over geld en goed Huwelijkse voorwaarden KIMLC kommentaar Kabinet komt belofte niet na De SEV vraagbaak voor bedrijf en gezin ook deze winter in de groepsvoorlichting Voorstel tot verkoop van door w.s. Schouwen- Duiveland verpachte gronden Zoals ieder jaar heeft ook dit jaar de SEV het werkprogramma voor het seizoen 1988/1989 weer gereed. Naast de individuele voorlichting en de voorlichting via het ZLM-blad omvat het programma weer ver schillende groepsaktiviteiten. Deze groepsaktiviteiten bestaan uit le zingen en diskussies, vorig seizoen bezocht door 2444 bezoekers; uit kursussen en projekten bezocht door 990 personen en gespreksgroe pen bezocht door 42 belangstellenden. Hieruit kunnen we konstate ren dat er veel interesse is voor datgene wat de sociaal ekonomische voorlichting biedt. Met wie worden de aktiviteiten geor ganiseerd? Met de kringen en afdelingen van de ZLM, de agrarische kommissies van de Plattelandsvrouwen en de agrari sche jongeren. Welke aktiviteiten? Bedrijfsopvolging en maatschap Met opvolgers en hun vrouw of vrienden willen wij samen met hun ouders nadenken en aandacht beste den aan de maatschap en alle facet ten die daarbij behoren, bezien van uit de opvolger*en de ouders. De be doeling is dit per kring te orga niseren. Als je er alleen voor komt te staan In deze kursus, bestaande uit 4 bij eenkomsten, wordt door de SEV en de notaris samen met u gesproken over hetgeen er kan en moet worden geregeld, wat betreft privé en bedrijf en hoe dit het beste kan. Geen opvolger, hoe dan? Dit onderwerp richt zich op oudere ondernemers, waarvan wordt ver wacht dat er geen opvolger aanwezig is. Deze groep mensen en hun vrou wen hebben vaak specifieke vragen die behandeld kunnen worden o.a. bedrijfsbeëindiging en belasting, wat doe ik met de eigendomsgrond? Wat zijn de rechten en plichten van mij als pachter? Welk testament hebben wij nodig? Zijn er mogelijkheden voor bedrijfsbeëindiging? Wat bete kent I.O.A.Z. voor mij? Hoe komen we aan een verteerbaar inkomen? U staat er wel achter, maar hoe staat u ervoor? Dit projekt beoogt de agrarische on dernemer en zijn vrouw bewust te maken voor hetgeen op sociaal, juri disch en fiskaal terrein in een bedrijf en gezin aan de gang is en waar men mee te maken krijgt of heeft. Relatie bedrijfsinkomen en gezins uitgaven In de praktijk blijkt dat er een uit gesproken relatie ligt tussen bedrijf- sinkomsten en gezinsuitgaven. Voor ieder gezin is het nodig hieraan aan dacht te besteden. Hierover praten en diskussiëren is nodig en nuttig. De juridische en administratieve werking van huwelijkse voorwaar den staat de laatste tijd meer in de belangstelling dan vroeger. Echt scheiding, overlijden en faillisse ment vormen in de p|pktijk inciden tele momenten waarop de rekening betaald moet worden voor het ach terwege blijven van een afdoende in zicht in de bestaande rechtsver houding. Het zal een ieder bekend zijn dat het een illusie is om te veronderstellen dat huwelijkse voorwaarden voor al le zich in de maatschappij voordoen de feiten en. problemen tussen echte lieden klaarheid scheppen omtrent hun vermogensrechtelijke verhou ding. Ook bij huwelijkse voorwaar den zullen onzuiverheden, schattin gen en afondingen een rol spelen. Wanneer echter de grote lijn in de gaten wordt gehouden dan kan de acceptatie hiervan bijna nooit tot problemen leiden, omdat niemand in redelijkheid kan verwachten dat alle knopen van naaigaren worden ontward. Begin Teneinde het inzicht te geven in de vermogensrechtelijke positie van man en vrouw is het een essentiële voorwaarde om uit te gaan van een korrekt begin. Deze logische gedach te levert vaak reeds enorme proble men op. Immers velen hebben na hun bezoek aan de notaris kort voor de huwelijksdatum niets meer ge daan met de door hen zelf gesloten overeenkomst. In sommige gevallen is zelfs de akte van huwelijkse voorwaarden bij hen thuis onvindbaar! Wanneer vervol gens jaren zijn voorbijgegaan kan bijna niemand meer wijs uit de ge groeide (puin-)hoop. Het helemaal terugzoeken uit de stukken is dan Vrijdag 23 september 1988 vaak te kostbaar en gezocht dient te worden naar een praktische oplos sing teneinde vanuit een nieuwe si tuatie verder te werken en te trach ten de toekomstige vastlegging te verbeteren. Dit (nieuwe) begin wordt dan vastgelegd in de zogenaamde vaststellingsovereenkomst Wanneer eenmaal het goede begin is gemaakt, dan is het zaak de mutaties van de rechten en plichten van de echtelieden voortspruidend uit hun huwelijkse voorwaarden zo goed als mogelijk vast te leggen. Ook hier geldt dat niet alles moet worden af gewogen op een goudschaaltje. Duidelijkheid De administratieve verwerking van deze mutaties levert in feite jaarlijks een vaststellingsovereenkomst op. Het grote voordeel voor de echtge noten is dat aktuele duidelijkheid ontstaat over hun vermogensrechte lijke verhouding. Het blijkt in de praktijk ook gemakkelijker te zijn om jaarlijks de scherpe kantjes en onduidelijkheden wat bij te slijpen. Immeers wanneer dit slijpen gedu rende lange tijd achterwege blijft kan bij de hiervoor genoemde inci dentele momenten het scherpe kant je wel eens een niet te slijpen dia mant zijn geworden. U zult het met mij eens zijn dat zon der de medewerking van man en vrouw het niet mogelijk is om de ge volgen van huwelijkse voorwaarden bij te houden en/of knopen te ont warren. Als troost wil ik u echter at tent maken op artikel 81 van ons Burgerlijk Wetboek waarin staat vermeld: "Echtgenoten zijn elkan der, getrouwheid, hulp en bijstand verschuldigd. Zij zijn verplicht el kander het nodige te verschaffen". U hoeft het dus niet alleen te doen! J.J.C. Zegers Ondernemerschapbevordering Om hier samen over van gedachten te wisselen kan geen kwaad. Gezien de grote verschillen in kosten en op brengsten op de onderscheiden be drijven is het nodig dit te analyseren. De financiering en alles wat daar mee samenhangt, bedrijfsvergroting met grond of anderzijds. Ruilverkavelingskursus In Tholen en St. Philipsland en Oost-Zeeuws Vlaanderen wordt een ruilverkavelingskursus georgani seerd in samenwerking met de daar werkzame landbouworganisaties en agrarische kommissies van Platte landsvrouwen en jongeren voor bestuursleden. In West Zeeuws Vlaanderen is deze kursus toeganke lijk voor een ieder. EVAV-kursus (Ekonomische Vor ming Agrarische Vrouwen) Deze kursus die wordt gehouden in Walcheren en Tholen is nog steeds een belangrijke kursus om op de hoogte te raken van veel sociaal eko nomische onderwerpen rondom het agrarisch bedrijf. De SEV levert een belangrijke bijdrage aan deze kur sussen. Kamperen bij de Boer en E.V.T.O.- kursussen Aan deze belangrijke kursus die in West Zeeuws Vlaanderen en Wal cheren worden gehouden, verleent de SEV haar medewerking, evenals aan de kursus Ekonomische Vor ming Toekomstige Ondernemers te Goes, Breda en Gorkum. Milieu, hebben we daar ook mee te maken? De agrarische kommissie in Zeeland organiseert 1 avond of morgen over dit onderwerp, in samenwerking met de SEV. Konklusie Ook deze winter wil de SEV de kon takten met de leden verder uitbrei den en verstevigen. Er zijn naar onze mening onderwerpen bij die ieders interesse zouden moeten hebben. De besturen van de organisaties zullen voor deze winter weer een program ma opstellen. U kunt ook aan dat bestuur zeggen "Wij hebben belang stelling voor dit onderwerp". Plaats dat op de agenda. De SEV is graag bereid, voor zover de tijd daarvoor beschikbaar is, de bovengenoemde zakén in groepsver band in te leiden en aan de kursussen waarvan de meeste al zijn georgani seerd, haar medewerking te verle nen. Zij hoopt u jongeren en oude ren, mannen en vrouwen te mogen begroeten. J. Markusse Het waterschap Schouwen- Duiveland heeft voorgesteld bepaal de door haar verpachte gronden aan de pachters te verkopen. Het betreft gronden die in het kader van de destijds plaats gehad hebbende ruil verkaveling aan het waterschap in ei gendom zijn toegewezen met het oog op eventueel uit te voeren werken aan de zeewering. Deze percelen zijn alle verpacht aan de aangrenzende grondgebruikers. Het waterschap heeft het bureau Gropatax te Goes opdracht gegeven taxaties te verrichten. Met de pach ters is overeenstemming over de koopsom en over wie de kosten van eigendomsoverdracht en het opstel len van de taxaties draagt. Het voor stel tot verkoop is deze week in de waterschapsvergadering aan de orde geweest. Naast de begroting van het minis terie van landbouw (als onder deel van miljoenennota) zijn er ook algemene financiële zaken die de land- en tuinbouw raken. Daarbij wil ik eerst teruggaan in de geschiedenis. Bij twee kabinet ten Lubbers - lees kabinet CDA/VVD - stond en staat het driesporenbeleid voorop, be staande uit: - lastenverlichting voor het be drijfsleven; - verlaging van het over heidstekort; - bestrijding van de werk loosheid. Geen lastenvermindering Het eerste onderdeel van dit driesporenbeleid is ook van be lang voor de agrarische sektor. Helaas moet ik vaststellen dat de afgelopen jaren van lastenver mindering voor de boeren geen sprake is. In feite is het tegenover gestelde gebeurd. Zeker gezien de invoering van een aantal maatre gelen, bijvoorbeeld ten bate van het milieu, moeten boeren en tuinders extra kosten maken. Allereerst zijn we enige jaren ge leden, zonder dat de regering een kompensatieregeling trof, de 'ne gatieve WIR' kwijtgeraakt. De geschatte derving van inkomsten voor de land- en tuinbouw als ge volg van deze afschaffing bedra gen ongeveer 100 miljoen gulden. Weliswaar is vanuit overheidswe ge, met name door het ministerie van ekonomische zaken, getracht aan te tonen dat een en ander niet zo nadelig uitpakte als de boeren wel dachten. Maar naar mijn me ning is deze veronderstelling on juist. Bovendien gaat de overheid zowel in haar ekonomische als fiskale benadering, voorbij aan de specifieke struktuur die de land- en tuinbouw kenmerkt. Verdwijntruc Kontinuïteit in de sektor vindt bijvoorbeeld niet plaats via di- rektie wisseling, maar zo onge veer elke generatie vinden er be- drijfsovernamen plaats. In die ge vallen was een negatieve WIR een steun in de rug voor de jonge on dernemer met vaak een laag fis- kaal (alsmede reëel) inkomen. Een nog grotere verdwijntruc was aan de orde bij het afschaffen van de WIR. Bij dit plotselinge besluit nam de regering niet de verplichte aankondiging van tweemaal 24 uur op normale werkdagen in acht, maar nam zij het besluit vrijdagavond en 'ge bruikte' zodoende het weekend. Naast eventuele principiële be zwaren konden boeren en tuin ders in dat bewuste weekend daar veel minder snel op in spelen dan de rest van het bedrijfsleven. Ongepast Als we de cijfers voor de land- en tuinbouw op een rij proberen te zetten, en pogen wijs te worden uit het "Paaspakket" met de kompensatie voor het bedrijfsle ven, dan komt volgens mij de agrarische sektor daar slecht uit. Exklusief de (nog) bestaande kleinschaligheidstoeslag leverde de primaire agrarische sektor 400 miljoen gulden in. Slechts 200 miljoen is daarvan gekompen- seerd via de verlichting van de AOW-premie, scholingsbijdragen en de nog steeds uit te werken motie Voorhoeve/De Vries. Opmerkelijk daarbij is dat de re gering van BTW/WIR- kompensatie is gaan spreken, omdat bij een aanpassing van het BTW-tarief het forfait een zoda nige vorm zou krijgen dat de agrarische sektor nog eens 125 miljoen gulden zou inleveren. Uitgaande van een aantal fakto- ren zoals handhaving van de kleinschaligheidstoeslag, uitvoe ring van de motie Voorhoeve/De Vries en de BTW-operatie zal de land- en tuinbouw een kleine 400 miljoen gulden inleveren zonder enige kompensatie. Dit betekent gemiddeld per bedrijf 4000 gul den. Mede gelet op één van de doelstellingen van de regering - lastenverlichting voor het be drijfsleven - is dit ongepast. Ze ker als we daarbij beseffen dat er nogal wat sektoren binnen de landbouw zijn die ernstige inko mensproblemen hebben. Voor beelden daarvan zijn de akker bouw en de intensieve vee houderij. Positieve houding De Nederlandse boerenorganisa- ties, waaronder het KNLC, heb ben de laatste jaren getracht be grip te tonen voor een aantal ont wikkelingen die de land- en tuin bouw doormaken op het gebied van markt, milieu en technologie. Daarbij is van belang de agrari sche sektor niet te laten isoleren van de rest van de samenleving. Op basis van geleidelijkheid en beheersbaarheid is aan de over heid gevraagd aanpassingspro cessen, zowel op milieugebied als bij een markt- en prijsbeleid, op gang te helpen. Het zal regering en parlement duidelijk moeten zijn dat die po sitieve houding zeer ernstig in ge vaar aan het komen is. Het is wenselijk dat het politieke circuit in Den Haag dat eens ter dege gaat beseffen. Marius Varekamp Kursus "Als je er alleen voor komt te staan" in Oost Zeeuws-Vlaanderen De agrarische kommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert in samenwer king met de SEV een kursus met als thema "Als je er alleen voor komt te staan". De kursus bestaat uit vier ochtend bijeenkomsten en wordt gehouden in "de Rank" in Zaamslag van 9.00-11.30 uur. Kursus data: 27 ok tober, 3, 10 en 17 november 1988. Kosten 25,— per persoon. Op gave voor 15 oktober 1988 bij de heer J.R. Kikkert SEV tel: 01154-2060 of mevrouw G. Dekker agr. kommissie tel: 01153-1223. Rabo participeert in Indonesische bank Rabobank Nederland gaat deelne men in de Indonesische Ontwikke lingsbank PT Uppindo. Deze bank is in ons land ook bekend onder de naam Indonesian Development Fi nance Company (IDFC). De Rabo bank verwacht met de participatie in Uppindo haar dienstverlening aan Nederlandse bedrijven die in Indo nesië willen investeren uit te kunnen breiden. De Rabobank beschikt van af 1986 ook over een eigen vertegen woordiging in Jakarta. bestemmings plannen Bruinisse Vanaf 20 september ligt gedurende een maand voor een ieder ter inzage ter gemeentesekretarie, afd. algeme ne zaken, het ontwerp- bestemmingsplan Grevelingenhout vervat in een kaart, voorschriften en een toelichting. Gedurende bovenge noemde termijn kan een ieder schrif telijk bezwaar indienen bij de ge meenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3