V erlieskompensatie 651 bezwaren tegen plan van toedeling 'Kruisland-Wouw' Landinrichting, richtingwijzer, ook voor de landbouw over geld en goed Provincies in toekomst belangrijkere rol bij natuurbescherming Peildatum plan van toedeling rvk Nispen-Schijf Het begrip ruilverkaveling is ons al lemaal goed bekend. Als we door de streek rijden is het meestal goed te zien waar wel, maar ook waar geen ruilverkaveling is geweest. In het verleden werd bij zo'n verkaveling vooral naar de landbouw gekeken. De produktie-omstandigheden van de boer werden verbeterd, door o.a. verharding van wegen, grotere doel matige kavels en boerderijverplaat sing. Voor de landbouw zonder meer een goede zaak. Maar ook voor de natuur, het milieu en de re- kreatie had deze verkaveling gevol gen, en dan niet alleen in positieve zin! Hierin is het een en ander veranderd. Steeds meer mensen krijgen belang stelling voor het landelijk gebied. Natuur, milieu en rekreatie krijgen naast landbouw dan ook steeds meer de aandacht. Hierdoor voldeed de ruilverkavelingswet uit 1954 niet meer aan de eisen van de tijd. De wet werd vervangen door de Landinrich tingswet. Wat is landinrichting Door landinrichting wordt een deel van het landelijk gebied beter ge schikt gemaakt voor een bepaalde bestemming. De inrichting wordt veranderd door uitvoering van wer ken en herindeling van het grondge bruik. Deze werkzaamheden zijn on derverdeeld in vier groepen die de in- richtingsfaktoren genoemd worden: - de ontsluiting Dit betekent dat het wegennet zoda nig verbeterd wordt dat de toeganke lijkheid van gronden en dorpen wordt vergroot. - de waterbeheersing Door verbetering van de aan- en af voer van water kunnen gronden be ter worden gebruikt. - de verkaveling Het ruilen van grond zorgt voor gro tere kavels, die efficiënter zijn. - de landschapsbouw Hierbij wordt vooral aandacht be steed aan het karakter van het landschap. Vormen In de landinrichtingswet komen Het belastbaar inkomen van een ieder is opgebouwd uit de saldo's van een aantal inkomensbronnen verminderd met enige aftrekposten. Het saldo van een inkomensbron kan zowel positief als negatief zijn. De negatieve uitkomsten uit een bron worden in het jaar zelve direkt verrekend (gesaldeerd) met de posi tieve van de andere bronnen. Alleen wanneer het eindbedrag van het be lastbaar inkomen negatief is wordt dit in fiskale zin een verlies genoemd. Daarvan kan het volgende voorbeeld gegeven worden. Winst uit onderne ming geeft in 1987 een resultaat van negatief 30.000,Aan inkomsten uit dienstbetrekking wordt een be drag van 20.000,ontvangen en uit vermogen nog eens 5.000,Tesa- men geven de diverse inkomens bronnen in 1987 een (onzuiver) inko men aan van negatief 5.000,Aan aftrekposten kan een bedrag van 15.000,worden opgenomen, zoals premieheffing volksverzekering, ou- dedagsreserve e.d. Het belastbaar inkomen voor het jaar 1987 komt daarmee op negatief 20.000,Dit Vrijdag 29 juli 1988 naast de ruilverkaveling ook andere vormen van Landinrichting voor, zoals herinrichting, aanpassingsin richting en ruilverkaveling bij over eenkomst. - Ruilverkaveling Als voor een ruilverkaveling wordt gekozen, dan staat de agrarische doelstelling voorop. Hierdoor wordt dus gekozen in gebieden waar voor namelijk de land- en tuinbouw een grote rol spelen. - Herinrichting Voor herinrichting wordt gekozen als naast land- en tuinbouw ook dui delijk andere belangen spelen. Bij voorbeeld het natuur- en land schapsbehoud dat belangrijk is, of bij landelijke gebieden die bedreigd worden door de oprukkende verste delijking voor de openluchtre- kreatie. - Aanpassingsinrichting Deze vorm is bedoeld om nadelige situaties op te heffen die ontstaan kunnen zijn door o.a. de aanleg van wegen, een rekreatiegebied, of een bos. - Kavelruil Kavelruil, ook wel ruilverkaveling bij overeenkomst genoemd, biedt de mogelijkheid om voor een klein ge bied met betrekkelijk weinig eige naren verbetering in de verkaveling aan te brengen. Betekenis voor de land- en tuinbouw Om de ekonomische ontwikkelingen en de technische mogelijkheden goed bij te kunnen houden is een doelmatige inrichting voor het lan delijk gebied van groot belang. Me de omdat hier in de laatste jaren veel aandacht aan is besteed, heeft de Nederlandse Landbouw in het verle den een sterke internationale kon- kurrentiepositie kunnen opbouwen. In bepaalde delen van het land zijn echter nog belemmeringen voor de landbouw aanwezig. Het gevolg is dat in die gebieden de gemiddelde in komens aanzienlijk lager liggen en de werkomstandigheden voor boer en tuinder slecht zijn. Daarbij vra gen de nieuwe ontwikkelingen van de laatste jaren nieuwe aanpassin gen. Methoden voor kostprijsveria- negatief inkomen is als een fiskaal verlies verrekenbaar met de (positie ve) inkomens van de drie vooraf gaande jaren (carry-back genaamd) en de acht komende jaren (carry forward geheten). De volgorde van verrekening is dwingend voorge schreven. Eerst moet worden ge tracht te verrekenen met het inko men van het jaar 1984, daarna met 1985 en vervolgens met 1986. Verrekenen betekent konkreet dat het positieve inkomen wordt vermin derd tot nul. De belastingvrije voet van het verrekenjaar komt daarmee geheel te vervallen. Mogelijk dat in een later stadium de middelingsrege ling nog weer mogelijkheden biedt om de belastingvrije voet weer te be nutten. Doch dat zal van de feitelij ke situatie afhangen. De verrekening van het verlies met een voorliggend jaar kan pas plaats vinden nadat de inspekteur het ver- liesjaar heeft geregeld. Het is denk baar dat hiervoor enige tijd nodig is. Omdat na een verliesjaar veelal be hoefte is aan liquiditeiten is de mo gelijkheid geopend van een voorlo pige carry-backbeschikking. Deze gingen en toepassing van nieuwe landbouwmethoden zullen in de toe komst ook wellicht van invloed zijn op de inrichting van het landelijk ge bied. Bestaande belemmeringen in de inrichting geven immers vaak een versnipperd grondgebruik, een slechte toegang tot bedrijven en grond en een onvoldoende aan- en afvoer van water. Verbetering van de verkaveling, de ontsluiting en de waterbeheersing is gezien Vanuit de land- en tuinbouw noodzakelijk. Andere betekenissen Ook voor het landschap, de stedelij ke ontwikkelingen, woon- en leef omstandigheden, natuur- en land schapsbehoud, openluchtrekreatie en bossen probeert de landinrichting een positieve betekenis te hebben. Het landschap bijvoorbeeld krijgt met name aandacht in gebieden bin nen de stedelijke invloedssfeer. Door hun ligging hebben die gebie den vaak een nieuwe of aangepaste landschappelijke struktuur nodig. Daarnaast zijn er gebieden waar geen harmonie meer aanwezig is tus sen landschap en het grondgebruik, bijvoorbeeld waar de intensieve vee houderij sterk is ontwikkeld, maar ook zijn en komen er gebieden waar de openluchtrekreatie meer moge lijkheden geboden moet worden. Gebieden voor landinrichting Welke gebieden komen nu eigenlijk in aanmerking voor een of andere vorm van landinrichting? Het ant woord daarop wordt gegeven door het Struktuurschema voor de Land inrichting. De hoofdlijnen vanuit de land- en tuinbouw, het verstede- lijkingsgebied en natuur en land schap zijn in het Struktuurschema globaal uitgewerkt tot een kaart, waarop de gebieden staan aangege ven die in beginsel voor herinrich ting of ruilverkaveling in aanmer king komen. Indien u meer informatie wenst, dan kunt u zich wenden tot de Landin- richtingsdienst, Griffioenlaan 2, 3502 LA Utrecht. Ook kunt u na tuurlijk voor informatie terecht bij uw sociaal-ekonomische voorlich tingsdienst. kan pas worden afgegeven nadat de aangifte (van het verliesjaar) ten minste zes maanden bij de inspektie binnen is. Bij de voorlopige carry- backbeschikking wordt het verlies voor niet meer dan 80% in aanmer king genomen. Premieheffing De verlieskompensatie werkt niet al leen voor de inkomstenbelasting maar ook voor de heffing van de premie volksverzekering, zij het niet rechtstreeks. Het premie-inkomen wordt afgeleid uit het belastbaar in komen. Indien het belastbaar inko men van een voorafgaand jaar door verrekening van een verlies wordt verlaagd, wordt ook het premie inkomen lager. Er volgt derhalve te vens een teruggave van premie. Be dacht moet evenwel worden dat de toepassing van de verlieskompensa tie van invloed kan zijn op de midde lingsregeling. Wordt een bepaald jaar dat reeds in een middeling is be trokken daarna door carry-back ver minderd, dan kan dit tot gevolg heb ben dat een verleende vermindering uit hoofde van middeling wordt her zien (lees: teruggedraaid). Tweemaal terug geven is niet gewend in belasting- land. B. Veerbeek Korting op gasprijs snel aanvragen Tuinders met een vrij laag gasver bruik kunnen nog tot 31 augustus aanstaande korting aanvragen op de gasprijs. Het verbruik moet in het jaar 1987 beneden de 30.000 kubieke meter hebben gelegen. De korting, Tegen het plan van toedeling van ruilverkaveling 'Kruisland-Wouw' zijn bij de landinrichtingskommissie 651 bezwaren ingediend. In verband met vakanties zal het nog wel twee maanden duren voordat deze bezwa ren op hun inhoud zijn gerang schikt. Gezien de grote verschillen in grond soort, van zeer lichte zandgrond tot zware klei, mag aangenomen wor den dat nogal wat bezwaren zijn ge maakt tegen de ligging van de toege wezen nieuwe percelen. Het behan delen van deze grieven vergt veel tijd daar er vanuit gegaan wordt dat de rechter kommissaris verschillende uitspraken zal moeten doen. Bezwa ren tegen de werken zijn dikwijls met een gesprek op te lossen. De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Nispen-Schijf heeft besloten de datum van 1 sep tember 1988 te kiezen als peildatum voor het plan van toedeling. Dit heeft onder andere tot gevolg dat op dit tijdstip tevens de termijn ein digt waarbinnen pachtovereen komsten ter registratie kunnen wor den aangeboden bij de Landinrich tingskommissie. Wijzigingen in de pacht- of eigendomsverhouding die zullen plaatsvinden na de datum van 1 september a.s. worden niet meer Minister Braks wil de effektiviteit van de Natuurbeschermingswet ver groten. Hij stelt voor in de toekomst de provincies in een aantal gevallen een belangrijkere rol te laten spelen bij de bescherming van de natuur in ons land. Provinciale besturen zullen in de toekomst zelf bepaalde gebieden als beschermd natuurmonument kun nen aanwijzen. De minister heeft 22 juli jl. een daartoe strekkend voor ontwerp van de Natuurbeschermings wet aan diverse instanties om advies toegestuurd. De minister acht het van belang een aantal knelpunten in de huidige wet weg te nemen. In zijn voorontwerp heeft de be windsman het Struktuurschema Natuur- en Landschapsbehoud een wettelijke basis gegeven. Aanwijzin gen van beschermde natuurmonu menten zullen in de toekomst dan ook mede op basis van het struk tuurschema gebeuren. De huidige wet onderscheidt twee aanwijzingen, namelijk tot be schermd natuurmonument of tot staatsnatuurmonument. In de prak tijk wordt dit stelsel als onbevredi gend ervaren. De bewindsman stelt dan ook voor dit onderscheid te la ten vervallen. Een uniformering van de regeling op dit punt bevordert de duidelijkheid. De uitvoering van de Natuurbeschermingswet ligt bij het Rijk. De provincies hebben over voorgenomen aanwijzingen en over vergunningen een adviserende rol. Het verlenen van. verantwoordelijk heden aan de provincies voor een ge deelte van de uitvoering van de wet kan bijdragen aan het vergroten van die 11 cent per kubieke meter be draagt, geldt niet voor de eerste 8000 kubieke meter. Aanvraagformulieren voor de Bij drageregeling kleine gasafname tuin bouw kunnen worden aangevraagd bij de gewestelijke raden van het Landbouwschap. Na 31 augustus komen tuinders niet meer voor de re geling 1987 in aanmerking. Als er binnen het blok verschoven wordt omdat een bezwaarmaker in het gelijk gesteld wordt betekent dit dat omliggenden hiertegen ook weer bezwaar kunnen maken. Betrokke nen hebben dan immers weer het recht om het met de nieuwe indeling niet eens te zijn. In zijn algemeen heid zal het zeker nog tot 1992 duren voordat op grote schaal verkave- lingswerken uitgevoerd kunnen wor den. Op kleine schaal worden er hier en daar al werken uitgevoerd. Als eigenaren en gebruikers het in een gebied eens zijn kunnen zij zelf het initiatief nemen om in overleg met de kommissie te beginnen. De ruilverkaveling 'Kruisland-Wouw' heeft een oppervlak van 9.900 ha, waarvan 8.600 ha kultuurgronden. J. v. T. betrokken bij de nieuwe kavelinde ling. Deze datum is daarom tevens het meest geschikte tijdstip voor de sluiting van de pachtregistratie. Om inlichtingen te krijgen over de ruilverkaveling Nispen-Schijf wordt elke derde woensdag van de maand van 9.00 tot 12.00 uur een spreekuur gehouden in café 'De Gouden Leeuw', Kerkplein 3 te Nispen. Ver der wordt er iedere maandagochtend van 8.30 tot 11.30 uur spreekuur ge houden door de Landinrichtings- dienst Etten-Leur, tel. 01608-32840. de effektiviteit van de Wet. Het kan een ondersteuning betekenen van het natuurbeschermingsbeleid, dat door de provinciale besturen uit andere hoofde reeds gevoerd wordt. Het is echter niet zo, dat de gehele uitvoering van de natuurbescher mingswet in de toekomst in de han den gelegd wordt van de provincies, vincies. Beschermde landschapsgezichten Minister Braks stelt bovendien voor in de toekomstige Natuurbescher mingswet een mogelijkheid op te ne men dat in de toekomst historisch waardevolle landschappen door GS aangewezen worden als beschermde landschapsgezichten Alhoewel het aksent ligt op het on bebouwde landschap, kunnen bouw werken deel uitmaken van zo'n ge bied. Voorbeelden van dit soort ge bieden zijn bepaalde terpenland schappen of oude veenpolders. Voorlichtingsbijeenkomst ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder De Landinrichtingskommissie is voornemens om op woensdag 10 au gustus 1988 een algemene voorlich tingsbijeenkomst te houden in het Verenigingsgebouw, Kipstraat 12 te Ossenisse, aanvang 19.30 uur. Na de opening door de voorzitter van de Landinrichtingskommissie, de heer N.J.A. Baron Collót d'Escury geeft de heer A.F. Schouwenaar van de Direktie van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland een toelichting over de ter- visielegging Plan van Toedeling in de periode van 20 augustus 1988 t/m 19 september 1988. Daarna geeft de heer J.B. Postma van de Landin- richtingsdienst een toelichting over het begrip kavelaanvaardingswerken en kavelverbeteringswerken. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3