Kritiek op EG-voorstel SLOM-boeren Geaktualiseerde kwantitatieve informatie glastuinbouw verkrijgbaar Zeeuwse vrijwilligers Landschapsverzorging organiseren uitwisseling met Engelsen Intensieve veehouderij heeft ook recht op kompensatiegelden KNLC-kommissie veehouderij Gewestelijke Raad: Grondwaterbeleidsplan Zeeland bevriest agrarische bedrijfsontwik keling! Zuivelbond FNZ dringt aan op snelle studie naar twee-prijzenstelsel PVV-reaktie op landbouwbegroting 1989 Europese graanoogst naar schatting 163 miljoen ton ZPC neemt Korteweg in Swifterbant over De KNLC-kommissie veehouderij vindt het terecht dat de Europese Kommissie strenge kriteria stelt, maar de leden hebben toch een aan tal bezwaren geformuleerd. SLOM- mers die in aanmerking willen ko men voor melkquotum hadden vol gens de huidige voorstellen tussen 31 maart 1984 en juli 1988 een aan vraag moeten indienen. Deze regel kan volgens de KNLC-kommissie tot onrechtvaardige situaties leiden. Een aantal boeren heeft geen quo tum aangevraagd, omdat hun ver zoek volgens de op dat moment gel dende regels toch niet gehonoreerd zou worden. Om meer SLOM-boeren een quotum te geven is de veehouderij kommissie van mening dat de natio nale quota beslist niet gekort mogen worden. Zij vraagt zich af in hoever re de reeds bestaande communautai re reserve gebruikt kunnen worden. Het voorstel van de Europese Kom missie is om ten behoeve van de SLOM-mers deze communautaire reserve te verhogen met 500.000 ton (van 443.000 naar 943.000 ton). Het restant van de vereiste hoeveelheden moeten de diverse lidstaten binnen hun eigen nationale quota vinden. De KNLC-kommissie heeft princi pieel moeite met het voorstel van de EK dat melkveehouders, die niet meer dan 60.000 kilo melk leveren, minder medeverantwoordelijkheids- heffing hoeven te betalen. De veria- Naast de teleurstellende inkomens ontwikkeling in de akkerbouw is ook de rentabiliteit in grote delen van de intensieve veehouderij zeer slecht. In het bijzonder bij de ver- meerderingsbedrijven in de varkens- sektor en in de vleeskalverhouderij. Dit schrijft voorzitter R. Tazelaar, van het produktschap voor vee en vlees, in een eerste reaktie op de landbouwbegroting 1989 van minis ter Braks. Konstaterend, dat minister Braks een belangrijk deel van de 100 mil joen WIR/BTW-kompensatiegelden voor de landbouw aan de akker- bouwsektor ten goede wil laten ko men, wijst het pvv met klem op het beroep dat ook meerdere malen daarop is gedaan ten behoeve van de intensieve veehouderij. Tazelaar wijst er daarbij op, dat deze kom- pensatiegelden in principe bedoeld zijn voor het hele land- en tuinbouw bedrijfsleven. Dat bepaalde sektoren De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het landbouwschap is van me ning dat de aanpassing van het Zeeuws Grondwaterbeleidsplan heeft geleid tot een beleidswijziging waardoor de agrarische bedrijvig heid sterk kan worden bevroren. Door de uitbreiding van intensieve veehouderij in de grondwaterbe schermingsgebieden niet toe te staan kunnen ook bestaande agrarische bedrijven niet omschakelen naar resp. uitbreiden met een dierverede- lingstak. Bovendien zien bestaande bedrijven met een intensieve veehou- derijtak mogelijkheden tot verdere uitbreidingen of omzettingen in die betreffende tak verloren gaan. De raad benadrukt reaktie aan het colle ge van 69 dat met deze beleidswijzi gingen niet kan worden ingestemd. De raad hecht zeer aan het bieden van voldoende perspektief voor de aanwezige agrarische bedrijven. Voor de bovenstaande bedrijven binnen de grondwaterbeschermings gebieden dient deze beleidswijziging dan ook achterwege te blijven. Mocht het om milieuhygiënische re denen evenwel gewenst zijn om be paalde activiteiten te sluiten, dan dient hier een reële schadeloossteling tegenover te staan. De ontwikke lingsmogelijkheid in een vergelij- kingsgebied buiten de grondwater beschermingsgebieden kan daarbij uitgangspunt zijn, aldus de Raad. De Raad kan eveneens instemmen met het beleidsvoornemen om nieuwvestiging van nieuwe veehou- 10 ging bedraagt in het voorstel een half procent. De kommissie veehou derij gaat er van uit dat SLOM- mers, die voor het instellen van de superheffing de kans hebben laten lopen om weer melk te leveren, nu niet alsnog een quotum mogen krij gen. Wil een SLOMboer alsnog een quotum verkrijgen, dan moet deze volgens de Europese Kommissie aan de volgende voorwaarden voldoen: - Landbouwer als hoofdberoep hebben; - Voldaan hebben aan alle SLOM- regels: - Voor 31 juli 1988 een verzoek tot het verkrijgen van een quotum heb ben ingediend; - De melkproduktie tot het einde van de 8e superheffingsperiode ('91-'92) voort te zetten. Dus geen verkoop of verhuur van quota en ook niet deelnemen aan een opkoop regeling! Vital van Looveren Kommentaar Landbouwbegroting 1989 met strukturele moeilijkheden daar voor meer in aanmerking komen dan anderen valt te billijken. Maar dan wel voor alle sektoren die min of meer in eenzelfde situatie verkeren, schrijft hij. Hij wijst met name op het beroep vanuit de intensieve veehouderij voor strukturele verbetering via on dersteuning van onder andere onder zoek en in het vlak van de kwaliteits verbetering. Daarnaast is van pvv- zijde gepleit voor een vut-regeling voor oudere kalvermesters. Met minister Braks onderschrijft het pvv diens waarschuwing tegen te grote verwachtingen van het houden van vleesvaarzen of schapen. Maar aldus de eerste pvv-reaktie, mits pro fessioneel aangepakt, kunnen ze als zogenaamde tweede tak een goede inkomensondersteuning betekenen. Het pvv onderschrijft eveneens de voorgenomen promotionele inspan ningen met name die op de Japanse markt. Samenwerking produktschappen in het verschiet Minister Braks van Landbouw heeft in zijn Memorie van Toe lichting op de begroting van het ministerie van Landbouw en Vis serij gezegd grote waarde te hechten aan het onderzoek naar een nauwere samenwerking tus sen met name de Produktschap pen voor Vee en Vlees en dat voor Pluimvee en Eieren. Voor zitter R. Tazelaar van het PVV deelt de mening van de bewinds man. Hij meent, zo schrijft hij in zijn eerste reaktie op de land bouwbegroting 1989, dat in het kader van de thans aan de gang zijnde diskussie tussen de ver schillende publieksrechterlijke li chamen enerzijds en de Industrie- en Voedingsbond CNV anderzijds, hierover nadere afspraken gemaakt kunnen worden derijbedrijven uit te sluiten in de grondwaterbeschermingsgebieden voorzover het de (thans aan de orde zijnde) grondwaterbeschermingsge bieden I betreft. Hetzelfde stand punt neemt de raad in waar het gaat om het oprichten van mestdepots t.b.v. de (tussen-)opslag van mest uit de zogenaamde mestoverschotten. Vanaf begin september is de nieuwe, geaktualiseerde versie van de Kwan titatieve Informatie voor de Glastuinbouw weer beschikbaar. De inmiddels zesde uitgave van deze brochure is samengesteld door de voorlichting in samenwerking met het onderzoek, waarbij ook de nodi ge gegevens via het bedrijfsleven zijn verkregen. Dit boek was in eerste instantie be doeld als hulpmiddel voor de voor lichter, maar heeft inmiddels zijn weg gevonden naar de individuele ondernemer en vele anderen die in de glastuinbouw werkzaam zijn. De brochure bevat een algemeen gedeel te en ongeveer 400 saldobegrotingen van glasgroenten, snijbloemen en potplanten. In een saldobegroting worden de op brengsten, kosten, arbeids- en ener giebehoefte van een teelt weergege- De Koninklijke Nederlandse Zuivel bond FNZ juicht het voornemen van Minister Braks van Landbouw toe om te studeren op een versoepeling van het melkquotumsysteem. De be windsman heeft dat onder meer aan gekondigd in de Memorie van Toe lichting bij de landbouwbegroting 1989, die hij heden indiende bij het parlement. De FNZ dringt wel aan op de nodige spoed bij deze studie, waarin het lea sen van melkproduktierechten en het zgn. twee-prijzensysteem centraal staan. De traditionele afzetmarkten van Nederland en ook van de EG dreigen als gevolg van de schaarste aan melk af te brokkelen. Daarente gen hebben de belangrijkste konkur- renten van de EG alle mogelijkheden hun produktie uit te breiden. In afwachting van de besluitvorming over het leasen en het twee prijzensysteem t.b.v. het melkprijs jaar 1989/1990 dient volgens de FNZ de afgesproken schorsing van de quota voor dit jaar (zijnde 5,5%) met 2,5% verminderd te worden. De sterke prijsstijging die thans o.a. voor kaas optreedt, kan dan worden afgeremd. Te betreuren valt het dat in de Me morie van Toelichting in het geheel geen aandacht wordt geschonken aan de sociale aspekten verbonden aan de maatregelen m.b.t. de super heffing. De Raad van EG- landbouwministers besloot in 1987 om binnen twee jaar een vergaande reduktie van de melkaanvoer door te voeren, waardoor enkele duizenden banen in de zuivelindustrie verloren gaan, met name in de regio's met de hoogste werkloosheidscijfers. De Europese organisatie van graan handelaren Cogeral verwacht dat de Europese boeren dit jaar 163 mil joen ton graan zullen oogsten. Het laat zich dus aanzien dat het plafond van 160 miljoen ton, dat Brussel gesteld heeft, overschreden gaat worden. De schatting is gemaakt op 1 september jl. Door het gunstige oogstweer in Frankrijk, West- Duitsland en Italië valt deze hoger uit dan de raming in augustus. De Europese Commissie bepaalt pas op 1 maart volgend jaar, aan de hand van de definitieve gegevens, of en zo ja in hoeverre het gestelde maximum is overschreden. De ZPC in Leeuwarden neemt het aardappelbedrijf Korteweg BV in Swifterbant over. In eerste instantie zal een meerderheidsbelang van 60 procent worden genomen. In een la ter stadium zal ook de 40 procent die nu nog in handen is van direkteur D. van der Linde, worden overgeno men. In verband met hun leeftijd hebben de drie deelgenoten van Kor teweg hun aandelen aan de ZPC overgedragen. Van der Linde blijft direkteur. De overname van Korteweg past in de ZPC-filosofie van het veroveren van kanalen naar de konsument. Eerder al werd om die reden Douwe Lodewijk BV in Sint Annaparochie overgenomen. Korteweg heeft een jaarlijkse omzet van 220.000 ton konsumptieaardappelen. De ZPC bereikte het afgelopen jaar zelf een omzet in konsumptieaardappelen van bijna 100.000 ton. Bij Douwe Lodewijk wordt 20.000 ton omge zet. "Met deze overname behoren we nu bij de top 5 in Nederland", al dus ZPC-direkteur Arie Kaufmann. Tussen de ZPC en Korteweg beston den reeds kommerciële banden. De laatste dag werd in het kader van rietlandbeheer van een pasgemaaid veld het rietmaaisel afgevoerd. ven. De opbrengsten, arbeids- en energiebehoefte worden uitgesplitst per 4-wekelijkse periode. Onder de kosten zijn opgenomen: kosten voor plantmateriaal, brandstof, be mesting, gewasbescherming, ont smetting, overig materiaal, werk door derden, koeling, fust ver pakking, heffingen, veilingkosten en rente omlopend vermogen. Het alge mene gedeelte bevat onder andere informatie over de kosten van duur zame produktiemiddelen, algemene kosten en over het prijsverloop van glasgroenten, snijbloemen en pot planten. Daarnaast wordt een over zicht gegeven van de ontwikkelingen in de tuinbouw. De Kwantitatieve Informatie is een goed hulpmiddel bij de onderbouwing van bedrijfs beslissingen met aktuele gegevens. De brochure is verkrijgbaar door storting of overmaking van ƒ30, (inklusief verzendkosten) op girore kening 29.31.10 ten name van het Van woensdag 14 september t/m zondag 18 september hebben vrijwil ligers van de Stichting Landschaps verzorging Zeeland een reis gemaakt naar het Engelse Norwich. De groep werd ontvangen en begeleid door medewerkers van de British Trust for Conservation Volunteers, een grote organisatie voor vrijwilligers in het landschapsbeheer. De eerste dag is een bezoek gebracht aan de Broadlands; dit zijn oude on derwatergelopen veengebieden waar vroeger turf is gestoken met een gro te rijkdom aan flora en fauna. Vrijdag was het hoogtepunt het be zoek aan Blakeney Point, een land- Proefstation voor Tuinbouw onder Glas, Postbus 8, 2670 AA Naald wijk, of via Rabobank Midden Westland nr. 34.36.08.006 te Naald wijk. Of op girorekening 17.48.55 ten name van het Proefstation voor de Bloemisterij, Linnaeuslaan 2a, 1431 JV Aalsmeer, onder vermel ding van de titel: Kwantitatieve In formatie voor de glastuinbouw 1988-1989. tong waar naast vogelsoorten als Grote Stern en Aalscholver, ook een zeehondenkolonie huist. Centraal stond hier de toenemende rekreatie- druk en erosie van de duinen. Triest was de teruggang van het aantal zee honden; het zeehondenvirus bracht in enkele weken tijds de kolonie te rug van 750 naar 250 dieren. De laatste dag werden de handen uit de mouwen gestoken. In het kader van rietlandbeheer werd van een pasgemaaid veld het rietmaaisel af gevoerd. Een gedeelte hiervan werd op hopen gezet om te dienen als broed- en overwinteringsplaats voor de in het gebied voorkomende ringslangen. Het ligt in de bedoeling een dergelij ke uitwisseling jaarlijks te laten plaatsvinden. Op deze wijze kan kennis en ervaring op het gebied van organisatie van vrijwilligerswerk en beheersmethoden in landschapsver zorging worden uitgewisseld. De 18 Zeeuwse vrijwilligers zullen komend voorjaar een groep Engelse vrijwilligers ontvangen om de gang van zaken in Zeeland op dit gebied te leren kennen. Vrijdag 23 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10