Centrale fokschapendag Limburg- Brabant te 's-Hertogenbosch Zwammen, binnenkort zijn ze er weer Landbouwuniversiteit wil nieuwe akademische graad om internationalisering veilig te stellen Internationale samenwerking in moleculaire genetica en plantenveredeling Een 80-tal Limburgse en Brabantse fokkers zorgden 27 augustus jl. op de Centrale fokschapendag Limburg-Brabant te 's Hertogen bosch voor de inzending van 700 schapen en lammeren. Een kleiner aantal inzenders en dieren dan men de laatste jaren gewend was. De uitslagen: De rammen 3 jaar en ouder vormende een kleine maar goede rubriek, la. werd ram 3700-0617 van J. van de Boort, Beu gen. De rubrieken 2 jarige rammen wer den aangevoerd door ram 5427-0095 van C. v. Hoof, Sint Oedenrode en 3383-1097 van Gebr. Peijenburg, Oir- schot. De klassen 1 jarige rammen waren nogal wisselend van kwaliteit, naast goe de waren er ook enkele gewone rubrie ken. De la-prijzen gingen naar ram 3289-0465 van J. Vaessen, Simpelveld; 3214-0508 H. Dinghs, Evertsoord; 0443-0670, J. van de Voordt, Beugen; 3938-0991 J. van Seist; 5427-0117 P. Crube en Zn., Schin op Geul en 5427-0139 M.E. Borstlap te 's Gra- venmeer. De enkeltal aangekochte ramlammeren vormden een goede rubriek aangevoerd door een ramlam van J.C. van Hoof, Mierlo. Enkeltal en tweetal rammen voor kleine fokkers gaven een wisselend beeld met la prijzen voor: L. Nijnens, Ospel; W. Vermeulen, Den Hout; A. Vriends, Beugen; A. en S. Dirkx, Moergestel; L. Franssen, Bergeijk; comb. Kiemeney, Hilvarenbeek en F. Palmen, Schinnen. Bij de 3-tallen zegevierden de groepen van mw. C. Holtermans, Horst. Ooien met lammeren. In klasse 4 oudere ooien met 2 of 3 lammeren gingen de la prijzen naar: P. van de Goor, Eversoord, G. Mukus, P. Crube en Zn., J. van de Kerkhof, Nederweert en A. Vriends. Voor de keuring was een verheugend aantal 1-jarige ooien met 1 of 2 lamme ren ingeschreven. Hier zegevierde J. Gee- ne, Wanroij. De la-prijs enkeling en tweetallen oudere en jonge ooien voor kleinere fokkers gin gen naar: J. van Rijnsbergen, Zalt- bommel. G. Michels uit IJsselstein stond met zijn 3-tal jaarlingen aan de kop. De rubriek enkeltal ooilammeren werd aangevoerd door F. Pelkmans te Bavel en de 2-tallen door J. Rijkers, Veghel. De 3- en 4-tallen waren van goed tot best gehalte met veel eerste prijzen. De kopplaatsen werden bezet door lammeren van G. Muskus, B. van Gogh, Vinkei en P. Dirkx. Groepen- keuring: 4-tallen eigen gefokte volbloe den. Hierbij ging de uniforme goed ont wikkelde en bespierde groep van A. Buijs aan de kop. Kampioenschap ooien. Voor het kam pioenschap niet gezoogde 1-jarige ooien kwamen een 30-tal dieren in de ring, waarvan naar schifting een 8-tal ooien over bleef. Ooi 3289-0380 van G. Mus kus, goed ontwikkelt zeer typisch en best bespierd werd tenslotte kampioen, ter wijl de reserve-titel naar ooi 3286-0827 van P. Martens ging. Bij de gezoogde 1-jarige was de titel voor 3214-0504 van H. Dinghs en 3135-0803 van J. Vaessen werd reserve. Laatstgenoemde wist met ooi 4091-0279 ook het kampioenschap bij de oudere ooien te behalen. Typisch best ontwikkeld en bespierd. Reserve werd hier ooi 3261-0647 van C. van Hoof. De 10 beste ramlammeren. Een 80-tal ramlammeren werd in ring gelaten. Voor de jury een zeer tijdrovende en moeilijke opgave te trachten na de selek- tie de tien besten over te houden: 1. ram lam van W. Vermeulen, Den Hout, ver der 1 van G. Muskus, A. Vriends, P. van de Goor, comb. Kiemeney, A. en S. De tien beste van lammeren op een rij Dirkx, en twee stuks van P. Dirkx en G. Muskus. Op een na, allen eigen gefokte lammeren. Kampioenschap rammen. Het kam pioenschap 1-jarige rammen ging naar 3700-1125 van J. van de Voordt. De reserve-titel was voor 3289-0465 van J. Vaessen. Bij de oudere rammen ging de titel naar de best ontwikkelde best bespierde ram 3383-1097 van Gebr. Peij- nenburg, Oirschot en 5427-0095 van C. van Hoof werd reserve. Gezien de goede publieke belangstelling en kwaliteit van het ingezonden materiaal mag de afd. Limburg-Brabant op een zeer geslaagde centrale keuring terug zien. H.J. Roebroek Zwammen, binnenkort zijn ze er weer. Natuurlijk zijn ze er altijd wel. Maar opvallen doen ze pas in het na jaar, als bossen en velden vol pad destoelen staan. Of je moet de Pad destoelentoren 'Het Rondeel' in Nij megen bezoeken. Hier hangt het hele jaar door de geur van zwammen. Toch is ook voor dit museum het na jaar paddestoelentijd. Want als het weer 'herfst' wordt opent de toren haar poorten voor een ieder die meer met zwammen wil. Er wordt getoond dat de mens pas kort de geheimen van de natuur vol doende kent om zelf paddestoelen te kunnen kweken. Zo is te zien, hoe dat eerst in vochtige grotten gebeur de en hoe dat uitgroeide tot de in dustriële produktie van champig- Het rondeel in Nijmegen zit vol zwammen nons. Het Paddestoelenmuseum, een oude vestingtoren uit de 16de eeuw is zelf een voorbeeld van een kweekruimte oude stijl. Paddestoelenwandelingen Al is er nog zoveel binnen het mu seum te zien, de mooiste zwammen vind je toch buiten. Vandaar dat het Rondeel enkele wandelingen in de bossen rondom Nijmegen wil orga niseren. Plaats en tijd zullen te zijner tijd in de plaatselijke bladen bekend wor den gemaakt. Paddestoelenweekend Wie nog dieper wil opgaan in de we reld van de zwammen moet het voorlaatste weekend van oktober vrijhouden. Van vrijdagavond 21 tot zondagmiddag 23 oktober organi seert Het Rondeel in samenwerking met de Volkshogeschool Ons Erf te Berg en Dal een ekologische kursus rondom de paddestoel. Hobbykwekers Op zaterdag 5 november organiseert de Paddestoelentoren een dag voor hobbyisten, die paddestoelen willen leren kweken. Informatie Openingstijden ekspositie: elke zon dag van 12 tot 17 uur, van 4 septem ber tot Kerstmis. Adres: Paddestoe lentoren 't Rondeel, Parkweg 65 (in gang tegenover nummer 66), Nijme gen. Info tel. 080-241378. Universitaire studenten moeten in staat gesteld worden na drie tot vier jaar studie en tussendiploma te krij gen, zoals dat in de Angelsaksische landen met de zogenaamde BSc- graad ook het geval is. De Landbouw universiteit wil zelf alvast een BSc- verklaring gaan afgeven om te voor komen dat haar afgestudeerden in ternationaal ondergewaardeerd worden. Het Nederlandse universitaire systeem gaat formeel uit van een vier-jarige studieduur voor het beha len van het ingenieurs- of doctoran dusdiploma. Daarmee loopt een stu dent - die in de praktijk vijf tot zes jaar studie achter zich heeft - het ri- siko internationaal niet naar waarde geschat te worden. De Nederlandse ir- of drs-titel dreigt namelijk niet op het vergelijkbare Masters-niveau ge waardeerd te worden, maar eerder als een "first diplome" dus als Ba chelor of Science, BSc. Invoering van een BSc-verklaring als tussen- Vrijdag 9 september 1988 graad moet hierin verandering bren gen. Dit stelde prof. dr. C.C. Oosterlee, de scheidende Rector Magnificus van de Landbouwuni versiteit, in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het akademisch jaar op 7 september. De voorgestelde instelling van de BSc-graad heeft in Nederland nog geen wettelijke basis, maar de Land bouwuniversiteit denkt de interna tionale erkenning van de Europese universiteiten voor de eigen BSc- verklaring zeker te krijgen; met een aantal zusterinstellingen in Europa is al een netwerk in oprichting waar in met name uitwisseling van studen ten aan de orde is. De Nederlandse wetgever volgt dan op den duur wel, aldus de Rector. Oosterlee wil uiteindelijk naar een afzonderlijk stelsel van MSc- opleidingen van een tot twee jaar. Toegang daartoe hebben dan stu denten met een BSc-diploma van de Landbouwuniversiteit, instromers De Stichting voor Plantenveredeling SVP in Wageningen en Landbouw bureau Wiersum in Groningen heb ben overeenstemming bereikt met Maribo Seed, onderdeel van de Danske Sukkerfabrikker en de afde ling moleculaire biologie van de Uni versiteit van Arhus in Denemarken over een gezamenlijk research pro gramma, dat is gericht op moleculair genetisch onderzoek ten behoeve van de veredeling van suikerbiet. Met gebruikmaking van verschillen de biochemische- en moleculaire technieken zullen de samenwerkende onderzoekgroepen resistentiegenen identificeren en isoleren, aanwezig op chromosoomfragmenten die af komstig zijn van wilde bieten soorten. Deze genen zullen worden gebruikt voor de bescherming van de suiker biet tegen aantastingen door de ne matode Heterodera schachtii. Deze nematode veroorzaakt elk jaar voor tientallen miljoenen guldens schade bij de suikerbietenteelt. De te isole ren genen zullen m.b.v. moleculaire transformatiesystemen waarschijn lijk ook worden geintroduceerd in andere bedreigde gewassen. van het hoger agrarisch onderwijs en buitenlanders met een MSc. Na het MSc-diploma kan de opleiding even tueel gevolgd worden door een PhD- studie (promotie). Het MSc- en PhD-onderwijs zullen samen een "postgraduate" systeem vormen dat zich dan kan profileren als een expertise-centrum van zeer hoog niveau. Steunpunten In het kader van de internationalise ring denkt prof. Oosterlee verder aan uitbreiding van de inspanningen in de derde wereld. Naast de steun punten die de Landbouwuniversiteit al heeft in Costa Rica, Ivoorkust en de Sahelregio, komt er naar alle waarschijnlijkheid nog een koncen- tratiepunt bij in het Verre Oosten. Daarnaast werkt de Wageningse uni versiteit direkt samen met de univer siteiten in Zambia, Indonesië, Mo zambique, Viëtnam, Nicaragua en Benin. Meer dan 20.000 mensen zijn in ons land ingegaan op de uitnodiging "Er op uit naar groenten en fruit". Ook de opengestelde fruit bedrij ven in het Zeeuwse en Brabantse werden zaterdag 27 augustus druk bezocht. Bij fruitteler Leeuwe in Noordwelle op Schouwen-Duiveland konden de bezoekers verschillende appelsoorten proeven. Daar werd dankbaar gebruik van gemaakt. Uiteraard werd ook uitleg gegeven over de teelt, het plukken en de bewaring. Met name de gewasbescher ming werd interessant gevonden. Bij fruitteler Schipper in Kapelle werd ook gedemonstreerd hoe de appels worden gesorteerd op grootte en kwaliteit (zie foto onder). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21