Herfstzaai Engels raaigras: late zaai kost opbrengst Grote deelname aan kleurwedstrijd Kadaster Grote verschillen Late zaai Actieradius Nederlandse export hardfruit gering SEV een miljoen gekort Hof: Duitse grenskontroles overdreven Positie boerin wordt onderzocht In het kort Biotechnologie verdient stimulans Het wachten is op de nieuwe nota's Goed gedaan Pre-interventie appelen Agrarische bijdrage betalingsbalans blijft belangrijk Een aanzienlijk deel van de oppervlakte van Engels raaigras dat voor het zaad wordt geteeld, wordt niet onder dekvrucht maar in open land in de nazomer en herfst gezaaid. Om het risiko van uitwinteren te beperken i& het gewenst dat het gras niet als kiemplant de winter ingaat maar dat er minimaal twee a drie spruiten per plant ontwik keld zijn. Hiervoor werd aanbevolen om niet later te zaaien dan de tweede helft van september. Als gevolg van onder andere de late oogst van de voorvrucht wordt in de praktijk soms tot laat in de herfst Engels raaigras gezaaid. De resulta ten hiermee zijn niet zelden redelijk tot goed zodat de diskussie over hoe Iaat in de herfst Engels raaigras ver antwoord kan worden gezaaid tel kens oplaait. Het onderzoek door middel van veldproeven dat over dit onderwerp in Nederland in het verle den werd uitgevoerd gaf geen slui tende informatie. In overleg met ver tegenwoordigers van telers en gras zaadfirma's werd daarom besloten om aan de hand van gegevens van praktijkpercelen dit onderwerp na der te onderzoeken. Het onderzoek beperkte zich tot de oogstjaren 1984, 1985 en 1986. Al leen de rassen, waarvan in minimaal twee van de drie jaren dan 200 ha zaad werd geteeld, werden in het onderzoek meegenomen. Dit waren 12 rassen: vier rassen van het weide- type, vijf van het hooitype en drie van het grasveldtype. Van bijna 1400 percelen werden de zaaidata en de zaadopbrengsten verzameld en bewerkt. Uit de verzamelde opbrengstgege- vens bleek, zoals ook wel bekend is, dat de opbrengstverschillen per ha tussen praktijkpercelen, ook al lig gen deze in het zelfde gebied en ook al wordt er hetzelfde ras geteeld, enorm groot zijn. Deze opbrengst- verschillen ontstaan voornamelijk door verschillen in aardichtheid, bloembenutting, die onder andere door de vroegheid en mate van lege ring wordt beinvloed, en zaadverlie- zen voor en tijdens de oogst. Een be trouwbare relatie tussen de zaaida- tum en de zaadopbrengst was veelal afwezig. Andere faktoren als de zaaidatum, zoals de grond, de stikstofbemesting en de zaadverliezen lijken de ver schillen in zaadopbrengst tussen de praktijkpercelen in grotere mate te bepalen dan de zaaidatum. Hoewel er geen betrouwbaar ver band kon worden gevonden tussen de zaaidatum en de zaadopbrengst maakt het overzicht van het gemid delde verschil in zaadopbrengst van de praktijkpercelen die in verschil lende perioden werden gezaaid dui delijk dat de zaadopbrengst afneemt De zaai van Engels raaigras in de herfst in open land. Dat dit een al wat oudere archieffoto is moge blijken uit het ontbreken van een veiligheidsbeu gel op de trekker. Tabel. Gemiddeld opbrengstverschil van de rassen over de oogstjaren 1984, 1985 en 1986 bij zaai voor 15 september ten opzichte van zaai vanaf 15 sep tember op kleigronden. Meeropbrengst (kg/ha ras weidetype ras hooitype ras 1 172 5 99 10 2 —9 6 254 11 3 199* 7 264 12 4 17 grasveldtype 140 38 39 slechts gegevens van 2 jaren Het is opvallend dat de Amerikanen zoveel hardfruit naar verre bestem mingen exporteren. Als we daar de Nederlandse export tegenover zet ten, dan zien we dat die vrijwel ge heel op West-Europa gericht is. Belangrijk in dit verband is dat de exporteurs in West-Europa anders georiënteerd zijn dan hun Ameri- Minister Braks wil 1 miljoen kor ten op zijn bijdrage aan de Sociaal Economische Voorlichting. Het is voor het derde achtereenvolgende jaar dat de minister de SEV met een dergelijk bedrag wil korten. Voor gaande jaren heeft de Kamer deze bezuinigingen niet geaccepteerd. (R. Winkel, Luxemburg) Het Europese Hof van Justitie heeft dinsdag een belangrijke uitspraak gedaan over de vleeskontroles aan de Westduitse grens. De zaak was aangespannen door de Nederlandse handelsonderneming Moormann, die vers kippevlees uitvoert naar de Bondsrepubliek, maar daarbij ge hinderd werd door uitgebreide vete rinaire kontroles aan de grens. Het Hof heeft nu bepaald dat syste matische kontroles door een dieren arts, die verder gaan dan een enkele steekproef, in strijd zijn met het Eu ropese recht. De uitvoerige procedu res zijn een verkapte vorm van pro- tektionisme, aldus het Hof, omdat het vlees al in de lidstaten zelf aan kontroles is onderworpen en de EG- lidstaten al per richtlijn hebben af gesproken dat zij eikaars sanitaire kontroles zullen respekteren. Vrijdag 23 september 1988 kaanse collega's. Maar appelen (en ook peren) worden over de hele we reld gegeten. Nederlandse rassen als Jonagold en Elstar steken in allerlei opzichten met kop en schouders uit boven de meeste andere rassen die in de wereld geteeld en verhandeld worden. Het moet toch mogelijk zijn om ook verre afnemers te vin den voor deze appelen (marktinfo PGF) naarmate later wordt gezaaid. Weersverschillen in de zaaiperiode en de tijd erna beïnvloedden de grootte van de opbrengstverschillen tussen de perioden in belangrijke mate. Doordat in de keuringsregio Noord-Oost-Nederland onder ande re als gevolg van het bouwplan spo radisch voor half september Engels raaigras in de herfst wordt gezaaid, kon geen precies inzicht worden ver kregen in de meeropbrengst die bij zaai voor 15 september in deze regio kan worden bereikt. Nagegaan is ook of de reaktie op laat zaaien nog per type of ras ver schilt. In de tabel is een overzicht ge geven van het gemiddeld opbrengst verschil in de drie onderzochte jaren bij zaai voor 15 september ten op zichte van zaai vanaf 15 september voor de rassen op kleigronden. Uit de tabel blijkt dat de onderzoch te rassen van het hooitype wat ster ker lijken te reageren op late zaai dan de onderzochte rassen van het weide- en grasveldtype. Toch komen er binnen een type aanzienlijke ras verschillen voor. Zo lijken bijvoor beeld ras 2 en 4 van het weidetype niet sterk te reageren op late zaai ter wijl ras 1 en 3 dat wel doen. Het ver schil in reaktie tussen de rassen kon niet worden verklaard door het ver schil in wintervastheid zoals dat in de Rassenlijst staat vermeld of de vroegheid van doorschieten. Voor de regionale keuringsdiensten Friesland-Groningen, Noord-Oost- Nederland en gedeeltelijk Rivieren- Delta-Nederland kon worden vast gesteld dat de percelen waarvan werd besloten dat ze een te geringe stand hadden om deze te oogsten ge middeld bijna twee weken later wa ren gezaaid dan de percelen die wel Blij en zichtbaar onder de indruk hebben de 6 prijswinnaars van de kleurwedstrijd die het Kadaster te Middelburg op de ZLM- Manifestatie 1988 heeft gehou den, woensdagmiddag hun fraaie prijzen in ontvangst genomen. Met hun ouders, broers en zusjes waren de jonge kunstenaars in 1 spé woensdagmiddag bij het Ka daster te gast. De directeur mr. A.F. Faas vertelde de aanwezi gen in een korte toespraak dat er op de Manifestatie ca. 1.000 kleurplaten zijn uitgereikt. Daar van zijn er ca. 150 teruggestuurd. Hij noemde dat een verheugend groot aantal. "Vergeleken met de respons bij soortgelijke akties een succes". Doel van de aanwe zigheid van het Kadaster op de ZLM-Manifestatie en ook van de tekenwedstrijd was het meer on der de aandacht brengen van het werk van het Kadaster bij de bur gers. "Buiten onze normale klan tenkring (notarissen, banken, makelaars e.d.) weten toch nog te weinig partikulieren wie we zijn en wat we doen. Wij als Ka daster kunnen wat dat betreft in alle opzichten overigens van een geslaagde ZLM-Manifestatie spreken. Dat als onderdeel van deze promotie voor een kleur wedstrijd is gekozen is toch min der vreemd dan men op het eerste gezicht zou denken. Vroeger im mers, zo verduidelijkte de direc teur, werden veel topografische en kadastrale kaarten ook inge kleurd. Thans worden kleuren bij het Kadaster veel minder toe gepast vanwege technische beper kingen bij het verwerken van kleur. Vervolgens werden de fraaie prijzen door de directeur overhandigd. Uitslag kleurenwedstrijd: Kate- gorie 4 tot 7 jaar: 1. Gilbert Scheele (5 jaar) uit Zaamslag: ta felvoetbalspel. 2. Frank Maljaars (4 jaar) uit Aagtekerke: Kraan auto Fisher Price. Kategorie 7 tot 10 jaar: 1. Jan-Willem Wan del (9 jaar) uit Scharendijke: electrische racebaan. 2. Jurgen Verdonk (9 jaar) uit Kattendijke: mechanische racebaan. Katego rie boven 10 jaar: 1. Carla Witte (13 jaar) uit Goedereede: walk man en tweede werd Timo de Waal (11 jaar) uit Kloosterzande (niet aanwezig), prijs cadeaubon. De prijswinnaars en hun ouders kregen verder een videofilm over het Kadaster te zien en werden door het gebouw van het Ka daster rondgeleid, waarbij uitleg en toelichting op de werkzaam heden werd gegeven. Uiteraard was er gebak en een drankje. Een kort hoofdstuk in de Memo rie van Toelichting op de Land bouwbegroting is gewijd aan de emancipatie van de vrouw. Ge meld wordt dat in vervolg op het onderzoek "Boerinnen en tuin dersvrouwen in Nederland" thans de wisselwerking tussen het gezinsbedrijf van de toekomst en de positie die de agrarische vrouw daarin zal innemen nader wordt onderzocht. Ook zal het departement enkele projecten en emancipatiewerkers medefinan cieren. Het ministerie wil de be trokkenheid en participatie van agrarische vrouwen bij landin richting verder vergroten. werden geoogst. Verder bleek dat gemiddeld over de drie onderzochte jaren van de onderzochte rassen er in de regio's van de keuringsdiensten Friesland-Groningen en Noord- Oost-Nederland ruim 25 procent van de in de herfst gezaaide percelen niet werden geoogst. Het spreekt voor zich dat het mislukken van een perceel de no dige kosten voor de teler met zich mee brengt. Voor een oogstzekere teelt van En gels raaigras voor de zaadteelt ver dient zaai voor 15 september bij open-land-zaai aanbeveling. Zaai na deze datum zal gemiddeld verlies aan zaadopbrengst geven. De groot te van de opbrengstvermindering is voor een deel rasafhankelijk. Naar mate later wordt gezaaid zal het ver lies aan zaadopbrengst veelal toene men en wordt de kans op een totaal mislukken van het gewas groter. Hoe laat in de herfst men als teler nog Engels raaigras voor zaadteelt kan zaaien is afhankelijk van het op- brengstverlies dat men wenst te ac cepteren en het risiko dat men durft te lopen op een totaal mislukken van het perceel. Ir. G.E.L. Borm, PAGV Lelystad, en ing. T. Molenaar, A.H. Dordrecht Ter bevordering van de kwaliteit van produkten en produktiemethoden zal de biotechnologie op termijn be langrijke diensten kunnen bewijzen. Zij biedt de mogelijkheid om gewas sen te telen afgestemd op de vraag van de consument. Ook zal zij ons bijvoorbeeld in staat stellen rassen te kweken met ingebouwde ziekte resistentie. Dit laatste betekent een ruggesteun voor het streven naar be perking van het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen. Aldus minister Braks in zijn toelichting op de landbouwbegroting. Inzet van de biotechnologie roept evenwel ook veel vragen op, zowel van ethische aard, als over de gevol gen voor het milieu en de kwaliteit en de veiligheid van de produkten. Over de beide laatste aspecten zal binnenkort advies van de Voedings raad worden gevraagd. Een en ander neemt niet weg, dat vanwege de unieke kansen die er lig gen, onderzoek en ontwikkelingsac tiviteiten inzake biotechnologie gestimuleerd zullen blijven, zo meldt de minister. Minister Braks kondigt aan dat in dit begrotingsjaar de Structuurnota Landbouw en het Nationaal Natuur beleidsplan zullen verschijnen. Eer der heeft het parlement op deze no ta's aangedrongen. Het ziet er even wel niet naar uit dat de aangekon digde nota's gereed zullen zijn vóór de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede Kamer dit najaar. De minister verwacht dat de nota's in veel opzichten aandacht zullen vragen. Er worden de lijnen voor het toekomstig beleid aangegeven. Hij spreekt over "wezenlijke bouwste nen" voor de door hem gewenste sa menhangende aanpak van het lande lijk gebied. "Er zullen daarbij fun damentele keuzes gemaakt moeten worden, die gevolgen zullen hebben over de volle breedte van mijn be leidsterrein", aldus de minister. De Nederlandse land- en tuinbouw heeft het in 1987 over het geheel ge nomen relatief goed gedaan, vindt de minister van landbouw. De inko mens stegen gemiddeld met 3,6%. De bedrijfsuitkomsten in de akker bouw waren daarentegen in 1987 weer teleurstellend. Dit is het gevolg van lagere graanprijzen: lagere prij zen voor vrije produkten als aardap pelen en uien en van lagere fysieke opbrengsten in het afgelopen jaar. Voor de akkerbouw zijn er na een periode van herstructurering zeker wel toekomstmogelijkheden, onder meer via kostprijsverlaging, produkt- innovatie en verbetering van produktie-omstandigheden, waar onder bedrijfsvergroting. Een en an der zal via struktuurmaatregelen be vorderd worden. Vanwege de verwachte ruime appel- oogst in de E.G. is er in Brussel besloten pre-interventie mogelijk te maken. Voor Nederland gaat het om Golden Delicious en Schone van Boskoop. Op een verwachte E.G.-oogst van 7,1 miljoen ton mag 357.200 ton preven tief geïntervenieerd worden, in Ne derland 11.700 ton. Devergoedingsprijs is het gemiddelde van de interventie prijzen van oktober/december. Bij pre- interventie van appelen in laadkisten is de vergoedingsprijs ca2,5 cent lager. De land- en tuinbouw en de voedings- en genotmiddelensektor blijven een belangrijke bijdrage aan de betalingsbalans leveren, zo meldt Braks. Het agrarische export-saldo (landbouwprodukten, voedings- en genotmiddelen) bleef in 1987 met ruim 17 mld., uitvoerwaarde 48,3 mld.). Het positieve saldo van de totale handelsbalans daalde daarentegen van 10 mld. naar 3 mld. Streven naar een zo groot mogelijke toege voegde waarde is een basis voorwaarde voor behoud en waar mogelijk nog versterking van de po sitie van onze land- en tuinbouw. Kostenverlaging is daarvoor van groot belang. Daarnaast zal onze concurrentiepo sitie bepaald worden door de kwali teit van het eindprodukt. Een be trekkelijke nieuwe ontwikkeling is de groeiende vraag naar op niet- gangbare wijze voortgebrachte agra rische produkten. Een categorie con sumenten blijkt bereid daarvoor ex tra te betalen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11