Bedrijfsopvolging en wat 3J daar bij komt kijken Studiefinanciering Drie dagen Old-Timers op ZLM- Manifestatie over geld en goed ingezonden Vorig jaar 334 miljoen be steed aan landinrichting Bij bedrijfsopvolging in gezinsver band moet de opvolger meestal een reeks vragen beantwoorden, zoals: wil en kan ik in het bedrijf opvolgen, en zo ja, op welke wijze is de opvol ging het beste te verwezenlijken. Of lang niet iedereen die in het bedrijf wil opvolgen, kan dit ook. Als iemand een bedrijf wil overne men zal dat mede bepaald worden door de mogelijkheden die daarvoor zijn. De wil tot bedrijfsovername is vaak innerlijk bepaald, maar wel van bui tenaf te beïnvloeden. Met name de ouders hebben hierop vaak een grote invloed. Waar wel de wil maar niet de mogelijkheid tot bedrijfsoverna me bestaat, zal dit zeker resulteren in een zware teleurstelling voor de potentiële opvolger. Indien er op het bedrijf geen opvolgingsmogelijkhe den zijn, zullen de ouders er goed aan doen de wil tot bedrijfsopvol ging bij het kind niet in positieve zin te beïnvloeden en te wijzen op de mogelijkheden om in het leven op een andere wijze in een inkomen te voorzien en arbeidsvreugde te bele ven. Voor de ouders zal dit vaak niettemin pijnlijk zijn. Maar nog pijnlijker is het, als de potentiële op volger na een specifieke 'opleiding en na jaren meewerken op het bedrijf tot de conclusie moet komen dat de overname niet haalbaar is. Of nog erger, indien na enkele jaren blijkt, dat de overname niet had moeten ge schieden. In beide gevallen zal voor de (potentiële) opvolger de te leurstelling groot zijn, terwijl ook dan de wens van de ouders, een suc cesvolle overname door een eigen kind, niet is vervuld. Was het dan niet beter geweest te voorkomen in zulke situatie te geraken? Uitgangspunt Om een bedrijf te kunnen overne men moet, behalve de aanwezigheid van een welwillende opvolger, aan vele voorwaarden worden voldaan. Uitgangspunt moet daarbij zijn dat het bedrijf onder normale omstan digheden voor de opvolger en zijn gezin de mogelijkheid biedt om in een toereikend inkomen te voorzien in beginsel tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Is reeds bij de aanvang te voorzien dat dit niet haalbaar is, dan is het beter er helemaal niet aan te beginnen. Om aan het hiervoor genoemde uit gangspunt te voldoen is het nodig dat het bedrijf van voldoende om vang en financieel gezond is, of dat er mogelijkheden zijn om daar mid dels van uitbreiding in die situatie te geraken. Mogelijkheden tot uitbrei ding zijn er slechts voorzover er geen financiën en/of wettelijke beperkin gen zijn. Goede opleiding Uiteraard moet er sprake zijn van een goede opleiding door de bedrijfs- opvolger. Veel meer dan vroeger zal de boer of tuinder agrarisch onder nemer moeten zijn. Zijn beleid zal er op gericht moeten zijn om zijn doelstelling te realiseren. Regelmatig zal bijsturen of het wijzigen van (ne- ven)doelstellingen noodzakelijk zijn. Een ander belangrijk punt is dat bin nen het gezin de bereidheid bestaat om aan de overdracht van het be drijf aan de opvolger mee te werken. Daarvoor is nodig om in te zien dat inkomen belangrijker is dan vermo gen. Op langere termijn zal het inko men de bron moeten zijn om de privé-uitgaven te kunnen bekosti gen. Door de relatief lage rendemen ten in de landbouw is relatief veel vermogen nodig om toch een vol waardig inkomen te kunnen behalen. Resteert de vraag hoe een bedrijfs opvolging bij positieve beantwoor ding van de eerste twee vragen het best kan worden gerealiseerd. Voor opgesteld moet worden dat een voor iedereen juist antwoord hierop niet te geven is. Van geval tot geval zal bekeken moeten worden welke de beste oplossing is. Enkele algemene uitgangspunten zijn echter wel te ge ven: Zorg voor een goede en eerlijke financiële regeling binnen het gezin. Zonder een gelijkwaardige beginsi tuatie en duidelijke uitgangspunten voor de toekomst kan al gauw het vermoeden ontstaan dat bevoorde lingen en benadelingen een normale zaak zijn. Een eerlijk open gesprek in het gezin omtrent financiële rege lingen zal daarentegen enerzijds be grip wekken voor de opvolgings situatie, terwijl er anderzijds ver trouwen ontstaat dat iedereen zoveel mogelijk gelijk zal worden be handeld. Zorg tijdig voor voldoende moge lijkheden voor vermogensvorming door de opvolger. Een tijdige en pas sende beloningsregeling kan helpen om het financiële probleem van de bedrijfsopvolging zoveel mogelijk te verlichten. In veel gevallen zal al dan niet op termijn gekozen worden voor een overdracht via een maat schap. Ongeacht welke belonings- vorm gekozen wordt zal het steeds nodig zijn dat het bedrijf voldoende capaciteit heeft en financieel gezond is. Wordt aan die voorwaarden niet voldaan dan zal onvoldoende ver mogensvorming plaatsvinden, on geacht de beloningsvorm. Ook een maatschap biedt dan geen oplossing; Zorg, zeker als te verwachten is dat er een opvolger zal komen, dat het bedrijf bij de tijd blijft. Voor regelingen betreffende de be drijfsopvolging kunt U altijd een be roep doen op de sociaal- economische voorlichtingsdienst van uw organisatie. Het kan bekend zijn dat ieder die voldoet aan de voorwaarden zoals leeftijd, onderwijssoort e.d., voor de financiering van levensonder houd en studie, in beginsel in aan merking komt voor een basisbeurs. Deze beurs wordt als gift verstrekt en is onafhankelijk van het inkomen van de ouders van de studerende. Daarnaast is er voor de studerende een aanvullende financiering moge lijk, maar die is wel afhankelijk van het inkomen van de ouders. De maximale aanvullende financiering bestaat veelal voor een deel uit een rentedragende lening en voor een deel uit een aanvullende beurs. Een vraag die nogal eens gesteld wordt is, hoe het nu vanaf begin dit jaar staat met de studiefinanciering van 18-, 19- en 20-jarige kinderen, de zogeheten jong-meerderjarigen. Op 1 januari j.l. is de meerderjarig heidsleeftijd immers verlaagd naar 18 jaar. Tot die datum was iedereen beneden de 21 jaar minderjarig. Hoewel men nu vanaf 18 jaar zelfstandig onaantastbaar rechts handelingen kan verrichten, zoals het sluiten van koop-, huur- of ar beidsovereenkomsten, de ouders echter zijn verplicht gebleven de kosten van levensonderhoud en stu die van hun 18, 19 en 20-jarige meer derjarige kinderen te betalen. Ten opzichte van de Wet op de Studiefi nanciering (WSF 18 is er niets Vrijdag 15 juli 1988 veranderd. In deze wet worden de aanspraken op betaling der studie kosten van de studerenden geregeld. De rechten van de jong- meerderjarigen op grond van de voortgezette onderhoudsplicht staan daar geheel los van. Kan een studerende van de betref fende leeftijdsgroep naast zijn basis beurs geen aanvullende financiering verkrijgen, dan worden zijn ouders geacht in zijn studie en levensonder houd bij te dragen. Het is dan wel mogelijk dat de ouders op grond van hun voortgezette onderhoudsplicht tot een geringere bijdrage verplicht zijn dan het bedrag van de bijdrage waarvan de Wet op de Studiefinan ciering uitgaat. De jong- meerderjarige studerende zal daar dan, wanneer z'n ouders niet bereid zijn een hogere bijdrage te doen dan waartoe zij gehouden zijn, een ande re oplossing voor hebben te zoeken. Tenslotte nog de volgende opmer king over de studiefinanciering. Uit een onderzoek van de Rijksuniversi teit Groningen en de Studenten maatschap Budgetonderzoek Studie financiering is gebleken dat 14% van de WSF 18 gebruikers, de regeling van de aanvullende financiering niet begrijpt en 15% vraagt geen aanvul lende financiering aan vanwege de hoogte van de studieschulden die dat met zich meebrengt. De eerste groep is met een advies te helpen en de tweede groep zou, wan neer men voor aanvullende financie ring in aanmerking komt, maar geen prijs stelt op het deel rentedragende lening, dit bedrag apart kunnen hou den en het na beëindiging van de stu die terug kunnen storten voordat de renteberekening gaat lopen. De daarvan ontvangen rente blijft dan over! J. Spijk In het afgelopen jaar is 334 miljoen gulden besteed aan landinrichting voor de verbetering van de inrichting van het landelijke gebied. Dit is vijf tig miljoen minder dan in 1986, wat komt doordat het beschikbare kre diet voor landinrichting struktureel is verlaagd en tevens doordat de werkzaamheden ter bevordering van de werkgelegenheid binnen land inrichting zijn beëindigd. Door verlaging van het rijksaandeel worden de werkzaamheden ver traagd binnen de landinrichtingspro- jekten in uitvoering. Dit alles is te le zen in het jaarverslag over 1987. Verreweg het grootste deel van de in vesteringen, 276 miljoen gulden, is verwerkt binnen de 114 landinrich- tingsprojekten die eind vorig jaar in uitvoering waren. Het gaat hier om een totale oppervlakte van 629.959 hektare. De overige investeringen werden gedaan binnen kavelruilpro- jekten, gesubsidieerde waterschaps- werken en de versnelde uitvoering van de herinrichting Oost- Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. Vorig jaar is een oppervlakte van 15.597 hektare aan integrale landin- richtingsprojekten in uitvoering gekomen. Onze standsorganisatie de ZLM deed via het ZLM-blad een schrifte lijk verzoek onder haar leden voor het inzenden van oude landbouw- traktoren om daarmee de ZLM- Manifestatie meer inhoud te geven. We hadden als inzenders nooit ge dacht dat er onder onze leden zo veel mooie antieke Old-Timers stonden die in zo'n perfekte staat waren. Het werd een groot succes, zowel voor de inzenders als de organisatie van onze manifestatie. Het publiek kwam in grote getale kijken. De eigenaars waren zo onder de indruk van deze belangstelling dat ze er niet één dag maar 3 dagen opofferden. We waren 's morgens om 9 uur al aan het poet sen wat de dag daarvoor vuil was ge maakt. In één woord geweldig! Het bestuur van de manifestatie had dit ook gezien en vond dat die Old- Timers elke dag een soort défilé moesten houden wat we met veel plezier hebben gedaan. En als klapstuk was er een keuring. De ju rering was in handen van de heren A. Remijn (Voorlichting) en L. Oosthoek (Landbouwpraktijk- school). Er werd vooral streng gelet of de Old-Timer nog origineel was. Geen gemakkelijke opgave vooral omdat men vele jaren terug moest denken en kijken. De eerste prijs was voor de Bolinder Muktell van de heer J. Martens uit Lewedorp (een uit Frankrijk gehaal de trekker). Tweede prijs: de Allis Chalmer van de heer Bliek uit Wolp- haartsdijk (niet te geloven maar het leek of hij zo uit de fabriek kwam, zo mooi in de verf). Derde prijs was voor de Fordson van de gebr. de Jonge uit Ovezande (de Blauwe Rei ger). Vierde prijs, de Lanz Bulldog van de heer C. Koeman uit Wolp- haartsdijk (een bijzonder mooi exemplaar waar ook vele uren zijn aan besteed met een mooie heldere klank). De thuisreis was iets om nooit te ver geten. We reden zaterdag om 6 uur 's avonds weg van Neeltje Jans. Tot mijn verbazing zag ik dat we op de verkeerde weg reden, het gevolg was een file van zeker 10 km achter ons. En er was geen weg meer terug. Maar het viel ons op geen gebalde vuisten maar luid toeterende vrolijke automobilisten met handen zwaai end door ramen en openstaande schuifdaken. Was dat als dank voor onze 1 km lange Old-Timers? We nemen dat maar aan. Op Noord- Beveland stonden de mensen buiten toen we langskwamen. Vele foto's zijn er op de terugweg gemaakt. Er wapperden veel vlaggen en ik vroeg me dan ook af wie er had gewonnen de elf voetballers of onze Old- Timertjes. Namens de eigenaren van de Old-Timers allemaal hartelijk dank voor uw belangstelling en een bijzonder woord van dank aan het bestuur van de Manifestatie die deze 3 onvergetelijke dagen mogelijk heeft gemaakt. A. de Jonge Ovezande Zowel donderdag als vrijdag defileerden de oude trekkers over het terrein. Op 5 oktober stemming over ruilverkaveling Sluis/Oostburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onlangs het landinrich tingsplan voor de ruilverkaveling Sluis-Oostburg vastgesteld. De stem ming over de ruilverkaveling zal plaatsvinden op 5 oktober dit jaar. Naar aanleiding van de ingekomen brieven, als reaktie op de terinzage- legging van het ontwerp plan, zijn enige aanpassingen in het plan aan gebracht. Deze hebben voorname lijk betrekking op de begrenzing van het ruilverkavelingsgebied en op het realiseren van de natuurbehoud doelstelling. In het bijzonder geldt voor dit laatste het behoud van de boomkikkerpopulatie en het beheer van de natuurgebieden (oeverhoe- ken). Wat de exakte lokatie kan zijn van de twee ha. oeverhoeken (aan vaardbare minimum oppervlakte, aldus GS) moet tijdens de uitvoe ringsfase van de ruilverkaveling worden bezien. Fusie Franse verwerkers van champignons Er is in Frankrijk een mammoetfusie tot stand gekomen tussen een drietal grote Franse champignonsverwer kers. Deze grote koöperatie zal meer dan de helft van de Franse produk- ten van verwerkte champignons in handen hebben. Folder RIJP over Krammer- Volkerak De Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders heeft een informatieblad uit gebracht voor het publiek. De dienst is beheerder van de buitendijkse gronden en ondiepe wateren in het Krammer-Volkerak. In het informa tieblad wordt kort ingegaan op de natuurlijke ontwikkelingen, de toe gankelijkheid en de rekreatieve mo gelijkheden in het gebied. Het informatieblad is gratis ver krijgbaar in alle gemeentehuizen, de VVV's en in de openbare bibliothe ken rond het Krammer-Volkerak. Het blad kan ook telefonisch aange vraagd worden via 01112-1551.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3