Voorlopig overzicht van de kwaliteit van baktarwe, brouwgerst en koolzaad Ontsmettingsmiddel kwik wellicht nog tot 1 februari 1989 toegestaan Udo van Brandevoort de grote kampioen op "Nationale" in Den Bosch Vooral tarwe kwalitatief goed Baktarwe Brouwgerst Koolzaad Cogeca bespreekt uitbreiding handel tussen EG en Oostblok D.J. Meijer voorzitter Europese groothandel in Aardappel: 'We moeten meer luisteren naar de markt' In het kader van de certifikaten- regeling wordt ook dit jaar door het Nederlands Graan-Centrum weer een groot aantal monsters tarwe, gerst en koolzaad op kwa liteit onderzocht. Hoewel nog slechts een gedeelte van de monsters is geanalyseerd kan toch al een indruk worden ver kregen van de kwaliteit. Zeker voor tarwe kan worden gespro ken van een gemiddeld goede kwaliteit. In het zuidwesten kon men dit jaar tijdens de tarwe-oogst profiteren van enkele zeldzame droge weken. De tarwe was zo goed als binnen voor het hernieuwd invallen van de regen. Ook in de IJsselmeerpolders kon een groot deel van de tarwe voor de regen worden geoogst. In het noorden van het land moest men evenwel weer toezien dat een groot deel van de tarwe nog niet geoogst was toen de regen inviel. De kansen op schot in het noorden zijn dan ook toegenomen. Het Instituut voor Graan, Meel en Brood-TNO te Wageningen heeft in middels van de ruim 4000 aangemel de partijen een kleine 1300 monsters onderzocht op een aantal kwaliteits- aspekten. Gekeken wordt naar ras, eiwitgehalte, valgetal en sedimenta tiewaar de volgens Zeleny.- De monsters zijn voornamelijk afkom stig uit het zuidwesten en de IJssel meerpolders. Het ras Obelisk neemt dit jaar een groter aandeel in dan vorig jaar: maar liefst 80%. De overige 20% bestaan uit Pagode (9%), Urban (5%), Kraka (4%) en Granta (2%). De gemiddelde kwaliteit van alle aangeboden partijen is goed. Het ei witgehalte is vergelijkbaar met dat van vorig jaar nl. 12,7%. De gemid delde sedimentatiewaarde is iets la ger (33), voornamelijk veroorzaakt door het (nog) geringe aandeel van "superbaktarwe's", zoals Urban en Rektor. Het meest kenmerkende van de nieu we oogst zijn de hoge valgetallen (gemiddeld 266). Na jaren van te leurstellingen is er nu eindelijk spra ke van een (grotendeels) schotvrij jaar. Gerealiseerd wordt echter dat in dit overzicht alleen gegevens van monsters zijn verwerkt die voor de regen zijn geoogst. Dit jaar deed de unieke situatie zich voor dat in vele gevallen wintertarwe eerder rijp was dan zomergerst. Door de late oogst heeft de afdeling NIBEM van het CIVO-TNO te Zeist van de ruim 1000 aangemelde partij en nog maar een beperkt aantal kun nen onderzoeken (ca. 100 monsters), grotendeels afkomstig uit het centra le zeekleigebied. Gekeken wordt naar ras, eiwitgehalte, volgerstper centage, kiemkracht en/of kieme- nergie. De rassenverdeling is als volgt: Trumpf 41%, Prisma 39% en Apex 20%Op grond van de beperkte ge gevens kan gesteld worden dat het eiwitgehalte dit jaar aan de hoge kant is: Apex 12,4%, Trumpf 11,5%, Prisma 11,0%. Met name het eiwitgehalte van Apex, vrijwel uitsluitend afkomstig uit het noor den, is voor brouwgerst begrippen te hoog. De sortering van Prisma is vrij goed 85-90%-volgerst, die van Trumpf en Apex zijn duidelijk min der; 80%-resp. 85%-volgerst. Het ziet er naar uit dat ook dit jaar het ras Trumpf weer duidelijk last heeft van de sterke kiemrust. Dit jaar zijn 52 monsters koolzaad onderzocht; vrijwel allen afkomstig uit de provincie Groningen. Het be treft zowel enkel- als dubbelnulras sen; van deze laatste groep kan naar keuze zowel het oliegehalte als ook het glucosinolaatgehalte worden vastgesteld. Het gemiddelde oliegehalte bedraagt 40,1% (30 monsters). Het glucosino laatgehalte bedraagt gemiddeld 18 H mol/g zaad (26 monsters) met een spreiding van 5 tot 29 H mol/g zaad. Het is geruststellend te konstateren dat alle onderzochte partijen vol doen aan de huidige norm van max. 35 H mol glucosinolaten/g zaad en dat het gemiddelde glucosinolaatge halte lager is dan de EG- kwaliteitsnorm die op max. 20 H mol glucosinolaten/g zaad is gesteld. Zoals bekend zal met ingang van oogstjaar 1991 alleen nog steun verleend worden aan partijen dubbelnul-koolzaad met max. 20 H mol glucosinolaten/g zaad. Gedurende vele jaren hebben we aktuele kwikverhalen kunnen hou den en schrijven. Het aanhalen van de voorschriften bij het gebruik; het opruimen van de restanten en tenslotte het verbod, de uitverkoop van het middel Aardisan en het opgebruik daarvan. Het "doek" viel op 1 juli 1988. Einde van het kwikgebruik bij pootaardappelen in Ne derland. Bij de nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging "Het Ne- derlandsche Trekpaard", afgelopen weekeinde in Den Bosch, is de trek- paardhéngst Udo van Brandevoort dé grote kampioen geworden. De ti tel reserve-kampioen kwam terecht bij Junior van de Lanshoeve, terwijl bij de Haflingers Ad van 't Vlier de hoogste eer in de wacht wist te sle pen. Vanesse v.d. Lindehoef (eig. Gebr. v.d. Heijden te Oost West Middelbeers) werd kampioen Trek paard merries. Het tweejaarlijkse evenement in de Brabanthallen werd een in alle op zichten geslaagde manifestatie. De publieke belangstelling was groot (ruim 15.000 bezoekers) en de keu ringen en demonstraties verliepen geheel volgens het boekje. Zaterdag middag liet het weer het even afwe ten, maar tot voldoening van de Ko- Een delegatie van de overkoepelende Europese boerenorganisatie Cogeca brengt deze week onder leiding van voorzitter Mario Mioni, een bezoek aan de Sovjet Unie. Met functiona rissen van de Comecon en van de Russische ministeries van landbouw en buitenlandse handel zal worden gesproken over mogelijkheden om de handel in landbouwartikelen tus sen de EG en het Oostblok uit te breiden. In juni van dit jaar onderte kenen de EG en de Comecon ak koorden om nauwer te gaan samen werken. ninklijke Vereniging bleef het aantal buien beperkt. Onder de genodigden bevond zich ook prinses Juliana, die genoot van een 'Oranje Show', gegeven door het Hessiche Landgestüt Dillenburg. Daarin werd een zestal scenes uit het leven van Willem van Oranje uitge beeld. Ondanks weer en wind bleef de prinses tot de laatste minuut. De show had overigens wel tot gevolg, dat het programma fors uitliep. Hoogtepunt was zaterdag verder de presentatie van een zestienspan Frie se paarden, gemend door P. de Boer uit Oenkerk. De show met vier, acht en zestien spannen trekpaardmerriën was zeker zo spektakulair. Tijdens een deel van de defile's waren alle tribunes tot de laatste plaats bezet, zodat de 'Koninklijke' ook in dit op zicht kan terugzien op een zeer geslaagd evenement. M. v.d. Laar (Liempde) wint nieuwe Volvo 340 De hoofdprijs, een gloednieuwe Vol vo 340, van de prijsvrag "Wie wordt kampioen?" is gewonnen door de heer M. v.d. Laar uit Liempde. Hij nam afgelopen zaterdag in Den Bosch de autosleutels persoonlijk in ontvangst van de heer drs. J. Schou ten, momenteel voorzitter van de Centrale Landbouw Organisaties (CLO's). De zes te winnen veulens kwamen terecht bij F. Heinemans (Lotum), M. Venderbos (Hoogblok- land), L. Geraeds (Leveroy), P. Weys (Leunen/Venray), H. ten Ha gen (Winterswijk) en J. Welvaarts (St. Oedenrode). Laat het voor velen duidelijk zijn dat het bijzonder spijtig is voor de pootgoedsektor in Nederland om geen kwik meer te mogen gebruiken. Kwik als ontsmettingsmiddel tegen schimmels, bakteriën en cysten. Dat het ons ernst was, hebben we laten zien in het aanvaarden van strengere voorschriften. Het verplichte voor- wassen; het ophalen van de dompel baden in een nationaal systeem; het bouwen van een zuiveringsinstallatie om de restvloeistoffen te kunnen zuiveren tot ver beneden de normen; het één en ander begeleiden via een modern ingericht laboratorium voor monsteronderzoek. Alles tot genoe gen van alle instanties die erbij be trokken waren (Landbouw, Volks gezondheid, Milieu). En nu dreigen we in ons eigen zwaard te vallen. Wat is er namelijk aan de hand? 1 Juli 1988 Sinds enkele jaren wordt er geen Aardisan (het enige middel op de markt!) meer aangemaakt. Al een jaar geleden zagen we aankomen dat op 1 juli Aardisan nog lang niet was opgebruikt; op enkele plaatsen lig gen nog voorraden van belang. Van daar dat zeer vroegtijdig aan de overheid gevraagd werd om verlen ging van de opgebruiktermijn met tenminste nog een ontsmetseizoen. Voorraden De voorraden zijn beslist niet ver oorzaakt door één of andere truc of een klandestiene produktie. Neen, ze zijn direkt het gevolg van de strenge maatregelen die we onszelf als sek- tor, als Stopa, hebben opgelegd. Hierdoor blijkt nl.: - dat het toepassen van het dompe len met tot ongeveer 25% is terug gelopen; - dat het voorwassen van de aardap pelen geleid heeft tot een aanmerke lijk minder kwikgebruik (geen 100 ton door een "bad", maar wel 1.000 ton); - de "vuile baden" zodanig behan- 4.732 deelnemers Het totale aantal deelnemers aan de prijsvraag van de CLO-bladen was 4.732. Ruim vijfhonderd van hen hadden juist voorspeld, dat Udo van Brandevoort dé kampioen werd bij de trekpaarden met als reserve kampioen Junior van de Lanshoeve. delen dat die kunnen worden herge bruikt (komplete recycling); - het op de markt komen van een nieuw middel tegen uitsluitend rhi- zoctonia (moncereen). Er is duidelijk sprake van een drastisch minder gebruik van kwik. Maar nog wel op een aantal essentië le plaatsen. Verlenging Door de Stopa is gevraagd om nog een verlenging met op zijn minst één ontsmetseizoen tot 1 februari 1989. Dit lijkt te lukken. Er zijn echter weer extra nieuwe voorwaarden gesteld. De mensen die ermee wer ken moeten een bloedonderzoek on- 'We hangen te veel aan het Bintje. Het is een uitstekend ras maar we bieden er natuurlijk wel een soort eenheidsworst mee aan. Bintje is een schaap met vijf poten maar loopt daarom niet zo hard'. D.J. Meijer voorzitter van de Euro pese Vereniging van Groothandela ren in aardappelen neemt geen blad voor de mond. Als direkteur van Aajdappel Eksport Hettema Zonen te Emme- loord leerde hij de aardappelhandel van binnen en van buiten kennen en reisde hij door heel Europa. Sinds zijn pensionering bij Hettema is hij zich op Europees nivo in blijven zet ten voor de handel in Aardappelen. 'In mijn huidige funktie als voorzit ter ben ik in direkte zin aan niemand en niets gebonden, dus ik zeg wat ik vind en denk'. Meijer meent dat teelt en handel van aardappelen zich meer moeten richten op de wensen van specifieke deelmarkten die verschil lende soorten, kwaliteiten, verpak king, presentatie en dergelijke vra gen. 'Sluitstuk daarvan moet zijn een uniforme kwaliteitsaanduiding'. Meijer verduidelijkend: 'Je hoort veel ouderen zeggen dat de aardappel niet meer zo smaakt als vroeger. Ons probleem met Bintje is dat we haar meestal een te zware be mesting geven waardoor smaak en kwaliteit nogal achteruit zijn ge gaan'. Willen we onze positie op de dergaan. Zowel vooraf als tijdens en né het ontsmetten. Bovendien de vergunning verlenen aan individuele ontsmetbedrijven die aan alle voor waarden kunnen en willen voldoen. Vergaande eisen tegen de achter grond van de grote belangen voor de pootgoedsektor. Maar juist door die strenge eisen zullen we oolc na 1 fe bruari nog een kleine voorraad kwikmiddel overhouden. Tenslotte Het blijft van het grootste belang om discipline in acht te blijven ne men. Degenen die hun pootaardap pelen met kwik willen ontsmetten kunnen dat in ieder geval deze herfst nog laten doen. Vooral voor hoog waardig uitgangsmateriaal is dat van groot belang. De Stopa zal voorlo pig nog aktief blijven in het volgen en begeleiden van het kwikgebruik. A. Vermeer internationale aardappelmarkt vast houden, zo meent hij, dan zullen we meer in moeten spelen op de zeer di verse wensen van de markt, dat wil zeggen in rassen diversifiseren en mest en beschermingsmiddelen zo danig toedienen dat een vereiste op timale kwaliteit kan worden gele verd. Dat alles zal onder een goed kwaliteitssysteem moeten worden gebracht dat uniform en bovendien internationaal goed kontroleerbaar is en garanties geeft. Dan hebben we, zo is zijn stellige overtuiging, ook de huisvrouwen en de milieube weging mee. Er worden dan welis waar minder kilo's geoogst maar wel tegen een betere prijs, want de kon- sument wil voor goede kwaliteit best betalen. En geen boer hangt per de finitie aan zoveel kilo's. Integendeel. Over een eventuele kwotering van de aardappelteelt wil de voorzitter van de Europese groothandel in aardap pelen niet horen. 'Dan krijgt Neder land toch altijd te weinig'. Wel is hij voorstander van een europese kwali teitsregeling waaraan alle telers en handelaren zich in alle lidstaten strikt zouden moeten houden. Over de start van het aardappelsei zoen 1988 merkt Meijer tenslotte op: 'met 15 a 16 cent krijgen we in ieder geval ongeveer de kostprijs. En wat ik zo hoor, dan zou het een redelijk seizoen moeten worden. Er is in ie der geval internationaal belangstel ling voor de aardappel'. J.W. Vrijdag 23 september 1988 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15