Schade door hagel van 30 juni loopt voor verschillende gewassen sterk uiteen Graszaad op tijd geoogst 1988, een luizenjaar Tegenstellingen Spuitfrequentie tegen Phytophthora opgevoerd Voorkom vernieling van elektronika bij laswerkzaamheden Van het één val je in het ander. Na een langdurig droge periode, waarin het maar niet wilde regenen, hebben we de laatste weken een periode waarin het niets anders deed dan re genen op ZUID-BEVELAND. Dit is niet alleen een slechte periode voor de vakantiegangers maar ook om de aardappelen en uien te be schermen tegen phytophthora en bladvlekkenziekten. Op Zuid- Beveland is druk gebruik gemaakt van de paar dagen droog weer, vori ge week om de vroege graszaadsoor ten te dorsen. Dat was te merken bij het bezoek aan de proefboerderij Westmaas door de Graan Studie Club. De opbrengsten van het gras zaad lijken goed te zijn op het-eerste gezicht. Door de regen - is op een toch nog groot aantal percelen met name de gerst - plat gegaan. Dit lij ken op het eerste gezicht percelen die wat meer stikstof gekregen hebben dan gemiddeld. Vaak zie je ook stro ken of gedeeltes plat liggen. Zoals al eerder geschreven zagen we begin juni de eerste vergelingszieke planten verschijnen op Zuid- Beveland. Naarmate de maand juni verstreek zagen we in meerdere per celen vergelingszieke plekken in de Na vele sombere en regenachtige da gen scheen afgelopen dinsdag in ie der geval de zon weer eens op SCHOUWEN-DUIVELAND. Di- rekt zag je overal weer volop aktivi- teiten op het land. Konservenerwten werden gedorst, de maaidorsers ruk ten weer in grote getalen uit richting de graszaadpercelen en ook de aard appelen werden weer massaal gespo ten. Ook de plantuien die hier en daar al weer een tijdje op het land la gen konden opgeladen worden. Wat het graszaad betreft vallen de zaadopbrengsten wat tegen. Ook plantuien geven niet overal de'kilo grammen waar men op gehoopt had. De prijs maakt hier echter veel goed. Rijdend door de polder zien we ver der dat het graan nu toch gaat ver kleuren. Het heeft weliswaar lang geduurd maar nu wordt de kleur Wat begon als het noodzakelijke buitje regen schijnt nu, ook op NOORD-BEVELAND niet op te kunnen houden. Tussen de buien door werden percelen graszaad ge maaid en na zowaar enkele dagen mooi weer kon ook gedorst worden. De vreugde was echter maar van korte duur want wat aanvankelijk begon als een vroege oogst van de zomergewassen; het schijnt nu door de aanhoudende regen toch weer niets vroeger te zijn dan voorgaande jaren. Dit alles in tegenstelling tot onze kollega's in Amerika die echt om re gen verlegen zijn en van wie wordt verwacht dat velen wellicht niets of bitter weinig te oogsten zullen heb ben vanwege de aanhoudende droogte. Deskundigen wijten dit o.a. aan het zogenaamde "broeikaseffekt" - het warmer worden van de aarde als ge volg van milieuvervuiling. Deze droogte kan de wereldvoedselsitua tie behoorlijk in de problemen bren gen. De enorme overschotten die er waren zijn door allerlei landbouwbe- perkende maatregelen terugge- Vrijdag 22 juli 1988 De taxatie van de hagelschade die donderdag 30 juni in West Zeeuws- Vlaanderen en Tholen is ontstaan heeft inmiddels voor een groot deel plaatsgevonden. Bij sommige gewassen zal over enkele weken een her taxatie plaatsvinden om te beoordelen in hoeverre het gewas zich her steld heeft. Naar schatting van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverze- kering zal de schade zeker 1 miljoen bedragen. Een vrij groot deel van de boeren blijkt niet verzekerd te zijn. Rond het Thoolse St. An- naland is de schade het zwaarst. Percelen uien, erwten en aardappelen zijn hier volledig vernield. bietenpercelen verschijnen. Sinds begin juli lijkt er geen uitbreiding meer plaats te vinden terwijl dat ech ter wel algemeen verwacht werd, niet in de laatste plaats doordat de luizen moeilijk te bestrijden waren. De ver- gelingsziekte waarschuwingsdienst heeft dan tot nu toe toch redelijk tot goed gewerkt. Opmerkelijk zijn de percelen suikerbieten die behandeld worden met Temik. Ondanks de droge periode heeft de Temik dit jaar z'n werk goed gedaan. Het scheelt op z'n minst twee bespuitin gen tegen de luizen plus dat in die percelen nog niets te konstateren valt. Opvallend is ook te konstateren dat er in een aantal percelen aardappe len toprol is te zien. Dat is een ver schijnsel dat we de laatste jaren niet gezien hebben op Zuid-Beveland. Het blijft dus een goed advies om rond de langste dag een bespuiting hiertegen uit te voeren. Daarnaast hebben veel percelen Bintjes staan bloeien zoals we dat twee jaar terug met die doorwas ook konden zien. Dit jaar is er echter GEEN doorwas te zien, wat maar goed is ook zodat de kwaliteit be houden blijft. toch geler. Helaas kleuren ook ande re gewassen geel. Vooral zaaiuien hebben het zwaar te verduren. Ook aan de uien valt te zien dat op Duive- land meer regen gevallen is dan op Schouwen. Bovendien is de grond er ook gevoeliger voor. Ook de aardappelen reageren hier en daar op wateroverlast. Toch is de stand over het algemeen goed. Het loof is gezond, de aanslag niet te groot en de knollen zijn al behoor lijk groot voor de tijd van het jaar. Wel zien we hier.en daar wat door was en ook erg veel toprol dit jaar. Deze toprol kan op sommige perce len wel eens veel opbrengst kosten. Niet op tijd tegen luis gespoten of een onvoldoende werking van het middel komt in een luizenjaar als 1988 goed naar voren. Bij de bieten zien we ook steeds meer vergelings- ziekte komen. Ja, de luizen hebben hun slag weer geslagen. bracht. Immers produktie en kon- sumptie dienen in evenwicht te zijn. De wereldgraanvoorraad is in twee jaar tijd van 101 dagen gezakt naar 70 dagen voorraad. Zou er nu een te kort dreigen? De tijd zal het ons leren. Ook het toeristen-seizoen is in ons gebied weer in volle gang. Door mid denstand en organisatiebureaus wor den weer tal van aktiviteiten georga niseerd, hetgeen niet alleen de dorps kernen verlevendigt maar bovenal toeristen trekt. Door een grote cam ping in Kamperland werd onlangs een week georganiseerd waarin de toerist nader kennis kon maken met het boerenbedrijf. Door de organise rende camping werd een boer bena derd die gedurende deze week groe pen van gemiddeld zo'n 15 personen een rondleiding gaf over zijn bedrijf. Uit de belangstelling en gestelde vra gen mag worden afgeleid dat een en ander zeker geslaagd is te noemen. In augustus volgt nog een week. Een prima stukje agrarische promotie dus! Om nog even op het weer terug te komen; volgens de Enkhuizer Alma nak hadden we het allemaal al kun nen weten: De schade aan de verschillende ge wassen loopt zeer uiteen, zo vertelde ons de taxateur van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering de heer S. van Hoeve uit Hulst. Dat is naast de intensiteit van de bui o.m. ook af hankelijk van de afrijpingstoestand en de aard van de gewassen. Zo is rond St. Annaland bij aardappelper celen 80% van het loof afgeslagen en Van Hoeve schat hier de uiteindelijke schade wel op 50 procent. Ook de erwten en uien geven hier een triest beeld. Een aantal percelen zal niet ge oogst kunnen worden. In het alge meen worden de erwten vlak voor de oogst getaxeerd. Bij uien wacht men nog met de definitieve taxatie om te zien in hoeverre er bij dit gewas nog sprake is van herstel. De schade in de granen valt in het algemeen mee en loopt uiteen van 5 tot 25%. Knik van de stengel en korreluitval bepalen de schade in dit gewas. Bij graszaad laat de situatie zich erger aanzien. Hier loopt de schade van 5% tot wel 75%. Hoe verder in het afrijpingsstadium hoe groter de schade. Er is ook veel afslag van korrel bij reeds gemaaid graszaad. Verder veel bladafslag bij bieten, maar dankzij het herstellings vermogen zal de schade in dit gewas wel beperkt blijven tot enkele procen ten. In enkele boomgaarden en in de bloemzaadteelt op Tholen is uiter aard ook schade. De vaststelling van de schade is, zo vertelde ons taxateur Van Hoeve, in het algemeen heel plezierig verlopen. Elke morgen voor de 6 taxateurs van de Onderlinge op stap gingen was er een bespreking en vond een evoluatie plaats o.m. aan de hand van proef- taxaties. De uitslagen van de proef- taxaties zijn maatgevend bij de taxa tie van de schade. "We hebben ons daar tot nu toe steeds aan kunnen houden en nog niet bij hoeven te stellen". De heer A.M. Gaakeer uit St. Anna land is een van de getroffen telers. Hij zegt zich vooral veel zorgen te maken over de aardappelen. Door bladafslag vreest hij een sterk ver hoogde kans op phytophthora. Hij neemt dan ook geen risiko en laat ze elke week spuiten. Door de stilstand in de groei van zijn Bintjes kan er verder glas in de knollen ontstaan. De omvang van die schade is nu nog niet precies vast te stellen. "Als dat maar goed afloopt', merkt hij zorge lijk op. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn schademeldingen binnengekomen uit het hele gebied tussen Eede en Bres- kens. Een van de getroffen telers is de heer C. Haartsen uit Waterland kerkje. Hij heeft al zijn gewassen ver zekerd, naar schatting bedraagt de schade 30 tot 35 procent. Wat de ech te financiële opbrengstderving zal worden vindt hij moeilijk te zeggen, omdat nog moet worden afgewacht hoe het gewas zich verder herstelt. Veel gewassen hebben zich nu al voor een groot deel hersteld. Alleen als je in het gewas staat zie je nog dat er schade is, van de buitenkant zie je zo op het oog niet zoveel bijzonders aan het perceel. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de suikerbieten, waarvan na de hagelbui alleen de nerven nog over waren plus een enkel groen blaadje in het hart van de plant, vertelt Haart sen. Bij hem is op grond van de hoe- "Is de eerste juli regenachtig, gans de maand is twijfelachtig!" maar: "Geeft augustus zonneschijn, zeker krijgen we gouden wijn". Moed houden dus maar! veelheid bladafslag de schade vast gesteld op 20 procent bruto (d.w.z. inkl. eigen risiko van 3%). Het ergst getroffen bij hem is het graszaad (veldbeemd). In één perceel is een schade van 57 procent vastgesteld. Doordat het gewas tegen het maaien aan zat was de schade heel hoog. In de zomergerst was de schade het grootst in de vroeg (eind fehruari) ge zaaide, 50 procent bruto. In de laat gezaaide (begin april) was de schade veel minder, 12 procent bruto. In zijn vroeg gezaaide wintertarwe (Sarno voertarwe) is de schade getaxeerd op 25 procent bruto, terwijl in de iets la ter gezaaide Obelisk de schade op 12 procent bruto is getaxeerd. Bij de bruine bonen is juist in de laat ge zaaide de meeste schade ontstaan, doordat die planten nog teer waren. Bij de vroeg gezaaide was wel veel blad- en bloemafslag, maar het gewas heeft zich goed hersteld. De situatie in het fruit is in veel gevallen rampza lig. Van de aardappelen waren veel stengels kompleet afgeknapt, soms wel voor 90 procent. De schade hier in is bij de heer Haartsen getaxeerd op 42 procent bruto. Het gewas was toen 50 a 60 cm hoog, nu is het weer een fris groen zij het vrij laag gewas. Haartsen spuit nu om de vier dagen tegen Phytophthora. "Het is een voordeel dat het vrij koel weer is ge weest, waardoor er weinig Phytoph thora ontstaat. Door de vele in valspoorten zouden er anders grote problemen zijn ontstaan. Het vlas van Haartsen was begin deze week nog niet getaxeerd. De schade hierin bestaat uit een verdikking in de stengel, daar waar de hagelsteen de stengel geraakt heeft. Waarschijnlijk zal de stengel daar later breken, waardoor er een korte vezel ontstaat. Ook zijn er veel bollen afgeslagen en zitten er rotte plekken op. Haartsen meent dat de schade kor- rekt wordt vastgesteld. Als voorbeeld noemt hij de karwij bij zijn buur man, waarin een schade van 75 pro cent is vastgesteld. "De karwij is in middels gedorst, de opbrengst be droeg 500 a 600 kg/ha. Bij een ge schatte opbrengst van 2.200 a 2.300 kg/ha. voordat er hagelschade was, klopt de taxatie aardig", aldus Haartsen. Een taxatie van hagelschade in graszaad. Schade in dit gewas kan zijn bescha diging of breuk van de stengel of het afslaan van zaadpakjes. De taxateurs van OZH de heren D. Vermaas (I) en S. van Hoeve (r) bekijken een monster van akkerbouwer A.M. Gakeer (m) bij St. Annaland. De hagelbui heeft de getroffen aardappelpercelen grotendeels veranderd in een "stengelveld". Nu ogen dergelijke percelen weer fris groen, doch het ge was is veel lager en heeft uiteraard een grote achterstand. Bij laswerkzaamheden aan werktui gen waarop elektronika gemonteerd is, is het gevaar van overbespanning groot, waardoor de elektronika kan worden beschadigd. Veel schade kan worden voorkomen door voorzorgsmaatregelen te ne men. Ontkoppel de elektrische voe ding voordat u met laswerkzaamhe den begint: bij net voeding de stek ker uit het kontakt, bij accuvoeding de beide accuklemmen los. Deze voorzorg is ook nodig bij laswerk zaamheden aan werktuigen waarop geen elektronika aanwezig is maar die gekoppeld zijn aan werktuigen met elektronika. Koppel zo mogelijk het te bewerken werktuig tijdens het lassen los. Voorkom overspannin gen door induktie. Bevestig daartoe de lasklem zo dicht mogelijk bij het te lassen onderdeel. Voorkom be schadigingen aan bedradingen als gevolg van oververhitting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7