Egberink: "Het is tijd om terug te gaan naar de non-food markt" Boekje over veldnamen Duiveland verschenen Kampeerseizoen volop aan de gang Herinrichting schaadt belangen melkvee houderij Teteringen PERSONALIA Secretaris Landbouwschap bezocht Deens projekt Nieuwe voorwaarden voor witlofwortelen Bosbouwvoorlichtingsraad wil ekonomische groei én beter milieu \dS)0£K Kalvermesters krijgen bij overschakeling naar groepshuisvesting 35 procent subsidie Jan Egberink, sekretaris van het Landbouwschap, bezocht een Deen se agroraffinaderij, die een landbouwgewas uiteenrafelt en elk onder deel als grondstof benut. Toch kan Nederland zich beter toeleggen op kwaliteitverbering, vindt hij. "Er is niets nieuws onder de zon. Van oudsher produceren we al leer, wol en bloemen. De non-food markt hebben we ons ten onrechte laten afpakken. Wol en linnen zijn ver vangen door synthetische produkten. Het is nu tijd om terug te gaan". "De verwerking van landbouwpro- dukten kun je breed zien. Ik denk ook aan farmaceutische produkten en de kunststofmarkt. De filosofie is dat de technologie een van de oorza ken is van de problemen in de land bouw: het is te veel produceren waardoor grond vrijkomt. Met die zelfde technologie moeten we nieu we verwerkingsmethoden ontwikke len, nieuwe markten veroveren". Werkgroep In Nederland bezint een werkgroep zich op de nieuwe mogelijkheden. De leden komen van het Landbouw schap (Gerard Doornbos), ministe ries, TNO en andere onderzoeksor ganisaties en het bedrijfsleven. Deze stuurgroep agrifikatie zal onder meer verwerking van hennep tot pa pier onder de loep nemen. Egberink: "De papierindustrie zegt we willen zekerheid in de toelevering. Grote hoeveelheden zijn onontbeerlijk, want we zouden enorme investerin gen moeten doen in machines. Daar door moet je grootschalig beginnen. Er moet een brede aanpak zijn en dan nog zal er in de beginfase steun nodig zijn. De EG moet er geld in steken. Daarvoor moet de politieke wil er zijn". De EG heeft een onderzoekpro gramma waarmee het gebruik van agrarische produkten voor industrië le doeleinden wordt gestimuleerd: Eclaire. Een van de projekten van Eclaire is een proef met agroraffina- derijen in Denemarken en Zweden. Egberink: "Dit is een fundamenteel nieuwe aanpak. Je verwerkt niet meer een onderdeel van de plant, ir. J.H. Egberink bijvoorbeeld de biet van de suiker biet, maar de totale plant. Dat bete kent dat er met een andere methode geoogst moet worden, waarbij je ruwweg alles oogst. Dat gebeurt ge woon op een bepaalde datum; van het weer ben je niet afhankelijk. La ter kun je via bewerking en met biotechnologie uit de plant halen wat erin zit. De opbrengst van de stengel kan net zo hoog worden als van het graan, zeggen de Denen". Andere ogen "De clou is dat je efficiënter werkt", aldus Egberink. "De oogst is eenvoudiger en goedkoper, omdat er één soort oogstmachine nodig is voor verschillende gewassen. Ook op het dierlijke vlak zijn er voorbeel den van industrieel gebruik van wei- produkten tot bijvoorbeeld plastic". Maar de agroraffinaderij is geen echte oplossing voor Neder land, vermoedt Egberink. Alleen wat specialistische kleine produkten zouden voor raffinage in aanmer king komen, koolzaad, papaver en hennep. "Aan raffinage gaat een ex tensieve teelt vooraf. Maar wij zijn de tuin van Europa. Die moeten we niet laten verwilderen". Als oplossing voor de overproduktie moet Nederland zich vooral op kwa liteitsverbetering van de traditionele voedselprodukten richten, vindt Eg berink. "Ons land heeft nu eenmaal weinig grond. En zo kan je daar in tensief gebruik van blijven maken". (Bron: Landbouwschap stand punten) Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft het concept uitwer kingsplan voor het Iandinrichtings- gebied Teteringen opgesteld. Hoe wel de motivering voor een uitwer kingsplan gelegen dient te zijn in de noodzaak vanuit het wenselijk geachte ruimtelijk ordeningsbeleid, is de Gewestelijke Raad bij nadere bestudering gebleken dat het uitwer kingsplan meer ten doel heeft om nieuwe wensen in afwijking van het vigerende streekplan West-Brabant in het landinrichtingsplan in te kun nen passen. Deze nieuwe wensen be treffen de aanleg van 100 ha bos en de realisering van een natuurreser vaat van 100 ha in een landinrich- tingsgebied dat ruim 900 ha kuituur- grond bevat. De voorgestelde keuze van Gedeputeerde Staten voor de landinrichtingsvorm herinrichting zal de belangen van de huidige zeer goed ontwikkelde melkveehouderij ern stig kunnen schaden, omdat daar mee feitelijk gekozen wordt voor aankoop van een gedeelte van de gronden van een groot aantal melk veebedrijven. Deze konstatering wordt onder schreven door de heer P. Boll, lid van de veehouderij kommissie van de Bij drukkerij De Vries in Zierik- zee is onlangs deel 2 verschenen van "Oude Veldnamen van Schouwen-Duiveland" betrek king hebbend op Duiveland. In deze uitgave van de "Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland" wordt met name in gegaan op een beschrijving en verklaring van de veldnamen in de polders "De Vierbannen van Duiveland", Oosterland, Sir- jansland en Bruinisse. Uiteraard komen ook de ontstaansgeschie denis met overstromingen, grondwinst en -verlies en kul- tuurtechnische werken, als kunst- en waterwerken, havens, laadplaatsen en veren aan de or de. Verder wordt ingegaan op ontstaan en naamgeving van meekrapstoven, molens en boer derijen. Aparte hoofdstukken worden gewijd aan de uitleg van het begrip veldnaam, bevang of maate en tiendblok. Uit het hoofdstuk oude verhalen willen we u het navolgende niet onthouden: Ordonnatie van Adolf van Bour- gondië op het afpootender honden enz. 1536juli 17. Adolf van Bourgondië heere van Bevren, van der Veere, Vlissing- he, Brouwershaven, Duveland, etc. delen iedereen mee, in het bi- zonder de Baljuw, schouten en schepenen alsook de bewoners van de Heerijkheid van Duve land, dat wij bevelen dat iedereen die een hond heeft van stonden aan zonder uitstel de rechterpoot tot de tweede lid aftrekt, afsnijd of te laten aftrekken of afsnij den. Bij het niet nakomen van dit bevel volgt een boete van 10 pond Parisijs. Ook wordt op dracht gegeven van ieder die, in de nabijheid van een bos woont en katten heeft de oren geheel tot het hoofd af te snijden, bij nala ten eveneens een boete van 10 pond. Verder is het een ieder verboden binnen onze voornoemde landen en heerlijkheid fazanten, patrij zen, reigers, zwanen, wilde gan zen, trapganzen, wilde eendvo gels, konijnen, hazen of andere wilde vogels of beesten te vangen met netten of andersins, noch te schieten met kruisbogen, hand bogen, haagbussen of andere in strumenten, noch aldaar te jagen met haviken. Bij het niet houden aan deze ordonnatie volgen boe te's. De eerste boete is 10 pond Parisijs. De tweede boete is 20 pond Parisijs. De derde boete is 40 pond Parisijs. De vierde boete is 60 pond Parisijs. En de vijfde en tevens laatste boete is verbeurt verklaring van lijf en goed. Het boekwerkje wordt gekom- plcleerd door enige kaarten die een duidelijk beeld geven van het gebied en de talrijke gebruikte en niet meer in gebruik zijnde veldnamen. Deel 2 van "Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland" is verkrijgbaar bij de Vereniging Stad en Lande, Touwbaan 10 te Zierikzee en bij de boekwinkels op Schouwen-Duiveland. Prijs voor leden van Stad en Lande 24,en voor niet-leden 27,50. ZLM. Hij is van mening dat op deze wijze afbreuk wordt gedaan aan een agrarisch gezien goed gestruktureerd gebied. Boll vreest van een dergelij ke beslissing door GS een precedent werking. "Als dit kan dan is het hek van de dam en moet voor aantasting van meer goed gestruktureerde ge bieden worden gevreesd door een claim voor aanleg van natuurreser vaten of bosgebieden". De termijn tussen rooien en afleve ren van witlofwortelen mag niet lan ger zijn dan twee dagen. Dit is een bepaling uit de nieuwe Algemene voorwaarden voor witlofwortelen die het bestuur van het Landbouw schap op 6 juli heeft vastgesteld. Tot nu toe gold een termijn van vijf da gen. In die periode kan de kwaliteit van de wortelen echter behoorlijk achteruitgaan omdat ze vaak niet ge koeld zijn. In de nieuwe voorwaarden is ook de tarraregeling veranderd. Het ge wicht van niet-opzetbare wortelen mag niet meer dan 10 procent van de partij bedragen. Bestanddelen als bladresten en grond mogen niet meer dan 20 procent van het gewicht uitmaken. Voorheen was sprake van een maximumpercentage van 25 voor alle tarra. De Bosbouwvoorlichtingsraad stelt in zijn advies aan de minister van Landbouw over de Vierde nota over de ruimtelijke ordening, dat ekonomische-groei alleen dan zou moeten worden nagestreefd indien zodanige randvoorwaarden vanuit het milieubeleid worden gesteld en nageleefd, dat een verbetering van het natuurlijke milieu en daarmee ook van onze bossen, op de kortst mogelijke termijn wordt gerea liseerd. Verder is de Raad van mening dat de bosaanleg in de nota onderbelicht is. Meer geld is nodig voor het bos om de gestelde doelen, zoals aanleg van 30.000 a 35.000 ha blijvend bos en 15.000 ha primair op houtproduktie gerichte beplantingen volgens het Meerjarenplan Bosbouw te kunnen realiseren, aldus de raad. AM?£KE-N \tï>£KAT!£ ZLLLAND Wanneer u dit leest is het kam peerseizoen volop aan de gang. Bij vele boeren in Zeeland staan tien eenheden en naar ik ver wacht is er op Walcheren verrui ming naar vijftien gegeven. Eind mei heeft het bestuur van Vekabo-Walcheren een brief naar de Walcherse gemeenten gestuurd, om 't kamperen bij de boer evenals in Middenschouwen volgens de toekomstige wet op de openluchtrekreatie te regelen, nl.: 10 eenheden het hele seizoen en met hemelvaart, pinksteren, juli en augustus 15 eenheden. Jammer dat bijna alle Walcherse gemeenten (in feite B&W's) nog niet naar Vekabo-Walcheren ge reageerd hebben. Wordt het kamperen bij de boer nu op deze manier geregeld dan zal dit naar alle kanten - overheden, boeren en kampeerders duidelijkheid verschaffen en zijn de laatste vijf eenheden niet langer meer kon- kurrerend naar grotere campings toe, want de kampeerders, die deze vorm bewust kiezen kunnen reeds vroeg reserveren en de boe ren behoeven geen "misschien" of "bel in juli maar terug" te verkopen. Hoelang en waarom moeten de boeren en hun gasten afhankelijk zijn van de bezetting van de gro tere campings, terwijl deze vorm een extra dimensie geeft aan de rekreatie en een variatie is op het kamperen? Inmiddels heeft het LEI officieus de voorlopige resultaten van haar bedrijfsekonomisch onderzoek aangaande het kamperen bij de boer bekend gemaakt. De gunsti ge uitkomsten bevestigen de ster ke vermoedens van Vekabo. Velen van u hebben de ZLM- Manifestatie Neeltje Jans be zocht en velen hebben ook een bezoekje aan de stand van de fe deratie Kamperen bij de Boer ge bracht. Het heeft heel wat werk gekost voor het bestuur en met name de voorzitter, maar dankzij de medewerking van verschillen de leden, van organisaties en be drijven is het geworden zoals het was, een goede, verzorgde stand te midden van landbouwmachi nes, met folders van de regio afdelingen, met een folder voor de "Kampeerstartende" boer (samengesteld door de SEV van de ZLM) als ook een vlugschrift om het kamperen bij de boer naar de toerist toe te promoten (vervaardigd door de CBTB- Zuid West Ned.). Kursussen Tot slot nog een nieuwtje: in het winterseizoen 1988-1989 zullen er twee kursussen Kamperen bij de boer starten; een op Walcheren en een in Zeeuws-Vlaanderen. Tot nu toe zijn er 17 en 18 deel nemers. Mocht u toch nog beslui ten om deel te nemen, dan is dit nog beperkt mogelijk. Even uw opgaveformulier van de POOC opzoeken, invullen en opsturen of bellen naar de kursuskoördi- nator 01100-37314. Ir. H.J. Delbrugge is onlangs be noemd tot konsulent voor de Akker en Tuinbouw voor de provincies Groningen en Friesland met als standplaats Groningen. Hij is hier mee ir. S. Meerman opgevolgd. Kalvermesters die overschakelen van boxen naar groepshuisvesting krij gen een ondersteuning op de bouw kosten van 35 procent in de vorm van een rentesubsidie. Dit bleek uit het overleg van het Landbouwschap en minister Braks vorige week woensdag. De regeling zal in het bestaande in strumentarium van de Europese ren tesubsidieregeling en de aansluitende nationale regelingen worden opge nomen. Over andere voorstellen volgt nog overleg tussen minister en Landbouwschap. Het schap is warm voorstander van een stille regeling voor kal ver boxen (parkeerregeling), die het de noodlijdende kalvermeste- rij mogelijk maakt uit de moeilijkhe den te geraken. Volgens Braks is een dergelijke stille regeling geen struk- turele oplossing. Het Landbouwschap heeft de par keerregeling gemaakt naar voor beeld van de set-asideregeling voor graantelers. Mesters die gedurende vijf jaar kalverplaatsen ongebruikt laten, moeten daarvoor elk jaar een vergoeding krijgen. Het schap verge lijkt de hoogte van de vergoeding met de extensiveringsregeling voor rundvee. Vrijdag 15 juli 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4