"Beter voorkomen dan genezen" p.j. zuid geluid IP IJ Zeeland en Brabant. Theaterweekend P.J.G.N. Wie wil er meedoen met de topkaderkursus 1989??? Ontdekken is eerste stap naar herstel Centrum voor borstonderzoek in Goes Mf WW II II MM" Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. KURSUS VOOR TONEELSPELERS redaktie Henk Tegels Hfe onder redaktie van de Radaktiekommis- fl MW IMI^ sie Bond van Plattelandsvrouwen voor IVIfe J| WWW Redaktieadres. W W w^r Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. In Goes is sinds enige maanden een dependance van de Stichting Kan kerpreventie Zuidwest Nederland gevestigd voor onderzoek naar Borstkanker. Het centrum zelf is in Rotterdam, men kon tot nu toe daar heengaan voor onderzoek, maar moest dan wel ervoor naar Rotter dam reizen. Voor de regio Zeeland en Westbrabant dus een hele voor uitgang, dat we nu op de Schutters hof 17 in Goes terecht kunnen. Wie van ons komen nu in aanmer king voor dit onderzoek? U kunt er aan deel nemen als U ouder bent dan 40 jaar, geen borstklachten heeft en in de regio woont. Heeft u wel klachten dan wordt aan geraden eerst kontakt met uw huis arts op te nemen. Boven de 40 jaar geldt geen leeftijdsgrens, u kunt al tijd aan zo'n onderzoek deelnemen. Enige tijd geleden ben ik naar het centrum in Goes gegaan om een af spraak te maken. De receptioniste gaf mij een telefoonnummer in Rot terdam. Ik heb gelijk gebeld, er wer den zo de gewone gegevens ge vraagd, zoals naam, adres, leeftijd en er werd een afspraak gemaakt voor 2 dagen later. In Rotterdam gaan de gegevens in de computer en worden dan naar Goes doorgegeven. De topkaderkursus is een algemene oriëntatie-kursus, die geïnteresseer de en geschikte kandidaten wil voor bereiden op het bestuurlijk funktio- neren binnen allerlei (landbouw-)or- ganisaties en koöperaties in Zuid West Nederland. In allerlei kommissies, regiobesturen en afdelingsbesturen en op allerlei andere nivo's is konstant behoefte aan leden, die willen meewerken aan het besturen, organiseren, vertegen woordigen en het behartigen van het gezamelijk landbouwbelang. Meedenken.... meedoen.... mee besturen....; daar komt veel bij kij ken. De kursus richt zich daarvoor op drie doelstellingen, die het pro gramma bepalen: - verbreding en verdieping van de algemene ontwikkeling en het in zicht in samenlevingsvraagstukken en maatschappelijke verschijnselen; - verbreding en verdieping van ken nis van inzicht in het terrein van landbouwvraagstukken; - het tot ontwikkeling brengen van sociale vaardigheden, die nuttig kunnen zijn voor het bestuurlijk werken. Voor wie bestemd? De topkaderkursus is bedoeld voor jonge agrariërs (mannen én vrou wen) die werkzaam zijn (en vermoe delijk blijven) in de land- en tuin bouw in de regio's: - provincie Zee land, - West Brabant en - Zuidhol landse Eilanden. Een goede vooropleiding is wel voorwaarde; hiermee wordt be doeld: - Middelbare Agrarische School (MAS); - MAVO/HAVO; - EV- TO/EVAV en - alle andere gelijk waardige opleidingsnivo's. De leeftijd ligt tussen de 20 en de 30 20 De oproep wordt U thuisgezonden voorzien van een situatie-tekening waar U het centrum kunt vinden. Het maken van een mannogram gaat eenvoudig in z'n werk, U neemt plaats achter het röntgenapparaat, er wordt dan van iedere borst een fo to gemaakt. Het onderzoek duurt nog geen kwartier in z'n geheel. Na het maken van de foto moet men even wachten of de foto technisch gelukt is, soms is dat niet het geval. Er wordt dan een tweede foto geno men, dat wil dus niet zeggen, dat er nu iets mis is met u. Vooraf krijgt U een korte vragenlijst te beantwoor den, met tevens de vraag om over 1,5 jaar weer mee te willen werken. De oproep voor het onderzoek wordt U dan automatisch thuis ge zonden. Het geeft natuurlijk wel even span ning zo'n onderzoek, maar binnen een week had ik al bericht thuis uit Rotterdam. Gelukkig was alles in or de en voor mijzelf had ik toen wel het gevoel, dat ik gedaan had wat mogelijk was voor mijn eigen ge moedsrust op dit punt. Natuurlijk krijg je hiermee geen garantiebewijs in handen. Als je echter bedenkt dat één op de 11 vrouwen boven de 40 jaar. Met nadruk wordt gewezen op het feit dat de kursus ook bedoeld is voor vrouwen; steeds meer raken zij betrokken bij het agrarisch bedrijf en beleid. Kursusperiode De 16e topkaderkursus wordt ge houden in de maanden januari en fe bruari 1989. week 1maandag 9 januari tot vrij dag 13 januari 1989; week 2: maandag 23 januari tot vrij dag 27 januari 1989; week 3: maandag 6 februari tot vrij dag 10 februari 1989. Het is dus een drieweekse kursus. De kursusweken worden gegeven in internaatsverband. Men is dus de ge hele week van huis en het kursuspro- gramma omvat ochtend-, middag en avondbijeenkomsten. Het intern verblijf is voorwaarde, omwille van de rust, de koncentratie op het pro gramma en de zeer positieve effek- ten van de samenwerking als kur- susgroep. Plaats De topkaderkursus wordt in op dracht van de kommissie "Topka dervorming Zuidwesten" uitgevoerd door: 'Het Instituut voor Internaats vormingswerk en Volkshogeschool- werk in Zeeland' te Aardenburg en Hedenesse. De kursusleiding is zoals al een aantal jaren, in handen van N.M.P. Peterse. Kosten De deelnemersbijdrage bedraagt 150,per persoon. Deze bijdrage is slechts een deel van de kursus- kosten en logies- en pensionkosten. De promotors van dit topkaderkur- suswerk zijn de stands- en jongeren- jaar met deze ziekte te maken krijgt en het zo weinig moeite kost om aan dit onderzoek deel te nemen, dan kan ik U uit eigen ervaring alleen maar zeggen, denkt U er eens over na. Inlichtingen Voor informatie kunt u bellen met het Integraal Kankercentrum Rot terdam, afdeling Voorlichting, tele foon 010-4362155 van maandag t/m vrijdag van 9.00-11.30 uur. Wilt u een afspraak maken, dan krijgt U daarvoor een telefoonnummer in Uw eigen regio op. Bijdrage in de kosten van het borstonderzoek. Het onderzoek is nog niet standaard in het zieken fondspakket opgenomen. Wel zijn er al partikuliere verzekeringen b.v. de IZA of het Z.H.F., die gedeelte lijk of geheel het onderzoek vergoe den. U kunt hiernaar informeren bij Uw eigen verzekering. Krijgt U geen vergoeding, dan zijn de kosten 55,-. Tevens is het mogelijk om groeps- voorlichting aan te vragen b.v. in af- delingsverband bij de Stichting Kan ker Preventie, telefoon 010-4362155 te Rotterdam. A.J.J. de Jonge-van Geest organisaties, diverse koöperaties en enkele waterschappen. Zij maken de kursus voor een belangrijk deel fi nancieel mogelijk. Deze organisaties hebben ook het recht om kandidaten voor deelname aan de kursus voor te dragen. Je kunt je ook op eigen ini tiatief tot de kommissie wenden. Iets voor jou? Laat je niet afschrikken door het woordje "topkader". Het slaat niet op de top van de organisatie. Het wil zeggen, dat deze kursus verschillen de initiatieven overkoepelt én dat de inhoud van deze kursus van goede kwaliteit is. Elk jaar weer zeggen de deelnemers: 'achteraf bezien zouden veel meer kollega's hieraan mee moeten doen; het is een voortreffelijke impuls voor dit werk en echt een ondersteu ning bij het funktioneren in besturen. Als je meer wilt weten over deze in teressante kursus, neem dan kontakt op met het PJZ-sekretariaat (tel 01680-27921). Je krijgt dan een in formatieboekje toegestuurd. Ook kun je je daar opgeven. Doe dit wel snel, wantvol vol. Als eerste regio in Nederland hebben de Bevelanden een borstonderzoek centrum. Het centrum is gevestigd in een winkelpand in het Schuttershof op nummer 17 en is in juni open ge gaan. Vanwege de centrale ligging en de gemakkelijke bereikbaarheid is gekozen voor Goes als vesti gingsplaats. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 08.30-16.30 uur en op donderdag van 18.00 tot 20.30 uur. Er wordt nog overwogen het centrum in de toekomst ook op zaterdag open te V Tweeënhalf jaar geleden nog was er alles voor nodig om in het gewest Westelijk-Noord Brabant dit onder zoek door te laten gaan. In het kader van de bezuinigingen in de gezond heidszorg was ook dit weer op losse schroeven komen te staan. Vrouwen kunnen het zich niet veroorloven, om af te wachten of de "politiek" misschien dergelijke onderzoeken wil laten doorgaan. Het onderzoek naar baarmoeder halskanker loopt nu goed. Toch zul len vrouwen alert moeten blijven dat dit blijft doorgaan. Maar zeker moet men zich in gaan zetten dat het on derzoek naar borstkanker zo spoe dig mogelijk wordt opgestart ook in West-Brabant. Het is toch hoogst merkwaardig dat de vrouwenverenigingen niet op de stellen. Met het nieuwe centrum voor borstonderzoek loopt Goes vooruit op de landelijke ontwikkelingen. Op initiatief van de gemeente heeft het integraal kankercentrum te Rotter dam besloten tot een eerste vestiging in Zeeland. Landelijk is men het er over eens dat er een bevolkingson derzoek op borstkanker moet ko men. Het Centrum voor borstonder zoek krijgt op termijn dependances op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen. hoogte worden gebracht dat er, met groot resultaat zo'n onderzoek mo gelijk is. In Nijmegen en Rotterdam zijn proefonderzoeken geweest en de resultaten zijn boven verwachting. Het is van groot belang dat vrouwen politieke dwang uitoefenen om ook een volksonderzoek naar borstkan ker te krijgen, zoals dat nu gebeurt met het z.g. uitstrijkje. Heel goed is om in eigen gemeenteraad te vragen hier aandacht aan te besteden. Juist omdat men de leden persoonlijk be nadert heeft het effekt. De ervaring is dat gemeenteraadsle den, wethouders of burgemeesters zich zeer graag inspannen om voor ongeveer de helft van haar volwas sen inwoners een preventief onder zoek te animeren. Toos in 't Veld-Blonk Vrijdag 16 september 1988 De P.J.G.N. (Plattelands Jonge ren Gemeenschap Nederland) or ganiseert dit jaar wederom een theaterweekend. Dit weekend is bedoeld voor iedereen, die zijn/haar acteertalenten wat ver der wil ontwikkelen. Tijdens dit weekend wordt aandacht ge schonken aan allerlei aspekten die met toneelspelen te maken hebben. Vorig jaar heeft ook iemand van de P.J.Z., aan dit weekend deel genomen. Evenals alle andere deelnemers aan dit weekend kwam hij bijzonder enthousiast en met een fantastische en leerza me ervaring terug. Vooral het praktisch bezig zijn werd als zeer leerzaam ervaren. Gezien deze goede ervaringen van de deelnemers wordt het theater weekend ook dit jaar weer georganiseerd. Het vindt plaats vanaf vrijdag 4 november t/m zondag 6 november. Plaats: Volkshogeschool "Bergen" te Bergen (Noord-Holland). Het programma ziet er als volgt uit: - vrijdag (vanaf 18.00 uur): eerste kennismaking; bespreking van het programma, waarbij ver schillende spelsituaties aan de or de komen. - zaterdag: in groepjes werken aan een miniproduktie. - zondag (tot 17.00 uur): mi niproduktie verder uitwerken; ten tonele brengen van deze pro- duktie; evaluatie. De kosten zullen ongeveer 50,per persoon bedragen (inklusief maaltijden). De reis kosten worden vergoed. Voor meer informatie en/of aan melding voor dit weekend kun je kontakt opnemen met: Henk Te gels (beroepskracht P.J.Z.), tel.: 01680-27921 of met de P.J.G.N. in Utrecht, tel.: 030-730830. De aanmelding moet geschieden voor 1 oktober a.s. In het Schuttershof op nummer 17 is het eerste regionale Borstonderzoekcen trum gevestigd. Door onderzoek kan borstkanker bij vrouwen in een zeer vroeg sta dium worden opgespoord, waardoor heel wat vrouwen het leven ge red kan worden. Het is zelfs zo dat er beduidend meer sterfgevallen optreden door (het te laat ontdekken van) borstkanker, dan door baarmoederhalskanker. Het is goed dat het onderzoek naar baar moederhalskanker bestaat en daardoor ook het leven van vrouwen spaart, alhoewel de vrouwenorganisaties zich steeds opnieuw enorm moeten inspannen om dit volksonderzoek door te laten gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20