over geld en goed Ruilverkaveling St. Annaland m A757 Vrijstelling van overdrachtsbelasting bij aankoop van naburige grond ZLM distancieert zich van Agrarisch Totaal Schenken door schuldigerkenning Accountantsunie ZLM toegetreden tot Miconet Kantoren Accountantsunie ZLM bereikbaar per telefax ingezonden 'Leve de vrijheid' Onkruidbestrijdingsmiddel Dinoseb vanaf 1990 verboden Overdrachtsbelasting is men ver schuldigd over de aankoop van onroerend goed, het percentage bedraagt 6 °7o over de koopsom of de waarde in het ekonomisch ver keer. Men moet betalen over de hoogste waarde van die twee. Koopt u dus naar de mening van de inspekteur der Registratie en Suksessie voor een te lage prijs dan zult u over een hogere waar de overdrachtsbelasting moeten betalen, of misschien schenkings recht. Voor de aankoop van na burige landbouwgrond is er ech ter een vrijstelling. Waar moet u aan voldoen om deze vrijstelling te krijgen? - U krijgt de vrijstelling slechts over de oppervlakte die u of uw ouders of schoonouders, reeds in eigendom had (of erfpacht) en dan minstens 5 jaar; - meerdere verkrijgingen binnen 5 jaar door dezelfde persoon worden als één verkrijging beschouwd; - de grond moet naburig zijn, hier onder wordt verstaan hooguit 5 km over de weg; - er moet een verbetering van de landbouwstruktuur zijn als gevolg van de aankoop. Wie beoordeelt of er sprake is van een verbetering van de land bouwstruktuur? De beoordeling hiervan wordt in handen gelegd van de provinciaal di rekteur Landbouw Natuur en Open- luchtrekreatie van het Ministerie van Landbouw en VisserijZij geven een Een belastingplichtige had tijdens zijn leven door middel van schuldig- erkenning jaar in jaar uit schenkin gen gedaan aan zijn drie kinderen met als doel om suksessierechten te besparen bij zijn overlijden. Over de geschonken bedragen was hij rente verschuldigd. De rente is telkenmale in rekening-courant ver rekend en bijgeschreven bij de hoofdsom. Voor de inkomstenbelas ting is de rente als betaald, respektie- velijk genoten, in aanmerking genomen. Toen de belastingplichtige overleed stelde de fiskus dat de aldus ge kweekte schulden echter niet meetel den voor de bepaling van het sukses- sierecht. bestemmings plannen Veere Een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor een gedeelte van het bui tengebied. Het voorbereidings- besluit, dat op 1 september 1988 in werking is getreden, ligt, samen met de hierop betrekking hebbende teke ning, voor een ieder ter inzage bij de gemeentesekretarie, Kerkstraat 7 te Veere. Arnemuiden Een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor gronden, gelegen ten oosten van het vigerende bestem mingsplan 'Brakenburg II (west)'. Het voorbereidingsbesluit met bijbe horende tekening ligt met ingang van 6 september 1988 ter gemeente sekretarie afd. algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Vrijdag 9 september 1988 verklaring af dat door de verkrijging de landbouwstruktuur wordt verbe terd. Zonder die verklaring is het zinloos een vrijstelling te vragen aan de inspekteur. Welke kriteria worden getoetst? - de verwerver moet jonger dan 65 jaar zijn. Hierop is één uitzonde ring, zie verder; - het hoofdberoep van de verkrijger moet in de landbouw zijn, zoniet dan wordt er een norm gehanteerd dat het bedrijf groter moet zijn dan 158 SBE. Is het hoofdberoep niet in de landbouw en is het bedrijf groter dan 79 SBE, dan wordt u geadvi seerd toch te proberen, al kan u dit bij afwijzing een boete kosten van 25% van de te betalen belasting; - de relatie afstand en grootte van het perceel. Is de oppervlakte groter dan 2.5 ha dan speelt dit geen rol. Is het perceel kleiner dan kan men de verklaring weigeren indien het per ceel te klein is in relatie tot de afstand; - de oppervlakte van verkrijging moet groter zijn dan 25 are. Voldoet men aan deze eisen dan wordt een verklaring afgegeven dat deze aankoop strekt tot verbetering van de landbouwstruktuur. Enige speciale praktijkvoorbeelden 1. Vader is 66 jaar en werkt samen met zijn zoon in een maatschap. De grond is eigendom van vader en in gebruik en genot in de maatschap in gebracht. De zoon heeft zelf geen ei- gendomsgrond. Ze kunnen naburige grond bij kopen, maar vader is te oud om vrijstelling te verkrijgen. Vader kan toch vrijstelling krijgen Al de moeite die wijlen de vader zich had getroost leek vergeefs. De erfge namen konden zich vanzelfsprekend niet vinden in het standpunt van de fiskus en procedeerden. Zij waren van mening dat zij naar de bepalingen van de inkomstenbelas ting over de rente-inkomsten inkom stenbelasting betaald hadden, waar uit dan moest voortvloeien dat zij die inkomsten genoten hebben en dat dus niet de erflater volgens per andere belastingwet het genot kan hebben gehad. Een voor de fiskale leek begrijpelijke gedachte. Ons hoogste rechtskollege de Hoge Raad stelde echter dat de geschon ken bedragen en de rente in ekono misch opzicht ter beschikking warén gebleven van de schenker. De behan deling van de rente voor inkomsten belasting deed daaraan niet af. Zo trok de fiskus weer eens aan het langste eind. In de toekomst dient u als schenker in een situatie als deze dus de rente ook werkelijk te betalen zodat fis- kaal geen problemen kunnen ontstaan. Dat vergelijkbare zaken in de toe komst bij de integratie van de be lastingdienst nog de nodige proble men kunnen geven is buiten kijf. Eén aanslagregelaar kan bijvoor beeld te maken krijgen met iemand die voor de omzetbelasting wel als ondernemer wordt aangemerkt maar voor de inkomstenbelasting niet. De ambtenaar wisselt dus tijdens zijn werk konstant van w(p)et. Toch lastig. Is het misschien beter om de be lastingdienst te laten zitten in de hui dige gebouwen, zodat de tijd ge moeid met de diskussies over de ver indien in het maatschapskontrakt een overnamebeding is opgenomen. Wel moeten beiden hun hoofdbe roep in de landbouw hebben. 2. Man en vrouw zijn op huwelijkse voorwaarden gehuwd. Man is land bouwer, de vrouw werkt mee in het bedrijf. Hij wil naburige grond bij kopen, echter hij heeft zelf te weinig grond al 5 jaar in eigendom. Zijn vrouw wel. Maar omdat ze op huwe lijkse voorwaarden zijn gehuwd krijgt de man geen vrijstelling. 3. Als voorbeeld 2, nu wil de vrouw naburige grond bij kopen. Ook zij krijgt geen vrijstelling omdat zij de grond zelf niet gebruikt. Zelf heeft ze overigens wel genoeg grond in ei gendom. 4. Als voorbeeld 2 en 3 nu zijn ze wel gehuwd in gemeenschap van goede ren en nu krijgen ze wel vrijstelling, mits voldaan aan de overige voor waarden. Ik hoop wat duidelijkheid te hebben geschapen, maar ben er van over tuigd dat de praktijk toch nog met vragen zit. U kunt ons te allen tijde om inlichtingen vragen!! J.L. Mieras N.B. In Herinnering I waarover de heer J. Markusse de vorige week schreef, is een zeer storende fout geslopen. Bij mestwetgeving wordt het volgende gesteld: In de periode 1 oktober tot en met 30 november mag er ingaande 1 okto ber 1988 geen drijfmest worden uit gereden. Hieraan moet uitdrukkelijk nog worden toegevoegd: op grasland! (red.) plaatsing effektiever kan worden be steed? Kunnen de wetten misschien beter op elkaar worden afgestemd, zodat ook de fiskale leek er iets meer van kan begrijpen? J.J.C. Zegers Alle lof aan de ZLM voor de neutra le opstelling t.a.v. het veilinggebeu- ren CVZ en Geldermalsen. Alle lof en waardering aan al die Koöp. Vei lingen waar wij informatie hebben ingewonnen. Overal Zonder uitzon dering stond de deur wijd open. Wij hebben bewust gekozen voor het lid maatschap van de Koöp. Fruitvei ling Geldermalsen en Omstreken B.A. en met deze keuze zijn we erg gelukkig. Ook voelen wij ons erg ge lukkig, dat we in een demokratisch land en niet achter het ijzeren gor dijn wonen, waar alles is opgedeeld in stukjes. Stel je toch eens voor dat je als vrije ondernemer wordt inge deeld bij de Rabobank, Veiling of Melkfabriek die toevallig in je buurt is. Nee voor ons hoeft dat niet. Jan Luteijn, Breskens Het onkruidbestrijdings- en loofdo- dendmiddel Dinoseb mag vanaf 1 ja nuari 1990 niet meer in de landbouw worden gebruikt. Het middel is ver boden omdat het gevaar oplevert voor de gezondheid van de gebrui kers. Minister Braks van landbouw en visserij heeft de Tweede Kamer geschreven dat het tot die tijd nog onder strikte voorwaarden mag wor den gebruikt. In de tussentijd wer ken overheid en bedrijfsleven aan al ternatieven. Volgens een woordvoer der van het Landbouwschap zal dit zeer moeilijk zijn. De Minister van Landbouw en Vis serij heeft in 1987 besloten dat voor het gebied St. Annaland een ruilver kaveling met administratief karakter zal worden voorbereid. In de loop van 1988 zal een landin richtingskommissie worden be noemd. Deze kommissie wordt be last met het opstellen van het landin richtingsplan voor de ruilverkave ling St. Annaland. Voor het opstellen van het landin richtingsplan zijn gegevens over de inrichtingssituatie noodzakelij k Besloten is om nu reeds deze gege vens te verzamelen. Er zullen vooral Accountantsunie ZLM is enige tijd terug toegetreden als aandeelhouder van Miconet BV te Zwolle. Deze vennootschap is opgericht door een aantal samenwerkende accountants kantoren met landbouwsignatuur. Op dit moment zijn tien kantoren lid van Miconet. Het doel van deze organisatie is de automatiseringsontwikkelingen ten behoeve van de accountantskanto ren en haar kliënten in uitvoering te nemen. Door deze samenbundeling wordt bereikt daat niet elk kantoor afzonderlijk de gehele inspanning bij de automatisering moet leveren. Alle kantoren van Accountantsunie ZLM zijn recentelijk uitgerust met fax-apparatuur. Deze apparatuur is te vergelijken met een kopieermachi ne gekoppeld aan een telefoonlijn. De verzender legt de over te seinen formulieren of andere schriftelijke stukken op de machine, kiest het te lefoonnummer van de ontvanger en vervolgens wordt de inhoud van het geen op papier staat overgebracht naar het toestel van degene waar voor het bestemd is. Aldaar wordt de inhoud op de zelfde wijze weer op papier overgebracht en is het voor de ontvanger in kwestie direkt leesbaar. Het overseinen is een kwestie van se- konden, het printen iets langer. Tot op heden is het gebruik van fax apparatuur nog beperkt tot de kan toren van banken, notarissen, advo- gegevens over de aanwezigheid van kavelsloten, perceelsontsluiting, egaliteit van percelen, enz. worden verzameld. Deze zaken zijn van be lang om de onderlinge uitruilbaar heid en daarmee samenhangende kosten te kunnen bepalen. Daarom zullen vanaf eind augustus 1988 veld- inventarisaties en opnames worden verricht. Dit gebeurt in opdracht van de land- inrichtingsdienst te Goes door me dewerkers van de Heidemij. Voor nadere informatie kunt u zich richten tot de landinrichtingsdienst (tel. 01100-37911, tst. 244/255). Daarnaast fungeert Miconet als lan delijk aanspreekpunt in het overleg met overheid en andere organisaties ten behoeve van de tien aangesloten accountants kantoren Naast de programma's die beschik baar zijn voor de aangesloten kanto ren zijn ook enige produkten ver krijgbaar welke door de kliënt van het kantoor op eigen pc-apparatuur te gebruiken zijn. Te noemen hierbij zijn ondermeer het programma Mi- fas voor de financiële administratie en Mibak als programma voor de bedrijfsadministratie in de ak kerbouw. katen, accountants, bedrijven en ook de redaktieburo's van land bouwbladen. Onze kantoren zijn aangesloten on der de volgende telefax-nummers, waarbij wordt aangetekend dat deze nummers niet zijn te gebruiken als normale telefoonnummers. Daar voor wordt u verwezen naar de num mers genoemd op pagina 2 van dit blad. Telefax-nummers: kantoor Goes 01100-21361 kantoor Zaamslag 01153-1609 kantoor Bergen op Zoom 01640-45501 kantoor St. Annaland 01665-2254 kantoor Middelburg 01180-28530 kantoor Oostburg 01170-2720 kantoor Zierikzee 01110-13187 kantoor Renesse 01116-1232 Begin december zal in de Zee landhallen in Goes een vakbeurs voor land- en tuinbouw en de verwerkende industrie worden gehouden: "Agrarisch Totaal". In de publiciteitscampagne wordt o.m. gesteld dat de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zich met een ledenbestand van 8300 ten aanzien van "Agrarisch To taal" positief opstelt waardoor gerichte uitnodigingen de leden zullen bereiken. Hierover is met de ZLM geen overleg gevoerd. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij distancieert zich dan ook van dit schrijven. Een flink aantal bewoners van het verzorgingstehuis Cederhof te Ka- pelle heeft de vorige week donderdag een kennismakingsbezoek ge bracht aan de nieuwe veiling van de CVZ. De 45 bejaarden - waarvan een deel vroeger zeer nauw bij fruit- en groenteteelt betrokken was - kregen van de huidige direkteur de heer E. Maerman en van de voor malige direkteur P.G. Vermaire te horen hoe de koop en verkoop thans op de veiling plaatsvinden. Op de foto bekijkt een deel van het gezelschap de aangevoerde pruimen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3