Nieuwbouw Proefstation Boomkwekerij Areaal tuinbouw onder glas enigszins toegenomen Houdbaarheidskontrole witlof nuttig Aanvoer Alkmene vanaf maandag mogelijk Goed weer brengt augurken op hol Veilingaanvoer rode bessen kwart minder Braziliaanse appelproduktie neemt fors toe Nieuwe verpakking cherry tomaat De aanvoer van het appelras Alk mene is vanaf maandag weer mo gelijk op de veiling. Voorwaarde is dat niet onder de 70 mm mag worden geleverd en dat de appel voor een kwart roodgekleurd is. In het algemeen valt de kg- opbrengst in tegenstelling tot de verwachting bij zomergerst niet mee. De Discovery komt uit op een aanvoer aan de CVZ-veiling van ca. 330 ton en dat is ca. 9 ton minder dan vorig jaar. De Vista Bella aanvoer bedroeg vorig jaar 47 ton en dit jaar (door nieuwe aanwas) 121 ton. James Grieve komt met ca. 700 ton op hetzelf de niveau als vorig jaar. In het algemeen is de maat van het zomerfruit goed. Dit geldt evenzeer voor de Goudreinet waarbij de appels al een omvang hebben bereikt waarop ze feite lijk geplukt zouden moeten wor den. Toch moeten ze nog enige weken blijven hangen. Overigens is de minerale samenstelling on danks het grote formaat goed te noemen. Het gewas hangt vol en er zijn veel grote appels zodat dit gewas veel kilo's zal geven (zie foto). Het totale areaal tuinbouw onder glas is dit seizoen ten opzichte van 1987 met ruim 90 ha (1%) toegeno men. De teelt van bloemen nam met bijna 120 ha toe, terwijl de teelt van groenten met ruim 30 ha afnam. Het totale glasareaal kwam daarmee op 9.300 ha. Het areaal tuinbouwge- wassen in de open grond, eksklusief groenten, steeg met 190 ha tot 49.480 ha 0,4%). Wordt hier het areaal groenten bijgeteld (42.200 ha), dan komt het totale areaal tuin- bouwgewassen in de open grond dit seizoen op 91.680 ha 4%). Een en ander blijkt uit voorlopige uitkomsten van de Landbouwtelling 1988 voor wat betreft de tuinbouw- gewassen, die door het Centraal Bu- ro voor de Statistiek zijn samen gesteld. Aangenomen mag worden dat de de finitieve uitkomsten slechts in gerin ge mate van deze voorlopige gege vens zullen afwijken. Teelten in de open grond De aanplant van peren was in het af gelopen seizoen 35 ha groter (20%) dan in het voorafgaande jaar, terwijl Een massale aanvoer in Nederland en andere Europese landen heeft de afgelopen week op de veilingen in Veldhoven en Grubbenvorst geleid tot een massale doordraai van au gurken. De Veldhovense veiling no teerde in de afgelopen week een aan voer van liefst 2000 ton, gemiddeld 400 ton per dag. Volgens adjunkt-direkteur F. Heu- tinck van deze veiling hebben vooral de grovere sorteringen het loodje ge legd. Een vrij groot deel van de D- sortering is doorgedraaid, terwijl van de E-klasse zelfs de totale aan voer werd vernietigd. Ook de kwali teit is minder dan andere jaren. Te lers die te lang wachten met de pluk, worden met rot gekonfronteerd. Dat de augurk-prijzen niet dende rend zijn, is niet ongewoon in deze tijd van het jaar. De konkurrentie uit met name Zuideuropese landen neemt echter volgens Heutinck wel toe. De snelle uitgroei van de vrucht door het warme zomerweer van de laatste weken heeft de rest gedaan. 'Veel van onze telers zijn teleur gesteld door de lage prijzen. Dat wil nog niet zeggen, dat er volgend jaar automatisch minder augurken wor den geteeld. Dat hangt af van de tweede helft van het seizoen. Die kan nog veel goedmaken'. De appelproduktie in Brazilië is de laatste 10 jaar aanzienlijk gegroeid. De import is sterk afgenomen in die zelfde periode. In 1977 bedroeg de appelproduktie slechts 17.500 ton. Dit jaar verwachten de Brazilianen een rekord-oogst van 280.000 ton. Hollandse cherry tomaten worden vanaf 9 mei in een nieuwe verpakking geleverd. De verpakking bestaat uit 9 doorzichtige doosjes met deksel waar een inhoud van 250 gram cherry to maten in kan. Deze 9 doosjes worden verpakt in een 40-30 cm kratje. Sor tering 15-24 mm, 23-30 mm, 29-35 mm. Met de nieuwe verpakking staat vooral een uitbreiding van de eksport naar Engeland voor ogen. De oogstverwachtingen van cherry tomaten zijn gunstig. Het totale are aal is in vergelijking met 1987 bijna verdubbeld naar 10 hektare. Ook de eksport van cherry tomaten is de laatste jaren behoorlijk gestegen. In 1986 bedroeg de eksport 85 ton, in 1987 steeg dit aantal tot 378 ton. Voor dit jaar zal de eksport wederom fors toenemen. 75 ha minder appelbomen werden aangeplant (- 4%). Het totale areaal pit- en steenvruchten nam met 110 ha (0,5%) toe tot 21.800 ha. Het totale areaal boomkwekerijge wassen en vaste planten in de open grond nam met 350 ha of wel 5% toe ten opzichte van 1987. Deze toena me werd vooral veroorzaakt door de sterke groei van het areaal bos- en haagplantsoen met 330 ha 20%). Verder groeide ook het areaal laan- en parkbomen 6%) en sierkoni- feren 5%). De areaal vruchtbo men, rozestruiken en vaste planten namen af met respektievelijk 6, 8 en 8%. Het areaal klein fruit nam met 7% af tot 500 ha, terwijl het areaal tuinbouwzaden met 14% afnam tot ruim 1.260 ha. Bij de teelt van bloembollen en -knollen nam de op pervlakte gladiolen met bijna 300 ha (12%) af, terwijl de oppervlakte le lies met 250 ha (14%) toenam. De totale oppervlakte beteeld met bloembollen en -knollen nam met 140 ha (bijna 1%) af tot 16.300 ha. De tptale teeltoppervlakte voor champignons nam met ruim 4 ha toe. Afgelopen week werden op de vei ling in Veldhoven de volgende mid- denprijzen voor augurken geno teerd: A-sortering ƒ3,78; B-sortering ƒ1,50; C-sortering ƒ0,70; D- sortering fijn ƒ0,27; D-sortering grof ƒ0,19; E-sortering ƒ0,09. Sinds enige tijd worden er op een aantal witlofveilingen houdbaar- heidskontroles uitgevoerd. Voor de teler bestaat hierdoor de mogelijk heid te zien hoe zijn lof bij de konsu- ment komt. Tevens kan hij de resul taten met die van zijn kollega's ver gelijken om eventueel de trekresulta- ten bij te sturen. Uit de resultaten van de kontroles mogen geen konklusies worden ge trokken, daarvoor zijn er teveel va riabelen tussen de partijen. Uit de resultaten blijkt wel dat er nogal wat kwaliteitsgebreken zijn. De oorzaak van veel gebreken is nog onbekend. Uit rassenproeven blijken er grote rasverschillen te zijn voor o.a. brui ne pit, blauwverkleuring, bruinrand, LTB en roodverkleuring. Door de rassenproeven te volgen kan door een optimale rassenkeuze, de kans op kwaliteitsproblemen beperkt worden. Een direkte chemische bestrijding van het bladvuur en het natrot is niet mogelijk. Het voorkomen en terug dringen van de ziektes zal dan ook plaats moeten vinden door het ne men van maatregelen tijdens de wor telteelt en de trek. Belangrijk is een verantwoorde perceelskeuze. Tracht het stikstofgehalte in de wortel te be perken door het kiezen van een per ceel met een voldoende lage N- mineraal in het profiel. Verminder De nieuwe verpakking van cherry to maat, een doorzichtig doosje met een inhoud van 250gram de infektiedruk door onder 'droge' omstandigheden te rooien en de wortels kort te ontbladeren. Geef de bladkransen van de wortels de gele genheid op te drogen voordat het forceren begint. Voorkom tijdens de trek dat de relatieve luchtvochtig- Het Proefstation voor de Boom kwekerij heeft een nieuw pand betrokken. Na jarenlange huis vesting aan de Valkenburgerlaan heeft men een lokatie aan het Rijneveld, eveneens in Boskoop. In 1987 kwam het 10 ha. grote bedrijfskomplex met bedrijfsge bouwen, kassen en proefvelden gereed. Sinds maart 1988 is ook het hoofdgebouw verhuisd. Een kollektietuin geeft een beeld van het sortiment houtige en kruid achtige (overblijvende) gewas sen dat in Nederland geteeld wordt. De tuin trekt nu al veel bezoekers. Boomkwekers komen heid hoger wordt dan 85 a 90%De infektie van gezond lof bij het oogsten komt pas later in het afzet kanaal aan het licht. Om dit te ver mijden is regelmatig reinigen van de handen en het mesje bij het oogsten noodzakelijk. nieuwe produkten bekijken, kon- troleren de naamgeving van hun assortiment en ook de eindge bruiker van boomkwekerijge wassen kan hier een indruk krij gen van hetgeen er aan deze pro dukten te koop is. Overigens is Boskoop niet de eni ge plaats waar onderzoek aan boomteeltgewassen plaatsvindt. Het landelijk onderzoek wordt op het proefstation verricht, als mede praktijkonderzoek voor de regio Boskoop. Op de proeftui nen in Horst, Lienden en Noord broek vindt onderzoek plaats voor de desbetreffende regio's. NTV in 1989 van 31 januari tot en met 4 februari De Nederlandse Tuinbouw Vak beurs (NTV) wordt in 1989 gehou den van dinsdag 31 januari tot en met zaterdag 4 februari. Dit jaar lag de veilingaanvoer van rode bessen ruim een kwart onder het niveau van 1987. Tot augustus kwam er in totaal 730 ton op de veilingen tegen 993 ton in 1987. De eerste weken van het rode bessenseizoen liet nog een toename van de aanvoer zien. Het ging hier om rode bessen van de vervroegde teelt verpakt in doosjes van 150 of 200 gram. Vanaf half juni kwamen de rode bessen vooral in de 500 gram doosjes voor de klok. In de maand juli was de totale veilin gaanvoer volgens het PGF zelfs de helft kleiner dan in de voor- jaande juli-maanden: 0,6 min kg tegen 1,2 min kg. De prijs was met gemiddeld 1,39 per doos van 500 gram goed. In de begin periode van het rode bessensei zoen lag de prijs door het grote aanbod onder de prijs in 1987: de gemiddelde kg-prijs voor de 150 gram-doosjes lag in de eerste we ken op 10,— en die voor de 200 gram-doosjes op 8,70. De export van rode bessen is in vergelijking met vorig jaar gehal veerd. Het kleine aanbod heeft een hogere prijs tot gevolg, waar door de Nederlandse rode bes in het buitenland zeer duur is ge worden. De rode bes wordt voor namelijk op de binnenlandse markt afgezet. Vorig jaar ging er in de eerste negen weken van het rode bessenseizoen acht procent van de veilingaanvoer naar het buitenland, dit jaar nog maar vijf procent. Het geopende hoofdgebouw van het proefstation. 18 Vrijdag 26 augustus 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18