeld minder mest uitrijden dan zijn kollega's buiten waterwingebieden. Ook het gebruik van bestrij dingsmiddelen is beperkt. De extra kosten daardoor of het lagere inko men krijgt de boer in principe ge- Minister Braks moet een melkvee houder uit Limburg zijn kwotum te ruggeven door de registratie van het kwotum te vernieuwen. Voorwaarde is dat de melkveehouder voor 1 no vember een goedgekeurde pachtover eenkomst heeft. De voorzitter van het kollege van be roep voor het bedrijfsleven heeft dit bepaald in een verkorte procedure, die de melkveehouder was begonnen tegen de minister. De minister had het kwotum of melkproduktierecht van de melkveehouder ingetrokken, omdat hij van mening was dat er bij de overdracht van grond met melk kwotum tegen de regels van de be- 4 schikking superheffing was gehan deld. Om dezelfde reden heeft hij het kwotum van zeker 130 melkvee houders ingetrokken. Een groot aantal van de melkvee houders meent dat het de dupe is ge worden van onvoldoende voorlich ting van de minister over wat wel en wat niet is toegestaan. De minister heeft de vaste kommissie voor land bouw van de Tweede Kamer onlangs toegezegd dat melkveehouders die een bezwaarschrift tegen de intrek king hebben ingediend, persoonlijk hun bezwaarschrift mogen toelich ten. Tot nu toe hebben 13 melkvee houders hun kwotum alsnog ge kregen. Voorzitter G. Doornbos van de Ne derlandse Christelijke boeren- en tuindersbond heeft vorige week don derdag tijdens de jaarlijkse bonds dag gepleit voor een gezamenlijke opstelling van de organisaties die de belangen van land- en tuinbouwers behartigen. Een samengaan van de drie centrale landbouworganisaties, de algemene (KNLC), katholieke (KNBTB) en 'zijn' christelijke, zit er zo viel uit zijn woorden op te maken, voorlo pig niet in. Niet zozeer omdat de bestuurders het niet zouden willen, maar vooral omdat een ruime meer derheid van de eigen achterban er niets voor voelt. 'De CBTB heeft bestaansrecht zolang onze leden er een geschikt middel in zien voor een belangenbehartiging vanuit een le vensinstelling en een werkwijze waarin zij zichzelf herkennen'. Zonder direkt namen te noemen waarschuwde Doornbos de andere organisaties dat samenwerking 'op gespannen voet staat met een denken in termen van macht'. 'Geen enkele partij of groepering is groot genoeg om het in z'n eentje voor het zeggen te hebben. Ook de getalsmatig groot ste groep (de KNBTB) is altijd nog op samenwerking met andere aange wezen om te bereiken wat men voor ogen heeft'. kompenseerd door de waterleiding bedrijven, zo hebben Vewin en het Landbouwschap afgesproken. Op grond van de overeenkomst tus sen Landbouwschap en Vewin kun nen de provincies met de regionale waterleidingbedrijven en met de ge westelijke raden van het Landbouw schap, een eigen schaderegeling af spreken. De eksamenkommissie van het zg. jachteksamen heeft laten weten dat zij in het vervolg dezelfde toelatings normen zal hanteren voor kursisten van de opleiding van De Nederland se Boerenjagers Vereniging, als zij doet voor kursisten van de opleiding van de Koninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging. Tot voorheen konden alleen kur sisten van de KNJV-opleiding zon der meer toegelaten worden tot het jachteksamen. Kursisten van de NBJV moesten om toegelaten te worden eerst een zg. veiligheidstest afleggen. Hiervan zal echter in het vervolg geen sprake meer zijn. Ver der heeft men vanuit het ministerie laten weten voorstander te zijn van verdere gelijkschakeling van de nu bestaande opleidingen en haar kur sisten met betrekking tot het jacht eksamen. Dit betekent dat hiermee de oplei ding van de NBJV via haar stichting de erkenning krijgt waarop zij recht heeft, en waarmee tevens het stukje ongewilde rechtsongelijkheid is ver dwenen. Vrijdag 23 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4