Impasse Topvoetbalier gaat kaas promoten vanuit de Z.L.M. gezien >D zuidelijke landbouw maatschappij BTW en WIR Kansen "Wellicht tweeprijzensysteem voor melk" Geen wonderolie m VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 76e JAARGANG NO. 3942 land- en tuinbouwblad Ruud Gul lit, sterspeler van AC Milan en aanvoerder van het Nederlands elftal, heeft een promotiekontrakt getekend met de producent van Fricotal-kaas, een gatenkaas van het Maasdammer-type. In Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Italië zal gedurende de kontraktperiode de afbeelding van Gullit op alle verpakkingen en reklamematerialen van deze kaas worden gebruikt. Ter gelegenheid van de ondertekening droeg Gullit in origineel kaasdragerskostuum een kaasberrie langs een symbolische grenspost. De letterlijke betekenis van dit Franse woord is "dood lopende straat". In figuurlijke zin wordt het gebruikt voor een "moeilijke positie waaruit men zichzelf niet redden kan". De laatste maanden en weken bereiken ons in toenemende mate signalen dat veel - te veel! - zuidwestelijke akkerbouwers geen uitweg meer kun nen of willen vinden om uit de impasse te geraken. Dat er met name in de Nederlandse akkerbouw - in z'n algemeenheid gezien - wel degelijk sprake is van een moedeloos makende situatie, is klaar en duidelijk. We hebben het hier meermalen en in alle toonaarden verwoord. Het is dan ook daarom dat wij, vanuit onze voorlaatste en laatste hoofdbestuursvergadering, wederom indrin gende oproepen hebben doen uitgaan naar Landbouw schap, overheid en politiek: Een oproep om direct wer kende daadwerkelijke inkomenscompensatie voor de veel te ver doorschietende EG-prijsverlagingen, mid dels een - tijdelijke - aanmerkelijke verhoging van het BTW-forfait (analoog aan Duitsland). En een oproep om het halfslachtige gesjoemel en de pseudo invulling van het zogenaamde akkerbouwaktieplan om te bui gen in een substantiële investerings-premieregeling (analoog aan de WIR). Het lijkt^vechten tegen de bierkaai. Ruding komt im mers met voorstellen tot verlaging van het landbouw BTW-forfait en vragen om herinvoering van een soort WIR-instrument zal door de huidige beleidsma kers hoogstwaarschijnlijk opgevat worden als vloeken in de kerk. Toch zijn wij (alles overziende en enkele er varingen rijker en illusies armer geworden) ervan over tuigd dat het voor de volle 100% gerechtvaardigd is onze aandacht op deze wensen (eisen) te concentre ren. Immers het BTW-instrument biedt inkomenssoê- laas zonder aanzien des persoons; sociale selectie is onnodig. En een breedwerkende investeringspremie zal juist diegenen die willen ondernemen, en risico wil len dragen om zich aan te passen, extra steun geven. Er hoeft geen enkele (met meetlatten be- en veroordelende-) ambtenaar aan te pas te komen! Van uit de ZLM zullen wij de komende weken één en ander andermaal indringend aan de orde stellen in een speci aal te organiseren nationaal akkerbouwoverleg en in de geplande uitgebreide bijeenkomst van de 3 Centrale Landbouw Organisaties eind deze maand. Mogen wij gemakshalve gaan zitten wachten op posi tieve landbouwpolitieke beslissingen betreffende onze collectieve eisen? En moeten wij, als het vechten te gen de bierkaai blijft voortduren, het touwtje in de boot en de handdoek in de ring gooien? Is het persé nodig dat door téveel akkerbouwers bedrijfsbeëindiging, nu of op termijn, overwogen wordt? Zijn er alleen maar onmogelijkheden en blijven er geen kansen over? Vier maal "nee" luidt het antwoord! Het zuidwestelijk klei gebied heeft qua plantenteelt nog wel degelijk potentie om de concurrentie binnen Nederland en binnen Euro pa aan te durven; ook op onze (internationaal gezien) kleinschalige bedrijven. Kansen zijn er nog wel degelijk voor diegenen met name, die welbewust boer willen blijven, en de handdoek niet in de ring wensen te gooi en. Voor diegenen die met durf, risico, ondernemings geest en vakkennis zich aan willen passen middels nieuwe teelt- en afzetmogelijkheden. "Makkelijk ge zegd, maarhoor ik u zeggen! Toch zijn we in on ze zienswijze recent nog eens gesterkt door de conclu sies in een notitie die op speciaal verzoek van het da gelijks bestuur samengesteld is door vier "wijze man nen", die ieder op eigen wijze hun sporen verdiend en achtergelaten hebben in en voor de land- en tuinbouw in ons werkgebied. We zullen dan ook de nuchtere Minister Braks tot Landbouwschap: Er komt een studie naar versoepeling en mogelijk af schaffing van het quoteringssysteem voor de zuivel. Het Landbouwschap heeft dit woensdag met minister Braks afgesproken. In de studie zal onder meer worden geke ken naar de mogelijkheid van een tweeprijzensysteem; voor een klein deel van de teveel geproduceerde melk zou een lagere superheffing kunnen gaan gelden. Bij de studie, die op korte termijn zijn beslag moet krij gen, zal verder het eventueel leasen van melkquota wor den betrokken en de mogelijkheid om de melkproducen ten via een hogere medeverantwoordelijkheidsheffing mee te laten betalen aan de export van zuivelprodukten naar landen buiten de EG. Minister Braks ziet op het ogenblik nog geen mogelijkhe den voor het vergroten van het Europese melkquotum. Voor de afzet van zuivelprodukten zijn nog erg veel sub sidies nodig, zo stelde hij. Op verzoek van het Landbouwschap gaat minister Braks ook onderzoeken of jonge boeren die via een pachtover eenkomst het melkveehouderijbedrijf van hun ouders overnemen alsnog in aanmerking kunnen komen voor een extra quotum op grond van de zogenaamde BOSO- regeling. De bewindsman wil dan wel oneigenlijk ge bruik uitsluitend door een "langdurige en formele" pachtovereenkomst te eisen. Minister Braks komt op korte termijn met een plan voor de bestemming van de ruim 300 miljoen gulden die nog over is van de opkoopregeling. Volgens de Europese re gels moet het geld worden uitgekeerd aan de melkvee houders. De minister wil echter ook onderzoeken of een structurele bestemming tot de mogelijkheden behoort. Voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap wil dat minister Braks terugkomt op zijn besluit om de over- of onderschrijfing van het vetgehalte bij de vereve ning te betrekken. WIR/BTW Het Landbouwschap heeft er opnieuw voor gepleit om boeren en tuinders beter te compenseren voor het ver dwijnen van de wir en de aanpassingen van de btw. Vol gens minister Braks heeft de hele wir/btw operatie de landbouw voldoende voordelen opgeleverd. Doornbo's rekende de bewindsman echter voor dat de land- en tuin bouw er honderden miljoenen guldens bij is ingeschoten. Minister Braks komt volgende week met een nieuw mest- verplaatsingsbesluit. Hij streeft er naar de mestverplaat- sing met ingang van het volgende jaar mogelijk te ma ken. Desgevraagd deelde de bewindsman mee dat de EG het maximale vochtigheidsgehalte voor de granen in de noordelijke landen heeft vastgesteld op 15,5 procent. aanbevelingen die de heren Geuze, VanderHave, He ringa en Silvis op basis van hun onschatbare ervaringen rapporteerden als belangrijke bouwstenen gebruiken voor (wat we met een duur woord noemen) de beleids visie die het ZLM-bestuur voornemens is in de oktober vergadering aan de ledenraad te presenteren. Die beleidsvisie zal geen eenduidige recepten en/of wonderolie kunnen bieden. De hoofddoelstelling van het akkerbouwdeel daarin zal zijn om samen nieuwe moed en inspiratie te vinden in een te bepalen strategie voor stimulering en coördinatie van nieuwe mogelijk heden in de plantenteelt- en afzet. Moed en inspiratie om te voorkomen dat te veel "buurmannen" over en weer (in de hoop op bedrijfsvergroting!) op de andere buurmannen gaan zitten wachten tot ze er mee ophou den. Moed en inspiratie ook opdat de volgende genera tie tezijnertijd niet tegen ons hoeft te zeggen: "Als ze de crisis niet willens en wetens over zich hadden laten komen, dan hadden wij wellicht ook tot de blijvers kunnen horen". Daarom beschouwt de ZLM het als haar uitdrukkelijke taak om nieuwe wegen te helpen vinden. Jongstleden dinsdag is door het samenwerkingsverband van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties officieel groen licht gegeven en geld beschikbaar gesteld voor een stich ting "Stimulering Plantaardige Produktie", zodat een betere en efficiëntere coördinatie van nieuwe initiatie ven in produktie en afzet in ons werkgebied geëffectu eerd kan worden. Een eerste stap op een weliswaar moeilijke en onzekere, doch ook uitdagende weg om samen uit de impasse te geraken. van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1