De braakregeling voor het Zuid Westelijk zeekleigebied niet interessant! Ekstensivering van de landbouwproduk- tie niet onaantrekkelijk alternatief Laatste landarbeider op Kats met VUT Volgens modelstudie Wageningse projektgroep: Wanneer je gevraagd wordt de braakregeling op een rij te zetten, dan denk je bij je zelf, zeker als je al enige jaren mee loopt in het voorlichtingsvak, "Wie had dit ooit kunnen denken". Aan de vraag wat het betekent voor de individuele ondernemer wil ik proberen te voldoen. Wie kunnen meedoen? - Iedere landbouwer die nog geen 65 jaar is; - Iedere landbouwer die bereid is minimaal 20% van de oppervlakte beteeld met marktordeningsgewas sen, - granen, suikerbieten, vlas, graszaad, lucerne, erwten (geen kon- serven erwten) - uit de produktie te nemen. Vrije produkten zoals aard appelen en uien worden niet mee geteld. Voorbeeld: bedrijf 40 ha - bouwplan 8 ha aardappelen 4 ha bruine bonen 8 ha bieten x 4 ha uien 10 ha tarwe x 6 ha graszaad x 40 ha waarvan 24 ha marktorde ningsgewas x - Toestemming van de verpachter is vereist wanneer de 5 jarige periode van braaklegging langer duurt dan tot het einde van de lopende pachto vereenkomst; - De mei-inventarisatie 1987 wordt als referentiepunt gekozen. Wat zijn de voorwaarden? Men neemt de verplichting op zich: - de grond 5 jaar als bouwland uit de produktie te nemen aanvangende 1 jaar na de goedkeuring van de aanvraag; - de eerste 3 jaar mag men de ver plichting opzeggen maar men bindt zich in ieder geval voor 3 jaar; - de oppervlakte moet minimaal 1 ha zijn; - de grond mag ingezaaid worden met groenbemesters, dit zijn meng sels van grassen, mengsels van gras en klavers, bittere wikke, zandwik- ke, bittere lupinen, serradella blad- rammanas, gele mosterd, bladkool spurrie en afrikaantjes; - bij vruchtwisseling moet de groen- bemester aan het eind van het jaar worden onder geploegd; - chemische onkruidbestrijding mag worden toegepast voorzover toege staan volgens de bestrijdingsmidde lenwet; - voor de toepassing van dierlijke mest moet ontheffing worden ge vraagd. Wat wordt verstaan onder het uit produktie nemen van bouwland? Braakligging met mogelijkheid van vrucht wisseling. Bebossing. Gebruik voor niet agrarische doel einden (bijv. weide van rijpaarden). Hoe hoog is de vergoeding? 1.558 per ha uit te betalen aan het einde van het braakjaar. Wanneer je meer dan 30% van het bouwland uit produktie neemt moet je over een hoeveelheid van 20 ton geen medever antwoordelijkheidsheffing betalen. Dit is 1,432 per 100 kg. En als er een jaar is van extra medeverant woordelijkheidsheffing 2 x 1.432 2.864 per 100 kg. Bij een op brengst van 8.000 kg per ha is dit 2,864 x 8.000 kg is 229,13 over de eerste 2Vi ha in ons voorbeeld. Let wel: Als er minder dan 160 mil- 'Het is ons duidelijk dat ekstensi vering meer aandacht verdient dan het nu krijgt', zegt Peter Besselink van de projektgroep, die bestaat uit drie ekonomen, één socioloog en één plantenteler onder dagelijkse begeleiding van ir. G.A.A. Wossink van de vak groep Agrarische Bedrijfsekono- mie. De studenten zijn dan ook lichtelijk verbijsterd over de ma nier waarop beleidsmakers in Den Haag dit alternatief zonder meer terzijde schuiven. 'We heb ben gesprekken gehad, waarin bijvoorbeeld een kamerlid dood leuk zegt dat ekstensivering niet ter diskussie staat. Bovendien is men tegen kontingentering, dus moet de prijs maar omlaag. Dat is gunstig voor de eksport en de enige manier om op den duur een kans te maken met non- foodprodukten. Dat is zo onge veer de redenering, en alle boeren die daardoor het loodje leggen moeten we maar op de koop toe nemen. Dat laatste zeggen ze zo niet letterlijk, maar openlijker dan ik ooit verwacht had!' Kunstmest De projektgroep heeft een model gemaakt van een kleibedrijf met onder andere tien hektare winter tarwe. Met behulp van lineaire programmering en een gegeven produktiefunktie werden vervol gens de effekten bekeken van een aantal maatregelen. Ekstensivering in de vorm van een verplichte produktiedaling per hektare komt daarbij zeer gunstig uit de bus. Tien procent minder wintertarwe per hektare betekent méér dan tien procent besparing op bijvoorbeeld de kunstmest. Het gevolg is dat zo'n ekstensivering gunstiger uitpakt dan het braakleggen van tien procent van de grond. Voor het modelbedrijf kwam de projekt groep tot een saldoverlies van 400 tot 1000 gulden, terwijl de zelfde produktiebeperking door middel van braakleggen 1.900 gulden zou kosten. Als ze een zelfde produktiebeperking zou den willen bereiken door prijs verlagingen, dan zou de prijs voor wintertarwe dertig procent moeten zakken en zou de boer er rond de 10.000 gulden bij in schieten. Verhoudingen die de projektgroep doen konkluderen dat ekstensiveren bepaald het be kijken waard is. Zelfs als de EG de inkomstenderving van de boer volledig kompenseert is zo'n ekstensivering zeer voordelig voor de Europese landbouwkas. Maar aan de andere kant is de kontrole nogal een probleem. Niet alleen moet de produktie per boer gekontroleerd worden, maar ook het aantal hektaren wintertarwe: anders kan de boer immers intensief blijven werken en de overschietende hektaren voor iets anders gebruiken. Zo'n kontrole vergt veel mankracht is zonder geavanceerde teledetektie niet te doen. En daarop is het nog even wachten. De projektgroep heeft ook over wogen om de produktie te beper ken via een rem op de input van produktiemiddelen. Eerst werd een kontingentering van de kunstmestgift overwogen. Een kwart minder kunstmest is vol doende om tien tot vijftien pro cent produktiebeperking te berei ken. Maar ook met zo'n aanpak is een enorme kontrole en admi nistratie nodig. Bovendien han gen de effekten sterk af van de vruchtbaarheid van de grond. Ook het idee om het kunstmest- gebruik af te remmen met een hogere prijs bleek niet echt suk- sesvol: de kunstmest zou liefst vijf keer zo duur moeten worden om de tien procent produktiebe perking te bereiken, bovendien zou dit ook niet de niet- akkerbouw sektoren treffen. Meer kansen ziet de projektgroep in het aan het banden leggen van fungiciden (een aantal bestrij dingsmiddelen). Een prijsverho ging met vijftig procent bleek theoretisch al voldoende om de produktie van een hektare win tertarwe tien procent te drukken. Als daarbij gebruik gemaakt wordt van geïntegreerde teeltva rianten kan het saldoverlies be perkt blijven tot rond de duizend gulden. Mede omdat het aanpak ken van fungiciden relatief een voudig lijkt, wijst de projekt groep met grote klem op deze mogelijkheid. Er moet dan wel een soort verzekering komen om boeren in te dekken voor het ekstra oogst-risiko dat ze lopen. De projektgroep heeft niet de il lusie dat ekstensivering dè oplos sing is maar, zo stelt ze, dat zijn braakleggen en prijsverlagen ook niet. Ook op het gebied van milieu- en landschapsbeheer kan ekstensivering een aantrekkelijk alternatief zijn. 'We hebben nu het één en ander aan overwegin gen bij elkaar gezet, en we hopen dat dat een stimulans is dat meer mensen in deze richting gaan denken', zegt Besselink. Inmid dels heeft het ministerie een aan tal eksemplaren van het verslag besteld. Dat is een leuk begin. (Uit: Wagenings Universi teitsblad) En nu de betekenis van het braakleggen in de portemonnee? En de belasting. Het is nog steeds niet bekend of de uitkering belast zal zijn met 20% BTW. Evenmin hoe de inkomsten belasting zal worden verrekend over de vergoe ding. Is dit per jaar of in één keer voor 5 jaar. joen ton graan geteeld wordt in de EEG gaat deze berekening niet op. De medeverantwoordelijkheidshef- fing wordt dan namelijk terug betaald. Pas op: Er is een regeling kleine graantelers die een steun krijgen van 360,— bij een oppervlakte van minstens 4 ha en 300 sbe. Sommigen zouden door mee te doen die steun kwijt raken. En als ik de grond tussentijds ver koop of de pacht kwijt raak? - dan kan de bedrijfsopvolger de verplichting overnemen. - bij een geheel bedrijf moet hij als hij dit wenst de gehele verplichting overnemen. - bij gedeeltelijke overname moet hij als hij dit wenst een evenredig deel van de uit produktie genomen oppervlakte overnemen. Dit moet dan wel gemeld worden bij de DBH. Konklusie: De saldoberekeningen zijn voorbeel den en voor ieder bedrijf verschil lend. De teelt van graan levert bij het huidige prijsniveau meer op dan de braakregeling. Voor het Zuid Weste lijk akkerbouwgebied is deze rege ling dan ook niet interessant. De ver- dringingseffekten naar andere ge wassen die daardoor een lager saldo kunnen geven zijn niet te berekenen en daar is dan ook geen rekening mee gehouden. Mocht u toch, om voor u gewichtige redenen, over wil len gaan tot de braaklandregeling dan moet u zich aanmelden bij de DBH in uw gebied. J. Markusse Wintertarwe: opbrengst per ha 8.000 kg x 42 cent stro 4.500 kg x 80 cent ƒ3.360 360 Totale opbrengst 3.720 af: toe te rekenen kosten met loonwerk zaaizaad 190 bemesting 260 onkruidbestrijding/ gewasbescherming 320 hagelverzekering 10 rente omlopend kapitaal 40 dorsen ƒ415 persen touw 165 1.400 saldo per ha wintertarwe 2.320 In dit voorbeeld is niet gerekend met droogkosten. Indien men zelf een combine en pers heeft wordt het saldo 580 - 10 perstrouw 570 per ha hoger met dien verstande dat de afschrijving rente onderhoudskosten extra drukken op de overige ha. Een zelfde berekening kunnen we maken van zomergerst. Zomergerst (brouwgerst) opbrengst per ha 6.000 x 47 cent* 2.820 stro 3.000 kg x 80 240 Totale opbrengst ƒ3.060 Af: toe te rekenen kosten met loonwerk zaaizaad 150 bemesting 150 onkruidbestrijding/ gewasbescherming 170 hagelverzekering io rente omlopend kapitaal 15 dorsen ƒ415 persen touw 90 1.000 2.060 prijs berekend met een bepaald percentage doorval. 1 September jl. ging de heer C.P. Meulenberg te Kats op Noord- Beveland in de V.U.T. Op zich niet zo bijzonder, hoewel er in de landbouw niet veel werknemers meer zijn. Wel bijzonder is dat hij de laatste "landarbeider" in zijn woonplaats is. Dat was in zijn jeugd wel anders, zo herinnert Meulenberg zich. Op verschillende plaatsen op het dorp verzamelden zich 's mor gens mannen die vervolgens in groepjes op de fiets naar de vier windstreken op het eiland trok ken. "Je had in het westen naar Katse Veer dus achtereenvolgens Arenthals, de Vos en van der Maas, in het zuiden in de Leendert-Abrahampolder, had je de Priesters en Tazelaar; in het noorden had je Eckhart, de Jon ge, Markusse, van Driel, Bruyn- zeel en de Bruyne en in het oosten ten slotte twee maal de Regt en Breure. Op al die bedrij ven werkten gemiddeld toch wel zo'n vier/vijf man vast, dus bij elkaar kom ik toch wel aan een veertig/vijftig mensen die hier op het dorp een vast bestaan in de landbouw hadden", zo zegt Kees. "Opvallend is overigens dat op bijna alle grotere bedrij ven, de namen van de boeren nu nog hetzelfde zijn", zo gaat hij verder, "er waren echter ook nog heel wat kleine boertjes en die vind je niet meer terug. Ook wa ren er nog al wat losse krachten, zodat bij elkaar eigenlijk heel dit dorpje van de landbouw leefde. Waar in deze tijd samenwerking wordt gezien als mogelijk red middel voor de landbouw is het opvallend dat Meulenberg zo'n vijftig jaar geleden al begon te werken bij een kombinatie van drie boeren. De heer C.P. Meulenberg in de uien. Vrijdag 9 september 1988 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9