Slechte situatie akkerbouw en intensieve veehouderij baart zorg BST-gebruik vooral interessant voor intensieve melkveebedrijven Braks: geen uitbreiding van melkproduktie Winsemius voorziet beperkt aantal Europese zuivelgiganten Delegatie Agrarische Commissie bespreekt zorgelijke situatie akkerbouw met Duffhues Bestuur KNLC op bezoek in Overijssel Pleidooi voor afschaffen zuivelsubsidies Brussel wil boterprijs verlagen Het KNLC-bestuur besprak, voorafgaand aan een werkbezoek bij de OLM, de inkomenssituatie in de Akkerbouw en intensieve veehoude rij. De slechte resultaten in deze sektoren blijken overduidelijk uit het jongste Landbouw Ekonomisch Bericht (LEB). Zowel de cijfers als enkele in het LEB opgenomen uitspraken spreken voor zich. "Het gemiddelde ondernemersinkomen zal naar verwachting negatief uit vallen, iets wat nog niet eerder is waargenomen. Voor de varkensfok kerij wordt zelfs een negatieve arbeidsopbrengst van 100 gulden per zeug geraamd, een sinds 'mensenheugenis' niet meer waargenomen verschijnsel". Het bestuur van het KNLC nam ook kennis van een nadere financiële analyse van de problematiek in de akkerbouw en intensieve veehoude rij en konstateerde dat de situatie niet alleen ernstig is, maar dat er ook sprake is van een struktureel slechte inkomenssituatie. Het bestuur verwacht dat de pro bleemsituatie na de oogst van dit jaar niet veel zal veranderen en eer der nog zal verslechteren. De op brengsten zijn onvoldoende om de lage prijzen goed te maken. Het jaar 1988 zal dan geen verbetering bren gen. Uit de analyse bleek ook dat er in de akkerbouw en intensieve vee houderij al enkele jaren sprake is van ontsporingen, met als gevolgen liquiditeitsproblemen en uitstel van noodzakelijke investeringen. Over de oorzaak van de problemen laat het LEB geen twijfels bestaan; lage prijzen. In de laatste 5 jaar zijn de prijzen van tarwe, groene erwten en koolzaad met 25 tot 35 procent gedaald. De slechte situatie in de varkensfokkerij komt vooral door de zeer lage biggenprijzen. Een even dramatisch beeld doet zich voor in de vleeskalverensektor, waarbij de recente negatieve aandacht in de pers ook geen goed doet. Het KNLC-bestuur acht de tijd rijp de huidige slechte en perspektiefloze situatie in 3 CLO-verband te bespre ken. De bijzondere bijeenkomst van het CLO-orgaan eind september biedt daarvoor gelegenheid. Akkerbouwdag Het zou goed zijn om voor de be handeling van de Landbouwbegro ting in de Tweede Kamer de slechte situatie in met name akkerbouw en intensieve veehouderij duidelijk on der de aandacht van betrokken poli tici te brengen. Mogelijk is een spe ciale akkerbouwdag en een dag over de intensieve veehouderij hiervoor de beste gelegenheid. Het brede CLO-overleg zou hiertoe een aanzet kunnen geven. Oud-milieuminister dr. Winsemius, thans direkteur bij Mckinsey, voor ziet het ontstaan van een beperkt aantal Europese zuivelgiganten. Naast de produkten van oudsher zo als kaas zullen die grootbedrijven zich ook richten op merkartikelen met een toegevoegde waarde zoals toetjes, zuiveldranken en kindervoe ding. Voor Nederlandse zuivelkoö- peraties die op deze ontwikkeling willen inhaken is spoed geboden. Winsemius heeft dit gezegd tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek in Ede. De melkveehouders zullen het voor lief moeten nemen dat de koöpera- ties een deel van hun melkgeld ge bruiken voor investeringen op lange termijn in het opbouwen van kennis en een produktenpakket. De koöpe- raties zullen de slag in de markt zelf moeten leveren, maar moeten er te gelijkertijd van doordrongen zijn dat zij gebaat zijn bij een zo stevig mogelijke gezamenlijke basis. De grote konkurrent van de toekomst is niet meer de naburige koöperatie die een cent meer of minder uitbetaalt voor de melk. De grote konkurrent is wel de buitenlandse onderneming, partikulier of koöperatie, die de strijd aangaat om de Europese markt. Zeker op onderzoeksgebied is samenwerking - echte koöperatie - daarom een levenszaak. Meer dan ooit, aldus Winsemius. Eigen plan Bedrijven op overnamepad moeten zich volgens Winsemius niet laten opjagen, maar hun eigen plan trek ken. Met 1992 in het vooruitzicht wordt het konkurrentiegedrag vol gens Winsemius koortsig en de ziek te die zich laat omschrijven als 'Eu- ropeanitis' blijkt besmettelijk. Bedrijven moeten zonodig bereid zijn in de beurs te tasten voor over names of een ander de ruimte te bie den in geval van samenwerking. Winsemius waarschuwde voor on doordacht gehaast handelen om 'het koopje van de week' binnen te ha len. Uit recent onderzoek van zijn ei gen bedrijf in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk is gebleken dat tussen de 60 en 70 procent van recente overnames als mislukt kan worden gekwalificeerd. 'In die zin dat inmiddels duidelijk is dat meer als aankooppremie is betaald dan naar redelijke verwachting ooit zal worden terugverdiend'. Afschaffing van subsidies is de eerst aangewezen stap op weg naar meer evenwicht op de Europese melk markt. De Europese Gemeenschap zou daarmee jaarlijks miljarden gul dens besparen. Bovendien komt er dan wellicht melk beschikbaar voor gebruik in sektoren waar kraptes bestaan. Te denken valt aan kaas die zonder subsidie in de EG kan wor den afgezet. De ekonoom dr. A.S. Friedeberg schrijft dit in het jongste nummer van ekonomisch statistische berichten. Friedeberg werkt bij Unilever NV in Rotterdam en is adviseur van de in ternationale organisatie van fabri kanten van margarine. De 'konkur rent' van boter. Vrydag 16 september 1988 Verruiming van de melkkwota, de hoeveelheid melk die in de gemeen schap boetevrij mag worden gepro duceerd, is volgens Friedeberg niet reëel. De totale melkproduktie in de EG was vorig jaar bijna 96 miljoen ton. Friedeberg voert aan dat voor een marktevenwicht zonder subsi dies een produktie van 73 miljoen ton als uitgangspunt moet dienen. Dergelijke cijfers pleiten volgens hem veeleer voor een verlaging dan voor een verruiming van de kwota. Overcapaciteit bij de zuivelin dustrie, die wordt aangeduid als krapte in de melkvoorziening, mag volgens hem geen reden zijn de pro duktie uit te breiden. Volgens hem is er nog geen sprake van een struktu- rele verbetering van de afzet. Het gebruik van het melkstimule- rend hormoon Bovine Somatotropi- ne (BST) zou vooral interessant zijn voor melkveebedrijven met een hoge veebezetting per hektare en laag- produktieve koeien. Voor de exten sievere bedrijven is het middel min der interessant. Voor de gehele Ne derlandse landbouw kan de rentabi liteit er op vooruit gaan, al zou dit wel ten koste gaan van de werkgele genheid. Dit blijkt uit een studie van het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI), uitgevoerd in opdracht van Monsanto Europe. Een aantal chemieconcerns hoopt eind jaren tachtig het melkstimule- rend hormoon Bovine Somatotropi- ne op de markt te mogen brengen. Uit diverse proeven is gebleken dat dit hormoon de gemiddelde melkgift per koe met zo'n 15 k 20% kan doen stijgen. In het LEI-onderzoek is onder meer de mogelijkheid van toediening aan de gehele veestapel 4,6 kg melk per dag) vergeleken met beperking van de toediening tot dieren met een hoog reaktieniveau, de zogenaamde "high responders" die ongeveer een derde van de veestapel uitmaken 7,4 kg per dag). Dit laatste bleek in alle gevallen voordeliger dan toedie ning aan de gehele veestapel. Niet aantrekkelijk voor extensieve bedrijven Gebruik van BST zal vooral interes sant zijn voor melkveebedrijven met een hoge veebezetting per ha en koeien met een relatief lage melk gift. De prijs voor een dosis BST, die nu nog niet bekend is, zal dan niet boven de 15,uit mogen komen. Ook voor gemengde weide/akker bouwbedrijven is BST-gebruik wel licht rendabel, omdat deze bedrijven hun overtollig grasland voor de ver bouw van akkerbouwgewassen kun nen gaan gebruiken. Voor bedrijven met een extensieve beweiding, die geen alternatieve aanwendingsmoge lijkheden hebben voor de grond, is BST-gebruik niet rendabel. Minder ruwvoer nodig Toepassing van BST zal ook gevol gen hebben voor andere takken van landbouw. De benodigde hoeveel heid ruwvoeder voor de melkvee houderij zal namelijk afnemen. Een deel van het grasland zal daarom worden aangewend voor extensieve veehouderij (vleesstieren, schapen, geiten) of gescheurd voor de akker bouw. Als gevolg daarvan zal in de ze sektoren enige produktie- uitbreiding plaatsvinden die tot prijsdaling leidt. Voor de gehele Ne derlandse landbouw zal het gebruik van BST op de langere termijn een stijging van het saldo kunnen ver oorzaken. Dit gaat dan wel ten koste van werkgelegenheid. Minister Braks van Landbouw heeft de Nederlandse melkveehouderij en zuivelindustrie in niet mis te verstane bewoordingen te kennen gegeven dat er nu geen sprake kan zijn van uit breiding van de melkproduktie. De produktie kan pas worden verruimd als de kosten van de Europese Ge meenschap voor afzetprogramma's zijn teruggebracht tot een aanvaard baar nivo. Plaatsvervangend direkteur- generaal Landbouw en Voedselvoor ziening drs. G. van der Lely heeft dit vorige week woensdag namens de minister gezegd in Ede. Daar vierde het Nederlandse instituut voor Zui velonderzoek zijn 40-jarig bestaan. Volgens Braks zijn de zuivelvoorra- den weggewerkt tegen hoge kosten. Ontwikkelingen aan de vraagzijde staan geen groei toe. Het produktie- nivo zal in de komende jaren lager moeten liggen dan in de jaren tachtig en zeventig. Van een dreigend melk- tekort is, aldus Braks, op EG-nivo gezien nog geen sprake. Dit jaar staat op de EG-begroting nog meer dan 13 miljard gulden voor de zui vel. Braks: 'Dat is erg hoog, ook als men rekening houdt met de kosten van het afbreken van de oude voor raden. Wie in een dergelijke situatie spreekt van melktekort en tegelijker tijd aandringt op een sterke markt oriëntatie plaatst zich buiten de rea liteit'. De zuivel moet zich in de komende jaren instellen op een sterkere marktgerichtheid en op een afne mende bescherming. Basis voor het instandhouden van een goede marktpositie is onder meer de tech nologische ontwikkeling die onver minderd doorgaat, aldus de be windsman. Gevolg van de voltooiing van de interne EG-markt in 1992 is naar zijn oordeel onder andere dat een deel van de nationale regelgeving voor levensmiddelen wegvalt en daarmee ook een beschermend ka der voor de afzet van zuivelpro- dukten. De landbouw moet volgens Braks voorkomen dat hij in een isolement raakt, los van de ekonomische reali teit. 'Mede daarop gebaseerd zijn onze pleidooien voor een meer marktkonform prijsbeleid geba seerd. Alleen daarmee is te voor komen dat de weliswaar kwalitatief hoogwaardige - maar in sommige ge vallen te dure - agrarische produkten zich uit de markt prijzen ten gunste van lager geprijsde produkten', al dus Braks. De minister waarschuwde dat de konsument zich in toenemende mate zal gaan bemoeien met de produktie en het produktieproces in de land en tuinbouw. 'De bereidheid om iets meer te betalen voor produkten die aan de hogere eisen voldoen, zal toe nemen. Dit proces maakt het voor de individuele ondernemers nog aan trekkelijker om daadwerkelijk reke ning te houden met de door de afne mers gestelde eisen'. Een delegatie vrouwen uit de ak- kerbouwsektor, optredend na mens hun achterban, te weten agrarische leden van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen uit het gehele land, had een onderhoud met de heer ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Akker- en Tuinbouw van het Mi nisterie van Landbouw en Visse rij. Tijdens dit gesprek spraken zij hun zorg uit over de situatie waarin de akkerbouwsektor ver keert. Na 3 opeenvolgende slech te jaren is de situatie zorgwek kend. Het laatste jaar waarin de akkerbouw goede resultaten be haalde was '83-'84. Reserveren en investeren is on mogelijk, het gevolg is interen. Hun zorg werd zeer bevestigd daar de heer Duffhues een koude sanering voor de sektor voorziet. De delegatie pleitte bij de over heid voor tijd en een voorwaar denscheppend beleid, zoals ver vat in het Akkerbouw Aktie Plan van het Landbouwschap. De ak kerbouw voelt zich in de steek ge laten en verwacht daarom direkte steun van de nationale overheid om zich zodoende gezamenlijk als sektor èn als overheid in te spannen om te kunnen overleven. De leden van de Agrarische Commissie in gesprek met de heer Duff hues. Links mevr. C. Dees uit Waarde (Z geheel rechts mevr. A. Kostelijk uit Flevoland, naast haar mevr. A. Mol uit Zuid-Holland. De Europese Kommissie wil de bo terprijs in de EG verlagen. EG- kommissaris Frans Andriessen heeft voorgesteld vanaf 1 oktober twee procent minder te betalen voor boter die uit de markt wordt genomen. De sterk geslonken interventievoorra- den zouden anders weer toenemen, aldus Andriessen. Het voorstel hangt samen met de noodzaak om de aan kwota gebon den melkproduktie in de EG met een half miljoen ton uit te breiden. Het Europese Hof van Justitie bepaalde onlangs dat er alsnog kwota moeten worden toegekend aan ruim 120.000 melkveehouders die uit de boot zijn gevallen, toen de kwota in 1983 wer den verdeeld. Volgens Andriessen is daarvoor on geveer een miljoen ton ekstra nodig. De helft daarvan wordt gedekt door uitbreiding van de produktie. De an dere helft moet uit een herverdeling van de kwota komen. Andriessen stelt verder voor om boe ren die tussen 1984 en 1986 hun kwotum hebben overschreden ge deeltelijk te ontheffen van de super heffing. Alleen bij overschrijding van het nationale kwotum moet de superheffing worden voldaan. Dat is een meevaller voor boeren in Neder land en de Bondsrepubliek, waar aanvankelijk te ruime kwota waren toegekend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5