VOO It Dl? vrouw 'Op het natuurpad' p.j. zuid geluid Toch nog er even tussen uit! Tien jaar jong maar diep geworteld Stichting Uitwisseling heeft in 40 jaar 10.000 agrarische stages georganiseerd redaktie Henk Tegels tien jaar maar diep geworteld Agrarische Studiereizen 1988 onder redaktie van de Radaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op donderdag 9 juni gingen enige dames van de afdeling Kattendij- ke/Wilhelminadorp van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, vergezeld van enkele echtgenoten op ekskursie in de Yerseke Moer. Bij de Postbrug, waar onze gids de heer M. Jacobusse, van de Stichting 'Het Zeeuwse Landschap' ons opwachtte, gingen we welge moed op pad. Het was uitgelezen weer voor onze wandeling, droog, zo'n 17 graden, en een zacht windje. Het kon niet beter. Bij de Oostwege- ling waar we de moer ingingen, gaf onze gids een korte uiteenzetting over het ontstaan van de Moer. Het gebied is al voor onze jaartelling ontstaan, het werd door de Romei nen bewoond, ongeveer 275 na Chr. werd het verdronken land. Enige eeuwen later begon men onder lei ding van de kloosterlingen met de bedijking van het gebied, dat be stond uit eilanden, schorren, zeear men en kreken. Na de bedijking, toen het water uit de veengrond ver dween ging de bodem inklinken. De wegen waarop we nu lopen zijn de beddingen van de kreken. De zee had veel zout achter gelaten in de grond en in de 15e eeuw ging men druk aan het werk om het zout uit het veen te winnen. De bevolking van Goes leefde in die tijd in hoofd zaak van deze zoutwinning. Men groef het veen aan de voet van de dijken af, liet het drogen tot turf. Dit graven noemde men moeren, naar het Engelse woord moor veenmoeras. De turf werd na het drogen in ijzeren potten gebrand, het zout werd uit de as gespoeld en gezuiverd voor ge bruik. Later werd dit moeren verbo den door Floris de Vijfde. De dijken werden er nl. door ondermijnd, en het land was alleen nog maar ge schikt om er vee op te laten grazen. Wij kennen nu nog de uitdrukking 'iets naar zijn moer helpen'. De heer Jacobusse liet ons later op onze tocht zien, waar de afgravingen hadden plaats gevonden, en het 'hol- lebollige' landschap wat overbleef nadien. Wij vervolgden onze tocht met over hekken klimmen, over schorren klauteren, zelfs ontkwamen we niet aan slootje springen. Steeds werd halt gehouden: om een nest van een eidereend met het tweede broedsel van 6 eieren erin te bewonderen, om naar een kluut boven ons hoofd te luisteren of een vlinder te ontdek ken. Duizenden vogels leven en broeden in dit gebied, waar dan ook sporadisch mensen toegelaten worden. Nagewuifd door een torenvalk Halverwege onze tocht voegden zich 35 koeien - of liever gezegd vaarzen - zich bij ons gezelschap als toehoor ders. Deze hadden de middag van hun leven, met veel plezier sprongen ze om die vreemde wezens op twee benen heen, of probeerden de stof van onze kleding uit. Wij waren voor deze vaarzen een toeristische attraktie, waar zij maar node af scheid van konden nemen. In de moer groeien zo'n 80 soorten grassen en planten. Onze gids liet er 'Tien jaar jong maar diep geworteld' is een boekje dat een beeld geeft van de geschiedenis, het ontstaan en het ontwikkelingsproces van het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt. De wortels van het NAJK leiden naar het begin van deze eeuw. De 'boerenjongens' en de 'boerenmeis jes' van toen verenigden zich na de opkomst van het land- en tuinbouw- onderwijs en het landbouwhuishoud- onderwijs. Onder invloed van de brede emancipatiebeweging onder 'arbeiders' en onder katholieke en gereformeerde volksdelen ontston den de konfessionele organisaties. Na een periode van grote bloei die reikt tot in de vijftiger jaren raakt het agrarisch jongerenwerk in de versukkeling. Eind zestiger en begin zeventiger ja ren klautert het agrarisch jongeren werk weer uit een diep dal omhoog. Op de golven van de emancipatie drang van jongeren en onvrede over de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw nemen de.plattelandsjon gerenorganisaties het agrarisch jon gerenwerk gezamenlijk ter hand. In 1977 groeit hieruit het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. Naast het bevorderen van de techni sche en ekonomische vakbekwaam- Vrijdag 29 juli 1988 heid en de bewustwording en me ningsvorming van agrarische jonge ren, wordt belangenbehartiging een essentieel onderdeel van het agra risch jongerenwerk zoals dat binnen het NAJK gestalte krijgt. Onder invloed van de brede emanci patiebeweging van vrouwen probe- jong een keur van zien, o.a. de grasmuur, die heel zeldzaam is, verder knoop- kruid, de grote ratelaar, veldzuring. Verder een gras, de geknikte vos senstaart genaamd, een boterbloem net iets anders van kleur dan die wij kennen, vogelwikke, een bloempje dat van binnen in de stamper precies op een vogel lijkt. Dan een heel fijn wit bloempje met meeldraden zo fijn, dat die zonder vergrootglas bij na niet te zien waren, zilte schijnspurrie geheten. Een hieraan verwant bloempje, de gerande schijnspurrie, die zich direkt sluit, als je het onder water dompelt. Na tuurlijk kwamen we ook de lamsoor of zeeaster en de zeekraal tegen. On ze gids liet zien, welke vernuftige aanpassingen deze planten bezitten om in het zoute klimaat waarin zij leven te kunnen overleven. Zo be schikt de lamsoor over een reservoir om zoet water op te slaan. De Yerseke Moer heeft ietwat 'hollebollig' oppervlak, ontstaan door de vroegere veenafgravingen (moernering) ten behoeve van de zoutwinning De Stichting 'Het Zeeuwse Land schap' is eigenaar van 300 van de 400 ha grond in dit unieke natuurge bied en heeft zich ten doel gesteld het gebied in een zo oorspronkelijk mogelijke staat te houden. Het ge bied strekt zich uit tussen Wemeldin ge en het Vlake, en u zult begrijpen, gezien de oppervlakte, dat wij in drie uur tijd maar een gedeelte konden zien. Nagewuifd door een torenvalk gin gen we vermoeid, maar voldaan huiswaarts, in ons moderne vervoer middel de auto. Hartelijk dank aan onze gids, de heer Jacobusse van het Zeeuwse Landschap, en tevens aan ons bestuur voor het door hen genomen initiatief. A.J.J. de Jonge - van Geest. Op 12 juli jl. werd gevierd dat de 10.000ste deelnemer aan een door de Stichting Uitwisseling voor Platte landsjongeren georganiseerde agra rische stage in het buitenland begon. De festiviteit werd gehouden op Schiphol. De 10.000ste deelnemer, Sonja Groot Zevert uit Beltrum (Gld.), vertrok daar voor haar stage naar Canada. Er werd een inleiding gehouden door de voorzitter van de Stichting Uit wisseling, ir. J. Venneman, over de historie, huidige- en toekomstige ak- tiviteiten. Vervolgens overhandigde hij namens het NBBS, Canadian- Airlines en de Stichting Uitwisseling een gratis vliegticket aan Sonja. Na hem hield de heer G.J. Doornbos, de voorzitter van het Landbouw schap, een inleiding over het belang van de internationale stage in de agrarische sektor. Hij illustreerde dit aan de hand van eigen ervaringen die hij heeft opgedaan in Canada. Bij de festiviteit was ook de eerste stagiair uitgenodigd, mevr. Timmerman-Hopman. Zij heeft een De heer J. Venneman, voorzitter van de Stichting Uitwisseling, overhandigt een gratis vliegticket aan Sonja Groot Zevert kleine 40 jaar geleden in Denemar ken stage gelopen. Sonja en de Stichting Uitwisseling werden verder gelukgewenst door de heer Van Dorp, direkteur van de Christelij k-Agrarische Hogeschool in Dronten, mevr. v. Yperen van het Ministerie van Sociale Zaken en ont ving van de Canadese Ambassade een encyclopedie over Canada. Na zoveel grijze luchten kan het niet anders, of in augustus zal de zon weer volop schijnen! En wat is er mooier dan een stralende zon over de paarse heidevelden van de Schot se Hoogvlakten, over de met 'dra ken' bevolkte meren zoals Loch Ness, en ook de bruidsparen in Gret- ren jonge agrarische vrouwen in de tachtiger jaren weer een volwaardige plaats te heroveren in het door man nen gedomineerde agrarisch jonge renwerk. In tien jaar tijd groeit het NAJK uit tot de belangenorganisatie van agrarische jongeren met 19.000 leden, met bovendien een eigen visie op de toekomst van de land- en tuin bouw en het te voeren landbouw beleid. De brochure is te bestellen door ƒ5,over te maken op giro 5445879 t.n.v. NFPJO te Utrecht, onder vermelding van 'Tien jaar jong'. PJZ agenda Afd. Schouwen-Duiveland: 6 augus tus, barbecue bij C. van de Hoek te Kapelle, aanvang 20.00 uur. Opge ven bij Annette Kuyper (tel. 01110 - 16934) of bij Jeanette Capelle (tel. 01114-1513). na Green worden liever in het zon netje gezet dan in de regen. Alhoe wel, het ruwe Schotse heuvelland schap, waar in de mist of regen plot seling een afgelegen boerderij, een schaapsherder met zijn kudde of een verlaten kasteel opduikt, heeft ook zijn charmes. De zon over de pusz- ta's in Hongarije, over de akkers en het Balatonmeer en de Donau geeft dit Balkanland een gemoedelijke, landelijke sfeer. Mocht de zon in het Schwarzwald te fel schijnen, overal bieden de bossen schaduw en de ge zellige koffiehuizen en Weinstubes verfrissing. Wanneer, waar? Schotland, 11-20 augustus 1988. 10-daagse bootreis/rondreis per bus. Het programma in het kort: bezoek aan de kathedraal in Durham, de ab dij in Jedburgh, stadsrondrit in Edinburgh; het kasteel en het Holy- rood Palace, bezoek aan een agra risch bedrijf, bijwoning van de Tap toe met vuurwerk na, over de Schot se Hooglanden naar Tomintoul, de hoogst gelegen plaats in het Vere nigd Koninkrijk, naar Iverness in het hoge noorden, bezoek aan een whis kystokerij, langs Loch Ness en Loch Lochy, boottocht op het meer, via de westkust van Schotland met een bezoek aan een kasteel naar Gretna Green voor het sluiten van een hu welijk, verblijf in het bekende Lake District in midden Engeland. Tocht over het mooie Pennine-gebergte en bezoek aan de beroemde kathedraal van Huil. Hongarije, 23-30 augustus 1988, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus. Schwarzwald, 22-27 augustus 1988, 6-daagse busreis, verblijf in het Waldhotel am Notschrei. En verder: Jersey 7-14 september; Sicilië 24 september - 1 oktober; Harz 3-7 oktober; Mallorca 5-12 ok tober; Kreta 21-28 oktober; Califor- nië 1-20 november; Wenen 16-20 no vember; Graubünden 19-27 januari 1989; Kenia 15 januari - 3 februari 1989. Voor uw aanmelding voor deze of volgende reizen, voor het aanvragen van de brochure Agrarische Studie reizen juli-december 1988 of voor meer informatie kunt u kontakt op nemen met Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arn hem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur (eventueel 427784). 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13