Prof.dr.ir. M. Tielen: We moeten met varkensziekten leren leven Grasland centraal op matig bezochte open dagen Voorlopige leverbotvoorspelling voor najaar en winter 1988-1989 Weer eksport vers varkensvlees naar Engeland Goede internationale kontakten Zeeuwse trekpaardenhouders Bedrijven met varkens Verschillen in technische resultaten kunnen in belangrijke mate wor- den verklaard door verschillen in gezondheid van de dieren. Van be lang daarom is ziekteverwekkers buiten de deur te houden en voor zover toch aanwezig, het te onderdrukken. Volgens prof.dr.ir. Mar tin Tielen moeten we namelijk met varkensziekten leren leven. In gebieden met een grote varkens dichtheid hebben ziekten als 'snuf fel', 'Parvo', Aujeszky, eenzijdige longontsteking en allerlei vormen van griep en diarree zich als het ware genesteld. Op heel veel bedrijven zijn hiervan en van vele andere ziek ten sluimerend kiemen aanwezig. Zolang de infektiedruk niet al te groot wordt en de varkens - hetzij van nature, hetzij door vaccinatie - voldoende weerstand hebben, treedt er geen uitbraak op. Zodra dit even wicht wordt verstoord, echter wel. staat waarover de buikwagen het voer moet brengen, de loonwerker de mest moet ophalen en het trans portbedrijf de varkens komt laden. Maak voor degenen die persé bij het bedrijf moeten zijn, een hygië- nesluis. Behalve vermijding van ziekte- insleep is het van belang er voor te zorgen dat de varkens een zo goed mogelijke weerstand tegen ziekten hebben. Dit kan alleen door ze te houden in een schone, deugdelijke en komfortabele stal, waarin het kli maat goed beheerst kan worden. Uitvoering stal Als zodanig zijn stallen met kleine afdelingen, indirekte luchtinlaat, mechanische ventilatie en slechts ge deeltelijk roostervloer het meest ge schikt. Kleine afdelingen zijn nood zakelijk om konsekwent all in - all out te kunnen toepassen, alsmede de daarbij behorende grondige reini ging en ontsmetting van de hokken. Dit betekent dat zo'n afdeling regel matig volledig leeg komt en vervol gens goed kan worden gereinigd en Prof.dr.ir. M. Tielen ontsmet. Op die manier wordt de in- fektieketen telkens verbroken. De heer Tielen geeft toe dat dergelij ke stallen duurder zijn dan stallen met een andere uitvoering en natuur lijke ventilatie. 'Het voordeel van een goed uitgevoerde, mechanisch geventileerde stal zit hem vooral in het gemak voor de boer. De invloed van buitentemperatuur en wind kun nen vrijwel volledig worden uitge schakeld'. De heer Tielen noemt ver volgens een drietal perioden waarin varkens het meest gevoelig zijn voor ziekten. Deze liggen bij de geboorte, rond het spenen en bij verplaatsen. 'Telkens wanneer de dieren met een nieuwe situatie te maken krijgen, neemt de stress (spanning in het li chaam, red.) toe, maar vermindert de weerstand tegen ziekten. Vandaar dat we in deze perioden ekstra moe ten zorgen voor een lage infek tiedruk'. Fokkerij Mede om deze redenen ziet Tielen liever geen kraamafdelingen met een groter aantal hokken dan het aantal zeugen dat binnen een week werpt. Zodoende kan men de biggen met weinig verschil in leeftijd bij elkaar houden. Ook dit helpt ziekten voor komen. Op fok- en vermeerderings- bedrijven wint overigens steeds meer het inzicht dat het beter is om de big gen na het spenen tot een leeftijd van tien weken in het kraamhok te laten liggen. De hogere investering die hiervoor nodig is, wordt namelijk op den duur beslist goed gemaakt in de vorm van betere gezondheid, betere technische resultaten en minder werk, aldus Tielen. Essentieel is en blijft echter de hygië ne. 'Funest is het als biggen worden geboren in een omgeving die niet is gereinigd en ontsmet'. Mesterij Voor het mesten van varkens gelden volgens Tielen soortgelijke aanbeve lingen. De stallen worden ingedeeld in (voor maksimaal 100 mestvar- kens) afdelingen. Voordeel hiervan is wederom dat er steeds biggen van één of van slechts enkele fokkers kunnen worden ingelegd. Konse kwent toepassen van all in - all out beperkt namelijk ook in de mesterij insleep van ziekten en stress. Boven dien komt op deze manier de afde ling van tijd tot tijd laag en kunnen alle hokken gelijktijdig worden schoongemaakt en ontsmet. Een analyse van 888 varkensmestbedrij- ven in Noord-Brabant heeft duide lijk aangetoond dat het all in - all out-systeem duidelijk betere techni sche resultaten geeft. Wat de uitvoering van de stallen be treft geeft de heer Tielen ook voor de mesterij de voorkeur aan centrale gang, indirekte luchtinlaat en me chanische ventilatie. Halfrooster- vloer geeft in de regel gunstiger re sultaten dan volledig rooster en is beter voor het welzijn van de var kens. Wat dit laatste betreft: langdu rig zieke dieren moeten uit de koppel worden verwijderd en in een afzon derlijke, liefst verwarmde, ruimte te worden gehuisvest en verzorgd. Herman van den Hengel De heer Tielen is hoogleraar huis vesting en verzorging landbouwhuis dieren aan de Universiteit van Utrecht. Dit ambt kombineert hij met een funktie als adjunkt- direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant te Boxtel. Insleep ziekten De uitvoering van de stal en het stal- klimaat spelen hierin een belangrijke rol. Daarnaast moet de varkenshou der zorgen dat geen insleep van ziek ten plaatsvindt. Voorzie daarom de ventilatie-openingen van gaas tegen vogels. Houd stallen en erf netjes. Maak een goede erfverharding. Laat niemand zomaar tot het bedrijf toe. Plaats om het bedrijfsgedeelte een deugdelijke omheining. Zorg voor een afsluitbaar hek. Plaats de om heining zó dat een 'vuile weg' ont De demonstratie van de grashoogtemeter was een van de pu bliekstrekkers tijdens de open dagen van het regionaal onderzoekcen trum voor de rundveehouderij Cranendonck in het Oostbrabantse Soerendonk. Dit handige hulpmiddel voor het meten van de gras hoogte trok veel bekijks. Met dit apparaat, dat al enkele jaren op de markt verkrijgbaar is, beschikt de boer over een betrouwbare indika- tie, met behulp waarvan hij het moment kan bepalen waarop zijn gras ingeschaard of gemaaid kan worden, dan wel het vee aan zijn weidegang kan beginnen. Het apparaat alleen bleek overigens niet aansprekend genoeg om rund veehouderij in groten getale naar Soerendonk te trekken. Bedrijfslei der Romme sprak dan ook, met na me wat betreft de eerste dag, over een zeer matige opkomst. 'Andere jaren hebben we hier al gauw meer dan duizend bezoekers. Dit jaar wa ren dat er hooguit 800', aldus Rom me, die niet zo gauw kon aangeven waar de tegenvallende drukte aan kon worden toegeschreven. Wel klaagde hij over de geringe aandacht in de pers vooraf voor de open dagen. Op tientallen naast elkaar aangeleg de grasveldjes konden de bezoekers de (vaak kleine) verschillen tussen de diverse grassoorten waarnemen. De voor- en nadelen van met name Te- traploid Engels raaigras en Diploid gras werden naast elkaar gezet. Het Tetraploid kent als voordelen forse re spruiten, breder en donkerder blad, een iets hoger suikergehalte en daardoor smakelijker, en een betere resistentie tegen kroonroest. Nade len: opener zoden, een lager ds- gehalte, minder standvastig, een kleiner herstellingsvermogen en 15 tot 20 kg per ha mr zaad nodig. Hoewel op proefboerderij Cranen donck een iets hogere opname van „Tetraploid werd gekonstateerd, kon den toch geen noemenswaardige ver schillen worden vastgesteld in de melkproduktie en de vet- en eiwitge haltes. Bedrijfsleider Romme is dan ook zeer voorzichtig met konklusies: 'De boer moet de rassenkeuze zelf maken. Hij heeft daarvoor rassen- lijsten tot zijn beschikking. Van be lang is in ieder geval een goede re sistentie tegen ziekten. Bij sommige rassen wordt door roestaantasting de smakelijkheid in de herfst een stuk minder'. Vrijdag 16 september 1988 Zuren bijten beton uit Na een jaar of zes praktijk is op Cra nendonck goed te zien hoe beton zich houdt onder invloed van de agressieve zuren die zich vooral in mais bevinden. De helft van de be tonnen vloer, waar niets aan gedaan is, begint al duidelijke tekenen van aantasting te vertonen. De andere helft wordt ieder jaar met zwarte si- lolak (1 kg per 2 a 4 m2) ingesmeerd en blijkt veel beter tegen de ingekuil de snijmais bestand. Behalve met silolak kunnen vloeren en wanden van sleufsilo's ook met kunststoffen worden beschermd of (de vloeren) in asfalt worden uitge voerd. Met name voor de toepassing van asfalt in de agrarische sektor maakt het bedrijfsleven zich mo menteel sterk. Koeien hele jaar binnen Het regionaal onderzoekcentrum in Soerendonk is vorig jaar een proef begonnen met een voederprogram ma voor koeien - melkvee en jongvee - met uitsluitend snijmais. Deze die ren blijven het gehele jaar door op stal. De melkgift van deze groep wordt vergeleken met die van koeien die een normale weidegang maken en alleen in de winter met mais wor den bijgevoerd. Een tussentijdse ba lans (zomer '88) heeft kleine ver schillen te zien gegeven in melkgift, vet- en eiwitgehalte, waarbij de 'maiskoeien' licht in het voordeel zijn. Bedrijfsleider Romme vindt het echter nog veel te vroeg om al een definitief oordeel te vellen. Daar voor is een veel langere onder zoekstijd nodig. De vorig jaar geopende luifelstal voor jongvee voldoet goed. Romme: 'Het jongvee gedijt goed met een in tensieve luchtverversing, zoals die alleen in een open stal mogelijk is. De ziektekiemen worden sterk ver dund. De koude blijkt geen pro bleem te zijn voor de dieren. Bij vorst zorgt een rondpompje voor circulatie van het drinkwater, waar door het niet bevriest'. H. de Bot Het Verenigd Koninkrijk heeft niet langer bezwaar tegen de invoer van vers varkensvlees uit Nederland, vooropgezet dat de garantie gegeven wordt dat het vlees uitsluitend af komstig is uit gebieden en bedrijven die de status officieel varkenspest- vrij hebben. Nederland heeft mo menteel deze status, zij het dan for meel het besluit voor de provincie Limburg nog niet is genomen. Niettemin beschouwen de Britse au toriteiten geheel Nederland toch als varkenspest-vrij gebied. Een offi ciéél besluit van de Raad kan elk ogenblik afkomen. Bedrijven die de afzet naar Groot-Brittannië ter hand willen nemen kunnen kontakt opne men met de Rijksdienst voor de Keu ring van Vee en Vlees (RVV) die ver antwoordelijk is voor de afgifte van de benodigde certifikaten. De bedrijven zullen tegenover de RVV moeten aantonen, dat zij geen In de herfst en winter van 1987/1988 is er sprake geweest van een ernstige leverbotinfektie. Dit werd bevestigd door onderzoek op de Gezondheids diensten van faeces, bloed, kadavers en de verzamelde slachthuisgege- vens. De wintermaanden waren nat en zacht. Dit waren ideale omstan digheden voor het overleven van zo wel de leverbotinfekties op het gras als de infekties in de slak. De maan den april, mei en juni waren droog. Echter juli was veel natter dan nor maal. Tot begin juni hebben de die ren op het gras overwinterde lever botinfekties kunnen opnemen. De omvang hiervan zal over het alge meen gering zijn geweest. Dit wordt bevestigd door bloedonderzoek, sek- ties en slachthuisgegevens. Het veldonderzoek geeft aan dat er ongeveer evenveel slakken in de greppels voorkomen als het vorige jaar. Dit betekent dat wanneer het de komende maanden vochtig blijft, rekening gehouden moet worden met een aanzienlijke leverbotinfektie in de komende herfst. Advies De werkgroep "leverbotprognose" komt daarom tot het volgende ad vies. "Op bedrijven waar in de afge lopen herfst en winter leverbot is ge konstateerd, moeten schapen vanaf eind september worden behandeld met leverbotmiddelen die jonge le ver botstadia doden. Zolang de scha pen op leverbotgevoelige percelen lopen, moet men ze om de zes a acht weken behandelen tegen leverbot. Jongvee en niet lacterende runderen kan men met jonge leverbotstadia dodende middelen behandelen na het opstallen. Zes tot acht weken na het opstallen kunnen de lacterende runderen tegen leverbot worden be handeld. Preventief dient men - zo mogelijk - het vee niet op natte, le ver botgevaar lij ke percelen te laten weiden. Bij twijfel over een bestaande lever botinfektie kunt u bij de Gezond heidsdienst voor Dieren van mini maal vijf runderen die één of twee weideperioden achter de rug hebben en/of van vijf lammeren bloed laten onderzoeken". dieren slachten die afkomstig zijn uit gebieden die niet officieel varkenspest-vrij zijn. Bij het slach ten van ingevoerde dieren is dat niet ondenkbaar. Tevens moet worden aangetoond dat geen vlees op de be drijven aanwezig is dat afkomstig is van dieren uit een niet varkenspest- vrij gebied of bedrijf. De status varkenspest-vrij betekent dat dan ook eksport naar Denemar ken mogelijk is. Bij het Konsulentschap voor Var kenshouderij in Rosmalen is ver schenen de publikatie: 'Bedrijven met varkens 1986'. Het rapport bevat de resultaten van de varkenshouderijbedrijven met De talrijke handelskontakten in ei gen land maar zeker ook in het bui tenland met name West-Duitsland die de afdeling Zeeland van 'Het Ne- derlandsche Trekpaard' in de loop der jaren heeft opgebouwd, laten zien dat het niet onopgemerkt blijft wat de Zeeuwse fokkers op zowel provinciaal als nationaal nivo heb ben bereikt. Dit stemt de vereniging temeer tot voldoening daar het aan tal fokkers dat aan keuringen deel neemt sinds 1980 aanmerkelijk is gestegen. Waren er in 1984 besprekingen gaande over de levering van Neder landse trekpaarden naar Tsjecho- Slowakije, sinds die tijd zijn door ere-voorzitter, de heer A.L.C. Brooijmans, in nauwe samenwer king met de heer Chr.A.C. Oomen, adviseur van de Koninklijke Vereni ging te Den Haag enkele transporten naar dat land verzorgd. Ook bestaan er goede kontakten met Oostenrijkse fokkers wat meermalen heeft geleid tot invoer van Haflingerpaarden, een ras waarvan de stamboekhou ding ook door de Koninklijke Vere niging 'Het Nederlandsche Trek paard' wordt verzorgd. een Technisch Ekonomische Admi nistratie. Vermeld zijn de ontwikke lingen van de resultaten over meer dere jaren en de belangrijkste ver schillen tussen bepaalde groepen be drijven. Dit jaar zijn tevens opgeno men de belangrijkste resultaten van een uitgebreide enquête naar de voe ding op zeugenhouderijbedrijven. Op basis van de enquêtegegevens worden adviezen gegeven voor de voeding van zeugen en van biggen. De publikatie is te bestellen door overmaking van ƒ10,op postreke ningnummer 2307221 ten name van Konsulentschap voor Varkenshou derij, Lunerkampweg 7, 5240 AB Rosmalen, onder vermelding van Rapport C 1.7. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15