VOO It m: vrouw Vakantie-mijmeringen van de perskommissieleden Kruiswoordraadsel k rubriek PreVwinter en zomer! Agrarische Studiereizen onder redbktie van de Radaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres' Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Wat een voorrecht is het vakantie te mogen en te kunnen houden op een tijdstip dat niet iedereen tegelijk de koffers pakt en zich naar die streken begeeft waar je weer in eindeloze fi les terechtkomt. Gelukkig ben je als je geen duizenden kilometers hoeft af te leggen om een beetje ontspan nen vakantiedagen te beleven. Dat waren opmerkingen van een van de perskommissieleden op de vraag van een ander lid: "Ben je al op va kantie geweest"? Daarna volgde een hele diskussie over vakantie. Vakantie hoort - Vakantie moet! Zo wordt er door veel mensen over va kantie gedacht. Bij vakantie denk ik: lekker uit rusten, ontspannen en niet meer denken aan werk dat nog moet ge beuren. Vakantie houden is: die din gen doen waar je zelf zin in hebt. Maar als dan de vakantietijd aan breekt denk ik ook vaak: We moeten weer, van alles regelen, organiseren, wat blijft achter en wie zorgt voor wat. Waar gaan we heen en wat wil len we daar. In vrouwenbladen lees je in die tijd veel vragen in de trant van: Mijn gezin wil met vakantie maar ik (de vrouw) moet me aanpas sen bij de plannen en heb ik dan wel vakantie? Hier ligt een groot pro bleem; wat verstaat het gezin onder vakantie - voor wie is het vakantie en wat verwacht men ervan. Het lijkt soms wel of je op vakantie moet, an ders hoor je er niet bij. Het is een cultus geworden en hoe verder weg op vakantie hoe meer je in aanzien staat. Problemen Je problemen worden in de vakantie Zomerprei: een gebleekte, geuri ge en een vrij sterk smakende stengelwortel *die in de zomer zo van juni tot oktober een zeer fij ne en zachte milde smaak bezit. Die vrij dun en lang is en een lichtgroen blad heeft. En dien bovendien zeer zacht en niet ve zelig is van struktuur. En die daarom zeer veel gebruikt wordt als een aromatisch toekruid in vele, vele salades en soepen. Vooral bij het maken van vele ge- meleerde salades. Rauwkost- schotels waarbij men uiteraard de voorkeur geeft aan de zo merprei. De herfstprei daarentegen, die verkrijgbaar is van oktober tot december heeft een grijsgroen blad en heeft een forse rechte stengel en is middelmatige van lengte. Dan is er nog de winterprei die verkrijgbaar is van december tot april en die in tegenstelling tot de zomerprei vrij fors, met een rech te enigszins korte stengel, waar van het blad donkergrijs tot grijsblauw is. Zeker deze winter prei is een bijzonder waardevolle groente omdat ze een hoog gehal te heeft aan mineralen. Niet al leen als groente is de winterprei aantrekkelijk, men vindt haar ook terug in diverse gekombi- neerde gerechten, bijvoorbeeld in pureesoepen (erwten en bonen) en in diverse veloutés (prei, vis en tomaten). Als u prei gaat inko pen, let er dan op dat de prei ste vig aanvoelt, en er geen aan gestoken of verrotte delen aanzit ten, ook moet de onderstengel er mooi blank uitzien. Bewaar de prei niet te lang maar verwerkt ze zo snel en zo vers mogelijk. Is het nodig ze enige dagen te bewaren doe ze dan in de groentela van uw koelkast, waar ze redelijk fris blijft. Reken bij uw inkoop op 500gram prei per persoon. Dan nu de basisbereiding van prei. Deze is heel eenvoudig. U begint met het verwijderen van het wortelschijfje dan het bui tenste blad er afiialen en het bo venste harde groene gedeelte (niet te veel) wegsnijden niet weggooien, het kan altijd nog ge bruikt worden bij het trekken van bouillon) en het zacht geel groene gedeelte in grote of indien nodig kleinere stukken snijden. Was de prei zorgvuldig. Zet de goed schoongewassen prei op met een bodempje water en een kuiltje boter en wat zout, en kook de prei gaar in 20 minu ten en breng haar op smaak met een scheutje azijn, versgemalen peper en bind de prei met wat aardappelmeel of maïzena. U ziet zeer eenvoudig, ook voor beginners! En om het geheel af te ronden hebben wij voor u een leuke va riant op het thema prei! 'Prei-speciaal' En dit hebben wij er voor nodig voor 2 personen: 1 kg prei, 1 theel. gemberpoeder, 3 dl bouil lon, 2 eetl. soja, 2 eetl. suiker, 3 a 4 eetl. olie, zout, 3 eetl. azijn en iets aardappelmeel. Maak de prei goed schoon en snij de prei in niet te lange stukken (laat ze goed uitlekken). Verhit de olie in een ruime pan (goed heet laten worden) en doe er het zout in en doe er de prei bij. Hou de prei voortdurend in beweging en laat het 1 a 1 Vi min bakken (niet kleuren). Voeg er nu de bouillon gemengd met de overige kruiden (behalve het aardappel meel) aan toe en laat het snel heet worden. Dek de pan af en laat de groente nog 2 a 3 min. smoren en bind de prei tot slot af met de in wat koud water aangemaakte aardappelmeel. De prei gaat bij: stoofvlees, ge kookte aardappelen of aardap pelpuree, droge rijst en verder al le macaroni-, spaghetti- of bami schotels. M.A. van der Vliet meestal ook niet opgelost, alleen maar 14 dagen verdrongen. Soms lijkt het wel op een vluchten, een vluchten voor wie of wat? Misschien voor jezelf? Vakantie begint voor ons in de win ter met folders halen bij het reisbu reau en dat geeft al heel veel voor pret. Folders van zonnige oorden waar het lekker warm is. In onze fantasie gaan we daar het komende jaar naar toe. In werkelijkheid komt daar niets van terecht. Wat doen we dan wel? Blijven we gewoon lekker thuis als anderen in de file of op 't vliegveld wachten om naar het buitenland te gaan? Het is fijn om in de vakantie eens in een andere omgeving te zijn en dan meer tijd voor elkaar te hebben. De grote-vakantie valt in de zomer en dan zie je overal allerlei seizoen ar beid, in de horeca, in de landbouw etc. 't Is zomer. Voor de landbouw is het dan druk in het bedrijf en er is niet zo veel tijd voor reizen, die gaan dan later hopelijk ook. T.V. Een van onze T.V. presentatoren ging naar Torremolinos om vakan tievierend Nederland als dekor te ge bruiken. 't Waren meest jongeren en een van de gasten in het programma was professor Piet. Hij sprak over de gedragingen van mensen. Waar om ze op een kluitje blijven zitten aan het strand? Wel, als er weinig ruimte tussen mensen is kun je elkaar rustig bekij ken zonder onbehoorlijk te zijn, al dus de professor. Verder is er de angst voor het vreemde, 't onbeken de. Angst voor andere kuituren ter wijl er iets verder een schitterend ge bied is waar weinigen heen gaan. En, vraagt de presentator aan Piet: "Wat gaat u vanavond doen"? Antwoord: "Een beetje stappen denk ik en de beest uithangen". Wat mag dat dan wel zijn, de beest uit hangen. Kuddedieren Wat zien we bij de dieren, ze eten en drinken tot ze genoeg hebben en niet meer. Kuddedieren blijven bij el kaar, geven elkaar de ruimte binnen hun eigen orde. De jongen leren alles van hun ouders, ook gehoorzaam heid. Laatst zagen we in een slootje langs het fietspad een zwanenpaar met 7 jongen. Ze gingen niet op de vlucht maar stelden zich strategisch op. De jongen werden bij elkaar ge dreven tussen de ouders in. In geval wij te dicht zouden naderen, konden we toch niet bij de jongen komen. Zo beschermen ze hun kroost en be geleiden hen tot ze voor zichzelf kunnen zorgen. Geen professor heeft hen dat geleerd. Er wordt hen ook niet voorgehouden om "de beest uit te hangen", wat dat ook mag zijn. Weg in eigen land Dat is eigenlijk favoriet voor ons, of naar Engeland. In het laatste geval is de overtocht al een vakantie op zich zelf. We bezoeken dan oude kastelen en kerkjes, stadjes waarbij je je te rug waant in de middeleeuwen. Als je een register tekent zie je b.v. dat de dag voor je bezoek een bezoekster uit Australië daar was. Wandelen en fotograferen om later thuis opnieuw te genieten van onze reis. Na een dag of tien kunnen we er wel weer tegen voor een jaartje. We zijn dolblij als we weer thuis zijn en kunnen uitrusten in ons eigen bed van de vermoeienissen van de vakan tie. Oost-West, Thuis-Best. Welvarend Om te beseffen hoe welvarend en mooi ons eigen land is moet men vaak eerst eens over de grenzen heb ben gekeken. En wat verwachten we dan van zo'n vakantie? We zien graag andere landen en bezoeken dan musea, kerken, kastelen, kloosters enz. Maar bovenal gaan we voor het mooie weer. Als je met de,tent eropuit trekt is dat ook wel nodig. Natuurlijk is op vakantie gaan niet echt een noodzaak maar als er 6 we ken vakantie zijn en we alleen wat in de tuin konden "rommelen" en in huis wat klusjes doen lijkt het heel lang. Toch als ik aan het inpakken ben, zinkt mij de moed wel eens in de schoenen. Dan zie ik op tegen al dat geregel en gedoe voor het vertrek. Dan komen alle mogelijke moeilijk heden op me af en heb ik ineens geen zin meer om weg te gaan. Maar als dan alles klaar is en we zijn op weg, dan voel ik me echt opgelucht en blij. Dan heb ik zo'n verwachtings volle stemming; wat zullen we alle maal gaan meemaken en zien? We moeten van niemand op vakan tie, maar we willen het wel graag. Kuituren Over de grenzen kijken is: natuur schoon zien, anders dan thuis. Ook het eten van andere gerechten en het luisteren naar gesprekken in een an dere taal, het heeft een zekere beko ring. Toch kan dat ook in eigen land, iedere streek heeft iets heel ei gens en is het ontdekken waard. Het geeft ook een bredere kijk op de ei gen omgeving, het eigen gezin en door de tijd die we voor elkaar heb ben komen er andere en soms diepe re gesprekken. Het vreemde/onbe kende woordeloos op je in laten wer ken, het is alles onderdeel van de va kantie. Maar het beste van de vakan tie is dat men samen plannen maakt waarin voor ieder iets waardevols is opgenomen. Belangstelling voor wat de ander bezig houdt en ook mee doen/meegaan kan heel verfrissend zijn. Dan wordt samen-uit, samen- thuis een feest voor het hele gezel schap. En een feest was dit gesprek van de perskommissieleden samen over: vakantie. Begin deze week is er een rondschrij ven uitgegaan naar de deelnemers en belangstellenden van Agrarische Studiereizen met de laatste informa tie over de reizen die in het najaar en in de eerste maanden van volgend jaar worden georganiseerd. Er zijn enkele nieuwe reizen toege voegd; een drie-daagse busreis naar Parijs, en een wintersportreis naar Zwitserland/Graubünden, speciaal bedoeld om kennis te maken met de verschillende takken van win tersport: skiën, langlaufen en sleeën. Dri'e andere reizen worden in een an dere periode uitgevoerd dan vermeld in de brochure Agrarische Studierei zen, juli-dec.; de reis naar Jersey 14 dagen later, naar Wenen 14 dagen eerder en de reis naar Kenya één week eerder. De data zijn: Jersey, 21-28 septem ber, 8-daagse vliegreis, verblijf in luxe-hotel aan de oostkust, exkursies per bus (de prijs is met 200,ver laagd). Sicilië, 24 september-1 okto ber, 8-daagse vliegreis, rondreis per bus overnachtingen in Palermo, Agrigento, Siracuse, Acireale, Pa lermo. De Harz, 3-7 oktober, 5-daagse busreis, overnachtingen in hotel Der Harz Stern, exkursies Der bus. Indien u de letters uit de vakjes van de hierna opgegeven nummers ach ter elkaar zet krijgt u de naam van een bloem. Dit is de oplossing. 80 - 67 - 8 - 10 - 63 - 33 - 6 - 7 - 46 - 51 - 16 HORIZONTAAL: 1 tabak; 4 berg kloof; 8 roeispaan; 11 vis; 13 stof; 15 verbrandingsrest; 17 in houdsmaat; 18 vaartuig; 19 vogel- produkt; 20 tovergodin; 22 sport- term; 24 woonschip; 25 waterdier; 26 overschot; 28 familielid; 30 slaan de beweging; 32 sport; 33 plaats in Utrecht; 35 aardsoort; 37 voorzetsel; 38 afgemat; 40 lidwoord; 42 op het ogenblik; 43 deel van een schip; 44 slaapplaats; 45 laagtij; 47 bil- jartstok; 49 onbepaald voornaam woord; 51 voegwoord; 52 zonder ling; 54 rivier in Rusland; 57 af scheidsgroet; 59 overal; 61 wijfjes schaap; 62 produkt van een varken; 63 zwaard wal vis; 64 vreselijk; 66 stuk hout; 68 proper; 70 den lezer 16 heil; 71 bloeimaand; 72 insekt; 74 muzieknoot; 75 plant; 77 visnet; 79 schroefboor; 80 Zweedse munt; 81 spoel. VERTIKAAL: 1 leidinggevende per sonen; 2 voltooid; 3 lijmstof; 4 toespraak; 5 onbepaald hoofdtel woord; 6 lekkernij; 7 vervelend; 8 vermogend; 9 voorzetsel; 10 knaag dier; 12 pauze; 14 dashond; 16 an tistof; 19 vertrouwelijk; 21 plechtige verklaring; 23 gesloten; 24 lokspijs; 25 ambacht; 27 rekenkundig vraagstuk; 29 zaadkorrel; 31 kans briefje; 32 kaart; 33 inwoner van Ned. provincie; 34 hoofdgedachte; 36 overblijfsel; 39 lofdicht; 41 garni zoenplaats; 46 rivier vis; 47 omroep vereniging; 48 insekt; 50 drinkkom; 51 vrucht; 53 zwemvogel; 55 gezicht sorgaan; 56 doordringende kreet; 58 naaldboom; 60 binnenwater; 62 niet meegaand; 63 vrucht; 65 mestvork; 67 slotwoord; 69 konisch toelopend; 71 schaakterm; 73 dwaas; 75 van een; 76 nummer; 77 op deze wijze; 78 namelijk. Vrijdag 9 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20