nieuws uit brussel Afbreken subsidies kost handenvol geld boeren Boeren betalen kompensatie zelf Amerikaanse veestapel krimpt fors in Regen te laat om oogst te redden Het afbreken van de landbouwsubsidies in Europa en Amerika zou dramatische gevolgen hebben voor de boereninkomens. De samenle ving als geheel gaat er echter flink op vooruit. Dat zijn de belangrijk ste konklusies van een onderzoek naar de gevolgen van het afschaf fen van de landbouwsubsidies, dat de Europese Kommissie heeft la ten uitvoeren. Bij de groep Amerikaanse en Europese ekonomen die het rapport hebben geschreven is dr. Arie Oskam uit Wageningen. (R. Winkel, Brussel) De wetenschappers komen tot de konklusie dat de EG en de VS zo langzamerhand niet meer uitkunnen onder veranderingen in hun land bouwpolitiek. De huidige steunpro gramma's zijn politiek en ekono- misch te kostbaar geworden. In 1986 gaf de EG 22 miljard dollar uit aan landbouw en de VS 26 miljard dol lar. De Europese konsument betaalt 900 dollar per jaar aan ekstra hoge belastingen en voedselprijzen. Een Amerikaans gezin is daar 700 dollar aan kwijt. Desondanks zijn de netto inkomsten van de agrariërs zowel hier als in de VS voortdurend min der geworden. Bovendien blijken zo wel het Amerikaanse als het Europe se landbouwbeleid vooral ten goede te komen aan de grote producenten. Een kwart van alle boeren ontvangt driekwart van alle subsidies. Opties Om de effekten te meten van een fik se verlaging van het steunnivo heeft men in de studie vier mogelijkheden tegen elkaar afgezet. Optie 1 gaat uit van een verlaging van de prijs van graan en oliehoudende zaden met 20 procent in de EG en met 10 procent in de VS. Er komt in de EG boven dien een importheffing van tien pro cent op graansubstituten. Optie 2 voegt daaraan een verlaging van de zuivelprijs met een kwart toe, zowel hier als in de VS. Bovendien zou de vleesprijs in de EG met 15 procent dalen en zouden de VS de vleesim port vrijgeven. Bij optie 3 gaat ook de suikerprijs omlaag: met 40 pro cent in de EG en met 30 procent in de VS. Bij optie 4 ten slotte gaat de olijfo lieprijs in de EG met 20 procent naar beneden. De VS schaffen de subsidie af op de omzetting van mais in ethanol. de 'ekonomische winst' (minder be lasting en goedkoper voedsel, afge zet tegen het inkomensverlies van de producenten) van de verschillende opties, zijn voor de EG en de VS niet gelijk, zo blijkt uit de studie. De EG heeft vooral%aat bij optie 3. De wel vaart in de EG zal met vijftien mil jard gulden toenemen. Ook voor de VS is optie 3 het gunstigst, maar zij verdienen het meest (ruim acht mil jard gulden) als de EG daarbij niet verder gaat dan optie 1. Voor de producenten zijn de gevol gen onder alle omstandigheden rampzalig, zo blijkt uit de cijfers. Als de EG optie 3 toepast worden de Europese boeren bijna 62 miljard gulden armer. De grootste klappen vallen in de zuivel- en fundvleessek- tor en geografisch gezien in West- Duitsland, Frankrijk, Italië en Enge land. Optie 1 (verlaging van de graanprijs) heeft de minste inko mensgevolgen, maar de Europese graanboeren zouden er nog altijd 5,5 miljard gulden bij inschieten. Toch geloven de onderzoekers dat de in- komenseffekten op den duur wei eens mee kunnen vallen, omdat veel boeren ook andere bronnen van in komsten hebben. Bovendien is het veel goedkoper om de boereninko mens via direkte steun dan via de prijzen op peil te houden, aldus het rapport. Boeren die werkelijk ge troffen worden door beleidsverande ringen hebben recht op kompensa- tie. Boeren die dankzij de huidige EG-steun overdreven winst kunnen maken, zouden alleen bij wijze van overgangsmaatregel wat ekstra steun mogen krijgen. Volgens het rapport zijn eenzijdige prijsmaatregelen in de VS of de EG eigenlijk ondenkbaar. Een globaal kompromis over vermindering van de steun tussen de EG en de VS zou de landbouwonderhandelingen in de GATT een stuk vooruit kunnen hel pen, zo wordt gesteld. (Jan Werts, Washington DC) Het regent deze week in de Amerikaanse midwest. Maar het water komt veel te laat voor de mais en de tarwe. Voor de teelt van sojabo nen is het nog te schaars. Het juliwater heeft tot nu toe Amerika dan ook niet verlost van de meest droge zomer sedert ruim een halve eeuw. Zowel de mais als de tarweteelt, de twee belangrijkste gewas sen, hebben enorm geleden. Intussen werkt de Amerikaanse volks vertegenwoordiging aan speciale wetgeving. Bedoeld om de meest ge troffen farmers tegemoet te komen. drongen door het goedkopere vlees van pluimvee. Daarvoor wordt wer kelijk massaal reklame gemaakt, die het befaamde 'Kentucky Fried Chic ken' onder allerlei merknamen pro pageert (varkensvlees is in de VS niet erg populair). Enkele weken geleden schetsten wij voor dit blad de situatie vanuit het Landbouwminister Richard Lyng voegde maandag de staat Indiana toe aan de serie regio's waar een soort van noodtoestand geldt. Daar toe behoorden al Arkansas, Ohio, Wisconsin, Missouri en Alabama. Wij bezochten deze week verschil lende van de genoemde staten, plus Georgia in het zuiden. Opmerkelijk is het strijdlustige optimisme waar mee veel akkerbouwers en veehou ders hun situatie beoordelen. 'Voor de meeste mais is het water toch te laat gekomen. Maar voor de soja is nog alles mogelijk', zo meent Peter Leavitt, agrarisch specialist bij Wea ther Service Corporation. De Ameri kaanse associatie van maistelers re kent al op een oogst die meer dan veertig procent tegenvalt. In Dyersburg kruisten wij zondag de brug over de Mississipi die de staat Arkansas, groot katoenleverancier, verbindt met Tennessee, een staat met een wat meer gemengde land bouw. Hier zagen wij hoe de 'moe der' van de Amerikaanse waterwe gen grotendeels droog ligt. De don kere onweerswolken die ook hier het langverwachte water brachten, de den de weilanden en de gewassen op de andere velden duidelijk opfleu ren. Maandag, op weg naar zuidelijk Mississipi richting Louisiana, regen de het werkelijk op z'n Hollands. Jammer voor veel farmers dat het water pas zo laat kwam. De regen veroorzaakte intussen enig paniek onder de speculanten. De prijzen van sojabonen-opties doken op de beurs enkele dagen achtereen maksimaal omlaag. Soja werd aldus weer twintig procent goedkoper dan een maand geleden. Ook de noteringen van tarwe gingen naar beneden. Sojabonen groeien de komende maanden nog volop. Daar om kan de regen in bepaalde staten de oogst nog deels redden. Deze en volgende week worden daarvoor beslissend. Krijgt de soja vóór 5 au gustus niet voldoende water, dan komt van de vorming van bonen niet veel terecht. De val van de tarwe-noteringen had ten dele een andere oorzaak dan de droogte. Die prijsdaling op de beurs Vrijdag 29 juli 1988 De berichte over de droogte krijgen voor de stedelijke bevolking meer beteke nis, nu bekend is geworden dat de boerenstand door de recente farmcrisis is uitgedund tot het laagste niveau sedert de Burgeroorlog (rond I860). is een reaktie op een weigering van het Amerikaanse departement van Landbouw om enkele vreemde afne mers, waaronder India en ook Chi na, in totaal drie miljoen ton gesub sidieerde tarwe te leveren. Kennelijk houdt men in Washington DC nu toch de voorraden op een voor de ei gen voorziening absoluut veilig nivo. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw verwacht dat de droogte de veestapel verder doet krimpen dan ooit gedurende een kwart eeuw, zo werd hier maandag bericht. Vol gende week komen de halfjaarlijkse officiële cijfers van de veetellingen. Volgens ingewijden zullen ze uit draaien op een totaal van nog maar 107 miljoen runderen. Dat is twee miljoen minder dan vorige zomer. Men neemt aan dat het vaak ver vroegd afslachten van zeker een mil joen stuks rundvee dit jaar er toe leidt dat in 1989 en het jaar daarop de vleesprijzen met vijf procent zul len stijgen. Overigens wordt mo menteel in Amerika rundvlees ver agrarisch centrum Napolion in Noord-Dakota. Via televisiebeelden vanuit dit plaatsje kon heel Amerika deze week zien hoe daar nu komple- te veestapels worden geveild, omdat de boer gras noch veevoeder heeft. Ook werd daar een komplete boer derij voor een appel en een ei ver kocht. Sommigen in de Midwest vre zen een herhaling van de zeven droge zomers, die de regio gedurende de jaren dertig hebben geteisterd. Dui zenden zijn daar toen weggetrokken. Hulp De hulp van de overheid moet nog voor het begin van de vakantie (15 augustus) vastliggen, zo heeft presi dent Reagan laten weten. Reagan bezocht onder meer zijn geboor testreek in Illinois en naburig Iowa en raakte zichtbaar onder de indruk. Landbouwminister Lyng kreeg op dracht om een marathon te houden langs de tien meest getroffen staten. Deze week werkten zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden aan de benodigde speciale wetgeving. De hulp zal die farmers bereiken waar aantoonbaar meer dan een der de van de oogst naar de knoppen is gegaan. Voor. het verlies boven 35 procent van de oogst ontvangt de boer tweederde van de richtprijs voor het betrokken gewas van de re gering. Maksimaal wordt per bedrijf omgerekend aldus tweehonderddui zend gulden uitgekeerd. Bedrijven met vee of niet gegarandeerde ge wassen komen ook voor hulp in aan merking. Maar ook hier weer als er fors verlies is geleden. Dan boven dien met een limiet van omgerekend honderdduizend gulden. In bepaalde gevallen kunnen getroffen veehou ders bovendien goedkoop graan krijgen uit de voorraden van de overheid. Het bijzondere van de regeling is dat ze naar verluid de regering niets kost. 'Het gaat om een vangnet dat op acht miljard dollar (zestien mil jard gulden) komt en de ergste zor gen kan verlichten', zo onderstreept senator Richard Lugar, voor aanstaand lid van de Landbouw- kommissie namens Indiana. Tegelijk onderstreept men in Washington dat die acht miljard (veertig procent van de totale landbouwsubsidies) de re gering uiteindelijk niets kosten. Washington verwacht namelijk het volle bedrag uit te sparen nu men veel minder overschotten verplicht uit de markt hoeft te nemen. Regenverzekering In de stedelijke pers is er niettemin kritiek op het gegeven dat zo weinig agrariërs een verzekering tegen het tenietgaan van de oogst hebben af gesloten. Dit zou hun verlies immers deels vergoed hebben. De Ameri kaanse regering stimuleert zo'n ver zekering via het geven van ruwweg dertig procent van de premie, die de boer moet betalen. Toch is hoog stens een kwart van de oogst tegen droogte verzekerd. Veel boeren dra gen liever het ondernemersrisiko dan jaarlijks hoge premies te betalen. De Griekenland alsnog akkoord met landbouwprijzenpakket De Griekse minister van landbouw Pottakis is op 19 juli jl. alsnog ak koord gegaan met het landbouwprij zenpakket zoals dat eind juni op ta fel lag. De maatregelen van het pak ket zijn maandag 25 juli jl. in gegaan. Het belangrijkste element uit het pakket voor Nederland is een daling van de groene koers voor zuivelpro- dukten met 0,5%Hierdoor wordt de Nederlandse konkurrentiepositie in de zuivel versterkt. De prijzen voor de overige produkten blijven gelijk. farmkrisis van de afgelopen jaren maakte een dergelijke verzekering voor veel ondernemers bovendien onbetaalbaar. Boerenstand De berichten over de droogte krijgen voor de stedelijke bevolking meer re liëf, nu bekend werd dat de boe renstand door de recente farmkrisis zo zeer is uitgedund tot het laagste nivo sedert de Burgeroorlog (circa 1860). Voor het eerst wonen er op het onvoorstelbaar uitgestrekte Amerikaanse platteland minder dan vijf miljoen mensen. Dat is minder dan twee procent van de totale be volking van de Verenigde Staten. In 1986 telden de farms en de tuinderij en nog vijf-en-een-kwart miljoen be woners. Vorig jaar vertrok een kwart miljoen. Dat er ruwweg dui zend per werkdag. Het tekort aan vrouwen, die vaak het leven in de stad prefereren, groeit. Tegenover tien boerenjon gens staan nu nog negen meisjes. In de stad ligt de verhouding man nen/vrouwen net andersom. Met de droogte heeft dit overigens allemaal niets te maken. Wel nemen de des kundigen aan dat de uittocht van het platteland dit jaar door de droogte ramp versterkt doorgaat. Bosplan in noorden van ons land De provinciale besturen van Gronin gen, Friesland en Drenthe werken aan een groot bosplan van in totaal 20.000 ha. Het doel is meerledig: werkgelegenheid, houtproduktie, bescherming van het drinkwater. In de ogen van de besturen moet het plan een voorbeeldfunktie voor Eu ropa krijgen. Men rekent op Euro pese subsidie en op geld van het Mi nisterie van Landbouw. (Uit Agrarisch Dagblad) Slotmanifestatie 'Europese kampagne voor de landelijke gebieden' in oktober Van 15 t/m 22 oktober (herfstva kantie) zal de afsluiting plaatsvinden van de 'Europese kampagne voor de landelijke gebieden'. De organisatie wil de Nederlanders aansporen om eens een kijkje te nemen in het lan delijk gebied en zich naast deze re- kreatieve bezigheid te laten informe ren over de vele funkties en aspekten die het landelijk gebied kent: de landbouw, natuurbescherming, openluchtrekreatie, ruimtelijke or dening en landinrichting. In de af- sluitingsweek verschijnt er een spe ciale krant, en is er een gevariëerd aktiviteitenprogramma op de Flevo- hof, in het teken van het landelijk gebied.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5