Landelijke demonstratie rooien en veilingklaar maken van prei op ROC Westmaas Verschillende maatregelen naast elkaar nodig om Europees graanoverschot het hoofd te bieden Andere teeltwijzen kunnen spuitfrekwentie verlagen Symposium European Weed Research Society Volgens modelstudie LEI: korte wenken akkerbouw Wortelopbrengst naar verwachting vier ton boven gemiddelde De mechanisatie bij de teelt van prei heeft de laatste jaren een spekta- kulaire ontwikkeling doorgemaakt. Vooral voor het rooien en vei lingklaar maken zijn vele machines aangeschaft. Deze mechanisatie heeft zich vooral afgespeeld op de zandgronden. Op de kleigrond neemt de belangstelling voor de preiteelt ook toe. Om de mogelijkhe den van de mechanisatie op deze grond te bekijken wordt vrijdag 14 oktober a.s. om 13.30 uur op het ROC te Westmaas een landelijke demonstratie van rooien en veilingklaar maken gehouden. Hiertoe is een perceel met prei op diverse manieren gezaaid, geplant met plant- gaten vlakvelds en op ruggen en met de Accord en Super-Prefer geplant. Op de rooi- en wasdemonstratie ko men naast enkele bekende machines ook veel voor Nederland nieuwe ma chines voor het rooien en wassen. Op de demonstratie zullen diverse lichters worden getoond. Mede daardoor is deze demonstratie beslist ook interessant voor de prei teler op lichte grond. Onderstaand willen we u op de hoogte stellen van wat er zoal te zien is. - Lichters Naast de bekende lichters met een vast mes met één of 2 rijen schudkle pels wordt ook gedemonstreerd met de Belgische Trakat-lichter. Bij de Trakat bestaat de rooi-unit uit een recht mes met lichtstrippen per rij en een ronddraaiende as met klepels om de prei los te leggen. Ook wordt ge demonstreerd met enkele rijen ver- steklichters, dus ook te gebruiken bij een smalspoortrekker. Naast de Compact (Bruijnen) wordt de Com- biro (Schrauwen) met een beweeg baar mes getoond. - Beddenrooimachines Basrijs zal demonstreren met een beddenrooier voor het rooien van prei die op ruggen is geplant. Voor het rooien op zwaardere grond heeft Basrijs op een van zijn beddenrooier een andere zeefketting met vierkante ipazen gemonteerd. - Rijenrooimachines Bij de rijenrooimachines is het aan bod dit jaar sterk uitgebreid. Er wordt gedemonsteerd met de Asa Lift (Vlogtman), de Hooghe (v.d. Brand), de Europa (Heijnen), de Bailly (Schrauwen), de Thulo (Thuss), de Simon (Maessen) en de Wulf (Christiaens). Nieuw zijn de Thulo rijenrooimachine van de fa. Thuss uit 't Loo Duiven en de Ita liaanse Europa rijenrooier die door de fa. Heijnen uit Middenmeer is aangepast aan Nederlandse omstan digheden. Schrauwen uit Zundert zal voor het eerst in Nederland met de Franse Bailly rijenrooimachine demonstreren. De rijenrooimachines zullen zowel in vlakvelds geplante prei worden ingezet als prei geponst op ruggen. - Was- en sorteerlijnen Rondom de schuur zullen enkele schoningslijnen worden gede monstreerd. Mede naar aanleiding van enkele inventarisaties van stu denten van de Agrarische Hoge school en praktijkervaringen zijn er nogal wat veranderingen bij de scho ningslijnen aangebracht. Getoond worden de waslijnen van Basrijs, Bruijnen, Christiaens, Jaba en Schrauwen. Nieuw is de verwer- kingslijn van Jaba uit Tilburg. De wastunnel van deze lijn bevat een ronddraaiende sproeier onder en bo ven de band. Ook nieuw voor Ne derland is de Bailly verwerkingslijn waarmee Schrauwen op de markt komt. Schrauwen zal ook met een reini gingsmachine van Bailly demonstre ren. De reinigingsunit bestaat uit te- genelkaar indraaiende rollen met rubberen vingers. - Plaats en tijdstip De demonstraties beginnen vrijdag 14 oktober 1988 om 13.30 uur op het ROC (Regionaal Onderzoeks Cen trum) Westmaas, Groeneweg 3 te Westmaas. De route erheen is be- wegwijzerd. (De uitsteldatum is 28 oktober 1988). Voor de preiteler die bij wil blijven met de nieuwe ontwik kelingen bij het rooien en veiling klaar maken lijkt ons deze de monstratie, beslist de moeite waarde. ing. W. v. Mullem - CAT Tilburg ing. J. Stallen - CAT Barendrecht Een braakregeling zoals die onlangs door de EG is ingevoerd is eko- nomisch alleen zinvol wanneer deze op een beperkte schaal wordt toegepast. Om het evenwicht op de graanmarkt te herstellen zal er ook gezocht moeten worden naar nieuwe afzetmogelijkheden voor akkerbouwprodukten, vooral als industriële grondstof. Ook zijn er programma's nodig om de duurzame aanwending van landbouw grond buiten de agrarische sektor te stimuleren. Naast deze maatre gelen zal echter de belangrijkste bijdrage moeten komen van verdere verlaging van de graanprijzen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI). De graanproduktie per hektare neemt in de EG ieder jaar met rond 2,5% toe, terwijl het verbruik vrij stabiel is. Zonder verder ingrijpen zou het huidige evenwicht, dat bestaat dankzij een netto-export van 20 miljoen ton, in tien jaar tijd om slaan in een overschot van 50 mil joen ton op jaarbasis. Prijsverlagin gen zullen ertoe kunnen leiden dat in de komende tien jaar het overschot 20 tot 40 miljoen ton kleiner uitvalt. Ook dan zullen de budgetlasten van de EG voor de akkerbouwsektor nog blijven toenemen, maar die stijging is klein in vergelijking met de voor delen die bij zo'n beleid aan de kon- sument toevallen. Bij lagere graanprijzen kan het are aal dat met behulp van een - dure - braakregeling aan de produktie wordt onttrokken, beperkt blijven. GROEISTOF BESPUITINGEN in de stoppel veroorzaken ieder jaar weer SCHADE AAN WITLOF op aangrenzende percelen, doordat de spuitvloeistof overwaait. Meestal wordt de schade pas zichtbaar bij de trek. Witlof is zeer gevoelig, zelfs voor geringe hoeveelheden. Spuit al leen wanneer de windrichting goed is, en met een grove druppel. 6 Meer gebruik van agrarische grondstoffen voor industriële doel einden kan het braakareaal ook in toom houden. Lagere graanprijzen zullen een nega tief effekt hebben op de inkomens in de graansektor. Dat effekt zal, aldus het onderzoek, grotendeels kunnen worden opgevangen door de stijging van de produktie per hektare en door bedrijfsvergroting. Twintig procent van de akkerbouw- produktie in de EG is afkomstig van de 77% kleinste bedrijven die een ge middelde omvang hebben van drie hektare. De andere tachtig procent komt van de 23% grootste bedrijven met een gemiddelde oppervlakte van 33 hektare. De helft van alle be- drijfshoofden in de Europese land bouw is ouder dan 55 jaar en een groot deel heeft een deeltijdbedrijf. EEN GOEDE PARTIJ AARDAP PELEN verhoopt gemakkelijker dan een mishandelde partij. Door zorg te besteden aan de kwaliteit kunt u al gauw zo 'n f 500 tot f 1000 per ha meer verdienen. Zeker nu de uitbetaling naar kwaliteit algemeen goed geworden is. Vooral bij de grote wagens blijken nogal eens problemen voor te komen wat betreft DE VALHOOGTE VAN AARDAPPELEN. Zorg voor een goed gebruik van de zogenaam de zwanenhals van de afvoer- Van 6 tot 8 september vergaderen zo'n 250 wetenschappers over de bestrijding van onkruiden. Onder het motto 'Faktoren die de werking en selektiviteit van herbiciden beïn vloeden', vonden lezingen en diskus- sies plaats: een symposium van de European Weed Research Society, EWRS. Het werkingsmechanisme van een groot aantal herbiciden berust op een ingrijpen in fotosyntheseproces sen. Kennis van het werkingsmecha nisme van een onkruidbestrij dingsmiddel is noodzakelijk om over de werking van een vergelijkbaar produkt uitspraken te kunnen doen. Daarnaast is het van belang om te weten waarop resistentie van onkrui den of gewassen, en selektiviteit berust. Een nieuwe ontwikkeling is het op de markt brengen van rassen van kuituurgewassen die resistent zijn te gen onkruidbestrijdingsmiddelen. Deze herbiciden kunnen dan veilig in het gewas gebruikt worden. Onder zoekers tekenen aan dat een eenzij dig middelengebruik een eenzijdig onkruidenbestand in de hand werkt, met als mogelijk gevolg resistente onkruiden. Het is niet rendabel onkruidbestrij dingsmiddelen te ontwikkelen voor kleinere gewassen, waardoor in deze gewassen soms geen chemische on- kruïdbestrijding mogelijk is. Hier kunnen herbicideresistente rassen voordelen opleveren. Vierkantsverband De laatste jaren worden regelmatig gewasbeschermingsmiddelen uit de handel genomen. Dit betekent voor transporteur van de rooier. Daar naast kan een goede va/breker en het benutten van het talud van de reeds op de wagen liggende aardappelen dit probleem oplossen. "MIJ ZAL NIETS OVERKOMEN, ik kijk wel uit". Dat denken de meeste mensen maar toch gebeuren er nog regelmatig ongelukken. Zorg daarom voor uw veiligheid. Vooral het werken aan draaiende machines is levensgevaarlijk. Wees dus voor zichtig, dat bent u verplicht aan uw gezin en uw bedrijf. de onkruidbestrijding minder moge lijkheden om middelen af te wisse len. Akkerbouwers kunnen dan min der slagvaardig op onkruidproble men reageren. Een beperkte midde lenkeuze werkt een eenzijdig herbici- dengebruik in de hand. Onderzoe kers geven de voorkeur aan minder frekwent spuiten boven het uit de handel nemen van onkruidbestrij dingsmiddelen. Andere teeltwijzen moeten hierbij helpen. Een voor beeld hiervan is een ander plantver- band bij bieten. Onkruiden in de rij kunnen uitsluitend met rijenspuit of hak bestreden worden. Bij een vier kantsverband kan men ook haaks op de rijrichting schoffelen. Voordat dit zijn beslag krijgt zal er veel moe ten veranderen in z^ai- en schoffel techniek. Rijafstand en afstand in de rij veranderen dan drastisch, wat verstrekkende gevolgen heeft voor de mechanisatie van de bieteteelt. Landelijk IRS-onderzoek groeiverloop suikerbieten nr. 4 De vierde rooiing in het kader van het groeiverlooponderzoek van de suiker bieten in Nederland is uitgevoerd op 5 september. De resultaten zijn weerge geven in de tabel. Gebied Wortel Suiker Suiker gewicht gehalte gewicht kg/ha kg/ha I. Zeeklei 53.400 14,7 7820 II. W.Brab-klei-Z.Holl.Eil. 55.600 14,3 7990 III. Z.HoIl.vast-N.Holl 56.300 14,6 8200 IV. Z. en O. Flevoland 63.800 14,6 9300 V. Noordoostpolder 59.300 14,8 8780 VI. Noordelijke klei 49.000 14,7 7200 VII. Noordelijke zand 52.000 14,4 7480 VIII. Veenkoloniën 47.200 14,7 6960 IX. Rivierkleigebied 55.100 14,3 7890 X. Midden en Zuid zand 61.100 14,7 9030 XI. Löss 54.500 14,9 8130 Nederland 1988 55.000 14,6 8040 Nederland 1987 51.400 13,8 7080 Nederland 1978 t/m 1987 48.800 14,7 7150 Deze resultaten liggen in de lijn van de eerder gepubliceerde resultaten name lijk dat er over het geheel genomen sprake is van vrij goede tot zeer goede opbrengsten. Vergeleken met de overeenkomstige periode van het 10-jarig gemiddelde is van 22 augustus tot 5 september, met 6200 kg per ha, het wor telgewicht sterker toegenomen, het suikergehalte 0,3% minder en ligt nu praktisch op het gemiddelde niveau, terwijl het suikergewicht met circa 40 kg extra is toegenomen. Tussen de diverse gebieden bestaan nog steeds opmerkelijke verschillen in de opbrengsten. Dit geldt ook voor de toeneming van de wortel- en suikerop brengsten, zij het dat deze verschillen tussen de gebieden wat wisselend zijn. Ondanks het voorkomen van wat vergelingsziekte, vooral in Zeeland, en plaatselijk vergeling veroorzaakt door struktuurproblemen van de grond, is thans overwegend nog sprake van een goede stand van het gewas. Op grond van de resultaten van de rooiing en de nog te verwachten verdere groei wordt geschat dat de landelijk gemiddelde wortelopbrengst circa 4 ton per ha hoger zal zijn dan het langjarig gemiddelde. Vrijdag 16 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6