Wintertarwe nummer I Bakwaardig en goed wintervast Wintertarwe nummer 1 Proefstieren leveren kampioen en reserve-kampioen bij de jonge koeien Z€LD€R Matige belangstelling op matte 26e Hozubra Obelisk wintertarwe is een begrip. Meer dan de helft van het wintertarwe-areaal was dit jaar Obelisk. Ook nu bewees Obelisk weer z'n betrouwbaarheid. Goed wintervast, gezond en mooi op tijd rijp. Dat alles resulteert in een enorm opbrengstvermogen. Wat zijn weerga niet kent. Obelisk is bakwaardig en komt dus in aanmerking voor de certifikaatregeling baktarwe. Obelisk biedt u geweldige mogelijkheden: enorme opbrengsten, bakwaardig en goed wintervast. Zaai Obelisk en u kiest voor zekerheid en inkomen. De Rassenlijst bevestigt dat. Mais voor zomerstalvoedermg behandelen tegen broei Landbouwschap: Nieuwe referentiedatum nodig voor jongvee-opfokkers De 26ste Hozubra rundveefokdag in de Utrechtse veemarkthallen werd gekenmerkt door een matige belangstelling en een opval lende matheid. Dit laatste gold niet alleen voor het eerste deel van_ het programma, de individuele keuring en de show van zeven doch- tergroepen, maar vooral ook voor de elite-veiling tijdens het middag programma. Evenals bij vele andere regionale keuringen, bleek ook op deze gezamenlijke zwartbont-keuring voor Zuid- en Noord- Holland, Zeeland, Utrecht en Noord-Brabant, dat de Nederlandse Rundvee Manifestatie - die in dezelfde Utrechtse veemarkthallen in juni een groot sukses was - een negatieve uitstraling heeft op de deelne mers en de bezoekers van de provinciale aktiviteiten. Een mening die door de organisatie van de Hozubra werd gedeeld. 'Men is na de geslaagde NRM nu schijnbaar wat keuringsmoe', was een van de reakties. Waren er vorig jaar nog ruim 4.500 bezoekers, nu kon de drieduizend niet worden gehaald. Ook het aantal geselekteerde koei en voor de individuele rubrieken was gedaald: van 179 in het voor gaande jaar naar 157 nu. Bovendien waren - evenals op de PGF in Groningen - de blaarkoppen dit jaar niet present en bleven de be- drijfskollekties eveneens thuis. Feikje's 29 Valiant ET en Janna's Nehls en vier wat minder bekende stieren: Renovist S 11, Meadolake Adventurer, Hy-Vue Jamie en Tops Very Handsome. Nieuw waren de dochters van de Fries Hollandse stier Woudhoeve 670. De organisatie van de Hozubra bewandelde hiermee de juiste weg, maar had de pech dat de aktuele top op dit moment weinig nieuws te bieden heeft. Alle zeven gedemonstreerde stieren lijken zeker op dit moment niet door te zetten naar de absolute Nederlandse top. De één ontbreekt het aan kwaliteit in zijn eksterieurvererving, de ander moet in produktie beter skoren. Voor het grote publiek misten deze stieren echter de aantrekkingskracht om massaal de show te bezoeken. De organisatie van de afgeslankte Hozubra fokveekeuring had bij de keuze van de te presenteren dochter- groepen besloten om geen dochters van veelgebruikte en bekende fokstieren te laten zien. Amos, Scot- ty en andere bekenden hadden hun kans gehad op de NRM, waardoor de weg nu vrij was voor een aantal minder bekende stieren. De de monstratie bestond uit dochtergroe- pen van de twee nieuwe proefstieren Proefstieren Bij de jonge koeien werden beide ti tels terecht door twee dochters van proefstieren gewonnen. De kampi oenstitel was voor een dochter van de stier Tops Very Handsome uit een Sleepy RJ Kennedy-moeder: Betje 137 van Th. Peeters uit Schijf. Voor deze Noordbrabantse stal betekende dit de tweede titel. Zij werd echter op de hielen gezeten door de beken de Sijsje 564 (716 F Rocket C x Vali ant) van George Luyten uit Etten- Leur. De laatste heeft misschien een iets beter en vaster aangehecht uier, maar moet qua type en formaat wel iets toegeven op Betje 137, die ook makkelijker stapt dan de 'F-16'- dochter. Het publiek had eveneens weinig verschil tussen de twee vaar zen: Betje kreeg 119 stemmen en Sijsje had 96 medestanders. De bei de jonge koeien eindigden hiermee in de totale publieksrangorde op de vijfde en zesde plaats. Teleurstellende veiling De vierde elite-veiling van de HHH- vereniging stelde erg teleur. De prij zen vielen tegen. Dit gold niet alleen voor de dieren, die door de leden van HHH-verenig waren ingebracht, maar ook voor de vijf door het KI- blok Noord-West ingebrachte Delta- koekalveren. Deze laatste vijf bleven op een gemiddelde prijs van 7.400 gulden hangen. De top tien van deze veiling is hieronder vermeld. Top tien van Utrecht 1. Skalsumer Fortuna 2 (Merit x P. Astronaut: drachtig van B. Astro Jet, met 10 embryo's van Ned Boy). Verko per Minne Blanksma uit Schalsum. Ko Obelisk ÖbeÜsk Gekweekt in samenwerking met 7 samenwerking Landbouwbureau Wiersum. kweekbedrijf en zaadhandel Zeider bv postbus 26,6590 AA Gennep tel 08851-18144 14 per Oskam uit Polsbroek: ƒ12.200,—. 2. Holim Jessica (Bell Jesse x Valiant). Verkoper Theo Griffioen uit Nieuw- Roden en Harm Ydema uit Marssum. Koper Jos Blom van Coveco voor eksport naar Italië: ƒ10.000, 3. Batenburg Ginster 816 (Rotate x Bell). Verkoper Joop Aalberts uit Giethoorn. Koper Jos Blom van Coveco voor eksport naar Italië: ƒ9.800,—. 4. Skalsumer Pietje 258 ET (Valiant x Sheik: drachtig van Secret). Verkoper Minne Blanksma. Koper J. Nyzingh uit Assendelft: ƒ9.600, 5. Delta Renswouda ET (Chief Mark x Bell). Verkoper KI Noord-West. Koper firma J.C. van der Hulst uit Zuid- Schermer: ƒ9.200, 6. Hol-Stiens GI 2007 ET (Ned Boy x Va liant: drachtig van Cleitus). Verkoper Boyen de Boer uit Stiens. Koper L. de Jong uit Beusichem: ƒ9.000,—. 7. Skalsumer Pietje 284 ET (Bell x Sheik). Verkoper Minne Blanksma. Ko per W. Meppelink uit Dalen: ƒ8.800, 8. Modistin 4 (Marathon x Sheik: drach tig van Secret). Verkoper Wybren Stel wagen uit Franeker. Koper Jan Schep uit Bergambacht: ƒ8.400,—. 9. Havep Betsi Boy (Ned Boy x Valiant). Verkoper Van Puyenbroek BV uit Hilva- renbeek. Koper T. Hendriks uit Diessen: ƒ8.200,—. 10. Burke 2 (Royalty x Chairman). Ver koper Van Puyenbroek BV. Koper No- bra uit Gilze: ƒ8.000,—. Batenburg Janna 418 (Valiant x Apa che). Verkoper CBU-syndikaat uit Utrecht. Koper Oskam uit Polsbroek: ƒ8.000,—. Gryphus Jet 178 ET (Secret x Pilot). Ver koper Theo Griffioen. Koper Paul de Saeg uit Tisselt (België): ƒ8.000, Binnenkort begint de maisoogst. Een toenemend aantal kuilen zal volgend jaar zomer opgevoerd wor den. Voor melkvee dat 's nachts wordt binnen gehouden is mais pri ma voer. Het probleem is dat de voersnelheid van dergelijke kuilen zo laag is, dat er broei en schimmel vorming optreedt. Dit was met name afgelopen zomer een probleem. Door deze kuilen te behandelen met een konserve- ringsmiddel worden broei en schim melvorming duidelijk geremd. Al dus de nieuwe folder "Toplaagbe handeling van maiskuilen" van Ba- renbrug. Hierin staat beschreven hoe met het middel Topfarm broei in maiskuilèn voorkomen kan wor den. Topform is een konserve- ringsmiddel op basis van propion- zuur en is bij uitstek voor de behan deling van maiskuilen bedoelt. De folder "Toplaagbehandeling van maiskuilen" is gratis verkrijgbaar bij Barenbrug Holland bv, Stati onsstraat 40, 6678 AC Oosterhout. Tel.: 08818-1545. Het mestquotum voor jongvee- opfokkers zou moeten worden afge leid van het aantal dieren dat in 1984 op de bedrijven aanwezig was. Deze wens van de vereniging van jongvee- opfokkers wordt door het Land bouwschap in een brief aan het minis terie van landbouw ondersteund. Onlangs heeft de minister voor gesteld om op grond van de veebe zetting in 1986 jongvee-opfokkers een mestquotum toe te kennen. Dit jaartal heeft ook voor andere vee houders gegolden als referen tiedatum. De brief van het Landbouwschap is een reaktie op het ontwerp-besluit van het ministerie waarin jongvee- opfokkers alsnog een quotum krij gen toebedeeld. Met die toekenning is het schap het eens. Diverse keren heeft het hierop bij de minister aan gedrongen. Het jaar J986 geeft ech ter geen goed beeld van de gebruike lijke bezetting op een jongveebe- drijf. Door de superheffing hadden de fokkers aanzienlijk minder aan bod dan twee jaar daarvoor, aldus het Landbouwschap. Vrijdag 16 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14