gezien Ook Nederlandse aardappelen bevatten teveel nitraat Rooi aardappelen niet te laat... Hetze tussen sektoren ongewenst korte wenken akkerbouw Uitbreiding areaal wintertarwe? Situatie varkenshouderij ronduit slecht Met het dorsen is het nu wel gebeurt in onze WESTHOEK. Het laatst wa ren blauwmaanzaad en de veldbo- nen aan de beurt. De laatste gerst, tarwe en ook zomertarwe hadden nog al wat tegenweer zodat prak tisch alles toch wel enkele procenten te veel vocht had. Het laatste stro is meestal verhakseld en met wat mest eroverheen is het ook weer een waar devolle bemesting voor de grond. Nu staan we zo voor de aardappel oogst. De eerste percelen zijn reeds doodgespoten. Er zijn er vooral op de zware grond die nog erg groen staan, maar let wel op de kalender, 't hoeft niet maar laat, en dan vooral op zware grond, kan toch wel eens moeilijk rooien worden als het nat is. Maar we hopen op een mooi na jaar. De bietenoogst is ook vanuit de fabrieken in voorbereiding. Afgelo pen week zijn de opgave- formulieren naar de telers uitgegaan in verband met de leveringskeuze, wanneer en hoeveel, 't Is altijd moei lijk voor de fabriek om te starten zonder dat er stagnatie optreedt vooral nu de leveringen steeds meer gekoncentreerd worden door weg- Tussen de buien door zijn de laatste percelen granen peulvruchten ge dorst op ZUID-BEVELAND. Dit betrof voornamelijk nog wat erwten en zomertarwe. Het stro dat nu nog buiten ligt is van twijfelachtige kwa liteit met iedere keer een bui regen. Voor de prijs van dit moment kunt u het misschien nog beter hakselen ook, als de kans zich voor doet. Wat nu weer gaat spelen is hoeveel wintertarwe moet er op het bedrijf ingezaaid worden en is het aantrek kelijk om een gedeelte zomergerst en/of erwten in te vullen? Dit jaar zijn de erwten op Zuid- Beveland ook weer tegengevallen nog meer dan de opbrengst van zo mergerst. Qua saldo zal er in veel ge vallen dan ook weinig overschieten. Pakken we het gemiddelde van de laatste vier jaar op Zuid-Beveland dan komen we niet hoger dan onge veer 4600 kg per ha. Dat is nu niet Aardappelen op de Duitse markt uit conventionele teelt bevatten door gaans teveel nitraat. Soorten die minder dan 150 milligram per kilo gram bevatten zijn een uitzondering. Alleen bij biologisch geteelde pie pers kan men er zeker van zijn dat aan de reeds hoge nitraatopname van de hedendaagse consument niet nog een flinke hoeveelheid wordt toegevoegd. Een behoorlijk deel van de aardappelen bevat tussen de 260 en 350 milligram nitraat per kilo en ook gehaltes van meer dan 460 milli gram tot boven de 800 milligram kan men aantreffen. Dit waren de bevindingen in de laat ste aflevering van de Duitse eco- tijdschrift "Okotest". Er werden 36 willekeurige aardappelproeven ge trokken en onderzocht waaronder ook vier uit ecologische teelt. Het gemiddelde nitraatgehalte was 285 milligram per kilogram. Bijzonder betreurenswaardig voor de Neder landse aardappelteelt: de onderzoch te Nederlandse Bintjes kwamen met Vrijdag 9 september 1988 vallen van fabrieken die gesloten zijn. 't Is toch wel erg kwetsbaar. Als er iets mis gaat vooral in het laatst van de campagne met even tueel vorst in aantocht.... Maar la ten we daar maar niet aan denken. Nu reeds 60-65% van de oogst ge ruimd is wordt het weer kaal. Nogal veel groenbemesting is er gezaaid wat de polders nog wat groen houdt. Maar daar waar volop grondwerk aan de gang is vanwege ruilverkave lingswerkzaamheden is het een heu velig landschap dat met goed weer gauw geëgaliseerd is. Na drainage ligt het er dan weer prima bij. De verwachting is dat er weer veel wintertarwe gezaaid gaat worden. Het rendement is net als van andere produkten maar zeer matig, maar tarwe is toch een gewas waar nogal wat mogelijkheden inzitten wat be mesting en bespuitingen tegen lege ring e.d. betreft. Maar hierover zal nog wel de nodige voorlichting en in formatie verschijnen. De veeboeren in ons gebied hebben volop eten voor de koeien en de maisoogst be looft ook nogal wat. We hopen dat er net als bij kuilgras en hooi prima geoogst kan worden. bepaald denderend in ogenschouw nemend, dat er van die vier jaar er eigenlijk één jaar in positieve zin uit sprong. U kan zich dan ook afvra gen: moet ik nog wel erwten zaaien of kan ik niet beter wintertarwe zaai en wat veel minder oogstrisiko met zich meebrengt en dus veel meer ze kerheid biedt. Het zal er uiteindelijk op neerkomen, mits de omstandig heden gunstig zijn deze herfst, dat het areaal wintertarwe uitgebreid gaat worden dit met name ten koste van de erwten. Tot aan de oogst van uien, aardap pelen en suikerbieten krijgen we nog een periode waarin het betrekkelijk rustig is om dit in een stil uurtje nog eens te bekijken. Deze rust is ook weer betrekkelijk omdat de voorbe reidingen belangrijk zijn om de oogst van deze produkten ook weer goed te laten verlopen zonder onge lukken. 520 milligram in de slechtste groep terecht. Het artikel heeft bij de betrokkene Duitse vakkringen een woedend echo opgewekt. De Duitse Boeren bond, de handelarenorganisatie en ook de organisatie van de aardappel- verwerkende industrie beweren dat "Okotest" niet serieus te werk is gegaan. Kalibemesting in het najaar alleen op kleigrond In het najaar kali bemesten is aan trekkelijk voor de arbeidsverdeling. Zware zavel- en kleigronden lenen zich uitstekend voor een dergelijke herfstbemesting. Op lichte zavel- en zandgronden kan de kali beter in het voorjaar in de vorm van een chloo- rarme kalimeststof worden gegeven. Op lichte gronden spoelt namelijk in de winter een deel van de in de herfst toegediende kali uit. Ook op kalium- fixerende rivierkleigrond is een kali bemesting in het voorjaar aan te be velen. Erg veel groenbemesting is er tot he den toe in WEST-BRABANT-ZUID gezaaid waarbij bladrammenas, gele mosterd en rogge favoriet zijn. Uit zaai van raaigrassen voor groenbe mesting komt niet veel meer voor. Op enkele bedrijven wordt in het voorjaar in de stoppel Italiaans uit gezaaid. Nadeel van deze methode is dat op deze bedrijven graszaadteelt onmogelijk is geworden. Het areaal graszaadteelt heeft op de zandgronden zijn top bereikt. Veel aanvragen van nieuwe telers worden door de graszadenbedrijven met nee beantwoord. De oppervlakte Engels raaigras vertoont een lichte daling om het nog enigszins rendabel te houden. Vorig jaar leek het gewas wintergerst helemaal verdwenen te zijn maar nu na de teleurstellende graanopbrengsten van 1988 lijkt de ze teelt weer terug te komen. Op de bedrijven waar wintergerst nog ge teeld wordt is dit jaar een opbrengst gehaald van 6000 kg per ha en dit is beduidend meer dan de 4200 kg bij De vele neerslag in de maand juli is in augustus in MIDDEN- EN OOST-BRABANT aanzienlijk min der geweest. In het zuiden van het land is de neerslag hoeveelheid in de maand augustus nauwelijks aan het gemiddelde gekomen, vergeleken met voorgaande jaren. De relatief weinige neerslag en de vrij aangena me temperaturen hebben nog voor flinke groei gezorgd van de diverse gewassen, zoals het grasland en de snijmais. Op een groot aantal wei landen staat een royale hoeveelheid gras. Ook de snijmais gaat een forse op brengst geven. Op een groot aantal percelen zijn de opbrengstver wach tingen boven het gemiddelde van voorgaande jaren. De animo bij de veehouders om extra ruwvoer voor raden aan te leggen is zeer gering. Evenals in andere streken is in het zuiden van Nederland de kooplust zeer gering, terwijl het aantal relatief groot is. De ha-opbrengsten in gul dens zullen aanzienlijk lager liggen Elk jaar weerzien we in pas inge zaaid Engels raaigras pleksgewijs schade door vreterij van de fritvlieg- larven. Soms is de schade zo groot, dat herinzaai noodzakelijk is. Om dit te voorkomen kunt u een zaadbe handeling uitvoeren met 3 gram lin daan per kg zaad. Ter voorkoming van kiembeschadiging, deze behan deling kort voor het zaaien toe passen. De afzet van uien richt vooral op de eksportmarkt.. De konkurrentieposi- tie wordt bepaald door prijs en kwa liteit. Onze kostprijs is relatief laag, onze kwaliteit is echter voor verbete ring vatbaar. Kwaliteitsbehoud is o.a. te bereiken door een snelle oogst in droogmethode. Bereid u hierop alvast voor. Begin met rooien op het moment dat 50% van de totale loof massa is af gestorven. Verwijder het loof tot net boven de splitsing van de bladeren. Zorg voor een geringe valhoogte tij dens het inschuren (maks. 40 cm). Na het binnenbrengen dient u zo snel mogelijk met het drogen te be ginnen. Een konstante droge lucht temperatuur van 30°C is nodig zo wel 's nachts als overdag. Wortelonkruiden, zoals kweek, kleinhoefblad, distels e.d. zijn in de stoppel te bestrijden met groeistof fen en met Roundup. Voor de be handeling niet te snel na de oogst uit, want er moet voldoende blad op de onkruiden aanwezig zijn. De her- groei kunt u bevorderen met een zomergerst. Het areaal granen zal volgend jaar ongetwijfeld hoger zijn omdat vollegrondsgroenteteelt geen alternatief is. Veel bedrijven hebben dit jaar sperziebonen uitgezaaid en het resultaat is dat slechts bij weinig gevallen het saldo positief is uitge vallen. Bij deze teelt is wel naar vo ren gekomen dat niet iedere grond soort zich leent voor sperziebonen. Uit kostenoogpunt gezien blijft graan het aantrekkelijkst om uit te zaaien. De kostprijs van volle- grondsgroenten ligt vaak ƒ1500 gul den hoger terwijl het risiko groter is en de financiële opbrengst niet veel meer. Het hoofdonderwerp tijdens gesprekken tussen akkerbouwers en melkveehouders is bijna altijd de ho ge melkprijs en het hiermee samen hangend hoge inkomen van de melk veehouders. Vanuit de akkerbouw met een aantal slechte jaren, voorna melijk ontstaan door de magere prij zen van de vrije produkten, is het be grijpelijk dat enigszins jaloers naar in Midden- en Oost-Brabant dan een jaar geleden. Onlangs is de Provincie Noord- Brabant met een gewijzigde Veror dening van de Grondwaterbescher mingsgebieden gekomen. De wijzi ging heeft voornamelijk betrekking op de z.g. puttenvelden. Op de on diepe putten in Oost-Brabant gele gen is de gewijzigde Verordening van invloed op een veel groter ge bied. Hier worden de 10- en 25-jaars zones in z'n geheel beperkt in de landbouwontwikkelingsmogelijkhe den. In deze gebieden mag straks geen kunstmest meer gestrooid, ter wijl de 125 kg P205-norm uit orga nische mest waarschijnlijk te hoog is om in de toekomst aan de drinkwa ter kwaliteitseisen te kunnen vol doen. De landbouw zal het in deze gebieden zeer moeilijk krijgen, zo niet onmogelijk gemaakt worden. De Bondsfokveedag in Veghel wordt dit jaar op de le dinsdag in septem ber gehouden. Dit jaar wordt ge keurd in 3 richtingen n.l. MRY- dubbeldoel, Red Holstein- melkrichting en H.F.-zwartbont. Er kleine stikstofgift 20-40 kg/ha en daarmee ook de spuit datum. Ieder jaar gebeuren er weer ongeluk ken doordat iemand te gehaast is en/of de veiligheidsmaatregelen niet in acht neemt. Neem geen onnodige risiko 's op het bedrijf of tijdens het werken. Laat iedereen 't zei jong of oud, vervult zijn van eikaars behoud! de melkveehouderij gekeken wordt. Granen en suikerbieten zijn ook pro dukten die wat prijs betreft afhanke lijk zijn van het EG-beleid maar met dit verschil dat de hoogte van de kg- prijs amper genoeg is om de kosten te dekken. Het zou jammer zijn dat door diverse maatregelen - waar de boer in wezen buiten staat - een het ze zou ontstaan tussen de diverse sektoren. De melkveehouderij draait momenteel gezond en dat dit bij de varkenshouderijpluimveehouderij en akkerbouw niet het geval is kan van tijdelijke aard zijn. Een aantal jaren geleden lagen de verhoudingen anders. Een punt dat bij veel melk veebedrijven grote problemen geeft is de bedrijfsovername. Doordat aan de melk een waarde ge geven is wordt overname niet ge makkelijker temeer daar de faktor superheffing voor de toekomst onze ker is en dat door een jonge boer met als uitgangspunt genomen mag wor den. Bij bedrijfsovername moeten stallen en machines overgenomen die maar voor 75% benut kunnen worden terwijl dit gegeven niet van invloed is op de overnameprijs. is een flinke opgave van deelnemen de runderen. Het is de eerste keer, dat zowel roodbonte als zwartbonte runderen op dezelfde dag in Veghel worden gekeurd. K.I.-Zuid gaat met ingang van 1 ok tober insemineren op zondag. Dit betekent, dat de z.g. zaterdagavond route komt te vervallen. Het hoog ste overlegorgaan van het personeel, de Ondernemingsraad, heeft zijn goedkeuring hieraan gegeven. De medewerkers in het veld, vooral in Midden- en Oost-Brabant zijn niet gelukkig met het genomen besluit. Overigens bestond bij de veehouders flinke verdeeldheid betreffende het "insemineren op zondag". De situatie in de varkenshouderij is ronduit slecht. De overschotsituatie van biggen blijft bestaan, terwijl de export van levende slachtvarkens zeer beperkt is. Vooral in Duitsland wordt steeds opnieuw geklaagd over het berenprobleem. In Nederland zouden de beren onvoldoende her kend worden op de slachterijen. Mo menteel staan de groeistimulerende middelen weer extra in de belangstel ling. De vleeskalveren hebben hier het meeste mee te maken. Onwille keurig worden ook verbanden ge legd met de varkenshouderij, het geen een slechte zaak is voor de prijs ontwikkeling en de uitvoer in het bijzonder. De nuchtere kalverenprij- zen hebben de laatste maand fors te lijden gehad van de affaire "Glen- burterol". Vanwege de zeer krappe aanvoer lijkt het dieptepunt bereikt in de nuchtere kalverenprijzen. Wat de komende maanden de prijzen in met name de "Veredelingsland- bouw" gaan doen, is de vraag. Een beter rendement is dringend gewenst. 15 Geboren tussen de waker en de slaper hebben dijken in m'n le ven altijd een heel belangrijke plaats gehad. De waker met z'n stenen glooiing, z'n machtige kruin. Ze gaf je een veilig gevoel als de storm rond de hoeve raas de. Met goed weer kon je aan diezelfde dijk kijken naar het op komend en afgaand water. Een beeld, iedere keer anders, altijd boeiend. Aan de slaper speelde je. Later fietste je over de dijken naar school. Nog later ging je de schoonheid van deze dijken zien. Vooral die met die dubbele bo menrijen, zijn mooi! De dijken hebben dit gemeen, dat je vanaf de top de polders in kunt kijken. Je zag de polders en hun winterse rust, hun frisse voorjaarstinten, en hun zomerse uitbundigheid overgaand in rijpe herfstkleuren. Van boven af zag en zie je de mensen werken in de polders, en hoor je de machines daveren. Het is vanaf de dijk ge zien, dat ik u wat wil schrijven. Nu september nog maar een paar dagen oud is, zien we dat de pol ders al ver leeg zijn. Het goud geel graan is geborgen in silo 's op de boerderijen of afgevoerd naar de pakhuizen. Slechts hier en daar ligt nog wat stro te wachten en we verwachten dat met een paar dagen droog weer de rookslierten weer over de velden en wegen zullen gaan. Doodgespoten zijn sommige blokken aardappels voor vroege levering terwijl op de lichtere gronden veel loof door een na tuurlijke afsterving wegkwijnt. Het rijpere groen van velden aard appels, naast het andere lichtere groen van de bieten daartussen; het lege land met hier en daar de vlasschelven geven ze kleur die in het vroege najaar zo bij onze pol der past. Altijd mooi, als je het maar wilt zien! S

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19