^0-hss I z Derde dinsdag in september en eerste woensdag in oktober vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw ontvangt 44,5 miljoen steun Struktuurnota? Stellingname Sluis-Oostburg i06 BÏÏD mm B V RIJDAG 23 SEPTEMBER 1988 land-en tuinbouwblad Tijdens de ZLM-Manifestatie op "Neeltje Jans" afgelopen zomer heeft het Kadaster te Middelburg een kleurwedstrijd georganiseerd voor de jeugd. Van de 1000 uitgedeelde platen werden er liefst 150 teruggestuurd. De 6 prijswinnaars waren woensdag te gast bij het Kadaster om hun fraaie prijzen in ontvangst te nemen. Op de foto de jeugdige kunstenaars. Achteraan direkteur de heer A.F. Faas die de prijs overhandigt aan de oudste deelnemer Carla Witte uit Goedereede. Minister Braks heeft tijdens een persconferentie vooraf gaand aan Prinsjesdag bekend gemaakt dat hij de akker bouw in ons land jaarlijks met 30 miljoen zal steunen. Samen met de set-aside-regeling, waarvoor 14,5 mil joen beschikbaar is, komt dat neer op 44,5 miljoen per jaar. In zijn Memorie schrijft de minister dat de akker bouwsector het komende begrotingsjaar - maar stellig ook de eerstkomende jaren daarna mogelijk ingrijpende ontwikkelingen te wachten staan. Hij wil de helpende hand bieden door vooral een voorwaardenscheppend be leid te voeren. Het akkerbouwactieplan dat door het bedrijfsleven is opgesteld, heeft de minister, zoals al eerder bekend was, niet willen overnemen. Hij schrijft mogelijk aan een aan tal aanbevelingen tegemoet te willen komen. Daartoe heeft hij de volgende maatregelen aangekondigd: - 2 miljoen voor de stimulering van nieuwe teelten; - 5 miljoen voor innovatie-projekten; - 10 miljoen voor stimulering van kwaliteitsverbetering; - 5 miljoen voor investeringen in milieu, kwaliteit en na tuur op bedrijfsniveau en - 8 miljoen voor voorzieningen in landinrichtingspro jecten. Voor het braakleggen van bouwland is jaarlijks 14,5 miljoen beschikbaar, terwijl de regeling voor subsidie voor het aanplanten van snelgroeiend hout van Econo mische Zaken is verlengd. De minister wees erop dat de ze regeling gekoppeld kan worden aan de set-aside- regeling. De minister zei voorts dat in de EG is besloten naast de set-aside-regeling ook een extensiveringsregeling door te' voeren. De minister zal nagaan op welke wijze een natio nale uitwerking aan deze regeling mogelijkheden biedt voor de Nederlandse situatie. Prinsjesdag heeft middels de Troonrede en de miljardennota geen verrassingen gebracht. Indien we de teneur van de Troonrede met een politiek weerbericht zouden mogen ver gelijken, dan is er sprake van duidelijke opklaringen eco nomisch herstel) met hier en daar nog wat dreigende bewol king werkgelegenheid). In de miljardennota komt het po sitieve saldo van de 2% economische groei 11 miljard aan extra belastingopbrengsten) voornamelijk ten goede aan twee onderdelen van het door de huidige regering gehuldigde drie-sporenbeleid: terugdringing van het financieringstekort en lastenverlaging voor het bedrijfsleven en de burgers. Juist die lastenverlichting zou van het allergrootste belang kunnen zijn voor de agrarische sector. Onze roep daarom heeft zich de laatste jaren - en maanden - alleen maar ver sterkt. De Troonrede en de begroting van het ministerie van Landbouw geven echter geen enkele opening in die richting. Integendeel, de trend van lastenverzwaring voor de land- en tuinbouw wordt onverkort doorgezet: Ten gunste van de grote ondernemingen zal de vennootschapsbelasting ver laagd worden en ten voordele van de koopkracht wordt het BTW-tarief verlaagd (respektievelijk niet verhoogd). Boeren en tuinders echter worden gestraft met een verlaging van het BTW-forfait van 5,4% naar 4,9%. Dat is een min-post van f 1.000,— f 2.000,— per modaal bedrijf. Inclusief de af schaffing van de "negatieve WIR" (vorig jaar) en de WIR- basis-premie (afgelopen voorjaar), waarvoor in de voorlig gende begroting geen enkele compensatie opgenomen is, le vert de agrarische sector rond 400 miljoen gulden in. (Zie ook kommentaar Varekamp op pagina 3). Schijnbaar, nee "blijkbaar", wordt door Lubbers, Braks, c.s. de huidige en toekomstige bestaansmogelijkheid van boerenondernemers politiek en economisch bewust buiten de orde gesteld. De agrarische bedrijfstak telt blijkbaar niet meer mee. Prinsjes dag heeft ook wat dat betreft geen verrassingen gebracht. Onze reeds aanwezige gevoelens van teleurstelling en onge noegen zijn wederom bevestigd. In de Troonrede wordt feitelijk slechts aandacht aan de land en tuinbouw besteed middels de stelling, dat een wereldom vattende vrije handel en een open Europese markt van vitaal belang zijn. Aansluitend wordt (tevreden) opgemerkt, dat verbeterde internationale verhoudingen in de produktie en handel van landbouwprodukten, alsmede het meer marktge richte EG-beleid hun vruchten beginnen af te werpend). In de praktijk ervaren en beseffen wij echter, dat het eerste nog veel meer wens dan werkelijkheid is (GATT- onderhandelingen), en dat met name het laatste (- het markt gerichtheidsdogma van de Nederlandse overheid -) voorals nog voor bepaalde takken in de agrarische sector slechts "wrange" en onverteerbare vruchten biedt. Het is dan ook mede daarom, dat we ons afvragen, wat bedoeld wordt met de opmerking in de Troonrede, waarin gewag gemaakt wordt van een komende "structuur-nota" voor de Neder landse land- en tuinbouw. We vinden over de mogelijke in vulling van die nota namelijk niets terug in de toelichting bij de begroting van minister Braks. De vrees lijkt gerechtvaar digd dat de bewindsman met "structuur" enkel en alleen be doelt: bedrijfsbeëindiging, schaalvergroting en extensivering. We kennen zijn "visie", met name met betrekking tot de ak- kerbouwproblematiek, zo langzamerhand wel. Vanuit de ZLM gezien blijven wij dan ook van mening (zoals ook vorige week verwoord), dat structuurverbetering ter ver: sterking van de concurrentiepositie van onze sector alleen maar bewerkstelligd kan worden middels een aanmerkelijke investeringspremieregeling. Wij bedoelen dan wel een "substantiële" investeringssteun (meer dan de WIR) die "doelgericht" (op de sector toegesneden) en "breedwer- kend" (zonder knellende voorwaarden) is! Onze landelijke organisatie, het KNLC, onderschrijft die me ning (zie blz. 9). In de Landbouwschapsreactie (blz. 9) op Prinsjesdag kunnen we, wat dat betreft, jammer genoeg nog geen uitgesproken standpunt terugvinden. Wij hopen (en zul len ons vanuit de ZLM en het KNLC daarvoor mede inspan nen) dat dat binnen enkele weken wel mogelijk zal zijn. Op dat vóór de behandeling van de landbouw-begroting de ka merleden en frakties geconfronteerd kunnen worden met een éénduidige stellingname van het landbouwbedrijfsleven. Een stellingname, die zodanig overtuigend kan zijn, dat het de politieke wil en moed kan bewerkstelligen om de minister en het kabinet te corrigeren. Corrigeren ook (en daar onder schrijven we het Landbouwschapscommentaar volledig) op het gebied van de steeds knellender regelgeving en ter zake van het politiek opportunistische milieubeleid. Prinsjesdag biedt namelijk ook daar slechts voortzetting van de bekende trend en geen lichtpunten. Wél lichtpuntjes zien we, hoe dan ook, in de verhoudingsge wijs positieve voortzetting van de lijn om de begrotingsbezui nigingen met betrekking tot land-inrichting af te zwakken. Het landinrichtings-instrument is immers van onschat-bare waarde om juist en met name de structurele concurrentiepo sitie van de agrarische bedrijven in het betreffende gebied te versterken. Over 12 dagen, op woensdag 5 oktober, zal de stemming plaatsvinden voor belanghebbenden in de ruilverkaveling Sluis-Oostburg. De eerste ruilverkaveling "met administra tief karakter" in Nederland. Dankzij deze vereenvoudigde uit voering, maar vooral nog altijd dankzij 60% overheidsbijdra ge, zal de gemiddeld op te brengen verkavelingsrente slechts rond de 20 gulden per hectare komen te liggen. Vergeleken met de reëel te berekenen extra netto-opbrengstmogelijk heden is dat een zeer gering bedrag. Ik heb maar één advies: "Stem vóór!" Is het niet voor u zelf, doe het dan voor de vol gende generatie en terwille van het gebied; dus terwille van de toekomst. Ik doe dit beroep op u mede in mijn verant woordelijkheid als collega-bedrijfsgenoot die nog altijd "machtig blij" is, dat destijds de ruilverkaveling "Noord- Beveland" tot stand gekomen is. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1