Bodemvruchtbaarheid en alternatieven centraal op DLG-Feldtage Dit jaar geen bieten meer op wegbermen van waterschap Noord- en Zuid- Beveland Eerste nieuwe John Deere maaidorser verkocht door Frans Vervaet uit Biervliet Graanproduktie lijkt net onder drempel 160 miljoen ton te blijven Onduidelijkheid over toegelaten vochtgehalte Westduits graan voor interventie Een perceel van 12 ha op het land goed Schwarzenraben: de DLG Feldtage. Onderzoek en bedrijfsle ven tonen hier de resultaten van proefnemingen aan een breed pu bliek. Drie dagen kan agrarisch Duitsland zich oriënteren op de ak kerbouw. Bodemvruchtbaarheid staat bij de oosterburen hoog in het vaandel. Tussenteelten, onderteelten en braakprogramma's leveren een aan deel in de bescherming van de grond. Op het gebied van tussenteel ten is men erg inventief. Wordt in ons land meestal gras als onder vrucht gezaaid, daar komt een skala van gewassen in aanmerking. Uit de keuze blijkt dat men rekening houdt met de mogelijkheid van vervoede ren van het gewas. Wat denkt u van het mengsel veldbonen, voederwikke en een erwtensoort? Ook boekweit, zonnebloem en serradelle kunnen als tussenteelt gebruikt worden. Overi gens waren er ook objekten met gras, mosterd of klaver. Wil een Duitse akkerbouwer grond tijdelijk uit produktie nemen dan is hij verplicht het land groen te hou den. Het landbouwkundig onder zoek demonstreert diverse mogelijk heden: van spontane opslag van graan en onkruid tot mengsels van zandwikke en gele mosterd. Men stelt als eis dat bemesting en "gewas bescherming" overbodig zijn. On derzoekers wijzen op het nut van groenbraak voor bijen; groenbraak doet dienst als bijenweide. Heuvelachtig land betekent erosiege- voelige grond. Op verschillende ma nieren wordt erosie tegengegaan. Het is belangrijk de grond zoveel mogelijk bedekt te houden. Dit kan met tussenteelten, maar ook een on dervrucht in mais is mogelijk. Mais kan uitgezaaid worden in een afge vroren tussenteelt, zoals mosterd, maar men kan ook gras of andere gewassen tussen de maisrijen zaaien. De ondervrucht voederrogge lijkt niet zo geschikt; de rogge stond bo ven de mais. Konserverende grondbewerkingen kunnen ook erosie tegengaan. Er- waren ook voorbeelden te zien van mulchen en "landbouw zonder ploegen". Alternatieve gewassen Alternatieve gewassen staan ook in Duitsland volop in de belangstelling. Het areaal koolzaad breidt uit, ak kerbouwers nemen erwten en veld bonen in hun bouwplan op. Op een groot aantal veldjes waren de alter natieven te zien: hennep en vezelvlas voor de vezelindustrie, oliehoudende gewassen als blauwmaanzaad, brui ne en gele mosterd, olievlas, wolfsmelk en zonnebloem. Aard peer, cichorei en suikerbiet ziet men als geschikte gewassen voor de zoet- warenindustrie. Voor de zetmeelin- dustrie wil men aardappels en graan verbouwen. Ook wil men ethanol uit planten gaan bereiden: aardappels en gierst. Het is opmerkelijk dat er gewassen in aanmerking komen die bij ons op hun retour zijn of niet aan willen slaan. Hoewel men niet kan konkurreren met de hoogkwalitatie- ve vezels uit andere landen denkt men dat er toch ruimte is voor vlasteelt. Dauwroten is niet moge lijk, de oogst zal in ronde balen af geleverd worden. Sinds het koolzaad areaal hoofdzakelijk bestaat uit eru- cazuurarme rassen, wordt het be lang van erucazuurhoudende gewas sen benadrukt. De industrie heeft belangstelling voor het produkt. Mest Problemen met mestoverschotten komen niet alleen in Nederland voor. De Landwirtschaftskammer Westfalen-Lippe, een van de organi satoren van de veiddagen, heeft drijfmestgiften in wintertarwe in on derzoek. Zowel basis- als overbe mesting worden met varkensdrijf- mest en/of kippedrijfmest uitge voerd, maar kunstmeststikstof blijft noodzakelijk. Hoewel er geëxperi menteerd wordt met nieuwe verdeel- Vrijdag 15 juli 1988 systemen, is het gevaar van strooiba- nen niet denkbeeldig. Drijfmest moet wel op het juiste tijdstip gege ven worden daar anders verbranding van het gewas op kan treden. Daar naast is de werkbreedte een pro bleem. Akkerbouwers raken gewend aan strooibreedten tot 24 m., zo breedt werkt een drijfmesttank niet. En verder De geïnteresseerde akkerbouwer kan veel opsteken van een manifestatie als deze veiddagen. Een tentoonstel ling van onkruiden, planteziekten en een bodemprofiel is erg leerzaam. In een veldschuur gaven diverse instel lingen blijk van hun kunnen op au tomatiseringsgebied. De firma Wolf uit Wuppertal toonde twee reflekto- meters, De Nitrachek is geschikt voor nitraatbepaling, de Multitest kan voor de gehaltebepaling van ni traat, kalium, glucose en vitamine C gebruikt worden. Er was een maat beker te zien waarmee de vloeistof- afgifte van spuitdoppen gemeten kan worden. De beker heeft een ver deling naar rijsnelheid, meettijd en dopafstand. Ook de boekenbranche was goed vertegenwoordigd. Een auteur schreef antwoorden "op dui zend vragen voor jonge boerinnen". Hoewel er een uitgebreide katalogus verkrijgbaar was werden ook rond leidingen verzorgd. Het aantal rond trekkende groepjes gaf aan dat dit op prijs werd gesteld. Het Deutsche Landwirtschafts- Gesellschaft (DLG) heeft een jaren lange ervaring op het gebied van beurzen en manifestaties. Ook de DLG-Feldtage zijn een groot succes geworden. Het motto "Oriëntering im Pflanzenbau" heeft duizenden naar Lippstadt gebracht. "We zijn uitgegaan van zo'n 7000 bezoekers maar onze verwachtingen zijn over troffen. Alleen al de eerste dag kon den we ruim 3000 bezoekers verwel komen". De heer D.M. Koning van het DLG denkt dat de aanwezigen zelf ook tevreden zijn. "Akkerbou wers kunnen nu hun vragen stellen en krijgen direkt antwoord". Op verschillende tijdstippen was er een forum dat aktuele onderwerpen aan de orde stelde. De betrokkenheid van de deelnemers bleek uit het grote aantal vragen. Het wachten is op een soortgelijk ge beuren in Nederland. Gezien het aantal Nederlandse bezoekers zal ook hier voldoende belangstelling zijn. Deelnemers dienen dan wel de bordjes bij de veldjes van watervaste letters te voorzien G.C. van den Berg Geïnteresseerde akkerbouwers konden veel opsteken van deze veiddagen. Ge zien het aantal Nederlandse bezoekers zou een dergelijk evenement ook in ons land succesvol kunnen zijn. Volgens Landbouwschapsvoorzitter Gerard Doornbos zijn er geluiden dat in West-Duitsland het maximum vochtgehalte voor graan in de inter ventie 15,5 procent zal bedragen in plaats van 14,5 procent. Hierover is nog geen duidelijkheid, aldus de mi nister. Maar als verhoging van het maximum toegestane vochtgehalte in Duitsland mogelijk is, zal ook Ne derland hiervan kunnen profiteren, zegde hij het Landbouwschap vorige week woensdag toe tijdens het maandelijks overleg. De minister vroeg en kreeg de mede werking van het Landbouwschap voor het opstellen van een plan door de ministeries van landbouw en vis serij en VROM voor het terugdrin gen van de verzuring door de uit stoot van ammoniak in de vee houderij. Methylbromide Minister Braks heeft met zijn kolle- ga Nijpels van VROM afgesproken dat methylbromide nog tot 1992 ge bruikt mag worden. De ministers willen ook een strenger bescher- mingsbeleid voor het grondwater. Beide onderwerpen zullen binnen kort in een brief aan de Tweede Ka mer aan de orde komen. Het Land bouwschap bleef bij monde van voorzitter Gerard Doornbos op het standpunt staan dat methylbromide overeenkomstig het stappenplan van het Landbouwschap nog tot 1993 moet worden toegestaan. Hij vindt het ongewenst om het beleid voor methylbromide te koppelen aan dat voor andere bestrijdingsmiddelen. Met ingang van 1988 is het niet meer toegestaan bieten te storten op weg bermen van het waterschap Noord en Zuid-Beveland. Tot deze maatre gel is al in 1984 besloten, maar deze gaat nu pas in. De aanleiding is de verkeersveiligheid. Het storten van bieten op wegber men levert voor de weggebruikers gevaarlijke verkeerssituaties op. Het komt bijvoorbeeld regelmatig voor dat de bieten op of te dicht tegen de wegverharding liggen, met alle mo gelijke gevolgen van dien. Aange zien het waterschap als wegbeheer- der aansprakelijk is voor schade ten gevolge van onveilige situaties op haar wegen c.q. wegbermen heeft het dagelijks bestuur in 1984 beslo ten het storten van bieten op wegber men op termijn te verbieden. Geko zen is voor een overgangstermijn van 3 jaar, om de bietentelers volop de tijd te geven voorzieningen te treffen voor de opslag van bieten, hetzij door het aanbrengen van ver- Het storten van bieten op wegbermen is vanaf dit jaar niet meer toegestaan. harding op het bedrijf, hetzij door aanleg van bietendammen. De tijd dringt Voor diegenen die de afgelopen ja ren nog geen voorziening hebben ge troffen wordt het nu tijd om voor voldoende opslagkapaciteit te zorgen. Hoewel aanleg van een verharde opslagplaats de voorkeur verdient, zal deze oplossing in een aantal ge vallen wellicht niet mogelijk zijn. Een alternatief hiervoor kan zijn de aanleg van een bietendam. Hiervoor moet in alle gevallen ontheffing bij het waterschap worden aange vraagd. Een bietendam wordt in het alge meen aangelegd in een weg-/of ka- velsloot. Om de waterdoorvoer te garanderen zullen buisleidingen aan gebracht worden (minimaal 40 cm. doorsnede). Het zal duidelijk zijn dat met het oog op een goede waterbeheersing de aanleg van een dergelijke bieten dam aan een aantal voorwaarden is gebonden. Het is dan ook aan te bevelen om hierover reeds in een vroeg stadium kontakt op te nemen met de betref fende distriktstechnisch ambtenaar van het waterschap. Landbouwmechanisatiebedrijf Frans Vervaet B.V. uit Biervliet heeft als eerste in Nederland de nieu we John Deere maaidorsers van het type 1188 Hydro-4 verkocht. Van deze machines, die met ingang van dit seizoen voor het eerst in ons land worden gebruikt, heeft het bedrijf er inmiddels drie verkocht. Deze wor den momenteel voor de oogst van graszaad gebruikt. In zijn werkgebied is Frans Vervaet B.V. zeer succesvol met de verkoop van maaidorsers. Het bedrijf bezit daar (West Zeeuws-Vlaanderen in- klusief de kanaalzone) een markt aandeel dat is opgelopen tot meer dan 50 procent. De groei is mede veroorzaakt door de verkoop van de nieuwe John Deere maaidorsers. In het nieuwe model bevindt zich een revolutionaire snijdnriching, die zo wel in hoek als in lengte verstelbaar is. Daardoor kan vooral in erg moei lijke omstandigheden (erwten, bo nen) toch nog het beste snijresultaat worden verkregen. De cabine is zo danig gekonstrueerd dat de chauf feur ook de stoppels achter het maaibord kan zien. Ook verder is de machine qua techniek zeer geavan ceerd. De loonwerkers die zich de nieuwe John Deere maaidorser heb ben aangeschaft, hebben dat in hoofdzaak gedaan vanwege de tech nische verbeteringen in vergelijking met andere modellen, en vanwege de grote kapaciteit. Volgens de meest recente ramingen van Eurostat zal de produktie van granen in de EG voor 1988 net onder de drempel van 160 miljoen ton blij ven. Eurostat raamt een totale pro duktie van 159,7 miljoen ton en bij overschrijding van de 160 miljoen ton gaat automatisch de verlaging van de interventieprijs met 3% in werking. De produktie van peulvruchten zal naar raming uitkomen op 5,1 mil joen ton hetgeen 1,6 miljoen ton bo ven de drempel van 3,5 miljoen ton ligt. Elke procent overschrijding be tekent een daling van de richtprijs met 0,45%. Aangezien de produktie 45 a 50% boven de drempel ligt mag hier worden gerekend op een daling van de EG-richtprijs met 23 a 24%. Het areaal erwten en veldbonen be draagt in Nederland totaal 47.000 ha waarvan 35.000 ha erwten en 12.000 ha veldbonen. Ook de produktie van koolzaad en zonnebloemzaad ligt in de EG aanzienlijk boven de door de Europese Commissie vastgestelde produktiedrempels. Overigens geven de wereldvoorraden granen voor 1988 een daling te zien ten opzichte van 1987 met 60 miljoen ton tot ca. 384 miljoen ton, hetgeen 22% is van het jaarlijks geschatte verbruik. Nieuwbouw Laboratorium Naaldwijk betrokken Eindjuni/begin juli heeft het perso neel van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek van de vestiging Naaldwijk de nieuwbouw betrokken. Alle werk zaamheden rond het onderzoek in de kasgronden, potgronden en voe dingsoplossingen vinden nu plaats in de nieuwbouw. Er zal een verdubbe ling van de onderzoekscapaciteit kunnen worden gerealiseerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9