VOO I? hi: VROIIW De Druiventeelt" p.j. zuid geluid Ook in Zevenbergen en omgeving RAK-vrouwen Uitleg en demonstratie Japanse vouwkunst bij afd. Fijnaart e.o. Gidsen voor filmavond en optreden Zeeuwse popgroepen redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Radaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wëmeldinge. Het Westland, een driehoek gelegen tussen Den Haag, R'dam en Hoek van Holland was vroeger bekend om zijn druiventeelt. Daar waar de grond niet de ideale samenstelling had, van zand en klei, konden stukken duin afgegraven worden, om met de meer landin waarts gelegen klei te vermengen. De nabijheid van de zee betekent een gunstig klimaat voor de gewassen, zoals fruit, bloemen en groen ten. Aan zee heeft men minder snel last van nachtvorst dan landin waarts. In de Westlandse druivenkassen werden vroeger vaak andere gewassen - op de foto aardbeien - onder de druiveranken geteeld, om de ruimte zo optimaal mogelijk te benutten. Natuurlijk heeft de nabijheid van de zee ook zijn nadelen, n.l. de bijna al tijd aanwezige wind, waarvan de valwinden helemaal gevreesd zijn. Wind vormt nu eenmaal een bedrei ging voor de gewassen op de koude grond. Vandaar dat we hier in Zeeland om de fruitkwekerijen meestal een haag van populieren, elzen of wilgen aan treffen, dit om ze af te schermen voor de wind. In het Westland gaf men de moestuin en het fruit dikwijls een ex tra bescherming door het optrekken van muren aan de zonkant, in de luwte kon men dan bijzondere vruchten kweken, zoals druiven en perziken en paprika. De teelt onder glas kwam hier pas aan het begin van de 19e eeuw op gang. In Enge land en België werd toen het telen onder glas al veelvuldig toegepast. Tot 1900 werden druiven geteeld te gen zgn. 'druivenmuren', die dwars op de westenwind gebouwd werden. Als men geluk had, dat het weer meewerkte, kon men aan de zonnige zuidkant een rijke oogst verwachten. De basis voor de druiventeelt in het Westland werd gelegd door pastoor Ook in Zevenbergen en omgeving is een aantal agrarisch geïnteresseerde vrouwen aktiviteiten gaan organise ren voor o.a. vrouwelijke leden van P.J.Z. en K.P.J. die meer wilden weten over agrarische onderwerpen. Dit gebeurt op een manier die aange past is aan de wensen en behoeften van de vrouwen die deel (willen) ne men aan deze aktiviteiten. Boven dien speelt het in kontakt komen met andere vrouwen die in een ver- Op vrijdagavond 19 augustus j.l. werd er door Netty Bom uit Fijnaart uitleg en demonstratie gegeven over de Japanse vouwkunst origami. Er werd de leden ook mogelijkheid ge geven zelf eens te beproeven door gezamenlijk enige voorbeelden na te vouwen. Er was een redelijk grote opkomst en zelfs de heren waren vertegen woordigd. De uitleg en de grote kol- lektie voorbeelden, door Netty Bom zelf gevouwen, waren zeer inte ressant. Het vouwen bleek een zeer precieze kunst te zijn en er bleek heel wat ge duld voor nodig te zijn om uit één stukje papier bijvoorbeeld een Franciscus Verburch, die leefde van 1617-1708. Van het begin van zijn pastorale werk in Poeldijk, tot aan het eind van zijn leven trachtte hij verbeteringen aan te brengen in de tuinbouw. Maar ook pastoor Ver burch bleef voor wat de druiventeelt betrof, afhankelijk van het weer. De muren gaven wel enige beschutting tegen de wind, maar niet tegen vorst en hagel en de valwinden. De druiventeelt dreigde toen al weer te verdwijnen. De enige oplossing om de teelt te redden voor het West land leek het telen onder glas te wor den. De aanschaf van glas was dan wel duur maar minder van het weer afhankelijk, wat de vooruitzichten op een goede oogst aanmerkelijk verhoogde. Lessenaar Na een aanloopperiode ontwikkelde zich de 'lessenaar', een halve kas, die met de hoogste zijde tegen de muur leunde. Ramen schuin aange bracht in het dak, gaven de moge lijkheid tot temperatuurregeling en luchtverversing. Pas in 1890 ging men naar het voor beeld van de Belgen van 'serres' ge- gelijkbare situatie verkeren, hierbij een belangrijke rol. De aktiviteiten worden georgani seerd door een kerngroep van vier vrouwen, die in overleg met de geïn teresseerde vrouwen een programma opstellen. Het is de bedoeling dat de geïnteresseerde vrouwen ook helpen met het organiseren van de aktivitei ten. Ook hiermee kun je veel erva ring opdoen. kraanvogeltje tevoorschijn te tove ren. Er zijn ook kursussen te volgen in deze vouwkunst zodat men er zich nog verder in kan bekwamen. De avond was erg gezellig en leerzaam en tot onze grote verbazing bleven er maar weinig gekreukelde vouw blaadjes over. Kruisboogschieten! Op zaterdagmiddag 3 september j.l. waren we te gast bij kruisboogschiet vereniging Geen Moed Verloren te Oudemolen. In Oudemolen bevindt zich een beetje achter de dijk ver scholen de schietbaan van deze vere niging. Er was een aantal leden van de vere- bruik maken. Snel ging dat ook al weer niet in zijn werk gezien de dure aanschafkosten van het glas voor de kassen. Uit mijn jeugd herinner ik mij nog, dat we thuis acht druivenkassen had den, welke in het voorjaar benut werden om vroege sla in te kweken, dit onder de druivenranken. Om de druiven in kuituur te brengen kwam heel wat kijken. De jonge ste ken gaven de eerste 2 jaar geen vrucht, terwijl zij toch hun verzor ging eisten. Wilde men zich verzeke ren van een nog betere opbrengst in de komende jaren, dan kon men de druiven enten, dit hield echter wel in, dat men dan vijf jaar moest wachten op de eerste trossen. Een voordeel was er gelukkig, de kassen konden zo'n 30 jaar op dezelfde plaats blijven staan. Het snoeien van de ranken moest vakkundig gebeu ren, en in de maanden juni en juli moesten de nog groene trossen ge krent worden. Krenten Dit krenten bestond uit het uitdun nen van de trossen, daardoor kregen de resterende vruchten de kans om groter te worden. Dit krenten was vakwerk, de kunst ervan verstond lang niet iedereen. Het krenten ge beurde meestal door vrouwen, die dan zo'n kas aannamen voor een be paald bedrag. Een goede krentster werkte vlug en zeker, maar had toch ongeveer 14 dagen werk, om de klus van één kas krenten te klaren. Voor het oog van een leek bleven er dan maar zielige trosjes over. Gezien het geringe aanbod van goede krenters is het begrijpelijk, dat ook vroeger het krenten al duur betaald werd. Welke aktiviteiten zijn al georga niseerd? Een greep uit de aktiviteiten die tot nu toe georganiseerd zijn: Kursussen, teelttechnische avonden, exkursies, sociale onderwerpen en gezamenlijke avonden met de overi ge RAK-leden. Dit seizoen komen o.a. de volgende onderwerpen aan de orde: Inkomen en gezinsbeste ding; Graangewas(sen); Groenten- tuin; Excursie schapenhouderij. Wil je ook meedoen? Voel je je aangesproken door het geen hierboven beschreven staat en wil je graag meedoen? Dat kan. In oktober beginnen we het seizoen met een avond over "het weer". Wil je meedoen of wil je meer informatie hebben over de RAK-vrouwen van Zevenbergen e.o., bel dan gerust naar de leden van het afdelings bestuur van de P.J.Z. afdeling Ze venbergen, of naar Corina Hermus (01684-2513) of Ellie Wijtvliet (01683-2598). Een uitnodiging voor de eerste avond krijg je dan te zijner tijd. Op deze avond kun je ook de andere leden van de groep leren kennen. niging aanwezig om uitleg te geven en om natuurlijk het goede voor beeld te geven in het hanteren van de kruisboog. Het bleek een sport voor jong en oud voor man en vrouw. Er waren lichte en zware bogen. De schietbaan strekte 20 meter en aan het eind daarvan was een schietschijf geplaatst. Met het mikken en het stellen van de boog probeerden onze leden zo dicht mogelijk bij de roos of zelfs in de roos te schieten. Hier konden de ware Robin Hoods zich bekwamen. Na enige uren op de schietbaan ver toeft te hebben en met verzwaarde armen vertrokken alle leden weer huiswaarts. Na het krenten was het wachten tot de oogst in oktober. In die tussentijd moest de temperatuur konstant zijn in de kassen, er moest dus gelucht worden, 's Morgens ramen open in de kas en 's avonds bijtijds dicht, dit ook in het weekend en allemaal met de hand, raam voor raam. In het voorjaar werden de ramen aan de buitenkant met kalk bespoten om het gewas tegen de felle zon te be schermen. Dit gebeurt ook nu nog met andere gewassen. Eindelijk was het zover de pluk kon beginnen. De druiven werden voor zichtig tros voor tros afgeknipt met een schaar. Daarna werden ze in daarvoor speciaal bestemde veiling kistjes, die van tevoren met papier bekleed waren'gelegd. Dit gebeurde met de grootste zorg, want er moch ten zo min mogelijk vingerafdruk ken op de tros komen. De zgn. 'dauw' moest erop blijven, anders verminderde de waarde van het pro- dukt. Bekende rassen waren Franke- thalers en Alicanten. Enkele kistjes werden voor eigen ge- P.J.Z.-agenda Afdeling Goes e.o. en Nrd.- Beveland: 2 oktober, vissen. Vertrek om 9.00 uur vanaf de vismijn te Co- lijnsplaat. Kosten 12,50. Opgeven bij Janine (01130-3498) of Connie (01109-282). Afdeling 's heer Abtskerke Nisse e.o. en Walcheren: Wil je meedoen met toneel, bel dan vóór 26 septem ber naar Piet Minnaard (tel: 01103-1472). 23 september: exkursie naar de frietfabriek van Meyer Fro zen Foods b.v. te Kruiningen. Ver zamelen om 19.00 uur bij Hotel Walcheren. Afdeling Nrd.-Beveland: op 16-17-18 december weekendje Center-Pares. Wie mee wil moet zich vóór 3 oktober opgeven bij Hans (01108-1361) of Connie (01109-282). Kosten voor leden 60,—. Afdeling Oost-Midden Brabant: 27 september; een avond over "Con- ru" een managementprogramma voor de rundveehouderij. Spreker is dhr. Scholten van Convee b.v. Aan vang: 20.00 uur. Plaats: de Z.O.N. te Eindhoven. Afdeling Tholen/St. Philipsland: 23 september; Dagje Brugge. Opgeven bij het bestuur. 7 oktober: sporta vond te Stavenisse. Tijd: 20.30 tot 22.30 uur. Nieuwe Cymbidium-folder Bloemenveiling Westland heeft on langs een vernieuwde Cymbidium- folderset uitgebracht met folders voor de verschillende feestdagen. De folders geven gezamenlijk een over zicht van alle (geschenk)verpakkin- gen waarin de bloemenveiling orchi deeën aan haar afnemers kan leveren. De komplete folderset is voor 1 met bijbehorende prijslijst verkrijg baar bij het Bemiddelingsbureau van Bloemenveiling Westland. De vier delen zijn ook los te bestellen (per stuk/0,25). Telefoon 01740-31531. bruik gereserveerd. Om ze minstens tot de Kerst te bewaren werden de trossen stuk voor stuk aan een touwtje op zolder opgehangen. Eenmaal per jaar Gezien hoe arbeidsintensief men be zig was met de druiventeelt, dan is het niet te verwonderen, dat er nog maar weinig druiven gekweekt wor den in het Westland. De konkurren- tie uit Griekenland, Portugal en Ita lië speelt natuurlijk ook een grote rol, vooral met het huidige snelle vervoer door de lucht en over de weg van de produkten uit die landen naar hier. Men heeft daar nu eenmaal een beter klimaat voor de druivenkul- tuur, zonniger, warmer en minder wind. Noem het nostalgie, chauvinisme, wat het precies is, dat weet ik niet, maar eenmaal per jaar komen bij ons druiven, geteeld in het Westland op tafel. De prijs, och daar letten we dan maar niet op voor deze keer, we genieten er alleen maar van. A.J.J. de Jonge-van Geest Op het P.J.Z. sekretariaat te Ze venbergen is een tweetal gidsen binnen gekomen die gebruikt kunnen worden door de afdelin gen, bij het organiseren van akti viteiten. Dat zijn een filmgids en een popinfoboek. Filmgids In de nieuwe filmgids voor het seizoen 1988/1989, staat een groot aantal films die je kunt bestellen wanneer je een filma vond wilt organiseren. In deze gids zijn niet alleen oude films opgenomen, maar ook films die nu nog in de bioscoop draaien, zoals "The last emperor", "Cry Freedom", "Fatal attraction" en "Amsterdamned". Wanneer je een film wilt bestellen is het raadzaam om kontakt op te ne men met het sekretariaat, in ver band met het krijgen van korting. Popinfoboek 1988 Het Zeeuws popoverleg stelt jaarlijks in samenwerking met het Zeeuws Serviceburo een boekje samen, waarin een groot aantal Zeeuwse popgroepen ver meld staat. Je kunt hierin vinden de naam van de groep; wat voor soort muziek ze maken; wie de kontaktpersonen zijn; hoeveel een optreden kost; wat de bezet ting van de groep is en of ze al platen of demo's gemaakt heb ben. Kortom een handig boekje met veel overzichtelijke in formatie. Wil je een filmavond organiseren of een avond met een Zeeuwse popgroep, vraag dan de filmgids of het popinfoboek aan op het P.J.Z.-sekretariaat (tel. 01680-27921). 20 Vrijdag 23 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20