'Als er meer telers komen, keldert de prijs' 'Iedere tuinder is op jacht naar iets nieuws' Boer met zwarte bessen: Frisdranken Ingedikt sap Teler van witte aubergines: Prijsgarantie Kruimeldief Amerika Nieuwe teelten De landbouw bruist van dyna miek en kreativiteit. Overpro- duktie en lage prijzen hebben de I boer en tuinder gedwongen uit te kijken naar nieuwe produkten. Hét produkt waar iedereen op kan overschakelen is niet ont- 1 dekt. Toch heeft menige agrariër zijn eigen oplossing gevonden. Dit is deel 10 in een serie artike len over inventieve ondernemers. De heer Fr. Buijsrogge temidden van zijn zwarte bessen: "Er hoeft maar een kleine hoeveelheid produkt boven de markt te hangen en de prijs keldert. Dat werkt net als bij de aardappelen". Zwarte bessen waren in Nederland jarenlang in geen velden of wegen meer te bekennen, maar ze zijn er weer. Enkele akkerbouwers en fruit telers in het Zeeuwse hebben de teelt opgevat. Zij leveren aan fabrikanten van onder meer cassis en bessenjene ver. De 50-jarige Frans Buijsrogge uit Goes is een van hen. Na jaren van lage prijzen voor akkerbouwge wassen wil hij weieens een produkt met een gegarandeerde prijs. Zonder afzet gaat dan ook geen struik de grond in. Eigenlijk is Frans Buijsrogge niet zo blij met de aandacht voor de teelt van zwarte bessen. Hij is bang voor het 'meervaleffekt': veel onderne mers storten zich gretig op een nieuw, veelbelovend produkt, dat ze prompt aan de straatstenen niet meer kwijt kunnen. 'De prijzen zou den onherroepelijk naar beneden gaan als er zo maar meer hektares bijkomen', profeteert Buijsrogge. 'Er hoeft maar een kleine hoeveel heid boven de markt te hangen en de boel keldert, net als bij de aardappe len'. Het areaal zwarte bessen is in Zeeland dan ook zorgvuldig bewaakt. Negen jaar geleden is een groepje te lers op Zuid-Beveland met zwarte bessen begonnen. Het gaat om ak kerbouwers en fruittelers die aan het einde van de jaren zeventig naar nieuwe produkten zochten. Buijs rogge: 'Je zag dat verschillende ge wassen niet zo denderend meer wa ren. Tarwe en bieten hadden vaste prijzen waar je het nog net voor kon doen. De opbrengst van aardappelen wisselde sterk. We hebben er wei eens twee, drie cent per kilo voor ge had. Van produkten waarmee we ri- siko liepen hadden we er genoeg en we zochten naar iets waarvan de prijs tevoren bekend was'. 'We wilden ook een produkt waarbij je de arbeid in de hand hebt, wat je met de machine kunt plukken'. Het oog van verscheidene Zeeuwse ak kerbouwers en fruittelers viel op de zwarte bes. Sinds de jaren zestig was dit gewas praktisch uit Nederland verdwenen door de hoge arbeids kosten: de pluk gebeurde met de hand. Inmiddels worden in Enge land zwarte bessen volop machinaal geoogst. Ook de kans op schade door nachtvorst bij dit vroege gewas leverde in het verleden in Nederland problemen op. Zeeland met zijn zee armen ligt echter betrekkelijk gunstig. Vijf boeren en fruittelers sloegen de handen ineen. Samen zochten ze naar afzet voor zwarte bessen. 'We zouden pas met planten beginnen als er afnemers waren', zegt Buijsrogge. 'We wilden immers een gegarandeer de prijs. De eerste klant was een fris drankenfabrikant die de zwarte bes sen nodig had voor cassis'. Dit be drijf betrok ook wel zwarte bessen uit Oostbloklanden maar die wisten niet altijd aan de vraag te voldoen. Voor de zekerheid wilde hij daarom ook een kontrakt met de Nederland se telers. Door dit meerjarige kon trakt konden de telers.samen 25 hek- tare inplanten. Inmiddels zijn het 70 hektare. Buijsrogge beschikt over 12 hektare daarvan. Verder teelt hij samen met zijn zoon op 40 hektare peren, uien, aardappelen, bieten en erwten. 'Er zit toch nog wel veel werk aan, on danks het machinale oogsten', zegt hij. 'Per hektare ben je vijftig uur per jaar bezig met snoeien, vooral in de winter. Bijna elke week moet je spuiten. Verder heb je je onkruid- bestrijding, want je kunt niet zoals bij appels een grasstrook tussen de struiken houden'. Veel investeringen hoefde hij niet te doen omdat speciale apparatuur voor de fruitteelt al op het bedrijf aanwezig was. Kolega's die voor heen uitsluitend akkerbouwer wa ren, moesten een trekker voor smalspoor aanschaffen van 35 dui zend gulden en spuitapparatuur van vijftienduizend gulden. De telers hebben samen twee oogstmachines a tweehonderdduizend gulden aange schaft. Marleen Buijsrogge brengt koffie. 'Zij is een onmisbare^chakel op dit bedrijf', zegt haar man. Namens de groep telers onderhoudt hij de kon takten met de industrie en met leve ranciers. 'Mijn vrouw zorgt altijd voor een goede ontvangst. En ze leeft helemaal mee. Dat soort dingen doet het 'm. Gasten merken dat de mensen hier enthousiast zijn en er achter staan'. Behalve de frisdrankenfabrikant is ook een producent van bessenjene ver afnemer van de zwarte bessen. Aanleiding was de ramp met de kerncentrale Tsjernobyl: een geluk bij een ongeluk. Het bedrijf liet voorheen de bessen uit Engeland ko men en uit Oostenrijk, waar de vruchten nog in korven van de hel lingen werden gedragen. Maar na het ongeluk in Tsjernobyl moest Oostenrijk de hele bessenoogst ver nietigen. De fabrikant kwam toen in Zeeland terecht. Kort geleden is met een derde klant een kontrakt afgesloten: een dochter onderneming van Suikerunie in het Brabantse Etten. Dit bedrijf ver koopt onder meer ingedikt bessen sap voor de beroemde roosvicee. Buijsrogge: 'Ze vroegen of we 500 ton bessen konden leveren. Ik zei: '500 ton, dat is nogal wat. Dat kan'. Maar we kunnen de bessen pas over een jaar leveren, omdat we pas plan ten als we kontrakten hebben. 'In 1990 geven die planten nog een geringe opbrengst: zo'n 2 a 3 ton bessen per hektare en die moeten we met de hand plukken. Dat kost wel ekstra, hebben we gezegd. Dat is af gesproken. In 1991 is dan de eerste machinepluk. Dan zit je aan 5 ton per hektare'. Het areaal kon door deze nieuwe transaktie worden uit gebreid. De groep telers groeide van vijf naar veertien. Het areaal komt nu op 160 hektare. Ondertussen blijft de groep op jacht naar nieuwe klanten. 'We hebben winters gehad dat we alle industriën afgingen om te vragen of ze bessen gebruikten', zegt de Goese teler. 'Deze zomer zeiden we tegen elkaar: kijk eens goed rond. Zo zijn we nu in onderhandeling met een Duits be drijf, dat onder meer vruchten levert voor de vulling van taarten'. Buijs rogge volgt de afzet van 'zijn' bessen met grote belangstelling. 'Het wor den kinderen van je. Wij zoeken ge renommeerde zaken. Daar kun je op vertrouwen'. De meeste zwarte bessen in Neder land komen uit het buitenland: uit het Oostblok Engeland, Frankrijk en Nieuw-Zeeland. 'Die moet je zien te verdringen', zegt Buijsrogge. Hun prijs ligt op een zodanig nivo dat wij het er niet voor kunnen telen. Wij krijgen rond de anderhalve gulden per kilo. Maar ons sterke punt is dat wij een kontroleerbaar produkt leve ren. Gewasbeschermingsmiddelen worden toegepast volgens de strenge Nederlandse eisen. Hoe kontroleer je de produktie in andere landen? Je hebt er geen greep op. Bovendien zijn de bessen minder vers als ze van een grotere afstand moeten komen'. 'Over de teelt van zwarte bessen zijn we tevreden tot op heden', zegt Buijsrogge dichterlijk. 'Anders zou den we er niet mee verder gaan. Toch geeft het werk een grote druk op je arbeid en organisatie. Als je hetzelfde geld zou verdienen met aardappelen en bieten, dan was er geen boer meer die eraan denkt. Dan zat ie op de Canarische eilanden in de winter. Nu kan die dat niet. Nu moet hij zijn bessen snoeien'. Magda de Vetten Landbouwschap Lila en paarse paprika's, reuzeradijs en torentjesbloemkool: de Neder landse groentesektor schotelt de konsument voortdurend nieuwe spe cialiteiten voor. Tuinder Jaap Klein uit Nieuwerkerk aan den IJssel heeft de markt verrijkt met witte mini- aubergines die de grootte en vorm hebben van een ei. Dit dure, eksklu- sieve gewas brengt veel werk met zich mee. Een uitkomst voor het glastuinbouwbedrijf van Klein dat in de toekomst niet mer groot genoeg is als hij alleen tomaten blijft telen. Maar dan moet de prijs van de mini- aubergines wel op peil blijven. Zoon Teunis Jan heeft de witte mini- aubergines ontdekt. Hij zag ze in het reklameblad van de zaadhandel, dat steeds uitheemse produkten introdu ceert. 'Toen heb ik wat planten bij mijn vader in de kas opgekweekt', vertelt de veertienjarige. 'Er kwa men alleen kleine en geribbelde vruchten aan. Maar toen we groeistof hadden gespoten, ging het beter'. Het ging zelfs zo goed dat vader Jaap Klein (46) besloot om 'voor de grap' een paar kistjes met de auber gines te veilen. Ze brachten tussen de een en vijf gulden per kilo op. 12 Iemand die naar België eksporteert had ze gekocht, herinnert Klein zich. 'Die man vroeg later een paar keer: komt er nog meer van dat spul? Toen besloot ik wat meer planten neer te zetten: honderd vierkante meter'. Maar eerst wilde Klein de Bleiswijk- se veiling en het Centraal Buro Tuin bouwveilingen warm krijgen voor zijn nieuwe produkt. Hij vroeg en kreeg een prijsgarantie van vijfdui zend gulden voor honderd vierkante meter aubergines. 'Dan heb je de ga rantie dat ze er wat in zien', licht hij toe. 'Je voelt je moreel gesteund. Ook komen er dan voorschriften voor de verpakking en voor de bena ming. De bakjes aubergines werden voor de klok op een tafel neergezet en eksporteurs worden uitgenodigd om te komen kijken. Het is zonde als de handel er niet van weet. Dan ontneem je jezelf een stuk vraag'. De groente is luxe verpakt in een paars papieren interieur waarin de groene kelken in dezelfde richting zijn geschikt. Klein laat een kistje zien waarin de aubergines los door elkaar liggen. 'Dat toont toch niet? Het moet er een beetje netje inlig- gen'. Niet alleen kooplui in Bleis- wijk kunnen aan de witte groente komen, via koppeling van de klok ken doet ook de veiling in Utrecht mee: het zogenoemde televeilen. Klein: 'Volgend jaar komen door het televeilen ook Breda en Baren- drecht erbij. Je loopt de kans dat er dan nog meer vraag is'. De Nieuwerkerkse tuinder waar schuwt dat er aan de mini- aubergines meer werk zit dan aan de tomaten die hij het hele jaar op acht duizend vierkante meter verbouwt. De bestrijding van de witte vlieg heeft hem veel hoofdbrekens gekost. Dit schadelijke insekt legt in de au- bergineplanten vier keer zoveel eie ren als in de tomaten. Biologische bestrijding via de sluipwesp, zoals in de tomaten, mislukte. Een kruimeldief, een handstofzui ger, kon evenmin op tegen de grote konsentraties jonge witte vliegen die zich bij voorkeur in de kop van de plant nestelen. De vergifspuit was toen de laatste hoop. 'Maar ik ge loof niet in vergif op langere ter mijn', zegt Klein. 'Het milieu moet je schoon zien te houden. We heb ben nu ekstra veel sluipwespen inge zet op de vierhonderd vierkante me ter jonge planten. Er zitten vijf keer zoveel sluipwespen in als in de tomaten'. Ook het spuiten van groeistof is ar beidsintensiever dan Klein gewend was. Dat gebeurt nu drie maal per veertien dagen. Elk bloemetje moet daarbij bespoten worden. Maar het oogsten is nog het tijdrovendst: stuk voor stuk moeten de aubergines op een eierblad gelegd worden. Als de doorns op de kelk tegen de huid van andere aubergines aankomen, zou den er bruine krassen ontstaan. Daarna moet de groente worden ge sorteerd op vorm en afmeting. De investeringen hebben Klein de kop niet gekost. Hij kocht slechts twee kruimeldieven, wat allesknip- pers en eierbladen voor het oogsten. Uitgaven voor verwarming, kunst mest en afschrijving zijn gelijk aan die voor de tomatenteelt. De kosten komen er goed uit, zegt Klein. 'Ik zit boven de garantie van de veiling. In het begin was de witte mini- aubergine ekstreem duur; toen heb ik er een keer 2,65 gulden per stuk voor gehad. Maar ze zijn ook wel doorgedraaid. Vanmorgen kreeg ik op de veiling een gulden per stuk. Als ze van de herfst een gulden blij ven doen, dan gaan rond oktober duizend of tweeduizend vierkante meter aubergines de grond in'. Teu nis Jan heeft aan zijn ontdekking een tafeltennistafel overgehouden. De afnemers van de witte augergines wonen in Wenen, Londen, Parijs en Amerika. Eksporteurs geven de groente aan grossiers onder het mot to: kijk maar wat je ermee kunt doen. Klein: 'Iedereen was het er over eens: het is een mooi produkt om in de winkel te zetten. Maar of de juffrouw in de winkel ervoor te rugkomt, is de vraag'. Nu nog gaan vooral restaurants met het gewas aan de slag. Een van hen holde de aubergine uit, vulde die met advo- kaat, slagroom en likeur en serveer de dit als voorgerecht. Verder wordt de mini-aubergine, die vrij neutraal smaakt, in dezelfde schotels ge bruikt als de champignon. Klein hoopt dat zijn initiatief niet te snel navolging zal krijgen. 'Als twin tig tuinders volgend jaar een hoek witte mini-aubergines zetten, wordt het een flop. Een kollega zei pas te gen me: wees maar blij dat het zo'n moeilijk gewas is. En dat je zoveel ekstra werk hebt, want daardoor past het gewas niet op een groot be drijf met werknemers. Zou je je kas volzetten, dan heb je heel wat men sen nodig'. De aubergines zouden de oplossing kunnen zijn voor Kleins bedrijf dat straks niet meer groot genoeg is. 'Mijn achtduizend vierkante meter is in de toekomst te klein voor de to matenteelt. Straks moet er een kleur- sorteerder komen voor honderddui zend gulden. Eigenlijk moet je voor een miljoen gulden een nieuwe kas neerzetten met een buisrailsysteem en een hogedraadsysteem. Dat zijn geweldig grote investeringen. Als je een teelt kunt vinden die beter past, dan is dat een goede zaak'. Klein is dan ook op zoek naar meer nieuwe teelten. Tedere tuinder is op jacht naar iets nieuws. We zijn nu bezig met Japanse tomaten. Toch wordt dat waarschijnlijk niks. De smaak is beter, maar de plant moet ook voldoende kilo's geven. Je kan niet verwachten dat elk probeerseltje wat wordt. Volgend jaar wil ik grijze mini-aubergines proberen. Ik heb vanuit Suriname het zaad daarvoor gekregen'. Ook Teunis Jan is aan een volgende klus bezig. Hij probeert zaad te win nen uit de mini-aubergines om daar zelf planten uit op te kweken, 'ge woon voor de gein, om te kijken of het lukt'. Of hij zelf tuinder wil wor den? 'Nee, als het alarm midden in de nacht gaat, moet je je bed uit. 's Avonds is mijn vader bezig met wa termonsters en het instellen van de komputer. Ik vind het niks'. Magda de Vetten Landbouwschap Vrijdag 9 september 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 16