GS Zeeland: Betekenis WOV in vierde nota RO onvoldoende ingezien SLZ sloot 139 onderhoud overeenkomsten af in 1987 De zandloper Mengelingen PERSONALIA 'Vierde nota RO heeft te weinig aandacht voor landelijk gebied' Definitieve overeenstemming tussen Cebeco Handelsraad en Ruiten Troef Drooggevallen Veerse Meer gronden bij waterschappen Braakregeling in Duitsland Federaal stelsel struikelblok Gedeputeerde Staten van Zeeland kunnen voor een belangrijk deel in stemmen met het karakter, de opzet en de inhoud van het beleidsvoorne men van de regering ten aanzien van de Vierde Nota over de ruimtelijke ordening. Wel blijven er enkele pun ten van kritiek. GS vinden dat de belangrijkste bete kenis van de WOV met aansluitende infrastruktuur een positievere ver melding in de vierde nota rechtvaar digt. Totstandkoming van de vaste oeververbinding Westerschelde maakt een aantal verbeteringen in het hoofdwegennet nog urgenter, zoals ombouw van de oost-west ver binding door Zeeuws-Vlaanderen tot volwaardige enkelbaans auto weg, aanleg van een tunnel bij Sluis kil en een direkte aansluiting op rijksweg A58 en de aan te leggen Dammenweg op Walcheren. Ten dele samenhangend met de aan leg van de WOV behoeven ook de noord-zuid routes door Zeeland ver betering, bijvoorbeeld ten aanzien van de knelpunten bij de sluizen in de Grevelingendam en de Zand- kreekdam. Landelijk gebied In de nota wordt verwacht dat ver anderingen in de landbouw in de zeekleigebieden over het algemeen zullen passen in de huidige ruimtelij ke struktuur, stellen GS. Als moge lijke veranderingen in deze gebieden De Stichting Landschapsverzorging Zeeland was in 1987 erg suksesvol in het afsluiten van onderhoudovereen- komsten met partikulieren. In totaal werden er 139 overeenkomsten af gesloten. Dit staat in het jaarverslag van de SLZ over 1987. Voor het onderhoud kleine land schapselementen ontvangt de SLZ sinds 1985 subsidies van de provin cie. Deze subsidie bedroeg in 1985 ƒ40.000,werd in 1986 verdubbeld tot ƒ82.000,en bedroeg vorig jaar ƒ110.000,—. Dit jaar bedraagt de subsidie ƒ135.100,Door de subsi die kon sinds 1987 één volledige ar- De direktie van Cebeco- Handelsraad in Rotterdam en de aandeelhouders van Ruiten Troef Konservenfabriek B.V. in Roeiofa- rendsveen hebben volledige over eenstemming bereikt over de gefa seerde overname van Ruiten Troef door Cebeco-Handelsraad. De Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening besteedt te weinig aan dacht aan de kwaliteit van het lande lijk gebied. Dit stelt de Natuurbe- schermingsraad in zijn kommentaar op de Vierde Nota over de Ruimte lijke Ordening. De aandacht van de Vierde Nota gaat vooral uit naar de ontwikkeling van de Randstad, waaraan alle ruim te wordt geboden. Hoe de regering dit denkt te kombineren met het streven naar handhaven en verster ken van de landschappelijke diversi teit in het westen van ons land is de raad niet duidelijk. De Vierde Nota biedt in het alge meen te weinig houvast voor het ruimtelijk beleid in het landelijk ge bied. Zo doen zich snelle veranderin gen voor binnen de landbouw. De raad had verwacht dat de Vierde No ta beleidsuitspraken zou bevatten 4 worden daarbij met name genoemd het gebruik van meer ziektebestendi- ge rassen, ekstensivering van het grondgebrui kbedr i j fsvergroting braakliggen van gronden, ruimere toepassing van 'geïntegreerde' land bouw met gebruik van minder meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen, overschakeling van akkerbouw op fruit- of groenteteelt en een bij de struktuur van deze ge bieden passende geleidelijke ontwik keling van natuur- en boselementen. In grote lijnen stemmen GS in met deze zienswijze, die zij beschouwen als een erkenning van de betekenis - ook in nationaal-ekonomische zin - van de primaire land- en tuinbouw en de bedrijvigheid in het verlengde daarvan. Overigens moet worden opgemerkt dat de toekomstige ont wikkelingen in de landbouw met tal van onzekerheden zijn omgeven, hetgeen in de Vierde nota ook wordt erkend, en dat in bepaalde gebieden sterkere funktieveranderingen denk baar zijn. Onzekerheden betreffen met name het toekomstige land bouwbeleid op EG- en rijksnivo en de mogelijke gevolgen van Zeeland daarvan. Eventuele overgang van agrarisch grondgebruik naar andere funkties houdt hiermee verband, maar evenzeer met de mate waarin overgang naar andere funkties mo gelijk en gewenst is. Wat dit betreft liggen funktieveranderingen in de kustgebieden (bijvoorbeeld naar re- beidsplaats gefinancierd worden. Voor speciale onderhoudsaktivitei- ten worden overeenkomsten afgeslo ten met de eigenaren of gebruikers van kleine landschapselementen. Na uitvoering van het werk ontvangt men een onderhoudsbijdrage, die wordt betaald aan de uitvoerder van het werk. In verband met het natte weer vorig jaar bleef het aantal over eenkomsten voor onderhoud van veedrinkputten achter bij de ver wachting. Andere voorbeelden van kleine landschapselementen zijn knotbomen, heggen, houtwallen, hoogstamfruitbomen, leibomen en Cebeco-Handelsraad neemt direkt een belang van 30%, dat binnen één jaar zal worden omgezet in een meerderheidsbelang. In een periode van drie jaar zal het aandeel van Cebeco-Handelsraad groeien naar 100%. De gefaseerde overname van Ruiten Troef is een direkt gevolg van de strategie van Cebeco- Handelsraad om ook in de groente en fruitverwerkende sektor een aan merkelijk groter belang te verwerven en de positie van Cebeco- Handelsraad op dit terrein in binnen- en buitenland te versterken. over de ruimtelijke gevolgen van de ze ontwikkelingen. Helaas blijkt dit niet het geval te zijn. Deze zaken worden vooruitgeschoven naar no ta's, die het ministerie van Land bouw en Visserij in de loop van dit jaar zal publiceren, namelijk de Struktuurnota Landbouw en het Na tionaal Natuurbeleidsplan. Ook voor de sektoren verkeer en toerisme is de Vierde Nota weinig sturend. De raad pleit daarentegen voor een aktieve bijsturing van ruimtelijke ontwikkelingen waarbij het natuur- en milieubelang in de knel dreigt te komen. De relatie tussen ruimtelijke orde ning en milieubeleid wordt onvol doende gelegd. Daardoor komen mi lieuproblemen als versnippering van het landelijk gebied en de aantasting van het (leef)milieu te weinig uit de verf. kreatie, landschapsbouw en/of na tuurontwikkeling) en bij de grotere kernen (naar funkties in de stedelij ke sfeer, uitloopgebieden, etc.) meer voor de hand dan in andere delen van de provincie. Hieraan en aan in dat kader benodigde inzet van rijksmiddelen, zoals ten behoeve van nu reeds ook in landinrichtingsver- band aktuele vraagstukken met be trekking tot landschapsbouw in de kustgebieden, zou in de Vierde nota meer aandacht besteed moeten wor den, aldus GS. Ook ontwikkelingen met betrekking tot niet aan de grond gebonden agrarische en agrarisch- aanverwante aktiviteiten zouden zich ten opzichte van het verleden versterkt kunnen aandienen. Mede gelet hierop is het gewenst om, zon der daar direkt vergaande konse- kwenties voor de tekst van de Vierde nota over de ruimtelijke ordening aan te verbinden, te komen tot een nadere bestudering van mogelijke en gewenste toekomstige ontwikkelin gen - met inbegrip van eventuele funktieveranderingen - ten aanzien van het landelijk gebied. Met betrekking tot de voorgestelde studie naar de aanwijzing van het Zoommeer als gebied met een strate gische watervoorraad merken GS op dat dit bekken als mogelijke leveran cier van zoet water voor de land- en tuinbouw in Zuidwest Nederland thans als zodanig reeds aangemerkt kan worden. hakhoutbosjes. Met uitzondering van de veedrinkputten wordt de bij drage beperkt tot een symbolisch be drag. Er wordt geen bijdrage gege ven aan natuurbeherende instanties, waterschappen, gemeenten e.d. Naast de SLZ-regeling bestaat mo menteel de ROL (regeling onder houd landschapselementen) en de beschikking beheersovereenkomsten van het ministerie van landbouw. Deze twee regelingen gelden voor be paalde landschapselementen in be paalde gebieden. De overeen komsten gelden voor een periode van zes jaar. Ze geven wat meer waarborgen voor het voortbestaan van een landschapselement dan de SLZ-regeling. De vergoeding die ge geven wordt is meestal zodanig hoog dat een loonwerker er volledig uit betaald kan worden. Het dagelijks bestuur van de provin cie Zeeland (GS) stellen aan de pro vinciale staten voor om de drooggevallen Veerse-Meergronden in het verband te brengen van de wa terschappen Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Voorts willen GS de Calandpolder en de Bastiaan de Langepolder opheffen (de laatste formeel) Het gaat om ongeveer 1435 ha. drooggevallen Veerse-Meergronden. Deze gronden vormen geografisch één geheel met het aansluitende wa terschapterritorium. Voorts stemmen GS in met het uitgangspunt van het Rijk dat de lokale en regionale wa terstaatkundige verzorging in ons land primair door waterschappen dient te worden verricht. Dit brengt met zich mee, dat in beginsel alle gronden in waterschapsverband die nen te worden gebracht. Over de be- heersgrens tussen de beide waterschappen is overeenstemming bereikt. Het overgrote deel van de drooggevallen gronden komt bij het waterschap Noord- en Zuid- Beveland. Het zelfstandige water schap Calandpolder (75 ha) wordt geheel en de (thans voormalige) Bastiaan de Langepolder grotendeels gevoegd bij het waterschap Noord en Zuid-Beveland, zo is het voorstel. Het overige deel van deze laatste komt bij het waterschap Walcheren. De zandloper is een tijdmeter. Ze bestaat uit en in het midden sterk ingesnoerd glazen vaatje dat ten dele met zand is gevuld. Als dit instrument loodrecht staat loopt het zand naar de onderste afde ling. Al naar de grootte en vul ling is er een bepaalde tijd van doorlopen als een uur, een half uur of enkele minuten. Het is al een oud instrument voor het me ten van tijd. Volgens de Encyclo pedie van Friesland uit 1958 stond tijdens de Republiek een zandloper gevat in een koperen armatuur op de kansels. Dit was voor de predikaat; de preek mocht niet te lang duren. In de jongste tijd is de zandloper met een looptijd van vier a vijf minuten nog bekend. Met deze loopduur werd dit instrument ge bruikt bij het koken van eieren. Ook dit is alreeds verleden tijd geworden. Dit als gevolg van het De doorvoering van het braakpro- gramma in West-Duitsland onder vindt momenteel nogal wat hinder door het federale stelsel van het staatsbestel. De Europese commissie heeft namelijk aan de ontwerp-rege- ling geen toestemming verleend. Hoofdreden daarvoor was het finan cieringssysteem dat in moeilijk over leg tussen bond en deelstaten was be reikt. In totaal zijn omgerekend 400 miljoen voor het zogenaamde extensiveringsprogramma ter be schikking gesteld waarvan de bonds- schatkist 70 procent en de deelstaten 30 procent zouden overnemen. Deze plafonnering is de commissie in het verkeerde keelgat geschoten. Zij vindt dat dit niet met de Europese verorde ning klopt. Oorspronkelijk wilde het ministerie van Landbouw dat in totaal 470 miljoen alleen voor de braakrege ling zou worden ingetrokken - vol doende voor rond 400.000 hectare. In de loop van het overleg bleek ech ter dat de deelstaten die 40 procent zouden moeten overnemen het met de financiële last niet eens waren. De regeling moest worden afgeslankt. Het aan de commissie gepresenteer de programma bevat slechts 295 miljoen voor de braaklegging in Veertiendaagse nieuwsbrief over één Europese markt voor ondernemend Nederland Bij Samson Uitgeverij uit Alphen aan den Rijn verschijnt sinds kort el ke veertien dagen een nieuwsbrief over één Europese markt, zoals die in 1992 zal zijn gerealiseerd. In dit periodiek, genaamd 1992-nieuws' wordt uitsluitend informatie gege ven die betrekking heeft op kansen en bedreigingen voor ondernemers in Nederland. beschikbaar zijn van moderne hulpmiddelen voor dit doel. De zandloper is een symbool van de voortschrijdende tijd. De vorm of het beeld van de zandloper wordt ook gebruikt als ornament. De afbeelding van de zandloper komt soms voor op de grote deuren van landbouwschu- ren en ook op raamluiken van woningen. De voorstelling van de zandloper is wit of geel van kleur. Het overige vlak is met een donkerder kleur geverfd. Het te ken van de zandloper op deuren en luiken treft men thans nog weinig aan. Mogelijk is dat een afbeelding van een zandloper op de grote schuurdeuren een oud teken symboliseert dat de bewo ner eigenaar is. J.H. Lantinga nauwe zin hetgeen voldoende is voor slechts 250.000 hectare. De rest van het geld is bestemd voor andere "ex tensiveringsmaatregelen" waaron der ook de zoogkoeienpremie. Detlef Stachetzki, Agra-Europe, Bonn. Tiny Brouwers hoofdredakteur Zui- velzicht FNZ Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ heeft de landbouwjournalist ing. T. Brou wers benoemd tot hoofdredakteur van 'Zuivelzicht'. Tevens is hij be last met pr-aktiviteiten ten behoeve van de FNZ. Hij volgt in deze funk- tie de heer H. Siemes op, die toege treden is tot de redaktie van Boerderij. De heer Brouwers is gedurende meer dan tien jaar aan Boer en Tuinder verbonden geweest, sinds 1986 is hij als voorlichter werkzaam bij Hagel- unie Agrarische Verzekeringen. Ti ny Brouwers zal per 1 september zijn werkzaamheden bij de FNZ be ginnen. In het kader van de uitbreiding van het buitenlandse vestigingennet van Rabobank Nederland hebben de vol gende benoemingen plaatsgevonden. De heer W.H. Sillevis Smitt (50) wordt per 1 augustus hoofd van de vertegenwoordiging van Rabobank Nederland in Zwitserland, welke te Zürich wordt gevestigd. Hij is thans nog algemeen direkteur van de ef- fektenbank Schretlen Co. nv te Amsterdam, een volledige dochter van Rabobank Nederland. Dr.ir. T. de Boon (46) wordt per 1 september managing director Latijns-Amerika. De heer De Boon bekleedt momen teel de funktie van direkteur bij Cebeco-Handelsraad te Rotterdam. Vrijdag 29 juli 1988 Op raamluiken en soms op schuurdeuren komt men de zandloperfi guur nog regelmatig tegen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4