'Eén keer naar ver perceel rijden kost al meer dan jaarlijkse verkavelingslast...' over geld en goed -la Gehuwd op huwelijkse voorwaarden en overdrachtsbelasting Loonadministratieverplichtingen: KvK: 'Geformuleerde beleid golfsport geen blauwdruk voor komende jaren' P. Risseeuw op voorlichtingsavond ruilverkaveling: E. V.A. V.-kursus Agrarische vrouwen in Walcheren opgelet Siene was kwaad. Nee, niet teleur gesteld, maar gewoon kwaad. Ze be greep er niets meer van. Wat was het geval? Siene en Wullem hadden 2 dochters, 1 gehuwd met een boerenzoon en de ander met iemand die zijn beroep buiten 'de landbouw' had. Ze had den zich er zelf niet zo veel mee be moeid, maar waren toch blij dat de dochters beiden op huwelijkse voor waarden waren getrouwd. Het was natuurlijk nooit te hopen dat er moeilijkheden in de huwelijken zou den komen, maar je kon maar nooit weten. De schoonzoons hadden zich ook niet verzet tegen de huwelijkse voorwaarden. Ook zij vonden het normaal. Vader Wullem had gezegd 'eigenlijk ben ik hardstikke blij want ik vind dat de boerderij later op naam van mijn dochter moet komen. En later zal het dan niet iemand met mijn achternaam zijn die opvolgt, maar misschien wel een Wullempje'. Bedrijfsoverdracht Wullem en Siene vonden dat het tijd was om de boerderij over te dragen. Ze waren beiden 65 jaar en alles heeft zijn tijd. In de familiekring was er over gepraat en men was tot de konklusie gekomen dat de doch ter gehuwd met de boerenzoon het bedrijf dan maar op haar naam moest krijgen voor de verkeerswaar- de van verpachte grond met een meerwaardeclausule. Ze zouden de sociaal-ekonomische voorlichting nog eens om voorlichting vragen en de boekhouder aangaande de fiskale konsekwenties voor ze naar de nota ris gingen. De voorlichter De voorlichter vond het een goed plan, berekende of er een verteer baar inkomen te behalen was onder normale omstandigheden, besprak de financieringsopzet en besprak de konsekwenties voor de andere doch ter. Ook berekende hij de bijkomen de kosten, zoals overdrachtsbe lasting; notariskosten, kadastraal recht, hypotheekkosten en afsluit- kosten hypotheek. Tevens maakte hij een berekening van het inkomen van de ouders. Overdrachtsbelasting Siene zei: Ho eens even, ik ben op de EVAV kursus geweest en daar heb ik veel geleerd en jij hebt me daarvan verteld dat, indien het gehele bedrijf overgaat op een eigen kind, aange trouwd kind of pleegkind, er geen overdrachtsbelasting betaald moet worden over de grond en gebouwen, behalve het woonhuis dan. De voor lichter zei: Je hebt goed geluisterd, maar omdat je dochter het bedrijf overneemt en dat bedrijf niet zelf eksploiteert, maar haar man, moet zij wel overdrachtsbelasting betalen en in jullie geval is dat bij een totale koopsom van ƒ800.000,a 6% ƒ48.000,Siene werd wit. De aan wezigen dachten dat ze onwel werd. 'En als ze in gemeenschap van goe deren getrouwd waren', was de vraag van Wullem. Dan waren ze vrijgesteld zei de voorlichter, dan is volgens de Wet de overgedragen grond dienstbaar aan de onder neming. Het is ook nog de vraag of de in- spekteur akkoord gaat met de waar de in verpachte staat in een dergelijk geval, zei de voorlichter. Hij pro beerde nog iets te vertellen over een maatschap man-vrouw, over ver pachting aan de dochter. Niemand luisterde meer. Men zat er verslagen bij. Siene zei: Ik heb lang gedacht dat je alleen in water kon verdrinken, maar ik merk nu dat je dat ook kan in de regelgeving in Nederland. Re gels die niet op elkaar zijn afge stemd, die achter verschillende deu ren worden gemaakt zonder overleg met elkaar. Iedereen en iedereen ad viseert: 'Trouw op huwelijkse voor waarden'. Nou dat kost dan in ons geval machtig veel. Als dank betaal je bij overdracht aan je dochter 6% van de over- drachtsprijs of misschien nog erger over de waarde in het ekonomisch verkeer. Moet het nu zo worden in ons land: 'dat er bij iedere suikerpee een regelgever meegroeit. Toen ze op bed lagen zei Wullem: Gelukkig dat we een voorlichter hadden die ons vooraf waarschuwde. Siene gaf daar geen antwoord op. Ze begreep het waarom niet. Ze zei alleen 'Wullem, die belasting in de indirekte sfeer kleed 'de landbouw' uit voor ze naar bed gaat. En daar ben ik tegen. 'Welterusten'. Het bedrijf is verpacht en niet ver kocht. De voorlichter hoopt dat dit artikel opgepakt wordt en dat de be- leidsfiguren in de landbouw er iets aan zullen doen. 'Zeeuws-Vlaanderen moet overig Nederland laten zien dat het ons ernst is en dat we kost wat kost in de race willen blijven. Onze bedrij ven moeten zo optimaal mogelijk verkaveld worden zodat we weer kunnen konkurreren met o.a. de IJsselmeerpolders en met de EG- partners. De strijd met Frankrijk en Engeland met hun in doorsnee grote bedrijven en lagere kostprijs zal al zwaar genoeg worden. Geef dus uw vertrouwen aan de kommissie en de landinrichtingsdienst'. Deze oproep deed de voorzitter van de ZLM-kring West Zeeuws- Vlaanderen, de heer P. Risseeuw, donderdag 1 september jl. toen hij namens de drie standsorganisaties op de laatste voorlichtingsavond sprak over de voor Sluis/Oostburg aangevraagde administratieve ruilverkaveling. De stemming daarover vindt 5 oktober a.s. plaats. De heer Risseeuw plaatste de land bouw in West Zeeuws-Vlaanderen in zijn toespraak eerst in historisch Jaarlijkse subsidie voor 'Het Nederlandsche Trekpaard' afd. Zeeland GS van Zeeland stellen Provinciale Staten voor om met ingang van 1 ja nuari 1989 tot en met 31 december 1992 aan de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlandsche Trekpaard', af deling Zeeland, een jaarlijkse subsi die van maksimaal ƒ1.000,te ver lenen ten behoeve van tegemoetko mingen in de transportkosten naar de centrale keuringen. In het subsidieverzoek aan de pro vincie wijst de afdeling Zeeland van 'Het Nederlandsche Trekpaard' er op dat de financiële ondersteuning wordt aangewend als tegemoetko ming in de transportkosten van de paarden naar de centrale keuring'. Hoewel het vervoer naar de keuring door de fokkers zoveel mogelijk wordt gekombineerd, behoeft het geen betoog dat transport een vrij kostbare zaak is. Ook is de subsidie bedoeld als een stimulans tot deelna me aan de keuring. Vrijdag 16 september 1988 perspektief. Hij konstateerde dat het gebied in de loop van de tijd in kon- kurrentiekracht en inkomen is ach tergebleven. Vooral de bedrijfs- grootte en de sterke versnippering van de percelen werken kostenver hogend. Een verzoek om een ruilver kaveling werd vanwege de hoge kosten in 1978 afgewezen. Toen kwam enige jaren geleden de moge lijkheid van een administratieve ruil verkaveling. Deze werd met beide handen door de standsorganisaties aangegrepen. Dat West Zeeuws- Vlaanderen dan wel in enkele delen opgesplitst en het gebied Sluis/Oost burg eerst aan de beurt zou komen, werd geaksepteerd. Risseeuw: 'Met een bedrag van 3,5 miljoen zal wor den getracht deze streek van 3000 ha opnieuw in te delen in mooi verka velde bedrijven. En dan tegen een prijs van ca. ƒ20,per ha geduren de 26 jaar. Eigenlijk te mooi om waar te zijn'. De vertegenwoordiger van de standsorganisaties wees er in dit verband op dat één keer met de grote trekker trijden naar een ver perceel soms al meer kost dan die twee tientjes 'en dan te bedenken dat er gemiddeld meer dan 30 keer per jaar naar elk perceel gereden wordt Dienst Risseeuw hield de ca. 80 toehoorders dan ook voor dat met voorstemmen voor de administratieve ruilverkave- De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland is van oordeel dat het geformuleerde beleid met betrekking tot de toegestane en mogelijk geachte uitbreiding van het aantal golfbanen geen blauwdruk mag zijn voor de komende jaren. De Kamer zegt dit in het kader van de inspraak die voorafgaat aan de defi nitieve standpuntbepaling van het Kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent de ontwikke lingen van de golfsport in Zeeland. Indien zich goede ondernemersiniti atieven aandienen, dient de provin cie daaraan zoveel mogelijk mede werking te verlenen, ook al wijken deze af van de gewenste lokaties na bij Haamstede, nabij Goes/Middel- burg of tussen Middelburg en Vlis- singen, aldus de Kamer. Tenslotte wijst de Kamer erop dat als de belangstelling voor de golfsport blijft toenemen de behoef tevorming die ten grondslag ligt aan de ambtelijke studie, tijdig bij gesteld zal dienen te worden. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, de CBTB-vrouwen, de jonge ren en de Sociaal Ekonomische Voorlichting van de ZLM en de CBTB organiseren in Walcheren ge zamenlijk een kursus genaamd Eko nomische Vorming Agrarische Vrouwen-1 (de EVAV). Deze kursus is opgezet voor de agra rische vrouwen en ook de toekomsti ge agrarische vrouwen die meer wil len weten over allerlei zaken van het agrarisch bedrijf. De onderwerpen die worden behandeld zijn: verzeke ringen, pacht, fiskale boekhouding, bedrijfsovername, financiering, ruimtelijke ordening, erfrecht en hu- welijksvermogenrecht. Deze onder werpen worden in 16 bijeenkomsten gegeven op elke dinsdagavond vanaf 25 oktober met uitzondering van 20 en 27 december en 3 januari. Plaats van handeling: Verenigingsgebouw, Schotsehoek 8 te Gapinge. Voor informatie en opgave kunt u bij de volgende kontaktpersonen terecht: Annelies Blankers, tel. 01189-2995 (na 19.00 uur); mevrouw L. Brasser, tel. 01180-25177; mevrouw K. Ge- schiere, tel. 01186-1253 of bij uw SEV. Opgave is tot 8 oktober mo gelijk. P. Risseeuw ling op 5 oktober de landbouw in het gebied en later ook in andere aan sluitende gebieden een geweldige dienst wordt bewezen. 'Geef ons uw vertrouwen dan kunnen wij gaan in delen'. De betrokkenen in het gebied kunnen 3 keuzes doen waar men bij de toedeling met de percelen wil ko men te liggen. Een daarvan is dat men ook op dezelfde plaats kan blij ven liggen. Er zijn verder 5 klassen grond bij de taksatie. Men kan nooit meer dan twee klassen verschil terug krijgen; zowel betere als mindere. Er wordt voorts praktisch geen korting gegeven voor wegen en waterlopen (slechts 0,1%) en er is gemiddeld 2 grond voor overbedeling aanwezig. De kosten zijn naar verhouding ge ring. Er is maar ƒ1.100,per ha te verspijkeren hetgeen ca. eenvijfde is van een normale verkaveling. De lasten zijn ook slechts eenvijfde van die in een gewone ruilverkaveling. Sluis/Oostburg is in ons land het eerste gebied waar in het kader van de administratieve ruilverkaveling een agrarische struktuurverbetering wordt uitgevoerd. De werkgever moet na afloop van het kalenderjaar in de maand janua ri daaropvolgend, voor iedere werk nemer een jaaropgavekaart invullen en inzenden konform een bepaald model. Beëindigt een werkgever zijn bedrijfsaktiviteiten, dan moeten jaar opgaven binnen 14 dagen na die beëindiging worden ingezonden. Onverminderd zijn overige loonop- gaveverplichtingen is de werkgever verplicht de bedrijfsvereniging spon taan mededeling te doen van veran deringen van 5% of hoger van de loonsom waarop de voorschothef fing is gebaseerd. Deze mededeling moet plaatsvinden binnen een maand na bedoelde verandering. In artikel 12 van de Coördinatiewet Sociale Verzekering die m.i.v. 1 ja nuari 1988 is gewijzigd is bepaald dat de bedrijfsvereniging ambtshal ve het verschuldigde bedrag aan pre mie of voorschotpremie vaststelt in dien de werkgever niet, niet juist of niet volledig voldoet aan de loonop- gaveverplichting zoals geregeld in het Loonadministratiebesluit. Deze ambtshalve vastgestelde premie wordt verhoogd met een administra tieve boete. De verhoging bedraagt 100% De bedrijfsvereniging is bevoegd deze boete geheel of gedeel telijk kwijt te schelden. Het wettelijke uitgangspunt blijft echter daf een boete wordt opgelegd, als niet wordt voldaan aan de loon- opgaveverplichtingen. bestemmings plannen Woensdrecht Herzieningen van de bestem mingsplannen worden voorbereid voor een gedeelte van het bestem mingsplan Dennenlaan en een ge deelte van het plan langs de Huij- bergsebaan. Genoemde besluiten lig gen met de daarbij behorende teke ningen met ingang van 8 september 1988 voor een ieder ter gemeentese- kretarie ter inzage. U dient dus spontaan in te zenden: - de jaaropgavekaart (vervangt de verzamelloonstaat); - de tussentijdse loonopgave op grond van het feit dat het bedrag van de voorschotheffing niet langer overeenkomt met het feitelijk ver leende bedrag (let op: 5% afwijking is erg weinig!); - de tussentijdse loonopgave voor zover de bedrijfsvereniging dat heeft gevraagd. Ongetwijfeld bent u reeds enigszins geschrokken van de bovenvermelde boete welke 100% bedraagt. Echter naast de invoering van boeten heeft de wetgever ook de strafbepalingen aangescherpt. De straffen op het niet, niet juist of niet volledig nako men van de loonadministratie- en loonopgavenverplichtingen zijn voor de nalatige werkgevers aanzien lijk verhoogd. De maximum straffen zijn ten hoogste zes maanden hech tenis en een boete van de derde kate- gorie (thans 10.000,als er geen opzet in het spel is. Bij opzet worden de straffen nog hoger. Het is mij bekend dat (sommige) werkgevers op gespannen voet leven met hun bedrijfsvereniging, doordat zij zich niet kunnen vinden in een be paald gevoerd beleid (b.v. gelegen heidsarbeid). In veel situaties zijn de gerezen meningsverschillen verklaar baar, doordat werkgevers niet pre cies op de hoogte zijn van de na te le ven regels, terwijl de bedrijfsvereni ging die regels exakt toepast. Onge twijfeld zal ook de per 1 januari 1988 gewijzigde regelgeving weer het nodige stof doen opwaaien. Tenslotte nog deze: Wist u dat wan neer u "vergeet" een aangiftebiljet bij de fiscus aan te vragen u even eens gestraft kunt worden met een boete welke maximaal 10.000, bedraagt? Ik dacht er goed aan te doen u mid dels dit artikel nog eens te wijzen op de risiko's die u neemt en de gevol gen die het niet nakomen van de re gels met zich kan meebrengen. Een gewaarschuwd man telt in deze zeker voor meer dan één! J.J.C. Zegers 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3