Geld om van te leren Animo voor bijenhouden loopt langzaam terug Verschuiving van meerval naar palingteelt goede Is een goede boer automatisch ook een ondernemer? Kursus Training Vaardigheid agrarische ondernemers Zuur-neutraliserend vermogen van zandgronden binnen enkele decennia uitgeput Wanneer de kinderen van de basis school af zijn en naar het vervolg onderwijs gaan, breekt er voor het gezin een dure periode aan. Geluk kig heeft de overheid een paar rege lingen voor een financiële tegemoet koming voor gezinnen met een laag inkomen. Zo zijn er twee vormen van studiefi nanciering namelijk: 1. De Tegemoetkoming Studie kosten. Deze geldt voor scholieren en studenten vanaf de basisschool tot en met 17 jaar. 2. Studiefinanciering 18 Deze geldt voor scholieren en studenten van 18 jaar tot 30 jaar. Bij de eerste vorm zijn voor het studiejaar 1988/1989 geen veranderingen te verwachten. Maar de Wet Studiefi nanciering 18+ is de laatste tijd steeds in het nieuws. In dit artikel vertel ik hoe de stand van zaken nu op dit moment (september 1988) voor het studiejaar 1988/1989 is. Verder raad ik u aan om de nieuwsmedia goed te volgen over de veranderingen die nog zullen komen en wanneer die ingevoerd worden. De Wet Studiefinanciering 18 Sinds de invoering van de Wet Stu diefinanciering 18+ per 1 oktober 1986 is het erg onrustig aan dit front. Er hebben zich veel meer stu denten voor een financiering aange meld dan dat men verwachtte, wat tot gevolg had dat de begroting met zo'n 234 miljoen overschreden werd. Er wordt nu aan alle kanten gesleu teld aan het stelsel om te bezuinigen. Er verschijnen allerlei berichten: er komt een nieuw stelsel met een aan vullende financiering bij banken; reiskosten worden afgeschaft, in plaats daarvan krijgt de student een openbaar vervoerkaart; de leeftijds grens wordt verlaagd. Het wordt al lemaal erg ondoorzichtig, wat is een voorstel en wat is al aangenomen. Op dit moment zijn het allemaal nog voorstellen. Hoogstwaarschijnlijk krijgen alle studenten per september 1989 een openbaar vervoerkaart en 'Het aantal imkers loopt terug, niet dramatisch, maar de animo voor bijenhouden is minder. De varroamijt vraagt een andere ma nier van imkeren en hierdoor ha ken juist oudere bijenhouders af. Zij zijn niet gewend aan het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in hun volken'. Eenmaal op haar praatstoel geeft sekretaris J.M.A. Pos van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland een uitgebreide be schrijving van de bijenhouderij. Na een periode van bouwplanver nauwing en rationalisatie is het aan tal drachtplanten voor bijen sterk te ruggelopen. Gewassen als klaver, phacelia of serredelle worden nau welijks geteeld. Ook de chemische onkruidbestrijding heeft het aantal drachtplanten verminderd. 'Op dit moment is er voor bijen in de steden meer te halen dan op het platteland'. De terugloop van het aantal dracht planten veroorzaakt drachtloze pe rioden. Vooral de stuifmeelvoorzie- ning, noodzakelijk voor de opbouw van een sterk wintervolk, loopt ge vaar, zodat het verzwakt de winter in gaat en daardoor minder bestand is tegen ongunstige omstandigheden. Hele bijenvolken kunnen dan uit sterven. De laatste jaren groeit het besef dat de bij van groot ekonomisch belang is. Naar schatting vertegenwoordigt de bestuiving door bijen een waarde van ƒ40 - 45 miljoen. De waarde van het instandhouden van het milieu is niet in geld uit te drukken. Daarom heeft het Landbouwschap een kom missie drachtplanten ingesteld, en.de Vrijdag 16 september 1988 worden dan gekort op hun basisbeurs. Hoe hoog die korting is, is nog niet bekend. De regeling in het kort De studiefinanciering 18+ geldt voor scholieren en studenten van 18 jaar tot 30 jaar. De financiering gaat in op de 1ste van het kwartaal nadat men 18 jaar is geworden. (Dus word je 20 september 18 jaar dan kun je vanaf 1 oktober studiefinanciering krijgen). Wie een studietoelage krijgt, komt niet meer voor kinder bijslag in aanmerking. Waaruit bestaat de toelage De toelage bestaat uit een basisbeurs en een aanvullende financiering. De ze laatste kan weer bestaan uit een rentedragende lening en een aanvul lende beurs. De basisbeurs is voor iedereen. Deze is in de plaats gekomen van kinder bijslag. Voor thuiswonenden is de basisbeurs 266,48 en voor uitwo nenden 605,40 per maand. De ba sisbeurs kent toeslagen, b.v. reis kosten voor thuiswonenden. De ba sisbeurs en de eventuele toeslagen zijn een gift, die hoeft dus niet térug betaald te worden en deze is onaf hankelijk van het inkomen van de ouders. De aanvullende financiering is wel afhankelijk van het inkomen van de ouders. De rentedragende lening wordt na de studie rentedragend en moet in 15 jaar afgelost worden. Voorwaarden Leeftijd: de student moet 18 jaar of ouder zijn maar nog geen 30. Ben je een studie begonnen voor je 30ste en heb je je studie na je 30ste niet gestaakt dan mag je je studie afma ken met WSF 18 Nationaliteit: je moet de Nederland se nationaliteit hebben. Er zijn uit zonderingssituaties. Onderwijssoort: je moet als scholier of student ingeschreven staan bij een school of onderwijsinstelling die door de overheid, bekostigd wordt, aangewezen of erkend is. EG stelt gelden beschikbaar om de varroamijt te bestrijden. Van oudsher worden bijenvolken in gezet voor de bestuiving van gewas sen. Een nieuwe ontwikkeling is het inzetten van bijen bij de bestuiving van tomaten in kassen. Het arbeids intensieve trillen van tomaten kan gedeeltelijk door deze insekten over genomen worden. Overigens zijn bijen niet de enige insekten die bloe men bestuiven, ook hommels bestui ven bloemen, maar door hun afwij kende tong hebben ze andere dracht planten dan bijen. In België worden proeven genomen om hommels te houden, ze leven ook in volken, maar alleen de koningin overleeft de winter. Na de winter moet een hom melvolk dus weer helemaal opge- De ouderlijke bijdrage De basisbeurs staat los van het inko men van de ouders. Bij aanvullende financiering over kalenderjaar 1988 kijkt men naar het belastbaar inko men van de ouders over 1986. Af hankelijk van het belastbaar inko men en de tariefgroep van de inkom stenbelasting wordt bepaald of en zo ja welk bedrag ouders kunnen beta len aan de studiekosten van hun kind. Afhankelijk van dit bedrag wordt bepaald of een kind nog in aanmerking komt voor een aanvul lende beurs of een rentedragende lening. Eigen inkomsten Ook de eigen inkomsten van de stu dent hebben invloed op de studiefi nanciering. Als de student veel eigen inkomen heeft kan het zelfs dat er gekort wordt op de basisbeurs. De student mag per maand 203,35 2.440,20 per jaar) bij verdienen zonder dat er gekort wordt. Verdient de student meer dan dit vrijgelaten bedrag dan is van dit meerdere voor 25% vrijgesteld en wordt 75% ge kort. In eerste instantie wordt dit ge kort op de rentedragende lening, dan op de aanvullende beurs en tenslotte op de basisbeurs. Aanmelden Als de student 18 jaar wordt en hij/zij ontvangt al een tegemoetko ming in de studiekosten, dan krijgt hij/zij een aanmeldingsformulier thuisgezonden. Ben je als student nog onbekend bij de studiefinancie ring, dan vraag je ruim voor het be gin van het kwartaal waarin de stu diefinanciering voor jou start een toelage aan. Formulieren kun je krijgen op de postkantoren. In het bovenstaande wordt globaal aangegeven wat de WSF 18+ in houdt en aan welke voorwaarden u moet voldoen om hiervoor in aan merking te komen. Wilt u meer in formatie hebben over de WSF of de tegemoetkoming studiekosten dan kunt u het beste kontakt opnemen met een steunpunt studiefinancie ring 06-4991122 of bij de SEV in uw gebied. bouwd worden. Dit is bij bijen niet het geval. Wensen Hoewel al veel ten goede is veran derd - zoals bloeiende bermen - heeft mevrouw Pos nog wel enkele wen sen. Zij hoopt dat de braakregeling aanslaat en dat er dan groenbe- mesters die drachtplant voor bijen zijn, ingezaaid worden. Een ander punt is het spuittijdstip. Worden in droge perioden aardappels of bieten gespoten dan komen de bijen op het vocht af. Daarmee krijgen zij het middel binnen. In dergelijke perio den is het beter om 's avonds te spui ten, als de bijen binnen zijn, waar door ze niet in aanraking met de spuitvloeistof kunnen komen. G.J. v.d. Berg Er is een duidelijke afnemende inte resse voor kursussen over visteelt. Bovendien begint zich een duidelijke verschuiving in de belangstelling af te tekenen van de Afrikaanse meer val naar de oerhollandse paling. De MAS in Helmond heeft dit jaar een kursus visteelt, waarvoor 20 kur- sisten hebben ingeschreven. Ruim de helft daarvan wil vooral meer over het kweken van paling weten. Twee jaar geleden begon de Hel- mondse school met 47 deelnemers aan deze avondkursus, vorig jaar waren dat er 34 en dit jaar dus 'slechts' 20. Toch is het volgens di- rekteur Th. Coolen nog niet gedaan met de meervalkweek. 'De tak breidt zich inderdaad niet meer uit. Toch krijgen we hier kwekers die goed draaien en een groot deel van hun omzet uit het buitenland halen. Zij proberen hier hun kennis te ver- Ten gevolge van zure depositie ('zu re regen') gaat het aluminium in de bodem versneld in oplossing. Door dit proces kunnen vooral de zand gronden binnen enkele tientallen ja ren een belangrijk deel van hun zuur-neutraliserend vermogen ver liezen. De gevolgen zijn moeilijk te voorspellen, maar zijn hoogstwaar schijnlijk ingrijpend voor de vegeta tie. Dat zijn enkele konklusies van twee elkaar aanvullende promotie onderzoeken van ir. J. Mulder en ir. J.J.M. van Grinsven. Beiden pro moveren op 16 september op deze proefschriften aan de Landbouw universiteit. Opgelost aluminium tast planten wortels aan, ondermeer via verdrin ging van voor de plant belangrijke voedingsstoffen als magnesium en calcium. De plant kan ziek worden en uiteindelijk afsterven. 'In bosge bieden is dit probleem ekstra nij pend', stelt Mulder. 'Want een bos Heeft een kursus Training Onderne mers Vaardigheden (T.O.V.) nut? Als u de eerste vraag met ja beant woordt en de tweede met nee, dan kunt u zich met de rest van de in houd van dit blad bezighouden en hoeft u dit artikel niet verder te le zen. In alle andere gevallen zou ik u willen vragen door te lezen. Er wordt in Zeeland al enkele jaren een zogenaamde TOV-6-kursus gegeven. Voor wie is de kursus bedoeld, wat kunt u er van verwachten en wie ver zorgen de kursus? De kursus is bedoeld voor onderne mers in de agrarische sektor, voor mensen die een leidinggevende funk- tie bekleden in een bedrijf dat voor de agrarische sektor werkt en voor hen die in de agrarische sektor dienstverlenend bezig zijn en vaak zelfstandig werken. De kursus duurt zes dagen. Aan de orde kunnen onder andere komen oefeningen waarbij men leert zich zelf te presenteren, het stellen van gerichte vragen aan anderen, het presenteren van een produkt, het ge ven en ontvangen van informatie en het opstellen van oplossingswerkwij- zen voor bepaalde problemen die een agrarisch ondernemer tegen kan komen. De kursus wordt gekoördineerd door Agramanagement uit Emmel- oord, een instelling die op het ge bied van agrarisch ondernemen de nodige ervaring heeft. De kursuslei- groten'. De palingteelt is technisch een stuk moeilijker dan die van de meerval; als het lukt kan de paling echter een zeer lukratieve handel vormen. Coo len schrijft de groeiende belangstel ling voor de aal vooral aan dit gun stige vooruitzicht toe. Bijna al zijn kursisten zijn varkens- of melkveehouders, die met de vis- kweek een tweede inkomen denken te verdienen. Uitzonderingen op de ze regel zijn enkele akkerbouwers. Opvallend is dat de meesten een lan ge reistijd voor het volgen van de avondkursus over hebben. Geogra fisch komen de deelnemers uit ge heel Zuid-Nederland, van Zuid- Holland en Zeeland tot Limburg. Behalve op de MAS in Helmond worden in Nederland alleen visteelt- kursussen gegeven op agrarische scholen in Utrecht en Dokkum. werkt als een filter voor de zure neerslag. Zuur dat via gas of deeltjes in droge vorm neerslaat op de blade ren komt na een regenbui in geoxi deerde vorm op de grond terecht. Bosbodems krijgen zo een hogere zuurdosis te verwerken dan bijvoor beeld een open heivlakte. Daarom is de uitspoeling van aluminium in bossen het grootst. Opgelost alumi nium kan dan ook worden gezien als een mogelijke oorzaak van bossterfte. De enige oplossing voor deze proble matiek is het terugdringen van zure regen. Van Grinsven: 'Alleen reduk- tie van zure regen door vermindering van de uitstoot van ammoniak en zwavel kan verdere verzuring van de Nederlandse zandgronden voorko men. Uit ons model blijkt dat een halvering van de ammoniakuitstoot al binnen een jaar veertig procent verlaging van de aluminiumkonsen- traties in de bodemoplossing oplevert'. ding is in handen van MAS- docenten. Uiteraard is de inbreng van de kursisten zelf belangrijk. We hopen dat uw belangstelling is gewekt. De kursus start eind okto ber. U kunt inschrijven tot 1 oktober a.s. Voor meer informatie en/of een inschrijfformulier kunt u zich wen den tot de onderstaande adressen: R.M.A.S.-Goes, Ravelijn de Groene Jager 8, 4463 DJ Goes, 01100-27203. Kontakt-persoon: J.M.Q. Sommeijer, (tel. privé: 01194-825). Nieuw vroeg graszaadmengsel van Barenbrug Barenbrug Holland b.v. introdu ceert deze zomer 'Vroege weide', een nieuw vroeg weidemengsel, dat zeer geschikt is om langs natuurlijke weg groeitrappen aan te leggen. In het voorjaar geeft het mengsel nl. 7 a 10 dagen eerder gras dan andere BG- mengsels, aldus Barenbrug, die de melkveehouders adviseert twee tot vier percelen met 'Vroege weide' in te zaaien. De basis voor 'Vroege weide' is het supervroege ras Barylou. Dit is aan gevuld met timothee, Bariet diploid Engels raaigras en Gambit/Meltra- tetraploïd Engels raaigras. Het mengsel is volgens Barenbrug hoog- produktief, zeer standvastig en win- tervast. 'Vroege weide'-percelen kunnen al vanaf ca. 5 mei gemaaid worden, zodat er vroeg etgroen is. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11