Werk-bezoek Hoofdbestuur ZLM in de kring Oost- en Midden-Brabant "Zioo /öq? zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw: meer tijd nodig Liquiditeitshuip voor perspectief biedende akkerbouw bedrijven Bio-ethanol Overige aangelegenheden Afscheid OTfD B B VRIJDAG 5 AUGUSTUS land- en tuinbouwblad Afgelopen maandag bracht het hoofdbestuur van de ZLM een zeer geslaagd bezoek aan de meest oostelijk gelegen kring, die van Oost- en Midden-Brabant. Samen met het bestuur van de kring bezocht het HB eerst het kunstmelkvoederbedrijf van DMV Campina te Veghel, waarna het gezelschap per bus een ekskursie maakte in een deel van het werkgebied van de kring. Tijdens deze rondrit werd een korte stop gemaakt op het bedrijf van kringvoorzitter de heer H.J. Juin, waar de gasten een konsumptie kregen aangeboden. Alsof het zo was afgesproken kwam net op dat moment de heer W. Juin, die samen met zijn vader het bedrijf runt, met een pasgeboren kalf het erf op kruien. Een nuchtere waarheid. Zie voor een verslag van de ekskursie pag. 8. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft maandag 1 augus tus jl. een werkbezoek gebracht aan de kring Oost- en Midden-Brabant van de ZLM. Het was de eerste keer dat het hoofdbestuur zonder de ledenraad een kring bezocht. Sinds begin dit jaar de ledenraad nieuwe stijl werd ingesteld is om praktische redenen besloten af te zien van de gebruikelijke jaarlijkse gezamenlijke excur sie van ledenraad en hoofdbestuur. Vandaar dat het hoofdbestuur alleen op stap ging. Tijdens het werkbe zoek werd een bezoek gebracht aan de coöperatieve zuivelindustrie DMV/Campina te Veghel en een rondrit gemaakt door een gedeelte van het werkgebied van de kring. Tijdens de rit werd nog een stop gemaakt op het bedrijf van de voorzitter van de kring, de heer H. Juin. Voorafgaand aan de excursie vergaderde het hoofd bestuur in St. Oedenrode. De vergadering en de excur sie werden bijgewoond door het bestuur van de kring Oost- en Midden-Brabant. Op basis van de uitkomsten van de mei-inventarisatie van dit jaar concludeerde ZLM-voorzitter H.C. van der Maas dat er vooralsnog blijkbaar geen alternatieven zijn voor de akkerbouw in Nederland. Uit de mei-telling blijkt namelijk dat de graanteelt t.o.v. vorig jaar nood gedwongen met om en nabij de 20.000 ha is toegeno men. "Dit feit", gevoegd bij de alarmerende cijfers in het Landbouw Economisch Bericht 1987 en de huidige niet rooskleurige vooruitzichten, bevestigt onze eerde re ZLM-visie dat de sector véél meer tijd nodig heeft om de wereldwijde crisis in de plantaardige sector te kunnen opvangen. Aanpassing middels specialisatie en afzetverruiming van en voor de Nederlandse akker bouw kan immers niet van het ene moment op het an dere", aldus de heer Van der Maas. Het hoofdbestuur was het unaniem eens met de visie van zijn voorzitter. Besloten werd landelijk (KNLC-Landbouwschap) op nieuw op indringende wijze aandacht te vragen voor de zorgelijke situatie in de akkerbouw.Volgens het hoofdbestuur zijn er - nu ook Brussel het laat afweten - daadwerkelijke nationale maatregelen nodig om de sector meer tijd te geven om de concurrentiepositie niet verder te laten verslechteren. Daarbij wordt niet gedacht aan directe inkomenssteun maar aan voor waardenscheppende maatregelen die veel verder gaan dan de huidige Haagse voornemens. Eén en ander zal gezien de komende begrotingsbehan delingen op korte termijn landelijk aan de orde gesteld worden. In dit verband besprak het hoofdbestuur ook de problemen in de varkens- en pluimveehouderij. Ge concludeerd werd dat er nationaal zodanige maatrege len moeten worden genomen dat ook in deze sectoren de internationale concurrentiepositie versterkt kan worden. De Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw heeft besloten hulp te bieden aan perspectief biedende akker bouwbedrijven die als gevolg van tegenvallende op brengsten in liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt. Het grootste gedeelte van de perspectief biedende akker bouwbedrijven kan door de bank geholpen worden zon der inschakeling van het Borgstellingsfonds. In veel ge vallen zijn de bancaire zekerheden nog niet volledig be nut, terwijl uitstel van aflossing ook vaak nog mogelijk is. Voor een beperkte categorie perspectief biedende be drijven (vooral de pachtbedrijven) met weinig bancaire zekerheden, kan het fonds een taak vervullen. De gega randeerde lening voor de overbruggingsfinanciering van het liquiditeitstekort zal in vijf jaren moeten worden af gelost. Voor de vaststelling of het bedrijf perspectief biedend is, wordt uitgegaan van de kosten en opbrengsten in de ja ren 1984, 1985 en 1986; het over het algemeen gunstige jaar 1983 en het slechte jaar 1987 worden buiten be schouwing gelaten. Indien de resultaten in 1984, 1985 en 1986 door bijzon dere omstandigheden ongunstig zijn uitgevallen of wan neer sindsdien de resultaten aanmerkelijk zijn verbeterd, kan uit een reële begroting blijken dat garantieverlening toch verantwoord is. Aanvragen kunnen via de banken bij de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecrea tie in de provincie worden ingediend. Het hoofbestuur besprak een nota van het Landbouw schap over de voor- en nadelen over de produktie van bio-ethanol op basis van agrarische grondstoffen. Het ZLM-bestuur toonde zich verheugd dat de mogelijkhe den nu serieus worden onderzocht. Vanuit de vergade ring werden er suggesties gedaan om één en ander in Europees landbouwverband (COPA) en samen met milieuorganisaties uit te werken. Ook dienen er verschillende alternatieven -waaronder stro verbranden en de winning van plastics uit landbouwprodukten- te worden bekeken. Belangrijk is ook hoe de politiek een en ander oppakt. Geconclu deerd werd tenslotte dat het onderzoek naar bio- ethanol weliswaar positief moet worden benaderd maar dat daarvan vooralsnog geen wonderen mogen worden verwacht, en dus niet ten koste mag gaan van het zoeken naar andere alternatieven voor de akker bouw. Het hoofdbestuur zal de verdere ontwikkelingen nauwkeurig volgen. Het hoofdbestuur sprak nog kort over wildschade. Uit de ganzennotitie van de minister van landbouw vloeit namelijk voort dat de boer in de toekomst te maken krijgt met een groter eigen risico met betrekking tot de wildschade. Dit risico wordt dan berekend over 5% van de bruto opbrengst van het gewas waarin scha de is geleden. Voor het hoofdbestuur is dit onaan vaardbaar. Landelijk zal dit dan ook worden aange kaart. Nagegaan zal worden wat de kosten voor Brus sel zijn van de interventie voor roodvlees. Wellicht dat deze gelden op een betere manier voor de sector kun nen worden aangewend. Kennis werd genomen van het principe besluit inzake de privatisering van de rijkslandbouwvoorlichting. Het ZLM-bestuur zal de ontwikkelingen nauwlettend vol gen. Besloten werd landelijk nog eens duidelijk te ma ken dat het Zuidwestelijk zeekleigebied integraal moet worden georganiseerd. Met instemming werd ten aan zien van de privatisering kennis genomen van een meer sectorale ontwikkeling. Afscheid werd genomen van de vertegenwoordiger van de Plattelands Jongeren Zuid in het hoofdbestuur, de heer Kees Timmers. Uit handen van voorzitter Van der Maas ontving hij het herinneringsbord van de ZLM. Opvolger van de heer Timmers is Paul Versluijs uit Scherpenisse.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1