Bij toewerken naar 'afhankelijk kwekersrecht' zijn verfijndere analysemethoden nodig Ackergold verdringt Bintje op Westduitse markt Bejo tien jaar in zaadveredeling Goede opbrengst aardappelen verwacht Nederland na USA grootste producent tuinbouwzaden Presentatie marktonderzoek West-Duitsland Nieuw: witlof in houten fust 'Het geeft je als onderzoeker veel voldoening als je voor een moeilijk probleem een eenvoudige oplossing vindt'. De heer Houwing, onderzoe ker aan het Rijksinstituut voor het Rassenonderzoek van Kuituurge wassen te Bennekom, weet waar hij over spreekt. Het instituut kent twee hoofdstuk ken: identificeren en herkennen van rassen voor het kwekersrecht, en ge bruikswaardebepaling van rassen. Daarnaast wordt ook aan methodie kenontwikkeling gewerkt. 'Het is mijn taak nieuwe technieken te ont wikkelen en bestaande te verbeteren. De gebruikelijke methode is proef- veldonderzoek. Rassen worden uit gezaaid, gepoot of geplant en je be paalt de verschillen aan het gewas. Het is een tijdrovende methode. Toch blijven proefvelden nodig om het ras ook in het volwassen-plant- stadium te kennen en de produktivi- teit van de rassen te bepalen'. Kort na de oorlog werd op het RI- VRO een nieuwe rasbepalingsmete- hode voor aardappelen ontwikkeld. In een bepaalde ruimte heersten zo danige omstandigheden van natuur lijk daglicht dat de knol een licht kiem ontwikkelde waaraan het ras kon worden herkend. Doordat men aan deze ruimte en dit type licht ge bonden was kon het onderzoek niet uitgebreid worden of elders plaats vinden. Uitproberen van diverse ty pen kunstlicht bracht geen oplos sing. 'Op basis van filtering van het daglicht door ramen en schermen ben ik bij achterlampjes van een fiets terecht gekomen'. Elk ras heeft een eigen eiwitpatroon. Deze eiwitten zijn in een elektrisch veld te scheiden (elektroforese). Aan de hand van eiwitpatronen kan het ras vastgesteld worden. Overigens is deze methode nog niet voor elk ge was bruikbaar. Metingen aan allerlei plantendelen zijn belangrijk voor rasherkenning. Nu worden maten van bladeren etc. nog met de liniaal gemeten. Dit is een tijdrovende procedure. In de toekomst wordt deze bepaling met een komputersysteem uitgevoerd. Het is dan mogelijk om in kort tijds bestek een groot aantal metingen heel nauwkeurig uit te voeren. Een ander terrein dat ook nog braak ligt is het mikroscopisch onderzoek. Tot nu toe worden vrijwel alleen ui terlijke kenmerken gebruikt om ras sen te identificeren, maar ook in de plant zijn raskenmerken te vinden. Op deze manier kan de afhankelijk heid van het proefveldonderzoek verminderd worden. Afhankelijk kwekersrecht Elektroforese speelt ook in ander onderzoek een belangrijke rol. Kwe kersrecht wordt alleen aan nieuwe rassen verleend die duidelijk te on derscheiden zijn van bestaande ras sen. Een fruitteler kan een mutant van een goed appelras, bijvoorbeeld rode in plaats van groene schilkleur, een gewilde eigenschap, als nieuw ras aanmelden. Zonder kweek werk kan de vinder van de mutant met zijn rode variant het even goede groene ras verdringen. Dank zij het kwekersrecht ontvangt hij de reve nuen die eigenlijk de kw^Jcer van het groene ras toekomen, enkel en alleen op basis van een andere schilkleur. Ir. A. Hou wing bij schappen met gekiemde aardappelen. De aardappelras sen zijn te determineren aan de hand van de lichtkiem. Let op de fietslampjes onder de schappen Dit stimuleert niet het echte kweek- werk. Om te voorkomen dat er op den duur alleen mutanten aange meld worden die geen wezenlijke bij drage leveren aan het rassensorti- ment zal worden bestudeerd of een afhankelijk kwekersrecht ingevoerd kan worden. Met elektroforese kan wellicht bewezen worden dat een mutant slechts voor één of enkele ei genschappen van het oorspronkelij ke ras verschilt en dat dus de aan melder van bijvoorbeeld het rode appelras slechts een deel van de reve nuen toekomt. 'We werken naar een dergelijk kwekersrecht toe, maar het is eenvoudiger te bewijzen dat rassen van elkaar verschillen dan te bewij zen dat een mutant voor 99% op het oorspronkelijke ras gelijkt. Daar voor moeten de analysemethoden nog meer worden verfijnd'. G.C. v.d. Berg 'Als branche heeft de Nederlandse zaadhandel het prima gedaan, voor al door de kwaliteit van het verede- lingswerk. We zijn ons nauwelijks bewust hoe groot ons potentieel is. Ondanks zware konkurrentie van met name Japan is Nederland na de USA's werelds grootste leverancier van tuinbouwzaden'. Dit konsta- teert Dick Barten, direkteur van Be jo Zaden BV, in zijn brochure 'Bejo- Profile', die op 2 september werd ge presenteerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Langedij- ker zaadveredelingsbedrijf. Bij Bejo zijn meer dan 100 mensen werkzaam en zij heeft een jaaromzet van 'enkele tientallen miljoenen'. Het bedrijf legt zich nadrukkelijk toe op de 'hightech' aspekten van het zaadbedrijf, de veredeling: het ontwikkelen van groenterassen en - variëteiten, met name hybriden, die aan toenemende eisen op het gebied van ziekteresistentie, opbrengst en klimaathardheid tegemoetkomen. Het Bejo researchcentrum in Warmenhuizen De derde proefrooiing bij Bintjes op Zuid-Beveland die tussen 30 augus tus en 2 september plaats heeft ge vonden, komt uit op een gemiddelde opbrengst van 43.600 kg per ha. Het percentage kleiner dan 35 mm be droeg gemiddeld 2, tussen 35 en 50 mm bevond zich gemiddeld 23% van de aardappels terwijl gemiddeld 68% groter bleek dan 50 mm. Het onderwatergewicht bedroeg gem. 401. De verschillende getallen en percentages lopen nogal uiteen bij de 31 gedane proefrooiingen. Hieruit mag worden gekonkludeerd dat er weer een goede opbrengst mag worden verwacht. De aardappelaf- 8 zetorganisatie voor Zuidwest Neder land BV te Zierikzee verwacht in een schrijven aan haar leden dat de oogst het niveau van 1987 evenwel niet zal halen. Er zijn percelen die last hebben van toprolaantasting, waterschade en hagelschade. Door de droogte in het begin van het sei zoen is het aantal knollen per plant minder maar zijn de knollen grover. De Aardappel BV verwacht meer voer dan andere jaren door toegeno men misvormingen bij de knollen. Ook het onderwatergewicht geeft zorgen. Het produkt zal blauwge- voelig zijn en oogst, opslag en tran sport dienen daarom zeer zorgvuldig plaats te vinden. De klassieke zaadveredeling 'op het veld' ondersteunt het bedrijf met ge avanceerde celbiologische technie ken uit het eigen laboratorium. Meer dan de helft van de medewerkers is momenteel in de research werkzaam. Bejo Zaden ontstond in 1978 uit een fusie van C. Beemsterboer NV en Jacob Jong BV, twee gevestigde Noordhollandse zaadfirma's. Het bedrijf heeft een wereldwijde repu tatie als veredelaar van vollegronds- groentes, met name kool, uien en wortelen. Bejo eksporteert ongeveer 80 pro cent van haar produkten en is we reldwijd aktief middels dochteron dernemingen, joint-ventures en agenten. Daarnaast test het nieuwe en bestaande rassen op eigen proefstations in vele klimaatzones, onder andere in India en de USA. Het huidige Bejo-assortiment omvat meer dan 300 rassen, waaronder een groeiend aantal hybriden en is ont wikkeld uit eigen kweekwerk. Als mondiale noviteit bracht het bedrijf onlangs hybriden op de markt in de gewassen roodlof (Medusa en Chiro- sa) en knolselderie (Luna). Nieuwe kassen Proefstation Groenteteelt St. Katelijne-Waver De glastuinbouw is met een verbruik van 50 a 60 kg stookolie per m2 voor een intensieve teelt als tomaten een grote energieverslinder. De prijs van de energie weegt bijgevolg zwaar door op het resultaat van deze teelt. Dit is dan ook de reden waarom het Ministerie van Landbouw in België het initiatief nam om op de proef tuin te Sint-Katelijne-Waver twee energiebesparende experimentele kassen te bouwen. Het gaat hier om een miljoeneninvestering. Sinds be gin dit jaar zijn deze kassen operati oneel. Het onderzoek spitst zich toe op de energiebesparing als gevolg van dubbele beglazing, speciale dak beglazing, ventilatiesysteem en ener- giescherm. Op zaterdag 24 septem ber in de voormiddag worden beide kassen officieel ingebruik gesteld door de Minister van Landbouw, de heer P. de Keersmaaker. 's Middags kan het publiek de kassen bekijken. Het aandeel van 'Bintje aus Hol land' op de Westduitse markt van aardappelen in kleinverpakking neemt de laatste jaren af ten gunste van de Duitse konkurrent Acker gold. Over de laatste drie jaar is het marktaandeel van Bintje gedaald van 10,5 naar 9,4 procent, terwijl het aandeel van Ackergold steeg van 4,5 naar 8,3 procent. Dit onder meer blijkt uit een markt onderzoek op de Duitse markt voor tafelaardappelen van het NIVAC (Nederlands Instituut voor Afzetbe vordering van Consumptie aardappelen). De uitkomsten van dit onderzoek worden 3 oktober gepre senteerd aan de leden van de Venexa. Vooral in het grootwinkelbedrijf lijkt Ackergold meer en meer terrein te winnen. Venexa en NIVAA hopen tijdens de bijeenkomst van 3 okto ber de exporteurs van informatie over Duitse aardappelhandel en konsument te geven, zodat wellicht het Nederlandse aanbod meer afge stemd wordt op de Duitse vraag. Onlangs heeft de heer Jan van der Oord, voorzitter van de Kommissie voor Konsumptieaardappelen en ui en van het Landbouwschap, er reeds op gewezen dat de uien- en aardap pelhandel niet genoeg inspeelt op de wensen van het grootwinkelbedrijf in West-Duitsland (zie ZLM-blad van 9 september pag. 21). Volgens Van der Oord is er te weinig recht streeks kontakt met het Duitse grootwinkelbedrij f Mogelijkheden Ondanks de pessimistische geluiden over de Westduitse markt van tafel aardappelen, blijkt uit het onder zoek dat er nog zeker mogelijkheden zijn, in met name de kleinverpakte aardappelen. Het onderzoek toont aan dat de totale vraag naar konsumptie-aardappelen in West- Duitsland daalt. Desondanks stijgt het segment kleinverpakking aard appelen. De daling gaat namelijk ge heel ten koste van de zogenaamde "Einkellerung", het voor de winter inslaan van een grote partij aardap pelen. De Duitse konsument koopt dus steeds meer kleinverpakking i.p.v. een keer een grote aankoop in de herfst. Het marktonderzoek dat ruim een half jaar in beslag heeft genomen geeft een totaal beeld van de markt van konsumptie-aardappelen in West-Duitsland. Zowel de konsu ment alsmede de importeurs en in kopers van de groothandelbedrijven zijn in opdracht van het NIVAC door marktonderzoekbureaus be naderd. Vanaf maandag 12 september wordt op veiling W.F.O. witlof geleverd in houten fust. Hiermee wordt tege moetgekomen aan de wens van met name Amerikaanse afnemers. Het betreft hier een blanko houten krat met donker paraffine interieur, waarin het produkt los in lagen is verpakt. Op het kartonnen deksel is de bekende Holland lay-out ge drukt. Tevens zijn alle voor de Vere nigde Staten verplichte aanduidin gen aangebracht. De inhoud van de krat is, afhanke lijk van de eksportbestemming, 4,6 kg (10 lbs). Omdat de witlof volledig gekonditioneerd zal worden afgele verd, moesten reeds 's morgens vroeg bestellingen worden geplaatst. Grondontsmetting in de praktijk Op het terrein van grondontsmetting bestaat een grote behoefte aan nade re informatie. Shell Nederland Che mie B.V. heeft daarom (vorig jaar) een film en een boekje geprodu ceerd, die als voorlichtingsmateriaal dienaangaande kunnen worden be schouwd. De gids kost ƒ12,50 en kan besteld worden via tel. 010-4696915. De film (of video-banden daarvan) kan aangevraagd worden via tel. 085-693112. Vrijdag 16 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8