Thoolse zaadtelers op excursie in Wageningen Nagekomen A.J.J. Munter uit Kats met Bonanza Nederlands kampioen zwartblesschapen Bietencampagne start maandag Als de dagen korter worden Braakregeling in Duitsland: In Sleeswijk-Holstein meer aanvragen dan middelen Nederland grootste zuivelexporteur in 1987 Open dagen Bejo-zaden Sluiting S.U. fabriek Aandrang op uitstel verwerkingsrestitutie verlaging magere melkpoeder Eindelijk was het dan zover. De reeds lang van te voren geplande excursie-dag naar Wageningen was aangebroken. Bij het krieken van de morgen d.d. 9 september j.l. ver trokken 20 Thoolse leden van de Zaadteeltstudieklub naar Wagenin gen. Het programma bestond uit be zoeken aan het Rijksproefstation voor Zaadonderzoek - R.P.V.Z. - en aan de tropische kassen en arbore tum van de Landbouwuniversiteit. De excursie vond plaats op uitnodi ging van bovengenoemde instellin gen alsmede door het Internationaal Agrarisch Centrum - I.A.C. -wiens direkteur ir. C. Hellingman ons de gehele dag vergezelde. Rijksproefstation voor zaadon derzoek Bij het R.P.V.Z. werden we ontvan gen en welkom geheten door de di rekteur dr. ir. G.P. Termohlen, die in een korte inleiding doel en werk wijze van het R.P.V.Z. uiteen zette. Hierna werd de groep in tweeën gesplitst en werden we onder leiding van ir. W.J. van der Burg en de heer Frankrijk: kleine export van zomerperen De in vergelijking met 1987 ca. 3097b kleinere oogst van zomerperen in Frankrijk komt duidelijk tot uiting in de export. Tot en met 21 augustus is er dit jaar slechts 32.750 ton in het buitenland afgezet tegen 53.570 ton in dezelfde periode van '87. A. van Geffen, langs de verschillen de objecten geleid. Dit zijn: a. Schoning van de door de handel en telers ingestuurde zaadmonsters. Al naar de aard van de verontreini ging vindt dit plaats in een verschei denheid aan miniatuur scho- ningsmachines, waaronder clippers, tricurs, trilmachines enz. b. Zuiverheidsbepaling (schadelijke en onschadelijke), inclusief vochton- derzoek en taxonomie. c. De vele methoden van kiem- krachtbepaling afhankelijk van zaadsoort en -grootte. d. Gezondheidsbepaling door onder zoek op de aanwezigheid van schim mels, bacteriën en virussen. Na afloop van de excursie was er ge legenheid tot vragen stellen en dis cussie. Hiervan werd intensief ge bruik gemaakt en daar kwamen de vol gende punten bij aan de orde: 1De mogelijkheid tot onderzoek op de aanwezigheid van de colletotrichem-schimmel in het zaai zaad van Lavatera. 2. Een verzoek tot het starten van experimenteel onderzoek bij bloem zaden betreffende het bepalen van schadelijke en onschadelijke veront reiniging en het opstellen van een lijst hiervan. Dit zowel van kuituur gewassen (bloemen) alswel van on kruiden. 3. Het reduceren van het aantal monsters, eventueel monstergrootte, bij bloemzaden voor onderzoek schoningsanalyse. Dit onderdeel van de excursie was voor ons bijzonder leerzaam en inte ressant. Temeer, daar alle afdelin gen die we bezochten normaal in be drijf waren. Tropische plantenkassen Nadat we een uitgebreide en smake lijke lunch hadden genoten in de kantine van het I.A.C.-gebouw, be zochten we de tropische kassen van de Landbouwuniversiteit. Hier wer den we ontvangen en rondgeleid door de heren Dr. G. Staritsky en ir. G.J. Mohede. We kregen in de kassen, al transpire rend, een duidelijk beeld van de ge weldige plantengroei in de tropen. We zagen de rijstsawa's van jonge aanplant tot rijpend gewas, het sui kerriet, de pluizende katoenplanten en de naar vanille ruikende orchi deeën. Diverse citrusvruchten, co- cospalmen compleet met vruchten, banaan, mango benevens vele medi cinale planten. Daarnaast nog tien tallen minder bekende en totaal on- Hobby boer A.J.J. Munter in Kats is maar wat trots op zijn zwartbles schaap Bonanza en met veel plezier poseert hij dan ook met zijn ram voor de foto. Bonanza is onlangs op een keuring van het zwartblesschapenstamboek in Kesteren kampioen van Neder land geworden in de kategorie oude re rammen geboren in 1987. Er wa ren 15 concurrenten. Het zwartbles schaap, de naam zegt het al, is zwart/donkerbruin en heeft een typische bles. Het ras dat veel voorkwam in Groningen en Fries land dreigde in ons land uit te ster ven maar dankzij de Stichting Zeld zame Huisdierenrassen is het weer helemaal terug en lijkt z'n voortbe staan veilig gesteld. In 1985 is zelfs het zwartbles stamboek opgericht dat nu 325 leden telt met ruim 3.000 geregistreerde ooien. De heer Mun ter is daarvan met enige andere fok kers in Zeeland sinds kort lid. Hij heeft 6 ooien en de nu bekroonde ram Bonanza. Munter fokt met zeer veel plezier met dit type schaap dat qua vleesproduktie en vruchtbaar heid een vergelijking met de Texe laar zeker kan doorstaan, zo zegt hij. Dat zijn ram in Kesteren met de hoogste eer ging strijken heeft hem achteraf niet verbaasd: "Het is echt een heel mooi beest met een mooie kop en een lang en fors gebouwd lichaam". Door gericht fokken probeert hij Bonanza's goede eigenschappen ver der in te kruisen. Het enige nadeel van het zwartblesschaap is, zo zegt Door gericht fokken probeert Munter de eigenschappen van Bonanza verder in te kruisen. Hier presenteert hij de kampioensram en toont hij de beker. hij ten slotte een beetje spijtig, dat de voordelen wegen daar voor hem bruine wol niet veel waard is. Maar wel tegen op. Ofschoon de Duitse versie van de Europese braakregeling nog niet door de Europese commissie is goed gekeurd kunnen de boeren in alle Duitse deelstaten reeds aanvragen om braakpremie indienen - en zij doen het ook ruimschoots. Sleeswijk-Holstein is de eerste deelstaat waar het middelenplafond volledig zal worden uitgeput. Tot 5 september waren aanvragen om braakpremie voor 20.400 hectare in- De suikerbietencampagne begint dit seizoen op maandag 19 september a.s. De suikerfabrieken van de Sui ker Unie te Sas van Gent, Dintel- oord, Puttershoek en Roosendaal beginnen één dag later, dinsdag dus, met de ontvangst van de bieten. De fabriek van de CSM te Breda begint de campagne 22 september. De premie op de eerste drie leve- ringsdagen ligt voor zowel de fa briek van CSM als voor die van de Suiker Unie op 13,per ton netto geleverde bieten. In de tweede leve- ringsweek keert de CSM 7,50 extra uit terwijl de Suiker Unie deze week Vrijdag 16 september 1988 splitst in twee delen: de eerste - drie dagen ƒ9,per ton en de resteren de dagen 6,per ton netto. In de derde week van de campagne be draagt de premie nog ƒ3,per ge leverde ton bieten. De heer W. Oosterhuis van de Suiker Unie ver wacht dat de produktie van beide maatschappijen dit jaar ca. 1 mil joen ton suiker zal bedragen. Dat is iets meer dan vorig jaar toen de pro duktie uit kwam op 980.000 ton. Dit betekent dat het Nederlands quotum dat 915.000 ton bedraagt royaal wordt overschreden. Het suikerge halte zal om de 16% liggen. bekende planten al of niet met vruchten en bloemen. De wonderlijke schoonheid van al deze exotische planten, bloemen en vruchten, maakte op ons een onver getelijke indruk. Arboretum Het arboretum grenzend aan de uni versiteitsgebouwen is een heerlijke tuin vol met oude bomen en planten van diverse pluimage. We zagen er Catalpa, Paulowinia, Ginko biloba, Libanonceder, de kruipende Ceder pendula enz. De stam van de Sequoia gigantea kon nog net door een kring van drie per sonen worden omarmd. Een fijnbla- dige eik met een daarin aangebracht irrigatiesysteem, teneinde het over tollige opgenomen bodemwater van binnen in de boom af te voeren naar buiten, genoot grote belangstelling. Onze gids mej. drs. I.M. de Vries wist het allemaal enthousiast over te brengen. De rotstuin met daarin een vijver met bloeiende waterlelies comple teerde het geheel. Een bronzen "Linnaeus" wist zich, temidden van deze tuin, omringd door zijn geesteskinderen. De rond gang door deze prachtige tuin was tegelijk een eresaluut aan hem, die zijn leven gewijd heeft aan de naam geving van onze flora en fauna. Tevens een eresaluut en heel veel dank aan al die mensen die voor ons deze dag door hun inspanning en op treden, tot een zeer geslaagde en on vergetelijke hebben gemaakt. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" Nederland was in 1987 de groot ste exporteur ter wereld van kaas, boter, gecondenseerde melk en niet-magere melkpoeder. Dat blijkt uit een vergelijking van de exporthoeveelheden van de voornaamste zuivellanden in de wereld. Deze gegevens staan in de Zuivelwijzer 1988, een uit gave van Het Nederlands Zuivel- bureau. gediend waarvan 120 hectare vanwe ge geldgebrek vermoedelijk geen toeslag zullen ontvangen. De land- bouwadministratie in de noorde lijkste deelstaat heeft intussen echter hard gewerkt en reeds aanvragen voor 3.000 hectare met daaraan ge bonden toeslagen ter hoogte van 3,9 miljoen goedgekeurd. Bejo-zaden, dat vorige week haar 10-jarig bestaan vierde, houdt van dins dag 27 september tot en met zaterdag 1 oktober, dagelijks van 9.30 tot 17 uur weer open dagen. Het proefveld be vindt zich aan de Westelijke Randweg in Noordscharwoude. Op het demonstratieveld bevindt zich het hele Bej o-assortiment. Naast een uitgebreid koolassorti ment op verschillende plantafstan- den zijn er gewassen zoals bloem kool, broccoli, prei, roodlof (hybri den), selderij, spruitkool, uien, wor telen, enzovoorts. Tevens zullen diverse mechanisatie- firma's nieuwe ontwikkelingen laten zien. Zo zal onder andere de volau tomatische plantmachine van Willia- mes Hi-Tech worden gede monstreerd met Hexpak-trays. De Suiker Unie zal pas in de loop van volgend jaar een beslissing ne men over een eventuele aanpassing van haar verwerkingskapaciteit. Be gin dit jaar is zoals bekend sluiting van de S.U. fabriek in Sas van Gent in de publiciteit geweest. Een woord voerder van Suiker Unie wijst erop dat bij een eventuele aanpassing van de verwerkingskapaciteit haar twee kleinste fabrieken in principe voor sluiting in aanmerking komen, nl. de fabriek in Roosendaal en die in Sas van Gent. Over de sluiting zal in de eerste helft van volgend jaar een be slissing worden genomen, dit op grond van de uitkomsten van een studie door Suiker Unie naar de te verwachten produktieverwerking en afzetmogelijkheden van suiker op wereldschaal en binnen de EG. Iedere dag mooi weer om deze tijd van het jaar is meegenomen en komt nog aan vele gewassen op THOLEN ten goede, vooral ook de bloeiende gewassen profiteren hiervan. De da gen worden echter steeds korter en het weer laat dan ook nog al eens zijn herfstachtig karakter zien. De violenoogst is in volle gang, het is elk jaar weer moeilijk om hiervan het juiste oogsttijdstip te bepalen. De gewassen zijn soms onderling erg verschillend. De zaadzetting is ge middeld vrij goed al zullen er weinig erg hoge opbrengsten zijn. Een ge lijkmatig gewas ziet men zelden bij deze bloemsoort, vooral op de zwaardere grond, wat dan zijn oor zaak terug vindt in de ongelijke op komst in het voorjaar. Ook de onge lijke standdichtheid is mede van in vloed op het afrijpen. Men kan als teler hier zelf wel het een en ander aan af of toe doen en dat begint eigenlijk al met ploegen. Een zeer gelijke ligging van de grond is erg belangrijk om een goed vlak en ondiep los zaaibed te kunnen maken voor deze soort zaden, al blijft het weer altijd een onzekere factor voor de opkomst, welke men nu eenmaal niet in de hand heeft. De chemische onkruidbestrijding met venzar werkt meestal behoorlijk goed maar ook dit kan door wegval en groeiremming een behoorlijke ongelijkheid in de hand werken en daardoor de opbrengst zeer nadelig beïnvloeden, geen te hoge dosering spuiten is bij ieder wel bekend. Scha de is er vrijwel elk jaar in meer of mindere mate. Toch is het vrijwel onmogelijk om ekonomisch verant woord op behoorlijke schaal bloem zaad te telen zonder chemische on kruidbestrijding. Maar voorzichtig heid blijft echter geboden bij deze gewassen. Onder glas is men ook volop zaad aan het oogsten vooral het slazaad kan met een paar mooie dagen in korte tijd aanrijpen. De opbrengst lijkt dit jaar behoorlijk goed te zijn, al kan er in de vele soorten nogal eens verschil zitten. Ook in de bloemzaden zit er soms veel verschil. Er is elk jaar weer een aantal soorten welke men hier nog niet kent en waar men dan leergeld voor moet betalen. Ondanks dat er soms vele soorten bloemen in een kas staan valt de bestuiving door de bijen over het al gemeen niet tegen. De meeste bloem soorten die geteeld zijn worden meestal per soort op bepaalde uren van de dag door de bijen bevlogen. Enkele soorten worden helemaal niet bevlogen wat dan een misser is omdat bij veel gewassen de zaadzet ting onder glas totaal afhankelijk is van de bijen. De kalvermelkindustrie is uitermate verontrust over een verlaging van de verwerkingsrestitutie voor magere melkpoeder op dit moment. Dr. M.P.M. Vos, voorzitter van het Produktschap voor Veevoeder, heeft een dringend beroep gedaan op de Minister van Landbouw om alles in het werk te stellen een verlaging van deze restitutie uit te stellen. Voor de kalvermelksector zou een verlaging op dit moment een zware financiële slag betekenen. Deze sec tor heeft te kampen met de gewijzig de omstandigheden als gevolg van het gevoerde zuivelbeleid. De vlees- kalverensector wordt door de afne mende melkveestapel geconfron- teerd met hogere aankoopprijzen voor nuchtere kalveren. Voorts zijn de prijzen voor magere melkpoeder en andere zuivelgrondstoffen sinds begin dit jaar exceptioneel gestegen. De kostprijs is ten opzichte van het begin van dit jaar met ca. 300,— per kalf toegenomen. Dr Vos verzoekt de Minister verder om preferentie te geven aan de vlees- kalverensector in de EEG in plaats van aan export van magere melkpoe der naar de wereldmarkt. Dat is in het belang van de totale economi sche activiteit, die door de verwer king van magere melkpoeder in kal- vermelkpoeder in de EEG wordt ge genereerd. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7