Polen ioo zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Land- en tuinbouw Fruitteelt verzekeringen zlm Afscheid vertegenwoordiger S.M. Timmers m u VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1988 land-en tuinbouwblad De algemeen-secretaris van de ZLM mr. J. Oggel is onlangs op bezoek geweest in Polen. Over zijn beleve nissen en indrukken kunt u hieronder lezen. Bijgaande foto vertelt misschien meer dan duizend woorden: zo wordt heden ten dage op het platteland van Polen gewerkt. Weinig rationeel, weinig gemechaniseerd en met veel arbeidskrachten. Meer hierover in onderstaand voorbeeld. Nu Polen de laatste tijd nogal nadrukkelijk in het nieuws is lijkt het mij wel toepasselijk om enige indruk ken op te schrijven die ik heb opgedaan tijdens een kort bezoek dat ik onlangs aan Polen heb gebracht. In veel opzichten is dit bezoek een soort reis terug in de tijd geworden dat wil zeggen Polen anno 1988 doet sterk denken aan de situatie bij ons zo'n 40 50 jaar geleden. Om enkele voorbeelden te noemen: er wordt vrijwel uitsluitend met kolen gestookt en 's morgens werd ik al vroeg wakker van het geluid van het opstar ten van stoomtreinen. Nog bijna een derde van de be volking is werkzaam in de land- en tuinbouw en na tuurlijk is de melkbus nog een vertrouwd beeld. Er zijn weinig vierbaans autowegen, maar over het algemeen zijn de wegen prima in orde. Het is wel uitkijken gebla zen want alles en iedereen maakt van de wegen ge bruik: veel voetgangers, paard en wagen, zo nu en dan een traktor, vrachtauto's en personenauto's. Omdat maar weinig mensen een auto hebben wordt er veel gebruik gemaakt van het openbaar vervoer. Een bui tenlander is er nog min of meer een bezienswaardig heid: er werd veel naar ons gezwaaid door zowel kin deren als volwassenen. Ik vond dat de mensen er over het algemeen goed uitzagen. Maar mogelijk dat de om standigheden mijn waarneming wat vertekend heb ben: ik heb alleen een stukje van het meer welvarende zuiden gezien, het was prachtig weer, volop oogsttijd en ik ben niet in direkt kontakt geweest met de gewo ne man maar min of meer als een VIP behandeld. Ik heb me laten vertellen dat het modale inkomen onge veer 30.000 Zlotys per maand bedraagt. Dat is omge rekend tegen de officiële wisselkoers f 1 50,— oftewel f 5,— per dag! Veel jongeren zien het daarom niet meer zitten en proberen in het (westerse) buitenland aan de slag te komen. Er is sprake van een stagneren de ekonomie die op basis van de oorspronkelijke uit gangspunten moeilijk meer op gang is te brengen. Het ondernemerschap lijkt daarom weer een kans(je) te krijgen. De 'Glasnost' van Gorbatsjov wordt door de jongeren als een uitdaging gezien maar de ouderen aar zelen omdat ze bang zijn dat als Gorbatsjov het niet redt de gevolgen niet zijn te overzien. Ook het feit dat de huidige Paus van Poolse afkomst is heeft grote in vloed op het maatschappelijke en politieke leven. Er worden veel kerken gebouwd en ook leden van de Par tij kunnen hun kinderen laten dopen. Overigens zijn de Polen zeer religieus: 85% is meelevend lid van de (rooms katholieke) kerk. Op vrijdag wordt er bijvoor beeld konsekwent geen vlees gegeten, maar ons werd het wel aangeboden. De gastvrijheid is trouwens over weldigend. Omdat mijn bezoek vooral gericht was op de fruitteelt heb ik slechts summier kennis kunnen nemen van de overige agrarische ontwikkelingen. In Polen zijn er heel veel kleine partikuliere boerenbedrijfjes. Slechts 30% van de grond wordt als staatsbedrijf geëksploiteerd. Mechanisatie is vrijwel alleen op de staatsbedrijven aanwezig, voor het overige is vrijwel alles handwerk met paardentraktie. De (gemengde) bedrijfjes zijn klein met veel tot zeer veel her en der gespreide perceeltjes en één of twee koeien. (Daarnaast veel ganzen om de dochters als ze trouwen een veren bed mee te kunnen geven). De grond is eigendom en wordt niet gekocht - ook niet bij vererving - vanwege de waardevastheid. De verkaveling is derhalve zeer slecht. Niettemin was het een prachtig gezicht om al die mensen bezig te zien op het land: met de sikkel graan maaien, met de hand opbinden (soms met een zelfbinder), het vervoer met paard en wagen om thuis te dorsen met de vlegel of een rondreizende dorsmachine. De graanopbrengst op deze bedrijfjes is circa 2.500 kg per ha en op de staats bedrijven 5 ton. De koeien worden veelal langs de wegen door kinderen of oude mensen gehoed. Ze voorzien in de eigen behoefte aan zuivel voor het gezin. Zo ouderwets de landbouw is, zo vooruitstrevend is de fruitteelt. Met name de kopgroep van de fruittelers ziet de Nederlandse fruitteelt als toonaangevend en veel In het Noord-Westelijk deel van Noord-Brabant is de heer Timmers een zeer gezien man. Zeer veel jaren be hartigde hij de verzekeringsbelangen van onze leden; hij vormde in Zevenbergen een belangrijk steunpunt voor onze maatschappij. De laatste jaren deed ook zijn doch ter Anne-Els aktief mee. Dat was ook nodig omdat de heer Timmers inmiddels een kleine 5.000 leden terzijde stond. Nu hij de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, heeft hij besloten het iets rustiger aan te doen. Vanaf 1 september zullen onze medewerkers te Goes een rechtstreeks kon- takt gaan onderhouden met onze leden in de regio Ze venbergen. De adviesfunktie zal vervult worden door de heer A.C. Schoonen, die in Zevenbergen gaat wonen en werken. Alle betrokkenen hebben hierover reeds bericht ontvangen. Wij danken de heer Timmers en zijn dochter Anne-Els namens bestuur en alle verzekerden voor het goe de werk dat zij al die jaren hebben verricht en wensen hen het allerbeste toe! Wij verwelkomen de heer Schoonen in onze organisatie. Wij geloven erin dat hij hetzelfde vertrou wen van onze leden zal winnen zoals de heer Timmers dit genoot. De gezinsongevallenverzekering wordt steeds meer gesloten In de maanden juli en augustus werden enkele honder den gezinsongevallenverzekeringen afgesloten. Dit jaar hebben wij al een groei gerealiseerd van zo'n 40%. Met name gezinnen met schoolgaande kinderen raden wij aan deze verzekering af te sluiten. De scholierenongevallen verzekering, welke vaak automatisch wordt afgesloten, is dan niet meer nodig. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek raken jaarlijks zo'n 774.000 mensen gewond door een ongeval; vaak met blijvende invalidi teit. Er sterven circa 3.900 mensen ten gevolge van een ongeval. De meeste ongevallen komen voor in de privé- sfeer, daarnaast in het bedrijf en in het verkeer. In het verkeer zijn de ongevalsgevolgen vaak ernstig. De bouw nijverheid en de landbouw en visserij zijn de onveiligste bedrijfstakken, aldus het CBS. Onze gezinsongevallen- polis dekt vader, moeder en kinderen vierentwintig uur per dag, overal ter wereld. De premie bedraagt slechts enkele tientjes. Produktaansprakelijkheid Onze agrarische leden worden in deze krant geïnfor meerd over de produktaansprakelijkheid. Wij zijn druk doende ons verzekeringspakket voor de agrariërs te ver beteren. Zekerheid op het terrein van milieu aansprakelijkheid en rechtsbijstand worden steeds be langrijker. In het najaar hoort u meer hierover van ons. H. Doeleman Hzn, direkteur van onze teelttechnieken worden in de praktijk ge bracht. De gemiddelde bedrijfsgrootte in de fruitteelt is 4 5 ha met uitschieters tot boven de tien hektare. Het aantal bomen per ha is nog lang niet zo groot als bij ons maar 2.000 en meer komt al voor. Ook het meerrijen systeem is volop in diskussie. Aardig was ook om te konstateren dat er uitgangsmateriaal uit o.a. Zeeland wordt gehaald waar ze overigens zeer tevre den over zijn. Trouwens ook vrijwel alle zaad voor de groenteteelt komt uit Nederland. Er werd mij dan ook verzekerd dat er voor ons zeker zaken zijn te doen in Polen. De Poolse fruitteelt zit nog helemaal op de pro- duktielijn dat wil zeggen kwaliteit telt nauwelijks. Klei ne maten, verruwing of hagelschade hebben nauwe lijks invloed op de prijs en de afzet. De bewaring gaat dikwijls op basis van natuurlijk waterkoeling afkomstig van beekjes. De afzet vindt tot op zekere hoogte meer en meer op partikuliere basis plaats. Door de voor uitstrevendheid van deze fruittelers - alleen appels, geen peren - kunnen wij op onderdelen wellicht ook nog iets van hen leren bijvoorbeeld ten aanzien van vorstgevoeligheid van de opstand en rasontwikkeling. Met het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilheimina- dorp wordt er regelmatig materiaal en kennis uitgewis seld. Dat laatste was trouwens ook de aanleiding tot mijn bezoek wat uiteindelijk besloten werd met nadere afspraken voor uitwisselingsprogramma's tussen de Poolse en Zuidwestelijke fruitteelt. Al met al een zeer interessant bezoek. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1