e Rooien met Kleine betekent tevreden klanten Ploegwedstrijd zware kluif UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOLWMECHANISATIE Onderzoekers profeten die brood eten.... CEBECO-HANDELSRAAD Tarweteelt in de vingers... Het weer in onze streek is wel erg wispelturig. Jongstleden zater dag en zondag was het stralend weer en maandagmorgen begon het al weer gauw fluks te rege nen. Een ideaal weertype voor de laat ingezaaide groenbemestings- gewassen. Op tijd zaaien geeft het beste rendement aan de ver betering van de struktuur van de grond en aan het behoud van de bodemvruchtbaarheid. Allemaal zijn we het weer zo gauw verge ten wat we vorig najaar onze grond hebben aangedaan tijdens weken met zeer slecht weer. Het vorige jaar heeft te velde een bar slechte erfenis achtergelaten en die vinden we nu bij het ploegen nog terug. Vele bezoekers van de provinciale Zeeuwse ploeg wedstrijd hebben dit ook ont dekt. Grond van 25-35 afslib- baar moet met gemak door de wedstrijdploegers keurig ge ploegd kunnen worden. Niets was echter minder waar en zelfs oud-kampioenen hebben er een zware kluif aan gehad. Duidelijk is weer gebleken, dat de rond gaande ploegen de wedstrijdploe- gen bij uitstek zijn en dat men met 3-schaar wentelploegen en brede voorploegen niet in de hoogste prijzen valt. Eén opmerking mag nog ge maakt worden over de verhou ding van ploegdiepte en ploeg- breedte. Bij het ploegen van smalle voren wordt de grond goed verkruimeld en komt het land gesloten te liggen, terwijl bij het ploegen van brede voren op samenhangende grond grote brokken worden losgeploegd welke een ruwe voor geven. Alle deelnemers kunnen op zo'n ploegwedstrijd geen kampioen worden, maar het is voor de pu blieke belangstelling wel belang rijk te zien en te leren hoe en met welk materiaal de kampioenen deze grote prestaties hebben kun nen leveren. Tholen is met de hoogste eer gaan strijken en ze hebben daar weer bekers op de schoorsteen staan. Ploegers van uit Oud- Vossemeer proficiat en veel sukses op de na tionale ploegwedstrijd toe gewenst. De organisatoren van de provin ciale Zeeuwse ploegwedstrijd hadden geen betere dag en geen mooier plekje kunnen uitzoeken voor dit provinciaal gebeuren. Terwijl er nog overal in de prille zaterdagmorgen regendruppels vielen, scheen in de Wilhelmina- polder reeds de zon. Veel bezoe kers zijn daar op afgekomen, want thuis konden ze in het natte land toch niets doen. Waar vindt men het nog gratis parkeren, gra tis toegang, voor een krats eten en drinken en getuige zijn van een wedstrijd gekenmerkt door de spanning rondom de presta ties van de ploegers? De ploeg wedstrijd is een evenement dat ie der jaar weer een groot aantal be zoekers trekt. Enerzijds om de ploegers aan het werk te zien en anderzijds om vooral het ploeg- werk te aanschouwen. Ploegen is niet eenvoudig. Een ieder die de ze "kunst" wil leren beheersen, zal in ploegwedstrijden een goede leerschool vinden. "Het gewest dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Zo moet het ook in ZEELAND zijn en dan blijft de provinciale ploegwedstrijd wel bestaan. menteel goed. Aardappels zijn er nog weinig doodgespoten. Met het groene loof in de vochtige grond ko men er nog steeds kilo's bij. De uien zijn nog overwegend "preigroen". Van sommige bietenpercelen kan dit niet meer worden gezegd. De vraag is welke invloed de vergeling op ki lo's en suikergehalte zal hebben. De opgave formulieren voor de bieten campagne zijn alweer in de bus ge vallen. Deze maand zullen er ook nog veel stoppelbewerkingen wor den uitgevoerd. De vraag is of al dat rijden in de stoppels nog zin heeft. Ter bestrijding van wortelonkruiden is een (plaatselijke) chemische bespuiting bij voldoende bladvor ming zeker zo effektief en niet duur der dan een mechanische bestrij ding. Bovendien gaat het wintervoor ploegen onder natte omstandighe den op deze onbewerkte grond veel beter. In de veehouderij is de gras- groei nog steeds goed. Door het mooie weer in augustus is de snij- mais ook aardig bijgetrokken en is de stand overwegend goed. Weer enkele bedrijven overwegen, naar verluidt, om met melken te stoppen. Voor de individuele vee houder een te respekteren zaak. Het is te hopen dat de melkkwota voor ons gebied behouden blijven. An ders gaat de toch al geringe melk- dichtheid in onze regio nog verder achteruit. Overigens zijn de perspek- tieven in de melkveehouderij mo menteel aanmerkelijk beter dan in de akkerbouw. Het hoogseizoen in de rekreatie is weer voorbij. De wegen zijn wat minder vol evenals de parkeerplaat sen in dorpen en steden. De kam- peerboeren zijn dacht ik redelijk te vreden. Hopelijk volgt er nog een goed naseizoen met veel mooi weer. Daar profiteert dan eenieder van en het verveelt nooit. Kleine ontbladeraar K6E gedragen machine geschikt voor op de trekker vijzel met dwarsafvoer eventueel met blad- spreider 4462 EW GOES Dr A F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 Axel Heenvliet Kerkwerve Klaaswaal Middelburg tel.01155- 1938 tel. 01887- 1055 tel. 01110-12455 tel. 01864- 3077 tel. 01180 14957 Nieuwendijk tel. 01834- 1388 Nieuwe Tonge tel. 01875- 1977 Schoondijke tel.01173- 1305 Steenbergen tel. 01670-63440 Wissenkerke tel.01107- 1215 De KR6II 6-rijige compact-rooier. ontbladeren en rooien vóór de wielen, dus rooien in onbereden grond exacte kophoogte prima zicht op het werk minimale puntbreuk weinig tarra vlak land na het rooien optimaal bedieningsgemak Kleine rooimachines R6 gedragen machine geschikt voor montage in 3-puntshefinrichting met poetseras aangedreven en zelfzoekende rooischaren reinigingsrollen in combinatie met groot zeefrad Bieten zouden voor Kleine kiezen. Uw klanten trouwens ook. Laat u eens meer informeren bij uw dealer of bij in juni en juli is hierop zeker van in vloed. De verwachting is dat er weer flink wat wintertarwe zal worden ge zaaid. Waardoor we waarschijnlijk volgend jaar weer 6% op de prijs zullen worden gekort. De vraag is hoever deze neerwaartse spiraalbe weging zich zal voortzetten. Uit een L.E.I. studie blijkt dat we binnen 10 jaar op een tarweprijs van 27*ct. uit komen met alle gevolgen van dien. Hopelijk zijn ook deze onderzoekers maar profeten die brood eten. Intussen is het alweer september en dat geeft gevoelsmatig de indruk dat de zomer een eind voorbij is, hoewel deze maand maar ook de eerste helft van oktober nog veel mooie dagen met zomerse temperaturen kan ge ven. September is een drukke maand op onze bedrijven. De oogst van aardappelen, uien, bruine bonen en bieten vindt in deze periode plaats. De eerste bruine bonen zijn al weer geschoffeld en aan de ruiter gezet. Het aantal percelen is er wel; maar ze zijn niet altijd voldoende gevuld. De prijs van bruine bonen is mo- een totaal onverlichte kombinatie te gen in het donker; ronduit onver antwoord. We snappen trouwens niet dat alle geleerden in Nederland geen goede betaalbare oplossing kunnen beden ken om langzaam verkeer herken baar te maken, speciaal in het don ker. Een goede verkeersmentaliteit van onze kant is een eerste stap. Ook bij het overige verkeer schort hier veel aan. Speciaal in de avondspits sta je als trekkerchauffeur doods angsten uit, want op pad naar huis is voor velen niks te gek als het maar hard gaat. In ons blad van vorige week konden we lezen dat de oogst zo goed als voorbij was. Helaas geldt dit voor vele WEST ZEEUWS-VLAAMSE boeren maar gedeeltelijk. Na de mooie week waarin zoveel gebeurde, is het nu al twee weken modderen. Gelukkig valt er niet veel water maar het zijn echte pestbuitjes. Steeds als het even droogt rukt men met groot materieel uit. Haver, gerst, vlas en erwten zijn nog steeds niet binnen. Wat gedorsen is is veelal te nat; tot 23-24<70 komt voor. Bij erwten geeft de natte ondergrond nog eens extra problemen bij het maaien. We kon den reeds vernemen dat de kilo opbrengsten van gerst flink tegen vallen. Veel boeren hebben al spijt dat ze brouwgerst hebben gezaaid i.p.v. wintertarwe. Ondanks de ma tige financiële opbrengst lijken we de tarweteelt behoorlijk in de vin gers te hebben en kan tarwe behoor lijk slechte omstandigheden aan. Gerst moet vroeg worden gezaaid en is bovendien nogal struktuur gevoe lig. Dit houdt in dat gerst niet het al ternatief is, alle mooie geschrijf ten spijt. Als ons klimaat dan zo goed is, hoe kan het dan dat de Deense gerst zo veel beter is. Of zou de prijs de doorslag geven, we denken dat dit waarschijnlijker is. Konden we daar maar eens afspraken over maken, want bij de Denen is het ook geen vetpot. De veel geprezen alternatie ven blijken nogal eens zoethouder tjes. Zo verdwenen papavers en teu nisbloemen nog sneller dan ze ver schenen. De door velen opgevatte teelt van eiwithoudende produkten is door de nieuwste prijsverlagingen weinig interessant meer. Onze hoop is gevestigd op een goed aardappel en uienjaar. Het zal geen oplossing zijn. Voorheen gaf dit wat extra ruimte, nu zal het alleen de gaten wat kunnen vullen. Over de gevol- Na een periode met prima oogst- weer, waarin ook op WALCHE REN het overgrote deel van de graan oogst onder gunstige omstandighe den is binnengehaald zijn we in een wat meer wisselvallig weertype te recht gekomen. Als gevolg daarvan wegen ook nu weer de laatste loodjes in de oogst het zwaarst. Enkele percelen gerst staan nog steeds op het veld, wellicht ook als gevolg van de onregelmatige op komst waardoor het combinen zo lang mogelijk wordt uitgesteld. Toch zal men niet kunnen wachten tot de laatste groene korrels rijp zijn. Ook moeten nog enkele percelen erwten van stam worden gedorst, terwijl ook nog niet alle stro van het land is. Behoudens de wintertarwe kunnen we vaststellen dat in ons gebied de opbrengst van vooral gerst maar ook erwten en graszaad eerder tegen dan mee vallen met de gebruikelijke uit schieters naar beneden en naar bo ven. Ook het vlas laat het in kilo's enigszins zitten. Het sombere weer gen voor het areaal het volgende jaar zullen we maar zwijgen. Van de suikerfabriek ontvingen we reeds bericht over het begin van de campagne. We zijn benieuwd hoe de nieuwe tarraregeling in de praktijk zal werken. In het najaar zitten we veel op de weg met ons transport. Vooral nu de dagen korter worden is het belang rijk een goede verlichting te voeren. Dat kan al veel ellende voorkomen. Zelf kwamen we op een rijksweg nog 14 Vrijdag 9 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18