Kans op blauw en beschadiging bij aardappelen ook dit jaar groot Pootaardappelmarkt 'DNA-plantjes' zullen in de toekomst milieu-toets moeten doorlopen Lichte groei bij 'kamperen bij de boer' De problemen met blauw en onder huidse beschadigingen in aardappe len van oogstjaar 1987 liggen bij ve len nog vers in het geheugen. De moeilijke rooiomstandigheden brachten toen met zich mee, dat er nogal wat slecht zeefbare grond ver wijderd moest worden, waardoor de kans op beschadigingen en stoten toenam. Daar kwam nog bij dat de grondtemperatuur bij het rooien soms aan de lage kant was, hetgeen het optreden van blauw in de hand heeft gewerkt. Gezien de onderwa tergewichten waren deze problemen reeds bij de oogst voorspelbaar. Zo als bekend bestaat er een nauwe rela tie tussen het onderwatergewicht Begin jaren zeventig zijn in ^allerlei landen DNA-kommissies opgericht, die zich over deze problematiek heb ben gebogen. Zo is het in Nederland, en in een aantal andere landen, al leen mogelijk genetisch veranderde (transgene) organismen in het milieu te brengen, nadat een vergunning is afgegeven. Zoals het er nu naar uit ziet zal voor Nederland, in de loop van 1989, deze procedure een wette lijk karakter krijgen. Konkreet bete kent dit dat elk genetisch gemodifi ceerd organisme, voordat het vanuit het lab in het open veld wordt ge bracht, een milieu-toets zal moeten doorlopen, welke zal worden be paald door een nog te installeren Kommissie Genetische Manipulatie (Cogem). Biotechnologie en landbouw owrden steeds vaker in één adem genoemd. De term 'agrobiotechnologie' gaat steeds meer een eigen leven leiden. Vast staat dat op den duur biotech nologie een grote invloed op de ont wikkelingen in de landbouw zal heb ben. Dit werd vorige week vrijdag op een voorlichtingsbijeenkomst van de Direkte Landbouwkundig Onder zoek (DLO) en de Landbouwuniver siteit in Wageningen nog eens on derstreept. Aanleiding voor deze bij eenkomst was een in juni uitgeko men rapport van de Programma kommissie Landbouwbiotechnolo- gie, waarin onderzoekers van ver schillende instituten zitting hadden. Het rapport vormt een aanzet tot onderzoek naar de inschatting van risiko's bij introduktie van gerekom- bineerde organismen in het milieu. Plantenveredeling Vooral op het gebied van de planten (o.w.g.) en de blauwgevoeligheid. Een hoog o.w.g. doet de gevoelig heid voor blauw en onderhuidse be schadiging sterk toenemen. Indien in de partij blauw optreedt, beperkt dit de afzetmogelijkheden en de priis. Bij recent gehouden proefrooiingen blijkt dat de onderwatergewichten dit jaar bijzonder hoog zijn. De meeste aardappelen van de nieuwe oogst zullen daarom ook dit jaar erg gevoelig zijn voor het optreden van blauw. Mede doordat de sortering grof is, wordt de kans op beschadi gingen nog eens ekstra vergroot. In sommige jaren geldt genoemde rela tie ook voor het onderwatergewicht veredeling mogen we van de biotech nologie spektakulaire toepassingen verwachten. Kruisen is de oudste methode van veredelen. Een beper king van de kruisingsveredeling is dat alleen die eigenschappen gekom- bineerd kunnen worden die aanwe zig zijn in (nauw) verwante planten. Een ander probleem bij de kruisings veredeling is dat nakomelingen naast de gewenste kombinatie van eigen schappen ook vaak een aantal min der gewenste eigenschappen hebben. Deze laatste eigenschappen moeten dan met behulp van een, vaak lang durig en kostbaar, terugkrui- singsprogramma worden ver wijderd. Celbiologische, maar vooral ook molekulairbiologische methoden kunnen deze sportbarrière doorbre ken. In feite komen al deze technie ken er op neer dat men een stukje er felijk materiaal uit het ene orga nisme (bijv. een bakterie) weer in bouwt in een ander organisme (bijv. een aardappel). Dit maakt het bij voorbeeld mogelijk om resistentie bij een plant in te bouwen tegen in- sektenvraat of een herbicide. Zo schijnt Monsanto een transgene aardappel te hebben ontwikkeld wel ke resistent is voor, het ook door Monsanto ontwikkelde, Round-up. Het kost weinig fantasie om in te zien wat dit voor de praktijk kan be tekenen, helemaal als die resistentie ook in andere rassen, of zelfs andere gewassen, kan worden ingebouwd. Voordat het zover is zal met name rond de patentregeling meer duide lijkheid moeten komen. en de rooibeschadiging. Men is dus gewaarschuwd. Hoe beperken of voorkomen? Om de vorming van blauw zoveel mogelijk te voorkomen, dienen bij het rooien, transport, bewerking en bewaring o.a. de volgende maatrege len te worden getroffen: - Rooi met verstand en alleen als de schil is afgehard. - Rooi niet bij grondtemperaturen lager dan 8-10°C; 's morgens vroeg rooien geeft aanzienlijk meer be schadiging dan 's middags. - Essentieel bij het rooien is een goe de afstemming van de rij- en ket tingsnelheid. De rooiketting moet zo Theoretisch is er dus ontzettend veel mogelijk, technisch gesproken zijn er echter nog wel een aantal barriè res. Zo heeft men nog onvoldoende kennis van de genen (erfelijkheids dragers) die verantwoordelijk zijn voor bepaalde gewenste eigenschap pen en wanneer deze wél gelokali seerd zijn, Jan ontbreekt het bij een aantal gewassen nog vaak aan de juiste technieken om het stukje erfe lijk materiaal over te dragen. Dat deze obstakels in de toekomst uit de weg zullen worden geruimd, daar zijn de meeste wetenschappers het wel over eens. Veldproeven Het uiteindelijke doel van al dit on derzoek is dat enkele methoden toe pasbaar zullen zijn in de land- en tuinbouw. Dit betekent dat op een gegeven moment met genetisch ge manipuleerd materiaal buiten het la boratorium gaat worden gewerkt. In Nederland zijn tot nu toe twee aan vragen behandeld voor veldproeven met gemodificeerd plantenmateriaal door de ad-hoc kommissie DNA- Eksperimenten. De aanvraag van de firma Mogen om haar DNA- aardappelen in de grond nabij Dron- ten te vermeerderen is bekend. Maar ook het DLO Ondrzoeksinstituut Ital in Wageningen heeft dit jaar een aanvraag gedaan voor introduktie van transgene aardappelen in het mi lieu. Het Ital is nu nog gewikkeld in een aanvraagprocedure voor een hinderwetvergunning bij de ge meente. Meerdere aanvragen staan op stapel en zo als het er nu naar uit ziet zullen die straks moeten worden getoetst door de Cogem. Prof.dr. P.G. de Haan, voorzitter van de ad-hoc kommissie: 'Niet zozeer omdat we zo bang zijn voor genetisch gemodi ficeerde organismen, maar omdat we er nog zo onbekend mee zijn'. De ad-hoc kommissie bestaat op het moment uit 19 personen uit allerlei disciplines van de molekulaire biolo gie, virulogie, etc., maar ook de ar- beidsinspektie is vertegenwoordigd. Maatschappelijke en ethische aspek- ten worden niet door de kommissie in de toetsing betrokken. De grote vraag is: is er een risiko dat planten die genetische informatie dragen, afkomstig uit andere orga nismen, aanleiding geven tot een plaag, doordat deze plant niet meer uit te roeien is, of omdat deze plant een ongewenste eigenschap op ande re organismen heeft overgedragen. De milieu-toets behelst een hypothe tische gevarenanalyse, sterk afhan kelijk van het organisme en het ver anderde of ingebrachte gen en moet hier antwoord op geven. Zo spreekt het voor zich dat de gevaren analyse bij virussen veel verder moet rijken dan bij planten. Wanneer na de toets het sein op groen wordt gezet, wordt ook niet meteen een vergunning voor een veldproef afgegeven, maar wordt gefaseerd te werk gegaan. langzaam mogelijk draaien, d.w.z. de aardappelen moeten de gehele ketting vullen en nog juist voldoende snel worden afgevoerd om verstop ping te voorkomen. - Beperk zo rooibeschadigingen en kontroleer dit regelmatig door o.a. elke morgen een aantal knollen door te snijden, die de vorige dag gerooid zijn. - Pas valbrekers toe in alle transport wagens. - Breng waar nodig op de rooimachi- ne en inbrenglijn beschermende ma terialen aan. - Draai de stortbak tijdens het in- schuren niet geheel leeg. - Vermijd de hoge bandsnelheden bij het inschuren (maks. 40 m/min). Tref maatregelen dat hierbij niet konstant knollen naar beneden rollen. - Mits regelmatig verdeeld is bij ge zonde partijen een zekere hoeveel heid grond tussen het produkt geen Nooit uit te sluiten 'Risiko's zijn natuurlijk nooit hele maal uit te sluiten', aldus professor De Haan, 'maar op deze manier hebben we wetenschappelijk ons best gedaan. Dat er wel eens een on verwachte interaktie optreedt, daar ben ik van overtuigd. Als we deze weg echter volgen, dus toetsing door een DNA-kommissie, dan denk ik dat er voldoende waarborgen zijn'. Volgens De Haan is Nederland vrij voorlijk kwa regelgeving op dit ge bied, binnen het EG-verband. 'Dat heeft als voordeel dat je ook grote invloed hebt op de uiteindelijke EG- richtlijnen'. Daar moet bij gezegd dat Nederland met de regelgeving aardig leunt op de Verenigde Staten, waar men al veel verder is met gene- Stopa Met de afwikkeling van oogstjaar 1987 hebben met name de telers ge toond een uiterste rol te spelen in de marktontwikkeling. Een rol dan na tuurlijk aan de onderkant van de markt! Er gemiddeld 5 cent per kilo gram pootaardappelen voor over hebben om een minimum-prijs te stellen. Dat was een zware investe ring in de kontinuïteit van de teelt, in de kontinuïteit van de afzet van pootaardappelen over de gehele we reld verspreid. 175.000 ton uit de markt nemen voor ruim ƒ40 miljoen om een mini mumprijs voor al het pootgoed in 1987 te bereiken, te bewerkstelligen. Situatie 1987? In 1988 ligt de verantwoordelijkheid in grote mate bij de handel, bij de handelshuizen! Jarenlang hebben we erop gehamerd bij de telers om zich aan te sluiten bij een handelshuis; de pootaardappels in handen te stellen van de 'koopman'! 'Aardappels ge plant, maar dan in koopmanshand'. Naar schatting zijn zeker 85% van de pootaardappels in handen geko men van de 'handel'. Dit houdt tevens in dat de handel een grote verantwoordelijkheid op zich genomen heeft om o.a. in jaren als 1988 met een optimale prijs uit de bus te komen. 10% teruggang in areaal; gemiddeld zeker 20% minder opbrengst per ha; een grof-gegroeide oogst. In de sek- tor van de 'vrije rassen' zoals Bintje, is het beeld van de sterk verhoogde prijzen duidelijk aanwezig. Met een aantal andere vrije rassen wordt de markt bepaald door vraag en aanbod. Anders ligt het met de licentie rassen! Daar ligt de verantwoorde lijkheid in toenemende mate bij het handelshuis! Wat kan de optimaal te bereiken prijs worden? En dan pra ten we bij die licentie-rassen in hoge bezwaar. De gewichtsverliezen zijn daardoor gewoonlijk lager. - Voorkom grote vochtverliezen in de bewaarplaats, zowel als de schil nog niet is verkurkt als tijdens de inkoel- en bewaarperiode. - Warm de aardappelen vóór het transport of bewerking op tot 15 a 20°C. Door bovengenoemde adviezen zo veel mogelijk op te volgen, is men er nog niet van verzekerd dat blauw wordt voorkomen. Zelfs kan een blauwgevoelige partij in ernstige ma te blauw vertonen zonder noemens waardige uitwendige beschadi gingen. Het al dan niet optreden van blauw is pas na enkele dagen goed te konstateren. Blauw is ook niet te ge nezen en knollen met blauw kan men zelfs ongeschild niet uitlezen. De enige remedie is dan ook: Tracht met alle mogelijke middelen blauw te voorkomen. ing. G.A. Toren tische manipulatie. De Haan zou het liefst zien dat er internationale regels komen. Het gevaar dat genetisch ge manipuleerde organismen in de der de wereld net zo'n ongekontroleerd leVen gaan leiden als met DDT het geval is, is namelijk niet ondenk beeldig. Er viel het afgelopen zomerseizoen een lichte groei waar te nemen bij het kamperen bij de boer. Dit konstateert de Kampeerraad, de ad viesraad voor de verblijfsrekreatie, bij de terugblik op het kampeersei- zoen 1988. mate over eksport. Vooral de eksport naar een betrekkelijk klein aantal landen met een grote afname per land. In jaren met overschotten is er sprake van hoe laag de prijs kan komen! Dan is er vaak sprake van Stopa-prijzen met een plus, die soms erg klein kan zijn. Met name veroor zaakt door onderlinge konkurrentie! Maar nu zitten we in een jaar met hier en daar zelfs tekort-situaties. Een goed samenspel tussen de han delshuizen onderling zal mogelijk leiden naar een optimale prijs. Een prijs waar de kopers juist niet voor weglopen, een prijs waar de telers eindelijk weer eens recht op hebben; maar ook een prijs waarbij de konti nuïteit van de afzet gewaarborgd blijft. Wel wat een moeilijke formu le, maar het is wel het beeld van de realiteit. De komende weken zullen grote za ken gedaan moeten worden. De han del wordt alle wijsheid in deze toege wenst! Hopelijk gaat men elkaar niet onderbieden. De boerengroep, de telersgroep, wacht in spanning maar vooral ook kritisch af. Feuilleton Het pootaardappel verhaal is een feuilleton met alle weken nieuwe ontwikkelingen. Zo komen langza merhand ook diverse partijen van oogst 1988 uit de nakontrole van de NAK. In het algemeen ziet dat er goed uit. Van enkele bont-vatbare rassen wordt met name in het ba- sispootgoed wel wat verlaagd. Geen zorgen echter voor de grote groep van afnemers van pootgoed! Wel wat ekstra aktiviteit voor de vermeerderaars gevraagd om zo schoon mogelijk pootgoed als uit gangsmateriaal te kiezen. Op dit mo ment ook nog wat zorgen bij een aantal telers in het Noorden des lands ten aanzien van de oogst, door de vele regens. A. Vermeer De eerste gemodificeerde aardappelen zijn vorige week in de Flevo- polder gerooid, maar daar is heel wat diskussie aan vooraf gegaan. In feite gebeurde daar in de polder niets spektakulairs, want al meer dan vijftien jaar wordt in Nederland op verschillende onderzoeks instellingen aktief gesleuteld aan het erfelijk materiaal van verschil lende organismen. Alleen is dat tot nu toe altijd gebeurd in de beslo tenheid van een laboratorium. De vraag die nu aktueel is gaat dan ook meer over de mogelijke risiko's die introduktie van genetisch ge manipuleerde organismen in ons milieu kunnen inhouden. Het verhaal over de pootaardappel is een waar feuilleton! Soms is het een vlak vervolg van de ene week in de andere, maar er zijn ook veel hoogtepunten en soms ook dieptepunten. Na de opening van het 'beursseizoen' in Emmeloord is er nu stellig de ontwikkeling van het prijsnivo van konsumptie-aardappelen; maar zeker ook van de poot aardappelen! Hoe gaat de handel het 'varkentje wassen'? Welke prijzen worden gerealiseerd in de grote afzet-markten? Vrijdag 16 september 1988 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9