Si J" snel en droog erwten oogsten rJ KEN LUXAN - samen met de coöperaties goed voor het beste resultaat Oppervlakte peren per bedrijf in Zeeland het grootst We zitten weer in dezelfde situatie als vorig jaar Handwerk maakt de kontraktprijs redelijk Luxan Diquat vloeibaar werkt snel, effektief en betrouwbaar is weinig weers afhankelijk en is gemakkelijk in gebruik B.V. LUXAN Postbus 9 6660 AA Eist (Gld.) IK v Het is al weer meer dan drie weken aan een stuk dat er vanwege de vele regen hier op THOLEN weinig werk verzet kan worden. Het begint er net weer wat op te lijken of de volgende depressie maakt hier weer een eind aan. De oogstwerkzaamheden van vooral de aardappelen zijn hierdoor flink gestagneerd, de aanvoer ver loopt met horten en stoten wat ook de prijs doet schommelen. Ook de onkruidbestrijding in de late bloemzaden komt in het gedrang. Men krijgt totaal geen gelegenheid om deze op tijd door te rijden en te wieden, wat toch vooral in deze ge wassen een belangrijke zaak is om ze vrij van onkruid te houden. Voor de bloeiende gewassen gaat het zeker ook te lang duren. Een natte zomer is funest voor de zaadteelt, weinig opbrengst en slechte kwaliteit is hier dikwijls een gevolg van. We hopen dan ook dat het weer zich snel zal herstellen - augustus is voor vele bloemzaadgewassen een belangrijke bloeimaand - anders ziet het er ook voor de door de hagel getroffen ge wassen maar erg somber uit. Onder glas doen de bloemzaden het weer evenals vorig jaar naar het zich aan laat zien erg goed. De zaadzet ting is onder glas in koele zomers be ter dan in een erg warme zomer. De bijen doen hier meestal uitbundig hun best. Bij verschillende bloem soorten samen in een kas hebben be paalde gewassen duidelijk de voor keur, zodat de bestuiving van som mige soorten echter weieens te wen sen over kan laten. Het door af schermen dwingen van de bijen om hier op te vliegen is een moeilijke zaak. Alles moet dan werkelijk pot dicht gemaakt worden met gaas wil dit een kans van slagen hebben. Voor de meeste gewassen onder glas gaat het natte donkere weer toch ook te lang duren, schimmels krij gen hierdoor meer kans, welke niet altijd afdoende kunnen worden bestreden. Met name botrytis kan in vele gewassen schade veroorzaken. Er is hiervoor wel een aantal chemi sche middelen in de handel maar de bestrijdingsresultaten kunnen bij een grote infektiedruk toch tegenval len. De middelen zoals Ronilan en Rovral hebben een aantal jaren bij zonder goed hiertegen voldaan, maar door het veelvuldig gebruik treden resistenties van bepaalde botrytis-stammen op. Het afwisselen met andere middelen is het advies maar hiervoor zijn jam mer genoeg weinig echt goede alter natieven voorhanden. Zo heeft iede re ondernemer in de land- en tuin bouw elk seizoen zijn eigen proble men waar men weinig of niets aan kan doen, waarbij de meesten nog kunnen zeggen 'gewoon doorgaan in de hoop op betere tijden'. Voor de vele percelen sperziebonen in WEST-BRABANT als nateelt zijn uitgezaaid is het weer niet best ge weest. Dichtgeslagen grond waar door de wortels zich slecht kunnen ontwikkelen en plaatselijk water- plekken zijn geen faktoren die in september-oktober een redelijke op brengst kunnen waarborgen. Op dit moment zijn voor de sperziebonen gemiddeld de prijzen niet slecht, maar doordat het kwaliteitsverschil erg groot is brengen de mindere par tijen haast niets op. Daar bonen zeer gevoelig zijn voor het scala van schimmels moet meer dere malen gespoten worden. Deze schimmels zijn er de oorzaak van dat sorteren ekstra veel aandacht vraagt. Telers zetten wel eens een vraagte ken bij dit nauwkeurig sorteren, vooral als ze de kisten met onge schikte bonen zien, maar aan het eind van de rit komt het financieel gezien het beste uit. Op vrijgekomen land is streeksge wijs nogal wat boerenkool geplant voor de konservenindustrie. Deze boerenkool wordt op kontrakt ge teeld en in het najaar af land in kon- tainers geleverd. In tegenstelling tot de boerenkool die nu machinaal ge maaid wordt afgeleverd, wordt de najaarsboerenkool met de hand ge broken. Dit handwerk, dat overi gens goed betaald wordt, maakt de kontraktprijs redelijk. Sommige tuinders kunnen op deze manier in een slappe tijd arbeid rendabel maken. Met de diverse koolsoorten in zijn algemeenheid gaat het financieel niet best, uitbreidingen bij alle teelten en goede kilogramopbrengsten maken de veilingprijzen niet hoger. De kostprijs is wel hoger geworden. Voornamelijk de post zaaizaad is zwaar geworden. Voor de hybride- soorten bedragen de kosten aan zaaizaad al ruim ƒ1000,per ha. Momenteel is er volop aanbod van goede kwaliteit preiplanten en het areaal winterprei zal dan ook hoger zijn dan vorig jaar. De vroege prei die over een paar weken geoogst kan worden staat er zeer goed bij. Dit kan niet gezegd worden van de prei die in de droge periode geplant is. Veel percelen van in deze tijd ge plante prei staan er slecht bij on- Landelijk gezien heeft meer dan de helft van de bedrijven met peren een pere-areaal kleiner dan 1 ha, in Noord-Brabant is dat zelfs meer dan 60 procent. Gemiddeld over heel Ne derland heeft een perenbedrijf een areaal van 1,6 ha peren. In Zeeland is dat areaal met 2,4 ha het grootst. Dit onder meer blijkt uit de uitgave 'Appelen en peren 1987' van het Centraal Buro voor de Statistiek. De gemiddeld areaal per bedrijf is bij de appelen veruit het grootst in de provincie Flevoland (10,1 ha), ge middeld over Nederland bedraagt dit 4,0 ha. Uit het CBS-overzicht Geen 'lekkerste' appel meer? De laatste 10 jaar wordt in het Britse Kent op de Marden fruit- show de verkiezing van de lek kerste appel gehouden. Het be drijf M. W. Mack Ltd. heeft besloten haar betrokkenheid met deze wedstrijd te beëindigen. Als reden hiervoor geven zij, dat de gekozen appel meestal een nieuw soort is, dat nog niet op grote schaal geteeld wordt. Gevolg is dat in de supermarkten en bij de groentehandelaren deze soorten niet in voldoende mate te verkrij gen zijn. De konsument gaat in veel gevallen voor niets op zoek naar de lekkerste Britse appel. danks het feit dat er beregend is. In de praktijk komt het er toch op neer dat de struktuur van de grond op een natuurlijke manier goed moet zijn. Met mechanische grondbewer kingen en beregenen kan wel voor een gedeelte de grond in een betere staat gebracht worden maar grond soort en weersomstandigheden zijn en blijven de belangrijkste ele menten. volgt dat Gelderland qua oppervlak te de belangrijkste appelprovincie is (29 procent), gevolgd door Zeeland (16 procent) en Flevoland (12,5 pro cent). Voor peren is Zeeland de be langrijkste provincie (27 procent), gevolgd door Gelderland (25 procent). De dalende tendens van het areaal is wat betreft de appels vorig jaar, ver anderd in een lichte stijging, wat be treft de peren lijkt de dalende ten dens te verminderen. Het appelare aal was vorig jaar nog maar 42,5 pro cent van dat in 1960, het perenareaal 47,7 procent. Aandacht voor hygiënische bewerking van groenten en fruit In de bestuursvergadering van het Produktschap voor Groenten en Fruit op 30 juni j.l. werd uitgebreid gesproken over een code voor de be werking van groenten en fruit. De code is in principe een norm voor hygiënisch werken. De code zal met name dienen als leidraad voor snij- derijen bij de bewerking van groen ten en fruit en is een aanvulling op de wetgeving van produktschap en Warenwet. Het gaat hier echter niet om wetgeving, maar om richtlijnen voor een goede hygiënische werkwijze. Luxan Diquat vloeibaar gefge&aX Vrijdag 29 juli 1988 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11