Fruittelers druk met pluk bewaarfruit Veel te zien op tuinplanten tentoonstelling in Zundert Export boomkwekerij stijgt bijna 4 procent Vervangen Omzet Veiling Westland nu al ruim 1 miljard Sorteren Franse fruitteelt in de verdrukking PGF: EG-marktstruktuurbeleid mag geen lidstaten of sektoren uitbuiten Momenteel hebben de fruittelers de handen vol om de appels en peren voor de winterkoeling te plukken. Vorige week is er op de meeste be drijven een start gemaakt met de pluk van de Conference, bestemd om bewaard te worden in de scrub- cellen van de CVZ. Ook appelrassen worden nu geplukt, waaronder Cox's en Goudrenetten. Op de laat ste Alkmene na waren vorige week de meeste vroege rassen al geplukt en geveild. De telers zijn over de tot nu toe gemaakte prijzen redelijk te vreden. De meeste rassen hangen er dit sei zoen heel mooi bij: genoeg kilo's en een grote maat. Dit geldt zeker voor de appels en de Conference. Het groeiseizoen is dus goed geweest, waarbij vooral het op tijd vallen van regen van belang is. Deze faktor weegt natuurlijk het zwaarst daar waar men niet kan beschikken over goed (grond)water om druppelbe- vloeiing mee toe te passen, zoals in de meeste delen van Zeeland. Mark van de Ree uit Hoedekensker- ke verwacht ongeveer 42 pallets (a 30 kisten van 25 kg) met Conference vol te krijgen, waarvan er 14 zijn be doeld voor de vroege CA- scrubcellen, 14 voor de midden en 14 voor de late. Ondanks het feit dat hij vorig jaar 49 pallets Conference had heeft hij nu toch geen klagen, omdat er over het algemeen volgens hem heel wat minder kilo's hangen dan vorig jaar. Op zijn bedrijf viel dit jaar de opbrengst van de Hardy's bijzonder tegen: een perceel waar vorig jaar 20 ton afkwam leverde nu maar 1.500 kg op, terwijl ook de maat nog tegenviel. Van de Doyen- né's is de opbrengst maar weinig kleiner dan die van vorig jaar, ter wijl hiervan ook de maat goed is. "De prijs van de peren laat zich goed aanzien", zegt Mark van de Ree. De door hem al geleverde Pre- cose en Triomph de Vienne waren goed van prijs. Van de appels heeft hij daarentegen minder hoge ver wachtingen, in verband met het gro te aantal kilo's. "Wat dat betreft vallen de tot nu toe dit seizoen voor de appels gemaakte prijzen nog mee. Ongetwijfeld heeft de twee weken vroegere seizoenstart een positief ef- fekt op de prijsvorming gehad; de aanvoer was meer gespreid. De Alk mene heeft bij Van de Ree door el kaar ongeveer 95 ct/kg opgebracht (de tweede pluk hing er vorige week nog), maar de James Grieve nog geen twee kwartjes. Een deel van de James viel in klasse II doordat er eerder in het seizoen hagel op was gevallen. Van deze tweetjes bedroeg de hoogste prijs slechts 38 ct. Bij Kees Rijk uit 's Gravenpolder heeft de James Grieve zo rond de twee kwartjes opgebracht. "Omdat we hiermee het eerst zijn begonnen, toen we het nog niet zo druk had den, konden we ze doorplukken", vertelt Lenie Huijssoon, die haar broer helpt in het plukseizoen. "De overige proberen we er zoveel moge lijk in één keer af te krijgen". De nieuwe rassen Elstar, Jonagold en Alkmene worden ook doorgeplukt. Kees Rijk vernieuwt zijn boomgaard geleidelijk, elk jaar rooit hij een ge Op de overdekte tuinplantenten toonstelling die nog gehouden wordt t/m a.s. zondag 25 september is een grote verscheidenheid van boom- kwekerijprodukten te zien. Naast de boomkwekerijtentoonstel ling is er een tentoonstelling van toe leveringsbedrijven en instellingen. De plantententoonstelling bedraagt ongeveer 1250 vierkante meter. Sa men met de restauratie- en informa tiestands zal de totale boomekspo ongeveer 3000 vierkante meter groot zijn. De boomekspo wordt dus de meest totale boomkwekerijten toonstelling van Nederland. Om de boomkwekerij in heel Neder land te laten zien zal ook de PPH film 'Groen zondér Grenzen' ver toond worden in een speciale ruimte. Ook dit jaar zullen alle planten voorzien zijn van een naamaandui ding. Het vermeerderen van planten zoals stekken en enten zal gede monstreerd worden. Ook diverse opleidingsmogelijkheden voor het Boomkwekerijvak zijn aanwezig. Het hoofdarrangement is van Leo Strengers uit Noordwijkerhout, dit ontwerp is in de zogenaamde ganze- Het gaat goed met de veilingom- zeten in de sierteeltsektor. Dat blijkt onder meer uit de resulta ten van Bloemenveiling West- land. Deze week dinsdag werd de omzet-grens (sinds 1 januari jl.) van 1 miljard gulden gepasseerd. Dat is ruim een maand eerder dan vorig jaar. Eind vorige week was de omzet in Honselersdijk al 992,3 miljoen gulden, 11,7 procent meer dan vorig jaar om dezelfde tijd. De groei is te danken aan een aan- voerstijging van 4,4 procent en een prijsstijging van 7,0 procent. Van de veilingomzet bestond 747,7 miljoen gulden uit snij bloemen. De gemiddelde prijs per steel is tot nu toe 40 cent, te gen 37,3 cent een jaar geleden. voetstijl, gekenmerkt door zichtlij nen in 1 hoek. Ook de VKC keuring zal toedragen tot een kwalitatief hoogstaande tentoonstelling. Deze Vaste Keurings Kommissie zal keu ren in vier kategoriën: Bos en haag plantsoen, heesters en koniferen, vaste planten en laanbomen. De punten worden gegeven op assorti ment en kwaliteit. Per kategorie stelt de gemeente Zundert een wisseltro fee beschikbaar, welke door de bur gemeester van Zundert uitgereikt zal worden. De Rabobank biedt een zeer aan zienlijke sponsoring aan. Zij fun geert dan ook als hoofdsponsor voor de Boomekspo. Hiermee geeft de Rabobank aan, dat zij zeer veel waarde hecht aan de boomkwekerij als agrarische bedrijfstak. Om dit verder te onderstrepen zal zij een ere prijs uitreiken aan de beste inzen ding. Dit gebeurt in de vorm van een wisseltrofee. Het motto is '150 jaar Boomkweke rij'. Dit motto is ontleend aan de ge schiedschrijving over West-Brabant, waaruit op te maken valt, dat er zich ongeveer gelijktijdig 150 jaar gele den de eerste boomkwekerijen ont wikkelden in Oudenbosch en Zun dert. Dit om de bossen, die gekapt werden voor hout en papier te voor zien van nieuwe bomen. Nu na 150 jaar zal op de boomekspo te zien zijn dat de boomkwekerij zich ont wikkeld heeft tot een dynamische bedrijfstak. De deelnemers tonen dit stuk voor stuk. De toeleveringsbedrijven die aanwe zig zullen zijn laten moderne nieuwe ontwikkelingen zien op het gebied van de boomkwekerij. Zowel trans portmiddelen, grondstoffen, ver pakkingsmiddelen, technische ont wikkelingen en administratieve voorlichting stands maken van deze tentoonstelling een kompleet geheel. Voor iedere tuinliefhebber is het ver standig om pen en papier mee te nemen. De 'Boomekspo' wordt gehouden op het terrein van de Zundertse Vei ling, Molenstraat 155 te Zundert en is geopend: vrijdag 23 september 9.30 - 20.00 uur, zaterdag 24 en zon dag 25 september 10.00-19.00 uur. deelte dat het niet meer zo goed doet en plant hij het weer in. Vorig jaar is de Winston eruit gegaan, dit jaar is de James Grieve aan de beurt. Voor de Winston is Elstar in de plaats ge komen. Rassen als Golden Delici ous, Legipont en Bonne Louis zal Kees Rijk niet meer planten, wel de nieuwe appelrassen en de pererassen Doyenné en Conference. Ook Van de Ree vervangt elk jaar een deel van de boomgaard. Dit jaar moet 60 are Goudrenet en James Grieve plaats maken voor Rode Goudrenet en Summerred. Van de Ree heeft de laatste jaren veel vervangen. Hij wil daarmee onder andere bereiken dat het aandeel peren zo'n 40 procent van het totaal wordt (nu is dat onge veer een derde), omdat peren zijns inziens wat meer zekerheid geven dan appels. In verband met de be drijfsvoering kan hij hooguit 6 ha (van de 15,5) peren telen. Ook ver vangt hij enkele appelrassen die het niet zo goed doen. Zo heeft hij er vo rig jaar - al na zeven jaar - de Kar mijn uitgedaan, en volgt wellicht dit jaar de acht jaar oude Odin. De be zwaren tegen Odin zijn volgens Van de Ree vooral het vele dunwerk: "Over 200 bomen waren we met twee man 2Vi dag bezig, en toen ble ven de vruchten nog te klein". Daar naast vertoont de vrucht nogal gauw scheuren. Sorteren doet Kees Rijk thuis, de pe ren met de hand en de appels over de machine. Met het handmatige sorte ren helpt zijn vader hem. De be- waarrassen, zoals de Conference, De Franse fruitteelt komt steeds meer in de verdrukking. Importpro- dukt gaat steeds meer overheersen. Vorig jaar werd er voor bijna Ffr 10 mrd aan vets fruit ingevoerd en voor maar Ffr 4 mrd uitgevoerd. Als be langrijkste oorzaken noemen de Fransen zelf de sterke versplintering bij zowel de teelt als de handel. Hierdoor is het niet mogelijk de ont wikkelingen aan de vraagzijde bij te houden. Hierbij doelt men enerzijds op het inspelen op de toenemende konsentratie bij de detailhandel en anderzijds op de zich snel wijzigende wensen van de konsumenten. In het besef dat er wat moet gebeu ren om de negatieve trend om te bui gen, wordt getracht zowel aan producenten- als aan handelszijde samenwerkingsverbanden van de grond te krijgen. Verder hebben te- lersgroepen toenadering gezocht met grote afnemers. De problemen waar mee de Franse fruitteelt te kampen heeft, zijn al lange tijd aan de orde. Al jaren is de import van vers fruit in Frankrijk van veel groter belang "De perenprijs laat zich goed aanzien", aldus Mark van de Ree uit Hoede- kenskerke, "van de prijs die de appels gaan maken heb ik echter minder hoge verwachtingen". gaan in voorraadkisten de cel in en worden later gesorteerd. In verband met het 's winters met de hand moeten uitsorteren geeft Mark van de Ree er de voorkeur aan de Conference in 25 kg kisten op pallets in de koelcel te bewaren. De appels worden wel in voorraadkisten be waard. Misschien dat Van de Ree er over een paar jaar toe overgaat ook de peren in voorraadkisten te bewa ren, omdat dit wat minder koel- kosten vraagt (de ruimtebenutting in de koelcel is bij voorraadkisten wat beter). Het kostenverschil kan zo'n 2 ct/kg bedragen. Van de Ree laat het bewaarfruit uit kostenoverwegingen niet op de veiling sorteren, maar door een teler met wie hij vroeger een kombinatie vormde en die over een goede sorteeruitrusting beschikt. Hiertoe haalt Van de Ree - met trek ker en vrachtwagenaanhanger - het ongesorteerde fruit uit de cellen van de veiling en brengt het gesorteerd weer naar de veiling terug. Van de Ree verwacht rond 23 sep tember met de eerste pluk van de Elstar te kunnen beginnen, in ieder geval nog in deze maand. Vorig jaar plukte hij van 40 are Elstar 25 ton, dit jaar denkt hij weer een goede op brengst tegemoet te gaan, zeker van hetzelfde stuk 20 ton. Ook het for maat van de Elstar ziet er goed uit. Van de Ree hecht dan ook weinig be lang aan geluiden als zou Elstar te klein blijven. Hij is over dit ras dan ook veel enthousiaster dan over Jo nagold, waarvan hij de derde door- pluk (soms half november) een groot bezwaar vindt. Lex Kattenwinkel De plukploeg in de boomgaard van Kees Rijk uit 's Gravenpolder. Geheel links Lenie Huijssoon. dan de eksport. Bij de eksport hebben de Fransen dit jaar met name veel appelen in het buitenland weten af te zetten. Aan alle belangrijke afnemers werd meer geleverd. Opmerkelijk bij de import van appe len was dat de Europese leveranciers (Nederland en Italië) belangrijk min der hebben geleverd, maar de import vanuit landen van het Zuidelij k- Halfrond en dan met name die uit Argentinië en Zuid-Afrika, nam fors toe. Ook de import van peren van het Zuidelijk-halfrond nam flink toe. De exportwaarde van Nederlandse boomkwekerijprodukten is in het af gelopen seizoen (dat loopt van juli '87 t/m juni '88) gestegen met bijna 4%. Reeds in de eerste helft van het sei zoen trad een stijging op, maar vooral in het eerste halfjaar van 1988 zijn goede resultaten geboekt. In die periode was de exportwaarde Het marktstruktuurbeleid van de Europese Gemeenschap mag in de toekomst geen lidstaten of bepaalde sektoren uitsluiten. Dit stelt het Pro- duktschap voor Groente en Fruit (PGF) in de agenda voor haar open bare bestuursvergadering van woensdag 22 september jl. Het PGF stelt dit naar aanleiding van bezuini gingsoperaties van de Europese Commissie, waarin wordt geopperd hervormingen door te voeren waar bij het accent zal komen te liggen op de ontwikkeling van Zuidelijke lidstaten. Het PGF vindt dat alle regio's in de gemeenschap dezelfde mogelijkhe den moeten hebben om van fondsen in het kader van EOGFL- programma's gebruik te maken. Het schap stelt dat er weliswaar een voorsprong in ontwikkeling is van bepaalde Noordelijke lidstaten, maar dat niet uit het oog moet wor den verloren dat de Nederlandse tuinbouw een voortrekkersrol ver vult binnen de Gemeenschap, waar van andere lidstaten gebruik kunnen maken. Zij acht het derhalve onge wenst dat er verschillen in benade ring van Noordelijke en Zuidelijke lidstaten zouden ontstaan. Naar verwachting van het PGF zul len veilingen, groente- en fruitver- werkende industrieën en sinds kort ook de uiensektor in de toekomst een beroep blijven doen op de EOGFL-fondsen. 18 ruim 5% groter dan in het vorige sei zoen. In totaal is voor een waarde van 470 miljoen gulden uitgevoerd. Daarbij was West-Duitsland met 162 miljoen gulden als gewoonlijk de be langrijkste bestemming, maar zeker zo opvallend was de export ter waar de van 102 miljoen gulden naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een stij ging met 13% t.o.v. het vorige sei zoen. Bij de export naar landen bui ten de EG, die overigens iets in waarde daalde, waren Zweden en Zwitserland de belangrijkste bestem mingen, zo blijkt uit cijfers van het produktschap voor Siergewassen. Het areaal boomkwekerijgewassen neemt in ons land van jaar tot jaar toe. Volgens de laatste meitelling is er nu 7.745 ha in de volle grond, 350 ha meer dan vorig jaar. In 1975 was dat nog maar 5.089 ha. Dit jaar doet zich vooral een forse uitbreiding van het areaal bos- en haagplantsoen voor (20% meer). Overschakeling op deze teelt door alternatieven zoe kende akkerbouwers en veehouders lijkt hiervan een belangrijke oorzaak te zijn. Vrijdag 23 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18