Slechte situatie akkerbouwbedrijf drukt stempel op werk SEV Graag meer zekerheid /Oy)0£K Distelsin duizenden soorten op de Flevohof Al doende leert men Accent werk meer op sociale kant AMrtKtN Dwangbuis melkquotering bedreigt toekomst melkveehouderij" "De slechte akkerbouwsituatie heeft in het verslagjaar 1987/88 zeer zeker een stempel gedrukt op de aktiviteiten van de SEV. Veel akker bouwers raakten in financiële moeilijkheden. Er was dan ook veel verdriet te betreuren binnen deze gezinnen. Na het op een rijtje zetten van de cijfers bleek in veel gevallen dat het eigen vermogen met vele tienduizenden guldens achteruit was gegaan de laatste jaren. Vaak realiseerden de mensen zich dat niet. In feite heeft men al die jaren de afschrijvingen opgegeten en waren er geen mogelijkheden om te investeren. Zulke situaties leggen een zware druk op een boerengezin. Men en vrouw verwijten elkaar soms de situatie waarin ze zijn ge raakt. De voorlichters zelf weten ook niet altijd hoe ze in zulke situa ties moeten handelen. Het vereist naast kunde en kennis, takt". Dit meldt het deze week uitgebrachte jaarverslag van de SEV van de ZLM. In het verslag wordt opgemerkt dat bij veel probleemsituaties de econo mische kant van de voorlichting plaats maakt voor de sociale. Veelal levert een gesprek met een bank iets op, in andere gevallen niet en zal een beroep gedaan moeten worden op het Bijstandsbesluit Zelfstandigen of het Borgstellingsfonds voor de Landbouw. Deze laatste twee oplos singen biedenvoor de akkerbouw weinig soelaas. Bedrijfsbeëindiging is dan het enigste wat resteert. Het nemen van die stap is uiteraard zeer moeilijk. Indien de prijzen zich niet verbeteren zal in de akkerbouw een drastische sanering plaats gaan vin den, zo vreest de SEV-dienst. De akkerbouw is niet de enige sector die met problemen kampt. De var kenshouderij en de pluimveehoude rij hebben hun eigen problemen. Ook hier is de slechte prijsvorming debet aan de zorgwekkende situatie. De varkenshouderij hoopt ooit weer uit het dal van de steeds weer terug kerende varkenscyclus te komen. V ermogensvorming In het verslag wordt voorts ge- konstateerd dat er minder bedrijfs opvolging plaatsvindt dan in andere jaren. Wellicht ligt de slechte situatie in de akkerbouw hieraan ten grond slag. Vooral de vorming van nieuwe maatschappen blijft achter. "Ver ontrustend is wel dat er momenteel veel maatschappen zijn waarbij de zo noodzakelijke vermogensvor ming achterwege blijft. Vermogens vorming is nu eenmaal noodzakelijk met het oog op de toekomstige volle dige bedrijfsovername", aldus het verslag. In de melkveehouderij vond een stagnatie plaats in de bedrijfsop volging i.v.m. de zeer onduidelijke regelgeving rondom de Superheffing zowel fiskaal als juridisch. Hopelijk komt hierover snel duidelijkheid. Tenslotte was in het verslagjaar op vallend een toegenomen interesse voor de Commanditaire Vennoot schap, waarbij de ouders geldschie ters zijn voor het bedrijf van de op volger. Het niet hoeven af te rekenen over de stille reserves kan hierbij één van de motieven zijn, terwijl de ouders zich niet meer met hét bedrijf behoeven te bemoeien. Bedrijfsbeker Ten aanzien van bedrijfsbeheer wordt de SEV meer en meer inge schakeld bij het beoordelen van kre dietoffers van de banken. Het blijkt dat de kleine lettertjes steeds minder verschillen tussen de banken. Er is ook vaak nog bereidheid om de of fertes te herzien. In deze tijd van da lende opbrengstprijzen is het voor de ondernemer pure noodzaak om op de kleintjes te letten. Nog steeds ha mert de SEV op samenwerking met bijv. werktuigen, ook hier is een kostenbesparing mogelijk. Het SEV- advies: "werk nu vrijwillig samen voordat het straks moet!". Kritiek is er op het bezuinigingsbeleid van de overheid. Kredieten blijken de ge meente (o.a. Bijstandsbesluit Zelfstandigen) steeds minder een voudig te verkrijgen. "Het bezuini gingsbeleid van de Rijksoverheid dwingt hen hier de hand op de knip te houden". Het Borgstellingsfonds voor de Landbouw blijkt in de ak kerbouw onvoldoende te werken. Het stokpaardje van Minister Braks biedt geen soelaas voor de structure le problematiek in de akkerbouw. Het probleem bij de akkerbouw zit hem niet in de zekerheid maar in de rentabiliteit". Bedrijfsaanpassing Vanwege de dalende grondprijzen en de noodzaak om de bedrijven te ver groten waren er veel ondernemers voornemens grond aan ie kopen. Derhalve is de SEV vele malen inge schakeld om de maximale grondprijs te berekenen die die ondernemer in zijn bedrijfssituatie maximaal kon betalen. Ook de eventuele financie ring door middel van erfpacht werd in de beschouwing meegenomen. Bedrijfsbeëindiging Sommigen moesten noodgedwongen hun bedrijf beëindigen. Faillisse menten hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Het moeten stoppen wordt door velen als vernederend er varen". Hier ligt duidelijk een taak voor de SEV om deze mensen te be geleiden". \£D£KATI£ ZELLAND Voor 1988 is het kamperen op onze boerderijen weer bijna voltooid ver leden tijd. We kunnen terugzien op een redelijk seizoen, dat overigens wat moei zaam op gang kwam, door het wat minder gunstige weer in de eerste helft van juli; de grote toeloop naar zee en strand bleef weg en de piek opvang waar iedere kampeerboer op rekent kon dan niet in werking tre den. De piek opvang leverde in Wal cheren bestuurlijk weer heel wat problemen op. Moest de piekopvang nu wel open gaan van 10 naar 12-15 eenheden of niet? Dit is niet een rubriek om vanuit een regio - alle problemen van kampeer- boeren die er met de gemeenten ge weest zijn - neer te schrijven, maar toch is het goed om naar de land bouworganisaties toe, weer te geven hoe moeilijk een kampeerboer het gemaakt kan worden. We hebben de steun van de standsorganisaties dan ook hard nodig. Uit dit alles kunt u wel opmaken dat het bestuurlijk voor Vekabo een ru moerig jaar is geweest, met A.R.O.B. procedures en een kort ge ding dat aangespannen was tegen de gemeente Veere. De gemeente ging overigens een uur voordat deze zaak diende bij de rechtbank in Middel burg overstag. Er zijn al veel harde woorden geval len en door een onaanvaardbaar be leid en geen begrip voor de praktijk is er voor enkele kampeerboeren niet enkel financiële schade geleden, maar waren er ook veel spanningen 20 in de gezinnen. Het is bekend dat (kampeer)boeren gezagsgetrouwe mensen zijn. Als de politie op het erf komt om te kontro- leren voelen de meesten zich al een misdadiger. Of moeten we toch een voorbeeld nemen aan de binnen schippers en vissers en tot harde ak- ties overgaan, wanneer dat gesol met ons aanhoudt? Vooruitlopend op de Wet Openluch- trekreatie heeft Vekabo Walcheren in mei j.l. een brief gericht aan alle college's van B. en W. met het ver zoek om het gehele seizoen 10 eenhe den te mogen plaatsen, en het week end van Hemelvaart en Pinksteren en de maanden juli en augustus 5 tenten of caravans erbij, tot maxi maal 15 eenheden per kampeerboer derij, naar voorbeeld van Midden- Schouwen waar men zonder meer een pluim verdiend voor een voor uitstrevend beleid. Immers dan kun nen de rekreanten die bewust kiezen voor "onze" vorm van kamperen een plaats reserveren op onze bedrij ven en hoeven we niet meer te zeg gen, ja "maar op voorwaarde dat" de piekopvang dan in werking treedt. Het geeft ook duidelijkheid en ze kerheid naar de kampeerboeren toe en zijn we minder afhankelijk van de grillen en grollen van de bestuurders en hun ambtenaren. Het is bekend dat ambtelijke molens langzaam malen, maar we zouden het toch op prijs stellen als we voor 1 januari 1989 antwoord krijgen, en dan liefst positief natuurlijk! Boer en distel zijn geen vrienden. Toch staan er op de Nationale Landbouw Manifestatie, die ie dere Nederlander kent als 'Flevo hof', duizenden distels. Alleen worden ze hier aangeduid met hun griekse naam: Cactus. En dan blijken die zo stekelige, ek- sotische planten toch een bijzon dere attraktie te zijn. De kaktus- ekspositie in het themapark Fle vohof is niet zo-maar-even weer een trekker in een van de vele pa viljoens. In de kassen staat hier de wetenschappelijke onder- zoekskollektie van de Landbouw universiteit in Wageningen die geschonken is aan de Flevohof. De kollektie, inmiddels 25 jaar oud, wordt beschouwd als een unieke vetplanten-verzameling. Ze omvat duizenden soorten, waarvan verscheidene een impo sante hoogte hebben bereikt. Ook bevat de kollektie enkele zeldzame soorten, zoals de Peres- kia, die nog volledig ontwikkelde bladeren heeft. Net als een boom in de herfst laat ook deze cactus in een rustperiode het blad val len, daarmee het vocht verliezend oppervlak tot een minimum be perkend. De liefhebbers kunnen alleen al hier enkele uren zeer aange- naamd doorbrengen. En ze zul len dan ook wel niet of nauwe lijks toekomen aan al die andere boeiende zaken, die in de diverse paviljoens over het groene Ne derland worden verteld. En mis schien komt men dan zelfs tijd te kort voor een bezoek aan de enorme kollektie fuchsia's, of de vlinderkas en al die andere bloei ende zaken op Flevohof. Dat is het 'nadeel' van de Flevohof: je hebt er aan één dag niet genoeg maar een tweede bezoek in 1988 is dan ook gratis. Een stekelige affaire daarop de Flevohof... 99 ZLM teleurgesteld over diskussie LEB in Landbouwschap Een diskussie over het Landbouw Economisch Bericht (LEB) heeft woensdag bij de maandelijkse verga dering van het landbouwschap in Den Haag geen nieuwe gezichts- of aktiepunten opgeleverd. In het LEB konstateert het LEI dat de situatie in de akkerbouw op een krisis dreigt uit te lopen wanneer de inkomsten zich de komende jaren niet verbeteren. Hoewel verschillende leden van het schap de ernst van de situatie onder kennen leverde de diskussie niet veel aanknopingspunten op die kunnen leiden naar een nieuw perspektief biedend beleid. De sekretaris van de ZLM mr. J. Oggel die de vergadering bijwoonde, reageerde dan ook teleurgesteld: "Helaas geen nieuwe gezichtspunten en openingen. Ook het door ZLM- voorzitter H.C. van der Maas aange dragen idee van een verhoging van het BTW-forfait voor de akkerbouw kwam niet in diskussie. Jammer." KNLC-voorzitter Varekamp konstateerde dat er in de akkerbouw sprake is van een strukturele proble matiek. Hij bepleitte een sterk te/zwakte analyse voor de sektor om aanknopingspunten te vinden voor een gezondere basis. De heer Blok land stelde dat er geen ruimte is voor een verder aantasting van het akker- bouwinkomen. "Anders dreigt er een katastrofe." De voorzitter van de Groninger Mij. J. Leeuwma onderstreepte nog eens de ernst van de situatie in de akker bouw. Hij zei te vrezen dat de inko mensdaling die door Brussel is inge zet nog niet is afgelopen. Hij pleitte voor een nationale kompensatie van elke verdere aantasting van het inko men in de akkerbouw, dit om een ern stige krisis te voorkomen. Het dwangbuis van de melkquote ring bedreigt de toekomst van de Ne derlandse melkveehouderij. We moeten alles doen om het einde van het quotumsysteem dichter bij te brengen en alles nalaten dat dit einde kan vertragen. Aldus de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Gerard Doornbos, woensdag aan het begin van de openbare bestuurs vergadering. Doornbos pleitte in het bestuur voor een snelle studie naar de beste manier om van het quotum systeem af te komen. Hij wees er daarbij op dat het principe van de quotering niet aangetast wordt door de melkquota alleen maar te verrui men. Daarvoor zijn aanpassingen nodig op bijvoorbeeld het terrein van de prijzen en de afzet. Doornbos betuigde in zijn openings woord steun aan het verschepte con trolebeleid van minister Braks naar oneigenlijk of illegaal gebruik van clenbuterol en andere dierge neesmiddelen. De landbouwvoorzitter protesteerde tegen het plan van het kabinet om door verlaging van het zogenaamde landbouwforfait de met veel fanfare aangekondigde lastenverlichting, aan boeren en tuinders te ont houden. Langzamerhand is werkend Ne derland weer terug op de vaste stek en kunnen we allen nog van de vakantie genieten via de foto en dia. Als je bij de buren op vakantie bent geweest dan zie je als duiven- en eendenjager haast net zoveel hoogzitten bij hen als er bij ons hutten staan. Helaas ook nog te veel de waarschuwing voor de beruchte hondsdolheid. Een kollegajager vertelde me dat alleen het korthouden van de vos dit gevaar kan tegenhouden. Aan de kleur van zijn haar kon ik op maken dat hij niet voor het eerst in het veld was, trouwens zijn jas was ook niet nieuw gezien de slij tage. Maar ervaring van jaren schijnt niet op te wegen tegen "burogeleerdheid". Zo komt het tenminste nogal eens over en af en toe laat ik de moed wel eens zakken, denk alleen maar aan de ganzen... Op visite bij verre vrienden hoorde ik van een zeer jonge kol- lega jager een verhaal over zijn ervaringen tijdens de eenden- jacht. Er kwamen nogal wat een den en hij dacht "Als ik nu wat spaar dan schiet ik over enkele dagen weer wat". De gedachte was natuurlijk goed maar waar hij niet mee gerekend had was dat eenden een bijzonder goede neus hebben voor verstoring en helaas voor hem schoot hij enke le dagen naderhand geen enkel stuk. Bij navraag bleek hij nogal laat geschoten te hebben. Hier ligt ook de oplossing voor de loop van Uw geweer: Schiet niet te laat! Ik weet wel dat tegen een lichte lucht de vogel zich goed af tekent maar maak het niet te laat, het kan wel eens zo uitpak ken dat er weken overheen gaan voordat er weer een eend over het bewuste perceel durft te vliegen. T. Huis in 't Veld Vrijdag 9 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 24